14 grudnia 2018 r. Imieniny obchodzą: Alfred, Izydor

Pogoda: Siedlce

Numer 50
13-19 grudnia 2018r.

menu

NEWS

Już za tydzień - z kolejnym numerem ECHA - kalendarz na 2019 r.!

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Rozmaitości

 
 

Święto organizacji pozarządowych

6 czerwca 2018 r.

Bezinteresownie i licznie


fot. ARCHIWUM

W piątek 25 maja na placu im. gen. W. Sikorskiego w Siedlcach zgromadzili się ci, którym pomaganie i działanie na rzecz innych weszło w krew.

Wszystko za sprawą II Dnia Siedleckich Organizacji Pozarządowych „Moda na działanie”, jaki odbył się z inicjatywy Stowarzyszenia Ośrodek Kultury i Aktywności Lokalnej w Krzesku oraz Rady Organizacji Pozarządowych Miasta Siedlce w partnerstwie z Miejskim Ośrodkiem Kultury w Siedlcach. Tego dnia mieszkańcom Siedlec i okolicznych miejscowości zaprezentowały się organizacje, stowarzyszenia, kluby oraz inicjatywy działające w naszym regionie. Co ważne, w trakcie pikniku można było zasięgnąć porady w punkcie konsultacyjnym.

Najczęściej pytano, jak utworzyć organizację pozarządową i poradzić sobie z jej aktywnym funkcjonowaniem. Nie zabrakło również osób zainteresowanych formami wolontariatu. Ci, którzy nie mieli jeszcze pomysłu na swoją przyszłość, a wiedzieli już, że chcą włączyć się aktywnie w działanie na rzecz innych, mogli podpatrzeć, jak robią to „fachowcy”. Na placu rozstawiły się stoiska promocyjne stowarzyszeń, które od lat aktywnie działają w regionie i tworzą już swoistą społeczność. Nie zabrakło m.in. PTTK, Grupy EkoLogicznej, zespołu Seniorynki, Spółdzielni Socjalnej Zioła Siedleckie, Siedleckiego Stowarzyszenia Osób z Chorobą Alzhaimera, Katolickiego Stowarzyszenia Niepełnosprawnych Diecezji Siedleckiej, Polskiego Związku Niewidomych Okręg Mazowiecki, Polskiego Związku Głuchych Koło Terenowe w Siedlcach, Towarzystwa Przyjaciół Dzieci, Banku Żywności, KOS, UKS „Siódemki”, UKS „Rawy” Siedlce, Miejskiego Klubu Rugby Pogoń Siedlce, Hufca ZHP Podlasie, Federacji Organizacji Pozarządowych Wschodnie Mazowsze, Ośrodka Wsparcia Ekonomii Społecznej, NLOT i wiele innych. Prezentowało się blisko 30 organizacji pozarządowych, a ofertę stoisk tworzyło setki ich członków i wolontariuszy. I - co najważniejsze - z ofertą organizacji zapoznały się tysiące Siedlczan.

 

Dla każdego

Impreza to także atrakcje dla całych rodzin, stąd występy artystyczne, konkursy, warsztaty, pokazy, zawody sportowe, animacje dla dzieci oraz wiele innych atrakcji.

- 25 maja w Siedlcach biło prawdopodobnie społeczne serce Polski - podsumowuje wydarzenie Hubert Pasiak, prezes Stowarzyszenia Ośrodek Kultury i Aktywności Lokalnej w Krzesku. - Trudno sobie wyobrazić, aby tego dnia na terenie naszego kraju była większa aktywność społeczna niż u nas. Dzień Siedleckich Organizacji Pozarządowych odbył się po raz drugi i uważam, że to był strzał w dziesiątkę samorządu miasta Siedlce, który zdecydował się dofinansować wydarzenie. Jest ono potrzebne i ważne - dodaje, podkreślając, że w ten sposób tworzy się okazję do pokazywania i promowania działalności organizacji społecznych, zazwyczaj bardzo pożytecznej, której często jednak nie widać. - Każdy mógł przyjść i zobaczyć, jak funkcjonują stowarzyszenia czy fundacje i dowiedzieć się, w jaki sposób do nich dołączyć - wylicza zalety tej imprezy. - To jest właśnie skuteczne i dość proste w formie budowanie kapitału społecznego i w konsekwencji społeczeństwa obywatelskiego - podkreśla.

 

Ważne, bo wspólne

Piknik był również okazją do integracji samych organizacji i ich członków. - Ten wspólnie spędzony czas stworzył przestrzeń do poznania się liderów i członków oraz wymiany doświadczeń - zauważa H. Pasiak. - Podczas pikniku dowiedziałem się o nowych pomysłach na wspólne działania siedleckich organizacji! - dodaje z uśmiechem. - W imieniu zarządu i pracowników Stowarzyszenia SOKIAL, które wzięło w tym roku odpowiedzialność za organizację Dnia Siedleckich Organizacji Pozarządowych, składam serdeczne podziękowania wszystkim biorącym udział w tym działaniu: miastu Siedlce, partnerom, licznym sponsorom, mediom, organizacjom, które się promowały oraz mieszkańcom Siedlec i regionu. Mogę już teraz powiedzieć, że jesteśmy zadowoleni z efektów tego wydarzenia, choć - jak to zazwyczaj bywa w przypadku działalności organizacji pozarządowych - ich owoce będą liczniejsze i smaczniejsze, niż się tego spodziewamy! - dodaje.

JAG

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Zakończenie jubileuszu


W uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP nastąpiło oficjalne zakończenie obchodów jubileuszowych 200-lecia diecezji siedleckiej. Punktem kulminacyjnym była Eucharystia sprawowana pod przewodnictwem bp. Kazimierza Gurdy. Po Mszy św. obaj biskupi wręczali delegacjom poszczególnych parafii statuty II Synodu Diecezji Siedleckiej. Prawo zawarte w tych dokumentach wejdzie w życie 1 stycznia 2019 r. W czasie liturgii odczytano także dekret papieża Franciszka, który w roku jubileuszowym odznaczył godnością kapelana Jego Świętobliwości kilku księży naszej diecezji. Tego samego dnia wieczorem w katedrze odbył się uroczysty koncert zamykający jubileusz. [fot. K. Skorupski/Podlasie24.pl]

FOTOGALERIA

Znamy laureatów


Mirosław Roguski, Mieczysław Zawadzki, Mieczysław Gaja, Małgorzata i Waldemar Gujscy - to tegoroczni laureaci nagrody im. Ludomira Benedyktowicza. Nagrody przyznawane są za szczególne osiągnięcia w trzech dziedzinach: szeroko pojęta działalność artystyczna; twórczość i dorobek literacki, naukowy i publicystyczny; działalność patriotyczno-społeczno-humanitarna. [fot. W. Bobryk]

PATRONAT "ECHO"


Rok o. Pio
Dwa okrągłe jubileusze: 100 lat od otrzymania stygmatów i 50 lat od przejścia do domu Ojca - ten rok z pewnością będzie należał do św. o. Pio.
więcej »
Rekolekcje w sieci
„Kościół jest dobry” - czyli nic co Boskie nie jest im obce” to tytuł tegorocznych rekolekcji adwentowych przygotowanych przez www.profeto.pl.
więcej »
Chatka z piernika
Do 14 grudnia Gminny Ośrodek Kultury w Suchożebrach przyjmuje zgłoszenia do konkursu pt. Chatka z piernika w bożonarodzeniowej szacie.
więcej »
Grają i pomagają
W grudniu rusza trasa koncertowa Betlejem w Polsce 2018/2019. Więcej szczegółów na stronie www.betlejemwpolsce.pl.
więcej »
 

POLECAMY


To ty, szare Podlasie, rodzona ma kraino
Świętując jubileusz odzyskania przez Polskę niepodległości, warto skupić uwagę na tym, co działo się sto lat temu w miejscu, gdzie dzisiaj żyjemy. Książka „Tak rodziła się Niepodległość. Południowe Podlasie 1918” odsłania przed czytelnikiem panoramę wydarzeń sprzed wieku.
więcej »
Myśl właściwie
Abp Fulton J. Sheen - to jeden z najbardziej charyzmatycznych duchownych w historii amerykańskiego Kościoła. Płomienny mówca, wybitny kaznodzieja i wielka osobowość telewizyjna.
więcej »
Cuda wciąż się zdarzają
Cuda miały miejsce nie tylko w pierwszych wiekach Kościoła. Mają miejsce także dzisiaj i są potwierdzeniem prawdy Ewangelii - przekonywał o. Dolindo, któremu sam Jezus podyktował słowa jednej z najskuteczniejszych modlitw.
więcej »
Spragnieni Boga i niepodległości
Muzyczna uczta z okazji jubileuszu 200-lecia diecezji siedleckiej i 100 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę.
więcej »
 

SONDA

 

Czy czas Adwentu jest nam potrzebny?

tak, to czas na refleksję w zabieganym świecie

nie, Adwent nic nie zmienia

najważniejsza jest chęć odmienienia życia w oczekiwaniu na Boże Narodzenie

to okazja do stanięcia w prawdzie wobec Boga i samego siebie, a przez to do nawróceniaLITURGIA SŁOWA


Piątek
Czytania:
;
Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR