21 lutego 2019 r. Imieniny obchodzą: Eleonora, Feliks, Kiejstus

Pogoda: Siedlce

Numer 8
21-27 lutego 2019r.

menu

NEWS

W numerze materiały formacyjne dla Kół Żywego Różańca. Polecamy!

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Kultura

 
 

Przegląd zespołów ludowych

13 czerwca 2018 r.

Folklor ma się dobrze


fot. ARCHIWUM

9 czerwca na scenie widowiskowej Włodawskiego Domu Kultury wystąpiło 17 zespołów tańca ludowego. Wojewódzki przegląd ma na celu prezentację dorobku artystycznego zespołów dziecięcych i młodzieżowych, ochronę tradycji regionu oraz promowanie twórczości muzycznej i tanecznej.

Do Włodawy przyjechało ponad 400 tancerzy, muzyków i instruktorów tańca ludowego. Z Bogucina w gminie Garbów przybył Dziecięcy Zespół Pieśni i Tańca Ludowego. Powstał on w 2011 r. z inicjatywy Moniki Pirbudagian-Fiutek i Jadwigi Flisiak. W swoim repertuarze ma polki, walczyki oraz tańce regionalne. W zespole od dwóch lat występuje dziesięcioletnia Amelka Rozwadowska, która poszła w ślady starszych sióstr. - Znam już kroki tańców lubelskich, śląskich i podlaskich. Jest dużo radości - zapewnia dziewczynka.

Z Jastkowa przyjechała młodzież zrzeszona w Zespole Pieśni i Tańca „Dąbrowica”. - Tańczę prawie od dwóch lat. Wcześniej w zespole była moja siostra, a dawniej moi rodzice - mówi Grzegorz Łoboda. „Dąbrowica” działa od 1970 r. W swoim programie ma suity wokalno-taneczne z Lublina, Rzeszowa, Przeworska, Łowicza, Beskidu Śląskiego, tańce miejskie, narodowe i patriotyczne. - Folklor to dobra forma zabawy, a także nauki. Dzięki występom w zespole mam możliwość poznawania innych osób. Ludzie, którzy śpiewają i tańczą są fantastyczni. Zespoły ludowe potrafią stworzyć bardzo dobrą atmosferę - podkreśla G. Łoboda.

 

Kształtuje charakter

Od 15 lat na scenie razem z Zespołem Tańca Ludowego „Włodawiacy” występuje Paulina Jankowska. - Kiedy byłam jeszcze w przedszkolu, bardzo spodobały mi się zajęcia z rytmiki prowadzone przez panią Annę Mróz. Potem znalazłam się pod jej opieką artystyczną w Młodzieżowym Domu Kultury i tak się zaczęła moja przygoda z tańcem ludowym - wspomina. - Taniec pozytywnie wpływa na kondycję fizyczną, a także kształtuje charakter, uczy m.in. współpracy z innymi. Jest to widoczne np. w czasie naszych wyjazdów. Kiedyś, gdy uczestniczyliśmy w dniach folkloru na Węgrzech, źle się poczułam. Akurat był czas naszego występu, a ja miałam śpiewać. Powiedziałam o mojej niedyspozycji. Położono mnie na ziemi, a chłopcy, używając swoich kapeluszy, wachlowali nimi nade mną. Widzowie myśleli pewnie, że to część naszego występu - opowiada tancerka.

Organizatorem przeglądu jest od 1996 r. Młodzieżowy Dom Kultury im. Oskara Kolberga.


Nagrody i wyróżnienia

Wśród zespołów dziecięcych do dziesięciu lat pierwsze miejsce zdobył Zespół Pieśni i Tańca „Podlasiacy” z Bialskiego Centrum Kultury, drugie - ZPiT „Kresowiak” z Woli Uhruskiej, a trzecie - Zespół Tańca Ludowego „Mały Głusk”. W kategorii „11 - 14 lat” najwyżej oceniono grupę dziecięcą ZPiT Ziemi Chełmskiej „Murawina”. Na drugim miejscu uplasował się ZPiT „Dąbrowica” - grupa młodzieżowa z GOKiS w Jastkowie, a na trzecim - Zespół Tańca Ludowego „Włodawiacy” gr. II z MDK Włodawa.

Natomiast w kategorii „15 - 19 lat” zwyciężył Zespół Tańca Ludowego „Tanew” z MDK w Biłgoraju. Drugie miejsce przyznano ZTL „Zwierzyniacy” ze Szkoły Podstawowej w Zwierzyńcu, a trzecie - ZTL „Włodawiacy” gr. I z MDK Włodawa.

Jury przyznało też wyróżnienie Dziecięcemu Zespołowi Pieśni i Tańca „Drelowiacy” z GOK w Drelowie. Nagroda starosty Andrzeja Romańczuka powędrowała do ZPiT „Jata” z GOK w Łukowie. Nagrodę burmistrza Wiesława Muszyńskiego otrzymał Dziecięcy Zespół Ludowy „Bogutki” z Bogucina.

Joanna Szubstarska

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Uroczystości w Pratulinie


23 stycznia w pratulińskim sanktuarium odbyły się doroczne uroczystości z racji wspomnienia bł. Męczenników Podlaskich. Wydarzeniu towarzyszyło poświęcenie Domu Pielgrzyma. Uroczystościom przewodniczyli kard. Kazimierz Nycz oraz bp Kazimierz Gurda i bp Piotr Sawczuk. [fot. AWAW]

FOTOGALERIA

Dzień Życia Konsekrowanego


Każdy dzięki Duchowi Świętemu odkrywa swój własny sposób ofiarowania się Ojcu Niebieskiemu. Własny, ale otrzymany i przyjęty od Boga; własny, ale jednocześnie potwierdzony przez Kościół, w którym jest obecny i działa Boży Duch; własny, ale w odniesieniu do Jezusa Chrystusa, bowiem żadne ofiarowanie siebie poza Chrystusem nie może być przyjęte przez Ojca. Tylko Jego ofiara została przyjęta - podkreślił bp Kazimierz Gurda w homilii podczas Eucharystii sprawowanej w święto Ofiarowania Pańskiego. [fot. M. Król]

PATRONAT "ECHO"


Tropem Wilczym
3 marca, po raz piąty we Włodawie, odbędzie się Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych. W programie są biegi na dystansie 5 km oraz na symbolizującym datę śmierci ostatniego z wyklętych odcinku 1963 m.
więcej »
Uczczą pamięć
Miejsko-Gminne Centrum Kultury w Rykach zaprasza na obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, które odbędą się 1 marca.
więcej »
O puchar biskupa
1 marca po raz siódmy odbędzie się Halowy Turniej Katolickich Szkół Ponadpodstawowych w Piłce Nożnej Dziewcząt i Chłopców o Puchar Biskupa Siedleckiego Kazimierza Gurdy.
więcej »
 

POLECAMY


O księżach z krwi i kości
Dlaczego jedni stawiają księży na świeczniku, a drudzy wdeptują ich w ziemię? Bo nie rozumieją, czym jest kapłaństwo i kim tak naprawdę jest kapłan.
więcej »
Unici przed kamerą
31 stycznia zakończyły się zimowe zdjęcia do filmu „Z ziemi podlaskiej”. Produkcja przybliża wstrząsające losy naszych unitów.
więcej »
Unici ziemi łosickiej
Książka Tomasza Dobrowolskiego „Unici ziemi łosickiej i ich walka o jedność Kościoła i polską wieś na Podlasiu” doskonale wpisuje się w cykl obchodów jubileuszowych, tj. 200-lecie powołania diecezji siedleckiej i 100-lecie odzyskania niepodległości.
więcej »
O cudach i niezaglądaniu Bogu w rękaw
Od momentu urodzenia aż do dzisiaj moje życie to pasmo cudów. I wciąż nie mogę się nadziwić, że Bóg tak mnie kocha.
więcej »
 

SONDA

 

Wyrzucanie żywności uważam za...

grzech

marnotrawstwo

problem współczesnego świata

nieodpowiedzialność

nie uważam tego za coś złegoLITURGIA SŁOWA


Czwartek
Czytania:
;
Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR