21 lutego 2019 r. Imieniny obchodzą: Eleonora, Feliks, Kiejstus

Pogoda: Siedlce

Numer 8
21-27 lutego 2019r.

menu

NEWS

W numerze materiały formacyjne dla Kół Żywego Różańca. Polecamy!

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Kultura

 
 

Jubileuszowy koncert

13 czerwca 2018 r.

Dziesięć śpiewających lat


fot. CSiK Garwolin

Mają na swoim koncie setki koncertów w Polce i zagranicą, dwie płyty, kilkanaście nagród w prestiżowych międzynarodowych konkursach chóralnych. Mają też ogromną wierną publiczność, która od dekady z radością oklaskuje ich występy. Chór Miasta Garwolin obchodził jubileusz swojej działalności.

Zespół powstał dziesięć lat temu z inicjatywy dyrektora Centrum Sportu i Kultury w Garwolinie Jarosława Kargola. - W kilku głowach zrodziła się wtedy idea stworzenia w naszym mieście chóru, który da miłośnikom śpiewu możliwość realizacji swojej pasji i jednocześnie stanie się kulturalną wizytówką Garwolina. Po kilku dniach przesłuchań wyłonił się 40-osobowy zespół, a jego trzon przetrwał do dzisiaj. Po paru miesiącach prób chór dał swój pierwszy koncert, zyskując grono oddanych sympatyków - powiedział J. Kargol podczas jubileuszu, który odbył się w kolegiacie Przemienienia Pańskiego w Garwolinie.

Podczas koncertu zabrzmiała Msza G-dur Franciszka Schuberta. - Jej pierwsza część - „Kyrie” była pierwszym utworem przygotowywanym przez Chór Miasta Garwolina na ukraiński festiwal w 2008 r. To także pierwsze dzieło, którego uczyłem się na zajęciach z dyrygowania podczas studiów – wspominał dyrygent chóru Radosław Mitura.

Z okazji jubileuszu chór postanowił wykonać całe dzieło. Do współpracy zaproszono ludzi mających bliski związek z Garwolinem. Zaśpiewali soliści z Filharmonii Narodowej: Justyna Jedynak-Obłoza (pochodząca z powiatu garwolińskiego) i Przemysław Żywczok oraz Sergio Bettas - śpiewak operowy, który obecnie mieszka w Garwolinie i współpracuje z chórem i miejscową szkołą muzyczną.

Publiczność usłyszała sześcioczęściowe dzieło pełne religijnej kontemplacji, które Schubert skomponował, kiedy miał jedynie 18 lat. Natomiast partyturę sporządził w zaledwie kilka dni. Chór wykonał: „Kyrie’, „Glorię”, „Credo”, „Sanctus” i „Benedictus” oraz „Agnus”. Garwolińskim muzykom towarzyszył zespół smyczkowy prowadzony przez pochodzącego z Garwolina ks. dr. Michała Szulika, wicedyrektora Zespołu Szkół Muzycznych w Siedlcach. Na kotłach symfonicznych zagrał Jarema Jarosiński, a na organach Patrycja Wachowicz.

W pierwszej części koncertu wystąpił chór szkoły muzycznej Villanella pod kierownictwem Marty Zdrajkowskiej.

 

Podziękowania i gratulacje

- W imieniu wszystkich chórzystów dziękuję za obecność na dzisiejszym koncercie, za to wielkie skupienie, które dało się wyczuć. Za to, że jesteście z nami od tych dziesięciu lat. Dziękuję wszystkim, którzy nam pomagają i wspierają nasze działania - podkreślił R. Mitura.

Koncert był okazją do złożenia życzeń i gratulacji chórowi. Słowa uznania dla jego działalności artystycznej wyrazili m.in. dziekan dekanatu garwolińskiego ks. prałat Ryszard Andruszczak, starosta powiatu garwolińskiego Marek Chciałowski i burmistrz miasta Tadeusz Mikulski. Natomiast na widowni zasiedli przewodniczący garwolińskiej rady miasta Marek Jonczak, dyrygent chóru Filharmonii Narodowej w Warszawie prof. Kazimierz Bukat, a także mieszkańcy.


Jednym z pierwszych wyróżnień dla chóru było zdobycie w styczniu 2008 r. drugiego miejsca na Międzynarodowym Festiwalu Kolęd Wschodniosłowiańskich w Terespolu. Chór brał także udział w Wieczorach Muzyki Chóralnej w Krzemieńcu na Ukrainie (2008) oraz Międzynarodowym Festiwalu Laudate Dominum w Wilnie na Litwie (2013). Ma na swoim koncie m.in.: srebrny medal na XXXVIII Międzynarodowym Festiwalu Pieśni Chóralnej w Ołomuńcu (Czechy), Srebrny Dyplom na Międzynarodowym Festiwalu Chóralnym - Ohrid Choir Festiwal 2011 w Macedonii. W 2012 r. zajął pierwsze i drugie miejsce na Międzynarodowym Festiwalu Chóralnym „Cançó Mediterrania” w Lloret de Mar w Hiszpanii.

MD

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Uroczystości w Pratulinie


23 stycznia w pratulińskim sanktuarium odbyły się doroczne uroczystości z racji wspomnienia bł. Męczenników Podlaskich. Wydarzeniu towarzyszyło poświęcenie Domu Pielgrzyma. Uroczystościom przewodniczyli kard. Kazimierz Nycz oraz bp Kazimierz Gurda i bp Piotr Sawczuk. [fot. AWAW]

FOTOGALERIA

Dzień Życia Konsekrowanego


Każdy dzięki Duchowi Świętemu odkrywa swój własny sposób ofiarowania się Ojcu Niebieskiemu. Własny, ale otrzymany i przyjęty od Boga; własny, ale jednocześnie potwierdzony przez Kościół, w którym jest obecny i działa Boży Duch; własny, ale w odniesieniu do Jezusa Chrystusa, bowiem żadne ofiarowanie siebie poza Chrystusem nie może być przyjęte przez Ojca. Tylko Jego ofiara została przyjęta - podkreślił bp Kazimierz Gurda w homilii podczas Eucharystii sprawowanej w święto Ofiarowania Pańskiego. [fot. M. Król]

PATRONAT "ECHO"


Tropem Wilczym
3 marca, po raz piąty we Włodawie, odbędzie się Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych. W programie są biegi na dystansie 5 km oraz na symbolizującym datę śmierci ostatniego z wyklętych odcinku 1963 m.
więcej »
Uczczą pamięć
Miejsko-Gminne Centrum Kultury w Rykach zaprasza na obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, które odbędą się 1 marca.
więcej »
O puchar biskupa
1 marca po raz siódmy odbędzie się Halowy Turniej Katolickich Szkół Ponadpodstawowych w Piłce Nożnej Dziewcząt i Chłopców o Puchar Biskupa Siedleckiego Kazimierza Gurdy.
więcej »
 

POLECAMY


O księżach z krwi i kości
Dlaczego jedni stawiają księży na świeczniku, a drudzy wdeptują ich w ziemię? Bo nie rozumieją, czym jest kapłaństwo i kim tak naprawdę jest kapłan.
więcej »
Unici przed kamerą
31 stycznia zakończyły się zimowe zdjęcia do filmu „Z ziemi podlaskiej”. Produkcja przybliża wstrząsające losy naszych unitów.
więcej »
Unici ziemi łosickiej
Książka Tomasza Dobrowolskiego „Unici ziemi łosickiej i ich walka o jedność Kościoła i polską wieś na Podlasiu” doskonale wpisuje się w cykl obchodów jubileuszowych, tj. 200-lecie powołania diecezji siedleckiej i 100-lecie odzyskania niepodległości.
więcej »
O cudach i niezaglądaniu Bogu w rękaw
Od momentu urodzenia aż do dzisiaj moje życie to pasmo cudów. I wciąż nie mogę się nadziwić, że Bóg tak mnie kocha.
więcej »
 

SONDA

 

Wyrzucanie żywności uważam za...

grzech

marnotrawstwo

problem współczesnego świata

nieodpowiedzialność

nie uważam tego za coś złegoLITURGIA SŁOWA


Czwartek
Czytania:
;
Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR