14 grudnia 2018 r. Imieniny obchodzą: Alfred, Izydor

Pogoda: Siedlce

Numer 50
13-19 grudnia 2018r.

menu

NEWS

Już za tydzień - z kolejnym numerem ECHA - kalendarz na 2019 r.!

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Kultura

 
 

Okruchy dawnych wieków

30 maja 2018 r.

Pamiątki z przeszłości


fot. AWAW

Wschodnia wieżyczka w parku Radziwiłłowskim w Białej Podlaskiej jest już dostępna dla zwiedzających. Od niedawna można w niej oglądać wystawę archeologiczną.

Ekspozycję otwarto podczas majowej Nocy Muzeów. Wcześniej wieżyczka została kompleksowo odrestaurowana. Stanowi jeden z zachowanych elementów zespołu zamkowego. Wiadomo, że powstała w XVII w. i była połączona z bryłą pałacu. W najwyższej kondygnacji znajdują się bogate dekoracje sgraffitowe (to rodzaj malarstwa ściennego). Mają one formę czterech medalionów otoczonych motywami roślinnymi. W medalionach widoczne są orły Radziwiłłowskie. Całość tworzy naprawdę imponujący widok.

Warto zaznaczyć, że przez jakiś czas te niecodzienne dekoracje były ukryte pod siedmioma warstwami tynku. Wydobyto je na światło dzienne w latach 50 XX w. Ich ostatnią konserwację przeprowadzono trzy lata temu. Ozdoby w tej samej technice odkryto także na zewnętrznych ścianach wieżyczki. Stało się to w 2013 r.

 

Z terenu parku

Do niedawna wschodnia wieżyczka była zamknięta dla zwiedzających. Jej wnętrze pozostawiało wiele do życzenia. Po odnowieniu znów zachwyca pięknem. W ramach prac m.in. wymieniono klatkę schodową, pomalowano ściany, ułożono nowe podłogi i zamontowano ogrzewanie. Powierzchnia ekspozycyjna wieżyczki nie jest zbyt wielka. Całość ma charakter bardzo kameralny. Warto do niej zajrzeć zarówno dla prezentowanej tam wystawy, dla sgraffitów, jak i widoków, roztaczających się z jej okien na cały park.

Wystawa „Archeologia na bialskim zamku” ma charakter stały. - Wszystkie pokazywane tu przedmioty zostały znalezione na terenie zespołu zamkowego w Białej Podlaskiej. Pozyskaliśmy je w wyniku przeprowadzanych prac lub podczas przypadkowych odkryć. Najstarszym eksponatem jest pochodzący z dziewiątego tysiąclecia przed Chrystusem fragment wiórowca. Mamy też przedmioty kamienne i krzemienne (siekierka i toporek) z trzeciego wieku przed Chrystusem. Nie brakuje również naczyń glinianych oraz przedmiotów żelaznych, kościanych i wykonanych z gliny. W kolejnych gablotach prezentujemy przedmioty związane z czasami Radziwiłłowskimi (XVII i XVIII w.). Mamy tu fragmenty naczyń szklanych, ceramicznych i porcelanowych. Wydobyliśmy je z tzw. jamy śmietniskowej, umiejscowionej w odległości ok. 5 m od wieżyczki wschodniej - opowiada Mieczysław Bienia, archeolog i autor wystawy.

 

Magnackie ślady

W jednej z gablot umieszczono… muszle. - To nie są przypadkowe przedmioty. Pochodzą z pałacu letniego. Wiemy, że zdobiły ściany komnat. Były pokryte masą perłową. Jej ślady zachowały się na niektórych egzemplarzach do dziś. Najprawdopodobniej pochodzą z Morza Śródziemnego lub Morza Czarnego - zaznacza M. Bienia. W gablotach na najwyższej kondygnacji można oglądać metalowe ozdoby i monety oraz płytki delftyjskie.

Do celów wystawienniczych zaadaptowano także wnęki w ścianach wieży. Umieszczono w nich naczynia i barwne kafle z orłami radziwiłłowskimi.

- W konserwacji przedmiotów ceramicznych pomogła nam Agnieszka Andryszczak. Elementy metalowe zabezpieczył Piotr Jabłkiewicz. Jesteśmy im za to bardzo wdzięczni. Gdyby nie ich wysiłki, większość tych przedmiotów dalej leżałaby w magazynach - mówi M. Bienia.

Od wakacji działalność Muzeum Południowego Podlasia będzie nieco ograniczona. Wszystko z powodu zbliżającego się remontu. - Ze zwiedzania będzie wyłączony budynek główny. Do dyspozycji pozostanie tylko wieżyczka wschodnia i oficyna zachodnia z ekspozycją czasową. Trudno powiedzieć, kiedy zakończą się prace modernizacyjne. Prawdopodobnie potrwają do ostatniego kwartału 2019 r. Przewidujemy generalny remont tzw. szyi, czyli tunelu wjazdowego. Planujemy wymianę dachu, nową elewację zewnętrzną i odnowienie wszystkich pomieszczeń. Z myślą o niepełnosprawnych zainstalujemy windę. Po zmianach do muzeum będziemy wchodzić od strony łuku triumfalnego - wylicza Violetta Jarząbkowska, dyrektor muzeum. W przyszłości planowany jest także remont pałacowej kaplicy. W odnowionym obiekcie pojawi się ekspozycja o charakterze sakralnym. Więcej bieżących informacji o MPP można znaleźć na muzeumbiala.pl.

AWAW

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Zakończenie jubileuszu


W uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP nastąpiło oficjalne zakończenie obchodów jubileuszowych 200-lecia diecezji siedleckiej. Punktem kulminacyjnym była Eucharystia sprawowana pod przewodnictwem bp. Kazimierza Gurdy. Po Mszy św. obaj biskupi wręczali delegacjom poszczególnych parafii statuty II Synodu Diecezji Siedleckiej. Prawo zawarte w tych dokumentach wejdzie w życie 1 stycznia 2019 r. W czasie liturgii odczytano także dekret papieża Franciszka, który w roku jubileuszowym odznaczył godnością kapelana Jego Świętobliwości kilku księży naszej diecezji. Tego samego dnia wieczorem w katedrze odbył się uroczysty koncert zamykający jubileusz. [fot. K. Skorupski/Podlasie24.pl]

FOTOGALERIA

Znamy laureatów


Mirosław Roguski, Mieczysław Zawadzki, Mieczysław Gaja, Małgorzata i Waldemar Gujscy - to tegoroczni laureaci nagrody im. Ludomira Benedyktowicza. Nagrody przyznawane są za szczególne osiągnięcia w trzech dziedzinach: szeroko pojęta działalność artystyczna; twórczość i dorobek literacki, naukowy i publicystyczny; działalność patriotyczno-społeczno-humanitarna. [fot. W. Bobryk]

PATRONAT "ECHO"


Rok o. Pio
Dwa okrągłe jubileusze: 100 lat od otrzymania stygmatów i 50 lat od przejścia do domu Ojca - ten rok z pewnością będzie należał do św. o. Pio.
więcej »
Rekolekcje w sieci
„Kościół jest dobry” - czyli nic co Boskie nie jest im obce” to tytuł tegorocznych rekolekcji adwentowych przygotowanych przez www.profeto.pl.
więcej »
Chatka z piernika
Do 14 grudnia Gminny Ośrodek Kultury w Suchożebrach przyjmuje zgłoszenia do konkursu pt. Chatka z piernika w bożonarodzeniowej szacie.
więcej »
Grają i pomagają
W grudniu rusza trasa koncertowa Betlejem w Polsce 2018/2019. Więcej szczegółów na stronie www.betlejemwpolsce.pl.
więcej »
 

POLECAMY


To ty, szare Podlasie, rodzona ma kraino
Świętując jubileusz odzyskania przez Polskę niepodległości, warto skupić uwagę na tym, co działo się sto lat temu w miejscu, gdzie dzisiaj żyjemy. Książka „Tak rodziła się Niepodległość. Południowe Podlasie 1918” odsłania przed czytelnikiem panoramę wydarzeń sprzed wieku.
więcej »
Myśl właściwie
Abp Fulton J. Sheen - to jeden z najbardziej charyzmatycznych duchownych w historii amerykańskiego Kościoła. Płomienny mówca, wybitny kaznodzieja i wielka osobowość telewizyjna.
więcej »
Cuda wciąż się zdarzają
Cuda miały miejsce nie tylko w pierwszych wiekach Kościoła. Mają miejsce także dzisiaj i są potwierdzeniem prawdy Ewangelii - przekonywał o. Dolindo, któremu sam Jezus podyktował słowa jednej z najskuteczniejszych modlitw.
więcej »
Spragnieni Boga i niepodległości
Muzyczna uczta z okazji jubileuszu 200-lecia diecezji siedleckiej i 100 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę.
więcej »
 

SONDA

 

Czy czas Adwentu jest nam potrzebny?

tak, to czas na refleksję w zabieganym świecie

nie, Adwent nic nie zmienia

najważniejsza jest chęć odmienienia życia w oczekiwaniu na Boże Narodzenie

to okazja do stanięcia w prawdzie wobec Boga i samego siebie, a przez to do nawróceniaLITURGIA SŁOWA


Piątek
Czytania:
;
Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR