21 lutego 2019 r. Imieniny obchodzą: Eleonora, Feliks, Kiejstus

Pogoda: Siedlce

Numer 8
21-27 lutego 2019r.

menu

NEWS

W numerze materiały formacyjne dla Kół Żywego Różańca. Polecamy!

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Diecezja

 
 

Święcenia kapłańskie

20 czerwca 2018 r.

Pan uczynił ich rybakami ludzi


fot. podlasie24

Pamiętajcie, że ukształtował was Kościół, a nie świat, i nie żyjecie dla świata ani według świata. Jesteście wezwani, aby ukazać innym sposób życia w świecie nie laicki - ale Boży - mówił bp Kazimierz Gurda, zwracając się do kandydatów do święceń prezbiteratu.

W sobotę 16 czerwca święcenia kapłańskie przyjęło czterech diakonów: Marek Kondej, Rafał Przezdziak, Łukasz Rodzoś i Marcin Wesołowski. Mszę św. sprawowaną pod przewodnictwem bp. K. Gurdy koncelebrowali: ks. kan. dr Piotr Paćkowski - rektor seminarium oraz ks. kan. Krzysztof Skwierczyński - ojciec duchowny. Na uroczystość przybyli także rodzice, krewni, przyjaciele, proboszczowie z parafii kandydatów do święceń, osoby życia konsekrowanego, alumni oraz wszyscy ci, którzy mieli swój wkład w formację przyszłych duszpasterzy. Bezpośrednim przygotowaniem do święceń były tygodniowe rekolekcje, które kandydaci przeżywali w sanktuarium w Kodniu.

- Włączenie w kapłaństwo Jezusa Chrystusa jest darem, którym otrzymujący święcenia zostają ubogaceni bez swoich zasług. Ten dar zostaje im dany we wspólnocie Kościoła i dla wspólnoty Kościoła - mówił biskup w homilii, nawiązując do słów Listu do Efezjan: „Każdemu zaś z nas została dana łaska według miary daru Chrystusowego” (Ef 4,7). Przypomniał diakonom, że wyrośli w konkretnej wspólnocie parafialnej i diecezjalnej, przejmując jej duchowość, tradycję, gorliwość i wierność, w tejże wspólnocie zostali też obdarzeni łaską powołania. Podkreślając, że święcenia przyjmują w roku jubileuszu 200 lat diecezji, ksiądz biskup zachęcił do tego, by żywili się duchowością błogosławionych, o której w liście skierowanym z okazji jubileuszu przypomniał papież Franciszek.

- Dzisiaj zostaniecie ustanowieni pasterzami celem budowania Ciała Chrystusowego, czyli konkretnego Kościoła. Teraz nadszedł czas kapłańskiej posługi, zaangażowania, pracy, cierpienia, umierania dla Chrystusa i z Chrystusem - pouczył kandydatów bp K. Gurda. - Macie postępować w sposób godny, odpowiadający powołaniu kapłańskiemu - dodał.

 

Dążcie do świętości!

Biskup wskazał też służebny wymiar kapłaństwa. - Pamiętajcie, że ukształtował was Kościół, a nie świat, i nie żyjecie dla świata i według świata. Jesteście wezwani, aby ukazać innym sposób życia w świecie nie laicki, nie światowy - ale Boży. Nie idziecie rozwijać swoich pasji, swoich zainteresowań, ale idziecie realizować pasję samego Jezusa. A pasją Jezusa było zbawienie człowieka. Temu poświęcił z woli Ojca swoje życie i do kontynuacji tego zadania was wybrał - podkreślił, przywołując słowa Ewangelii: „Nie wyście Mnie wybrali, ale Ja was wybrałem i przeznaczyłem was na to, abyście szli i owoc przynosili, i by owoc wasz trwał” (J 15,16). Przypomniał również, że w pełnieniu powołania Jezus nie pozostawia nikogo samego - zawsze będzie z powołanym, dając swojego Ducha, by umacniał na drodze głoszenia Ewangelii. - On przez dar powołania uczynił was swoimi przyjaciółmi. Nie szukajcie więc przyjaciół w świecie; macie swego wiernego przyjaciela. (…) Przyjaźń z Jezusem zobowiązuje i prowadzi do upodobnienia się do Niego. A On jest święty. Dążcie więc do świętości - prosił.

 

Przekazanie władzy kapłańskiej

Po homilii każdy z kandydatów wkładał swoje ręce w ręce księdza biskupa, przyrzekając cześć i posłuszeństwo jemu i jego następcom. Modlitwą Litanii do Wszystkich Świętych zgromadzony lud błagał o łaskę Bożą dla kandydatów. Podczas tej modlitwy w akcie prostracji, tj. padnięcia na ziemię całym ciałem, wyrazili oni całkowite oddanie się do dyspozycji Bogu.

Obrzęd święceń dokonał się bez słów. Biskup w milczeniu kładł ręce na głowie każdego z diakonów i w ciszy zwracał się do Ducha Świętego, by ich napełnił, przemienił, uzdolnił do wykonywania zadań kapłańskich. Gest ten powtórzyli następnie wszyscy obecni w katedrze kapłani. Za pomocą tego znaku nowi prezbiterzy zostali przyjęci do wspólnoty kapłańskiej diecezji. Przez nałożenie rąk biskupa i modlitwę święceń został udzielony kandydatom dar Ducha Świętego do pełnienia posługi prezbitera oraz przekazanie władzy kapłańskiej.

Po tym obrzędzie neoprezbiterzy włożyli na siebie szaty liturgiczne - stułę i ornat. Biskup namaścił ich dłonie olejem krzyżma, po czym wręczył każdemu patenę z hostią i kielich z winem na znak uczestnictwa w kapłaństwie Chrystusa oraz przekazał pocałunek pokoju - na znak przyjaźni i miłości, otwartości przyjęcia nowych kapłanów do grona prezbiterów.

- W dzisiejszej Eucharystii dziękowaliśmy Panu Bogu za Jego niezmierzoną miłość oraz za to, że wezwał nas po imieniu i uczynił rybakami ludzi - mówili neoprezbiterzy, wyrażając na zakończenie Mszy św. wdzięczność wszystkim, którzy pomogli im ukształtować sumienie i rozpoznać powołanie oraz wspierali ich w jego realizacji. Obiecali modlitwę oraz gorliwą kapłańską służbę - ku radości całego Kościoła.

Po zakończonej liturgii nowo wyświęceni kapłani wraz z rodzicami udali się na agapę do Wyższego Seminarium Duchownego w Nowym Opolu.

LA

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Uroczystości w Pratulinie


23 stycznia w pratulińskim sanktuarium odbyły się doroczne uroczystości z racji wspomnienia bł. Męczenników Podlaskich. Wydarzeniu towarzyszyło poświęcenie Domu Pielgrzyma. Uroczystościom przewodniczyli kard. Kazimierz Nycz oraz bp Kazimierz Gurda i bp Piotr Sawczuk. [fot. AWAW]

FOTOGALERIA

Dzień Życia Konsekrowanego


Każdy dzięki Duchowi Świętemu odkrywa swój własny sposób ofiarowania się Ojcu Niebieskiemu. Własny, ale otrzymany i przyjęty od Boga; własny, ale jednocześnie potwierdzony przez Kościół, w którym jest obecny i działa Boży Duch; własny, ale w odniesieniu do Jezusa Chrystusa, bowiem żadne ofiarowanie siebie poza Chrystusem nie może być przyjęte przez Ojca. Tylko Jego ofiara została przyjęta - podkreślił bp Kazimierz Gurda w homilii podczas Eucharystii sprawowanej w święto Ofiarowania Pańskiego. [fot. M. Król]

PATRONAT "ECHO"


Tropem Wilczym
3 marca, po raz piąty we Włodawie, odbędzie się Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych. W programie są biegi na dystansie 5 km oraz na symbolizującym datę śmierci ostatniego z wyklętych odcinku 1963 m.
więcej »
Uczczą pamięć
Miejsko-Gminne Centrum Kultury w Rykach zaprasza na obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, które odbędą się 1 marca.
więcej »
O puchar biskupa
1 marca po raz siódmy odbędzie się Halowy Turniej Katolickich Szkół Ponadpodstawowych w Piłce Nożnej Dziewcząt i Chłopców o Puchar Biskupa Siedleckiego Kazimierza Gurdy.
więcej »
 

POLECAMY


O księżach z krwi i kości
Dlaczego jedni stawiają księży na świeczniku, a drudzy wdeptują ich w ziemię? Bo nie rozumieją, czym jest kapłaństwo i kim tak naprawdę jest kapłan.
więcej »
Unici przed kamerą
31 stycznia zakończyły się zimowe zdjęcia do filmu „Z ziemi podlaskiej”. Produkcja przybliża wstrząsające losy naszych unitów.
więcej »
Unici ziemi łosickiej
Książka Tomasza Dobrowolskiego „Unici ziemi łosickiej i ich walka o jedność Kościoła i polską wieś na Podlasiu” doskonale wpisuje się w cykl obchodów jubileuszowych, tj. 200-lecie powołania diecezji siedleckiej i 100-lecie odzyskania niepodległości.
więcej »
O cudach i niezaglądaniu Bogu w rękaw
Od momentu urodzenia aż do dzisiaj moje życie to pasmo cudów. I wciąż nie mogę się nadziwić, że Bóg tak mnie kocha.
więcej »
 

SONDA

 

Wyrzucanie żywności uważam za...

grzech

marnotrawstwo

problem współczesnego świata

nieodpowiedzialność

nie uważam tego za coś złegoLITURGIA SŁOWA


Czwartek
Czytania:
;
Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR