21 lutego 2019 r. Imieniny obchodzą: Eleonora, Feliks, Kiejstus

Pogoda: Siedlce

Numer 8
21-27 lutego 2019r.

menu

NEWS

W numerze materiały formacyjne dla Kół Żywego Różańca. Polecamy!

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Kościół

 
 

Uroczystości jubileuszowe

13 czerwca 2018 r.

Potrzebujemy jedności!


fot. AWAW

Obchody 200-lecia diecezji siedleckiej zainaugurowała Msza św. celebrowana 7 czerwca w janowskiej kolegiacie pw. Trójcy Świętej, który był pierwszym kościołem biskupów podlaskich. W liturgii uczestniczył cały polski episkopat.

Uroczystości jubileuszowe były połączone z dwudniowymi obradami Konferencji Episkopatu Polski, które odbyły się w hotelu Zamek Biskupi w Janowie Podlaskim. Wieczornej Mszy św. z udziałem diecezjan przewodniczył nuncjusz apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio. We wstępie powiedział: „Ta diecezjajest uświęcona męczeńską krwią bł. Wincentego Lewoniuka i 12 Towarzyszy, niech wiec wydaje owoce godne swej znamienitej historii i prowadzi współczesnych ludzi po Bożych drogach”. Na początku Liturgii odczytano dokument wystosowany przez Kongregację ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, oficjalnie potwierdzający nadanie janowskiej kolegiacie tytułu i godności bazyliki mniejszej.

Homilię podczas Mszy wygłosił abp Stanisław Gądecki, przewodniczący KEP.

- Apostołowie mają zanurzać ludzi w imieniu Ojca, Syna i Ducha Świętego (…) Tajemnica Trójcy Świętej uczy nas przede wszystkim komunii, jedności i wspólnoty z Bogiem oraz z ludźmi. Dla powstania komunii nie wystarczy jakakolwiek zbiorowość, zgromadzenie czy społeczność pojmowana w sensie doczesnym. Nie wystarczą zwykłe więzy społeczne, techniczne czy kulturalne; trudno bowiem mówić o wspólnocie tam, gdzie każdy jest zajęty wyłącznie sobą, swoim życiem i swoimi sprawami. Tu trzeba znacznie głębszej - aniżeli wyłącznie ziemska - jedności. Potrzeba łączności z Trójcą, która jest owocem miłości Ojca, łaski Syna i daru jedności pochodzącego od Ducha Świętego - głosił arcybiskup.

 

Nasi biskupi

W drugiej części homilii abp S. Gądecki mówił o realizacji nakazu misyjnego w naszym lokalnym Kościele. - Ta diecezja w ciągu wieków była miejscem spotkania odmiennych kultur i religii, z tego zrodziły się dzieje konfrontacji z carską Rosją, męczeństwo unitów, prześladowanie tutejszych biskupów i duchowieństwa oraz wiernych świeckich - zaznaczył hierarcha.

Potem opowiadał o poszczególnych biskupach diecezji podlaskiej. Przypomniał sylwetki naszych pierwszych ordynariuszy. Wspominał także bp. Jana Mazura, który zabiegał o trzeźwość Polaków, bp. Jana Wiktora Nowaka, który w czerwcu 1996 r. zorganizował obrady KEP w Siedlcach, i bp. Zbigniewa Kiernikowskiego. Zaznaczył, że za jego rządów nadeszła epoka neokatechumenatu, powstały diecezjalna szkoła liturgiczna i szkoła katechistów parafialnych, swoją posługę zaczęli też pełnić pierwsi nadzwyczajni szafarze Komunii św. W tamtym okresie rozpoczął się też II Synod Diecezji Siedleckiej.

W ostatniej części kazania przewodniczący KEP mówił o obowiązkach i przywilejach wynikających z nadania kolegiacie tytułu bazyliki. Obecna janowska świątynia powstała w pierwszej połowie XVIII w. Kiedy została siedzibą biskupów, podniesiono ją do rangi katedry. Gdy hierarchowie przynieśli się do Siedlec, nadano jej tytuł kolegiaty.

 

Lista wymagań

- Bazylika w języku greckim to dom króla (…). Tym tytułem obdarza się kościoły wyróżniające się wartością kulturową i duszpasterską. Bazylika ma ściślejszy związek z katedrą św. Piotra. Kościołom tego rodzaju kongregacja stawia wysokie wymagania - podkreślił abp S. Gądecki. Na liście powinności są m.in. przepowiadanie Bożego słowa z największą starannością i głębią, dbałość o piękno liturgii, szersza dostępność do Eucharystii i sakramentu pojednania, wieczysta adoracja Najświętszego Sakramentu, obecność scholi i kantorów, a także stałych przewodników, dostępnych dla pielgrzymów.

Msza św. jubileuszowa zakończyła się uroczystym śpiewem Te Deum.

Biskupi obecni na zebraniu KEP przybyli do janowskiej bazyliki także 8 czerwca, w uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa. Porannej Eucharystii przewodniczył metropolita lubelski abp Stanisław Budzik. Homilię wygłosił metropolita szczecińsko-kamieński abp Andrzej Dzięga. Przypominał, że na terenie naszej diecezji Wschód spotyka się z Zachodem; to zderzenie dotyczy kultury, liturgii, modlitwy, uprawiania polityki i sposobu codziennego życia.

- Kolejne unie nie były szukaniem jedności od nowa, ale stawianiem pieczęci na jedności Kościoła. W tym duchu wyrastali podlascy unici. Wybrali raz i pozostali temu wierni - przypominał hierarcha. Abp A. Dzięga opowiadał o prześladowaniach zwolenników unii i o posłudze duchowieństwa rzymskokatolickiego, świadczonej wobec unitów.

 

Za Ojcem Świętym

- Po drogach serca prowadzi nas dzisiaj papież Franciszek, w którym łączy się tradycja całej doktryny i jej wierność oraz analiza poszczególnych kazusów; łączy się miłosierdzie i sprawiedliwość. Za papieżem musimy nauczyć się nowego języka, nowych - wyznaczonych sercem - scholastyki, teologii pastoralnej i kanonistyki. Bóg ciągle zaprasza nas na drogi serca, bo tylko wtedy możemy stawać się do Niego podobni. Świat tęskni za sercem. Kiedy rzymski żołnierz włócznią wdarł się do wnętrza Serca Jezusowego, ono odpowiedziało natychmiast. Ono odpowiada w każdej chwili poprzez zdroje miłosierdzia i zaprasza, byśmy stawali się ludźmi serca - apelował do zgromadzonych biskupów metropolita szczecińsko-kamieński.

Po Mszy hierarchowie kontynuowali obrady. Podczas sesji plenarnej w Janowie Podlaskim dyskutowano o synodzie o młodzieży, ochronie danych osobowych i programie duszpasterskim na lata 2019-2022.

AWAW

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Uroczystości w Pratulinie


23 stycznia w pratulińskim sanktuarium odbyły się doroczne uroczystości z racji wspomnienia bł. Męczenników Podlaskich. Wydarzeniu towarzyszyło poświęcenie Domu Pielgrzyma. Uroczystościom przewodniczyli kard. Kazimierz Nycz oraz bp Kazimierz Gurda i bp Piotr Sawczuk. [fot. AWAW]

FOTOGALERIA

Dzień Życia Konsekrowanego


Każdy dzięki Duchowi Świętemu odkrywa swój własny sposób ofiarowania się Ojcu Niebieskiemu. Własny, ale otrzymany i przyjęty od Boga; własny, ale jednocześnie potwierdzony przez Kościół, w którym jest obecny i działa Boży Duch; własny, ale w odniesieniu do Jezusa Chrystusa, bowiem żadne ofiarowanie siebie poza Chrystusem nie może być przyjęte przez Ojca. Tylko Jego ofiara została przyjęta - podkreślił bp Kazimierz Gurda w homilii podczas Eucharystii sprawowanej w święto Ofiarowania Pańskiego. [fot. M. Król]

PATRONAT "ECHO"


Tropem Wilczym
3 marca, po raz piąty we Włodawie, odbędzie się Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych. W programie są biegi na dystansie 5 km oraz na symbolizującym datę śmierci ostatniego z wyklętych odcinku 1963 m.
więcej »
Uczczą pamięć
Miejsko-Gminne Centrum Kultury w Rykach zaprasza na obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, które odbędą się 1 marca.
więcej »
O puchar biskupa
1 marca po raz siódmy odbędzie się Halowy Turniej Katolickich Szkół Ponadpodstawowych w Piłce Nożnej Dziewcząt i Chłopców o Puchar Biskupa Siedleckiego Kazimierza Gurdy.
więcej »
 

POLECAMY


O księżach z krwi i kości
Dlaczego jedni stawiają księży na świeczniku, a drudzy wdeptują ich w ziemię? Bo nie rozumieją, czym jest kapłaństwo i kim tak naprawdę jest kapłan.
więcej »
Unici przed kamerą
31 stycznia zakończyły się zimowe zdjęcia do filmu „Z ziemi podlaskiej”. Produkcja przybliża wstrząsające losy naszych unitów.
więcej »
Unici ziemi łosickiej
Książka Tomasza Dobrowolskiego „Unici ziemi łosickiej i ich walka o jedność Kościoła i polską wieś na Podlasiu” doskonale wpisuje się w cykl obchodów jubileuszowych, tj. 200-lecie powołania diecezji siedleckiej i 100-lecie odzyskania niepodległości.
więcej »
O cudach i niezaglądaniu Bogu w rękaw
Od momentu urodzenia aż do dzisiaj moje życie to pasmo cudów. I wciąż nie mogę się nadziwić, że Bóg tak mnie kocha.
więcej »
 

SONDA

 

Wyrzucanie żywności uważam za...

grzech

marnotrawstwo

problem współczesnego świata

nieodpowiedzialność

nie uważam tego za coś złegoLITURGIA SŁOWA


Czwartek
Czytania:
;
Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR