23 stycznia 2019 r. Imieniny obchodzą: Maria, Ildefons, Rajmund

Pogoda: Siedlce

Numer 3
17-23 stycznia 2019r.

menu

NEWS

Najnowsze badania przeprowadzone przez włoskich naukowców potwierdzają, że „człowiek, który został okryty Całunem Turyńskim, został wcześniej ukrzyżowany”. Określają też dokładne miejsce ciosu, zadanego włócznią, która przebiła bok Jezusa i potwierdzają autentyczność śladów krwi znajdujących się na Całunie. Więcej w bieżącym wydaniu ECHA...

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Region

 
 

Miliony na onkologię

13 czerwca 2018 r.

Najnowocześniejszy w regionie


fot. ARCHIWUM

Blisko 41,5 mln zł ze środków unijnych trafi do Mazowieckiego Szpitala Wojewódzkiego w Siedlcach. Pieniądze pozwolą na zakup specjalistycznego sprzętu i aparatury medycznej do ośrodka onkologii, którego otwarcie zaplanowano jeszcze na ten rok.

Umowę w tej sprawie podpisali 7 czerwca wicemarszałek Janina Ewa Orzełowska, członek zarządu województwa mazowieckiego Elżbieta Lanc, prezes zarządu Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Siedlcach Marcin Kulicki oraz członek zarządu szpitala Dariusz Młynarczyk. - Cieszę się, że w Siedlcach powstanie ośrodek onkologiczny na miarę XXI w. To szczególnie ważne dla mieszkańców regionu, którzy będą mieli ułatwiony dostęp do diagnostyki oraz specjalistycznej opieki zdrowotnej na odpowiednim poziomie. Co ważne - leczenie będzie przebiegać bliżej domu - podkreśliła J.E. Orzełowska.

 

Siedlecki ośrodek onkologii to jedna z najważniejszych inwestycji realizowanych przez samorząd Mazowsza w ostatnich latach. Wkrótce ta nowoczesna, profesjonalna, a przede wszystkim jedyna w północno-wschodniej części województwa placówka rozpocznie działalność. Koszt całej inwestycji to około 112 mln zł.

Działalność będzie opierała się na pięciu filarach: profilaktyce i wczesnym wykrywaniu nowotworów na bazie ambulatoryjnej opieki zdrowotnej, systemowym leczeniu, radioterapii, badaniach i terapii izotopowej oraz chirurgii onkologicznej.

W ośrodku będą leczeni nie tylko pacjenci z Mazowsza, ale również z Podlasia, Lubelszczyzny i innych regionów Polski.

 

Szansa na życie

- Statystyki wskazują, iż choroby onkologiczne to problem, który dotknie co czwartego Polaka. Decyzja o budowie tej placówki była jedyną słuszną drogą. Nasze zaangażowanie w onkologię ma wymiar misyjny. Bierzemy współodpowiedzialność za zdrowie mieszkańców Mazowsza, za zdrowie Polaków, bo z placówki korzystać będą również pacjenci z sąsiednich województw. Ośrodek będzie mógł kompleksowo leczyć nowotwory, pacjenci będą mieli dostęp do najnowszych metod leczenia i najlepszego sprzętu. To ogromna szansa. Szansa na życie - podkreśliła E. Lanc, wyjaśniając, iż bez unijnych środków projekt praktycznie nie mógłby być realizowany. - Jako zarząd województwa musieliśmy zwrócić się do UE z prośbą o przesunięcie środków, gdyż po konkursach nie mieliśmy pieniędzy na tę inwestycję. Jesteśmy przeszczęśliwi, że domyka się wielkie przedsięwzięcie samorządu województwa mazowieckiego - dodała.

 

Na miarę XXI w.

Nowy obiekt połączony będzie podziemnym tunelem z głównym zespołem budynków szpitala wojewódzkiego. Cztery z pięciu kondygnacji posłużą bezpośrednio realizacji świadczeń medycznych. Do dyspozycji pacjentów leczonych stacjonarnie będą 84 łóżka.

W placówce znajdą się m.in. stanowiska do chemioterapii dziennej, pracownia cytostatyków, przychodnia onkologiczna, zakład radioterapii, zakład medycyny nuklearnej, pracownia tomografii komputerowej i rezonansu magnetycznego oraz mammografii. Całkowita powierzchnia ośrodka wynosić będzie ponad 7,7 tys. m2.

- Wsparcie pozwoli na zakup niezbędnego specjalistycznego sprzętu medycznej umożliwiającego szybsze, efektywniejsze i przede wszystkim kompleksowe leczenie pacjentów z chorobą nowotworową - zapewnił M. Kulicki, dyrektor szpitala, zaznaczając, iż siedlecki ośrodek będzie wyposażony w naprawdę nowoczesną aparaturę. Będą to m.in. stacje do konturowania, wstrzykiwacz kontrastu, skaner PET-CT - z TK 64-warstowym i system opisowy dla PET-TK oraz zintegrowany system do brachyterapii HDR (2 afterloadery). Unijne środki pozwolą również na zakup komory laminarnej do pracy z cytotoksykami oraz wyposażenie do produkcji leków.

W ramach projektu do szpitala trafią również aparat rentgenowski, tomograf do wirtualnej symulacji, rezonans magnetyczny, respirator, aparaty USG, mammograf i sprzęt komputerowy.

MD

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

New Year’s Party


W sali „Podlasie” Miejskiego Ośrodka Kultury w Siedlcach odbył się koncert noworoczno-charytatywny pod nazwą „New Year’s Party 2019”. Wydarzeniu towarzyszył szereg atrakcji. Na scenie wystąpili słuchacze Europejskiego Centrum Szkolenia Językowego „Eurolingua” oraz podopieczni domów dziecka, na rzecz których organizowana jest akcja charytatywna „New Year’s Party 2019”. [fot. Monika Król]

FOTOGALERIA

Pamięć o unitach


Doroczne uroczystości upamiętniające męczeństwo Unitów Podlaskich zainaugurowała Msza św. w kościele parafialnym w Drelowie pod przewodnictwem bp. Kazimierza Gurdy. Następnie w Gminnym Centrum Kultury w Drelowie został wystawiony spektakl pt. „Matka Boska od Unitów” w wykonaniu młodzieży z Zespołu Szkół im. Unitów Drelowskich.

PATRONAT "ECHO"


 

POLECAMY


O oczekiwaniu i obecności
Jedyną właściwą odpowiedzią na tę dojmującą tęsknotę jest Bóg. Papież Benedykt XVI przypomina, że chrześcijanie oczekują powtórnego przyjścia Pana, jednocześnie już żyjąc tym, czego się spodziewają.
więcej »
Cuda wciąż się zdarzają
Cuda miały miejsce nie tylko w pierwszych wiekach Kościoła. Mają miejsce także dzisiaj i są potwierdzeniem prawdy Ewangelii - przekonywał o. Dolindo, któremu sam Jezus podyktował słowa jednej z najskuteczniejszych modlitw.
więcej »
O księżach z krwi i kości
Dlaczego jedni stawiają księży na świeczniku, a drudzy wdeptują ich w ziemię? Bo nie rozumieją, czym jest kapłaństwo i kim tak naprawdę jest kapłan.
więcej »
X Pielgrzymka Amazonek do Matki Bożej Kodeńskiej
Jubileuszowa pielgrzymka odbędzie się w niedzielę 3 lutego. Centralnym punktem uroczystości będzie Msza św. pod przewodnictwem biskupa siedleckiego.
więcej »
 

SONDA

 

Czego uczą nas bł. Męczennicy Podlascy?

że są wartości, których za wszelką cenę trzeba bronić, nawet za cenę życia

że wierność Bogu bardzo dużo kosztuje

zaufania mimo wszystko - z wiarą, że wyda ono błogosławione owoce

są wzorem odwagi - także, a może zwłaszcza, dla młodych ludzi

trudno powiedzieć - unici żyli w innych czasach, borykali się z innymi problemamiLITURGIA SŁOWA


Środa
Czytania:
;
Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR