21 lutego 2019 r. Imieniny obchodzą: Eleonora, Feliks, Kiejstus

Pogoda: Siedlce

Numer 8
21-27 lutego 2019r.

menu

NEWS

W numerze materiały formacyjne dla Kół Żywego Różańca. Polecamy!

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Diecezja

 
 

Wprowadzenie relikwii bł. ks. Jerzego Popiełuszki

13 czerwca 2018 r.

Uczy, jak trwać przy Chrystusie


fot. WAJ

Relikwie krwi bł. ks. Jerzego Popiełuszki zostały 5 czerwca uroczyście wprowadzone do parafii Przemienienia Pańskiego w Garwolinie. Także tego dnia 11 księży obchodziło jubileusz dziesięciolecia kapłaństwa.

W uroczystej procesji relikwie wnieśli do kolegiaty: bp Piotr Sawczuk, prepozyt kolegiaty ks. prałat Ryszard Andruszczak, dziekan dekanatu łakarzewskiego ks. kan. Edmund Szarek i 15 księży, w tym 11 obchodzących jubileusz świeceń kapłańskich. - W imieniu Kapituły Ogólnopolskiego Komitetu Pamięci ks. Jerzego Popiełuszki z radością serca pragnę przekazać relikwie. Niech obecność bł. ks. Jerzego wyprasza łaski, których tak potrzeba naszej ojczyźnie, naszej wspólnocie parafialnej, jak również całej naszej diecezji - mówił ks. E. Szarek. - Strzeżcie tych relikwii, daru szczególnej łaski, która spływa przez posługę bł. ks. J. Popiełuszkę - dodał.

Otrzymując relikwie, prepozyt garwolińskiej kolegiaty ks. R. Andruszczak dziękował Bogu, że świątynia otrzymała nowego patrona. - Na ręce ks. Edmunda dziękuję całej Kapitule za okazaną nam życzliwość i odpowiedź na naszą prośbę. Od dnia dzisiejszego będziemy mieli relikwie krwi ks. J. Popiełuszki w naszej parafii - podkreślał.

 

Zaświadczył własną krwią

Eucharystii przewodniczył bp P. Sawczuk, obchodzący 31 rocznicę święceń kapłańskich. W homilii powiedział, że staje przed nami postać wielkiego człowieka i wielkiego kapłana, by nas umocnić. - Spójrzmy na tego niezwykłego świadka, który o swojej miłości do Jezusa i do bliźnich, zwłaszcza do wykorzystywanych i zniewolonych robotników, zaświadczył własną krwią - mówił. - Od teraz jego relikwie zostaną z wami, a przez nie zostanie - w sposób duchowy - miłość i odwaga ks. Jerzego, jego orędownictwo przed Bogiem. Chcemy modlić się za twoją przyczyną, bł. ks. Jerzy. Pokaż nam, jak dzisiaj trwać mężnie przy Chrystusie, jak być Jego wiernym uczniem, jak okazywać wsparcie człowiekowi w potrzebie, jak nie zastygnąć w egoistycznej obojętności - dodał.

 

Dziękując za posługę

Ksiądz biskup przypomniał też, że piękną kartą w historii diecezji jest obrona krzyży w Miętnem mająca miejsce w tym samym roku, kiedy zginął bł. ks. J. Popiełuszko. - Niech Duch Święty utwierdza nas przy Chrystusie, oświeca nasze drogi i daje odwagę świadectwa, a błogosławiony kapłan, którego relikwie wprowadzamy, niech wstawia się za nami u Boga - stwierdził bp. Sawczuk.

Podziękował też Bogu, że obchodzących okrągły jubileusz święceń kapłańskich młodych ludzi obdarował powołaniem. - I że dał im siłę, aby na głos Bożego wezwania odpowiedzieli. Chcemy dziękować też, za dobro, które stało się udziałem całego Kościoła i świata dzięki ich dziesięcioletniej posłudze, za wszystkie spotkania z Bogiem na modlitwie, za wszystkie spotkania z ludźmi, którym głosili słowo Boże, udzielali sakramentów, odbywali liczne rozmowy, pokazywali drogę, przypominali o ważnych sprawach z punktu widzenia wiary - mówił biskup. Życzenia popłynęły też - wraz z białymi różami - od wspólnoty parafialnej.

Jubileusz dziesięciolecia świeceń kapłańskich obchodzili w Garwolinie wraz z ks. Piotrem Mazurkiem, prefektem miejscowej parafii, księża: Krzysztof Niestieruk, Maciej Majek, Dariusz Radywaniuk, Piotr Witkowicz, Dariusz Czajka, Łukasz Szczeblewski, Łukasz Borowski, Marcin Chruściel, Jacek Sawczuk i Daniel Wojciechowski.

Waldemar Jaroń

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Uroczystości w Pratulinie


23 stycznia w pratulińskim sanktuarium odbyły się doroczne uroczystości z racji wspomnienia bł. Męczenników Podlaskich. Wydarzeniu towarzyszyło poświęcenie Domu Pielgrzyma. Uroczystościom przewodniczyli kard. Kazimierz Nycz oraz bp Kazimierz Gurda i bp Piotr Sawczuk. [fot. AWAW]

FOTOGALERIA

Dzień Życia Konsekrowanego


Każdy dzięki Duchowi Świętemu odkrywa swój własny sposób ofiarowania się Ojcu Niebieskiemu. Własny, ale otrzymany i przyjęty od Boga; własny, ale jednocześnie potwierdzony przez Kościół, w którym jest obecny i działa Boży Duch; własny, ale w odniesieniu do Jezusa Chrystusa, bowiem żadne ofiarowanie siebie poza Chrystusem nie może być przyjęte przez Ojca. Tylko Jego ofiara została przyjęta - podkreślił bp Kazimierz Gurda w homilii podczas Eucharystii sprawowanej w święto Ofiarowania Pańskiego. [fot. M. Król]

PATRONAT "ECHO"


Tropem Wilczym
3 marca, po raz piąty we Włodawie, odbędzie się Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych. W programie są biegi na dystansie 5 km oraz na symbolizującym datę śmierci ostatniego z wyklętych odcinku 1963 m.
więcej »
Uczczą pamięć
Miejsko-Gminne Centrum Kultury w Rykach zaprasza na obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, które odbędą się 1 marca.
więcej »
O puchar biskupa
1 marca po raz siódmy odbędzie się Halowy Turniej Katolickich Szkół Ponadpodstawowych w Piłce Nożnej Dziewcząt i Chłopców o Puchar Biskupa Siedleckiego Kazimierza Gurdy.
więcej »
 

POLECAMY


O księżach z krwi i kości
Dlaczego jedni stawiają księży na świeczniku, a drudzy wdeptują ich w ziemię? Bo nie rozumieją, czym jest kapłaństwo i kim tak naprawdę jest kapłan.
więcej »
Unici przed kamerą
31 stycznia zakończyły się zimowe zdjęcia do filmu „Z ziemi podlaskiej”. Produkcja przybliża wstrząsające losy naszych unitów.
więcej »
Unici ziemi łosickiej
Książka Tomasza Dobrowolskiego „Unici ziemi łosickiej i ich walka o jedność Kościoła i polską wieś na Podlasiu” doskonale wpisuje się w cykl obchodów jubileuszowych, tj. 200-lecie powołania diecezji siedleckiej i 100-lecie odzyskania niepodległości.
więcej »
O cudach i niezaglądaniu Bogu w rękaw
Od momentu urodzenia aż do dzisiaj moje życie to pasmo cudów. I wciąż nie mogę się nadziwić, że Bóg tak mnie kocha.
więcej »
 

SONDA

 

Wyrzucanie żywności uważam za...

grzech

marnotrawstwo

problem współczesnego świata

nieodpowiedzialność

nie uważam tego za coś złegoLITURGIA SŁOWA


Czwartek
Czytania:
;
Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR