21 lutego 2019 r. Imieniny obchodzą: Eleonora, Feliks, Kiejstus

Pogoda: Siedlce

Numer 8
21-27 lutego 2019r.

menu

NEWS

W numerze materiały formacyjne dla Kół Żywego Różańca. Polecamy!

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Diecezja

 
 

Centralne uroczystości jubileuszowe

13 czerwca 2018 r.

By wasz owoc trwał


fot. FOT. ZARZYCKI

Podpisanie statutów II Synodu Diecezji Siedleckiej, dziękczynienie za 200 lat diecezji Kościoła lokalnego i rozesłanie księży, którzy w ciągu najbliższych czterech lat prowadzić będą misje ewangelizacyjne stanowiące owoc jubileuszu - to główne punkty centralnych uroczystości. Miały one miejsce 9 czerwca w katedrze.

Eucharystia koncelebrowana pod przewodnictwem prymasa Polski abp. Gnieźnieńskiego Wojciecha Polaka rozpoczęła się o 10.30. Po przywitaniu wszystkich uczestników uroczystości, bp Kazimierz Gurda zaznaczył, że nie sposób zrozumieć dziejów liczącej 200 lat diecezji w oderwaniu od 1050-letniej historii Kościoła w Polsce i historii Polski. - Bądźmy wdzięczni Panu Bogu za świadków wiary w Jezusa Chrystusa, za błogosławionych, którzy z podlaskiej ziemi pochodzą, za męczenników z Pratulina oddających życie za jedność naszego Kościoła. Dziękujmy za tych, którzy naszą wiarę umacniali, umacniają dzisiaj i będą umacniać w przyszłości - powiedział.

Po odśpiewaniu hymnu synodalnego nastąpił uroczysty akt podpisania przez bp. K. Gurdę dekretu zatwierdzającego i promulgującego statuty II Synodu Diecezji Siedleckiej, rozpoczętego 10 czerwca 2012 r. z inicjatywy bp. Z. Kiernikowskiego. Uchwały zaczną obowiązywać 1 stycznia 2019 r.

Następnie bp Piotr Sawczuk odczytał list papieża Franciszka. W przededniu przypadającej dokładnie 30 czerwca rocznicy erygowania diecezji janowskiej przez papieża Piusa VII, Ojciec Święty napisał m.in.: „Dziękuję Bogu za wszelkie dobro, jakie na przestrzeni minionego 200-lecia zaistniało w tej diecezji. Cieszę się jej rozwojem na płaszczyźnie duchowej i administracyjnej. Dziękuję za ducha wiary, nadziei i miłości, który umacnia lud Podlasia w wierności Chrystusowi, Ewangelii i ojczyźnie”.

 

Pamięć historyczna

Homilię wygłosił metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski. Przypomniał wizyty Jana Pawła II na ziemi podlaskiej i nawiązał do fragmentu inwokacji jego poematu „Wigilia wielkanocna 1966”: Ciało ludzkie w historii umiera częściej niż drzewo, umiera wcześniej/ Trwa człowiek poza progiem śmierci w katakumbach i kryptach./ Trwa człowiek, który odszedł, w tych, co po nim przychodzą./ Trwa człowiek, który nadchodzi, w tych, co odeszli./ Trwa człowiek poza wszelkim odejściem i przyjściem/ w sobie/ i w Tobie”, czyniąc go kanwą dalszych rozważań. Drzewo - jak tłumaczył - jest symbolem natury, a szerzej: ojczystego krajobrazu, z którego wyrastamy. Omówił następnie poszczególne aspekty trwania.

Pierwszy z nich to pamięć historyczna unaoczniania przez katakumby i groby. Abp M. Jędraszewski skierował uwagę ku początkom diecezji janowskiej zwanej podlaską i postaci biskupów - Feliksa Lewińskiego który podjął wielkie dzieło tworzenia nowej diecezji, nieugiętego obrońcę praw Kościoła Jana Marcelego Gutkowskiego, bp. Piotra Pawła Szymańskiego będącego moralnym wsparciem dla kapłanów, którzy wzięli udział w obronie Kościoła i ojczyzny, jak też bp. Henryka Przeździeckiego odbudowującego wskrzeszoną diecezję, jak bp. Ignacego Świrskiego, który był wzorem jak służyć, jak dawać świadectwo i być wiernym.

 

Krzyż, tożsamość, miłość

Drugi wymiar trwania wyraża się w pamięci krzyża - Jakże ziemia podlaska jest bogata w krzyże. Mówię o tych, którzy poszli za Chrystusem, cierpiąc niekiedy aż do końca, przelewając krew, oddając życie za Ewangelię - zauważył kaznodzieja, wskazując na unitów, którzy śmiercią okupili gotowość trwania w łączności z Ojcem Świętym, męczenników okresu II wojny światowej, którzy oddali życie w Auschwitz i Dachau, jak też młodzieży broniącej w Miętnem obecności krzyża w swojej szkole w 1984 r.

Trzeci wymiar trwania to trwanie poprzez tożsamość. - W życiu każdej społeczności, zwłaszcza społeczności Kościoła, niezwykle ważna rzeczą jest przeżywanie i przekazywanie przyszłym pokoleniom świata wartości - w taki sposób i poprzez tak dogłębne świadectwo, że rozpoznają się one w tym świecie wartości i uznają je za swoje - mówił abp Jędraszewski, tłumacząc, że poczucie tożsamości na Podlasiu jest wyjątkowo silne, a bazuje na tych wartościach, jakimi są katolicyzm i historia.

Ostatni wymiar trwania to trwanie ponad czasem i przemijaniem. Arcybiskup podkreślił, że znajduje ono swój pełny wyraz w Bogu, a rozpoczyna się w momencie chrztu świętego, kiedy człowiek wchodzi w rzeczywistość zbawienia. - Człowiek trwa w sobie jako istota, która wykracza poza wymiar czysto materialny i jest świadoma, że ma w sobie zalążek niezniszczalności i nieśmiertelności - swoją duszę - mówił. Metropolita zaznaczył, że pamięć historyczna, pamięć krzyża, poczucie tożsamości chrześcijańskiej i narodowej, jak też trwanie ponad czasem pozwala zrozumieć słowa św. Pawła: „…nie jesteście już obcymi i przechodniami, ale jesteście wpółobywatelami świętych i domownikami Boga” (Ef2,19). - Dzisiaj, kiedy tak uroczyście obchodzimy 200-lecie diecezji siedleckiej, kiedy Kościół siedlecki wybiega w przyszłość poprzez podpisane dekrety synodu, stawiamy pytanie najważniejsze: jak w Bogu trwać? jak być domownikiem Boga? jak się nim stawać dzień po dniu? - pytał. I odpowiedział słowami Jezusa z mowy pożegnalnej w Wieczerniku: „Wytrwajcie w miłości mojej!”. - To są nasze życzenia i treść naszej modlitwy (…), abyście szli i owoc przynosili, i by wasz owoc trwał, i aby wszystko dał wam Ojciec, o cokolwiek Go poprosicie dla dobra Kościoła siedleckiego, dla dobra waszego zbawienia, dla waszej wiecznej szczęśliwości” - zakończył jubileuszową homilię abp M. Jędraszewski.

 

Dobrze wypełnić misję

Na zakończenie Eucharystii miało miejsce rozesłanie kaznodziejów, którzy w ramach diecezjalnych misji jubileuszowych będą głosić Dobrą Nowinę o zbawieniu i sprawować sakramenty święte.

- Na księży podejmujących się tego zadania diecezja bardzo liczy. Mamy nadzieję, że te misje ewangelizacyjne otworzą nowy etap w wypełnianiu nowych zadań, jakich oczekuje od Kościoła jego założyciel Jezus Chrystus - podkreślił bp K. Gurda. A zwracając się do prymasa z prośbą o udzielenie błogosławieństwa, powiedział: - Niech łaska Pana dziejów zawsze nam towarzyszy, by Kościół siedlecki mógł dobrze wypełnić swoją misję w kolejnych latach swojej historii.

LA

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Uroczystości w Pratulinie


23 stycznia w pratulińskim sanktuarium odbyły się doroczne uroczystości z racji wspomnienia bł. Męczenników Podlaskich. Wydarzeniu towarzyszyło poświęcenie Domu Pielgrzyma. Uroczystościom przewodniczyli kard. Kazimierz Nycz oraz bp Kazimierz Gurda i bp Piotr Sawczuk. [fot. AWAW]

FOTOGALERIA

Dzień Życia Konsekrowanego


Każdy dzięki Duchowi Świętemu odkrywa swój własny sposób ofiarowania się Ojcu Niebieskiemu. Własny, ale otrzymany i przyjęty od Boga; własny, ale jednocześnie potwierdzony przez Kościół, w którym jest obecny i działa Boży Duch; własny, ale w odniesieniu do Jezusa Chrystusa, bowiem żadne ofiarowanie siebie poza Chrystusem nie może być przyjęte przez Ojca. Tylko Jego ofiara została przyjęta - podkreślił bp Kazimierz Gurda w homilii podczas Eucharystii sprawowanej w święto Ofiarowania Pańskiego. [fot. M. Król]

PATRONAT "ECHO"


Tropem Wilczym
3 marca, po raz piąty we Włodawie, odbędzie się Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych. W programie są biegi na dystansie 5 km oraz na symbolizującym datę śmierci ostatniego z wyklętych odcinku 1963 m.
więcej »
Uczczą pamięć
Miejsko-Gminne Centrum Kultury w Rykach zaprasza na obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, które odbędą się 1 marca.
więcej »
O puchar biskupa
1 marca po raz siódmy odbędzie się Halowy Turniej Katolickich Szkół Ponadpodstawowych w Piłce Nożnej Dziewcząt i Chłopców o Puchar Biskupa Siedleckiego Kazimierza Gurdy.
więcej »
 

POLECAMY


O księżach z krwi i kości
Dlaczego jedni stawiają księży na świeczniku, a drudzy wdeptują ich w ziemię? Bo nie rozumieją, czym jest kapłaństwo i kim tak naprawdę jest kapłan.
więcej »
Unici przed kamerą
31 stycznia zakończyły się zimowe zdjęcia do filmu „Z ziemi podlaskiej”. Produkcja przybliża wstrząsające losy naszych unitów.
więcej »
Unici ziemi łosickiej
Książka Tomasza Dobrowolskiego „Unici ziemi łosickiej i ich walka o jedność Kościoła i polską wieś na Podlasiu” doskonale wpisuje się w cykl obchodów jubileuszowych, tj. 200-lecie powołania diecezji siedleckiej i 100-lecie odzyskania niepodległości.
więcej »
O cudach i niezaglądaniu Bogu w rękaw
Od momentu urodzenia aż do dzisiaj moje życie to pasmo cudów. I wciąż nie mogę się nadziwić, że Bóg tak mnie kocha.
więcej »
 

SONDA

 

Wyrzucanie żywności uważam za...

grzech

marnotrawstwo

problem współczesnego świata

nieodpowiedzialność

nie uważam tego za coś złegoLITURGIA SŁOWA


Czwartek
Czytania:
;
Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR