21 lutego 2019 r. Imieniny obchodzą: Eleonora, Feliks, Kiejstus

Pogoda: Siedlce

Numer 8
21-27 lutego 2019r.

menu

NEWS

W numerze materiały formacyjne dla Kół Żywego Różańca. Polecamy!

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Komentarze

 
 

Zwierzenie kontrolowane

20 czerwca 2018 r.

Globalni

W czasach mojej pierwszej młodości na zajęciach z kultury należało m.in. popisać się znajomością poglądów kanadyjskiego teoretyka komunikacji Marshalla McLuhana. Tenże McLuhan, poza innymi dokonaniami, przewidział, że elektroniczne media, a zwłaszcza telewizja, stworzą tzw. globalną wioskę.

Przyznaję - nie bardzo wtedy chwytałam, o co chodzi. Telewizorów w mojej (zupełnie nieglobalnej) wiosce było wtedy nie więcej niż kilka, a telefonów - całe dwie sztuki: w dwóch oficjalnych placówkach. Nietrudno zgadnąć, że mieszkańcom służyły głównie do wezwania pogotowia ratunkowego w nagłych przypadkach. Co do mediów - i ja, i moi rówieśnicy wychowywaliśmy się głównie na „Płomyku” i „Świecie Młodych”. Jeeejku, jak radosny był dzień, kiedy listonosz wkraczał w szkolne mury i rozdawał zaprenumerowane gazety. Jednym z powodów owej radości był fakt zamieszczania w nich powieści w odcinkach. Nie ma co ukrywać: nieźle rozpalały one naszą wyobraźnię i kreowały zachowania.

Chłonęliśmy też radiowe słuchowiska, a w sobotni wieczór obowiązkowo zaglądaliśmy z rodzicami na Dobrą, by uczestniczyć w życiu państwa Matysiaków. Zawsze mnie zastanawiało, dlaczego ci warszawiacy są przez moich współziomków zdecydowanie bardziej hołubieni niż wiejscy bohaterowie z Jezioran. Ale być może była w tym ukryta tęsknota za lepszym, miastowym życiem. Odbiorców mediów jednoczyły jeszcze „Zgaduj- zgadula” albo „Podwieczorek przy mikrofonie”, podczas którego hasło „Marszelówna do tablicy” wywoływało w nas bezdech. Głównie po to, żeby nie uronić z tego skeczu żadnego słowa.

W ramach uzupełnienia kolorytu epoki dodać należy, że do podstawowych środków wymiany informacji należał list. Długo na niego trzeba było czekać. Szybciej informował telegram. Ale ten kojarzył się głównie z najgorszą wiadomością. Był jednak i taki przysyłany np. z okazji imienin - wtedy listonosz machał nim już od samej stodoły i wołał: ozdobny, ozdobny.

Pojawienie się nieco większej liczby telewizorów we wsi i poprawiło, i popsuło ludzkie relacje. Poprawiło, bo wieś, można by rzec, podzieliła się na sektory, z których każdy regularnie nawiedzał najbliższego sobie (w sensie terytorialnym) właściciela telewizora i tam właśnie chodził oglądać filmy. Wspólne przeżywanie losów filmowych bohaterów stwarzało, oczywiście, pretekst do zacieśnienia relacji. Ale były i minusy wspólnego oglądania. No bo kto byłby w stanie przetrzymać codzienne - choćby i sąsiedzkie - wycieczki, burzące porządek życia i wkraczające w intymność domowników? I kto z dzisiejszej młodzieży jest w stanie uwierzyć, że można było do kogoś „chodzić na telewizję”? Kto - jeszcze zupełnie niedawno wierzył, że da się przez telefon zobaczyć swojego rozmówcę? I kto sobie wyobraża telewizor bez pilota?

W sposobach komunikacji możemy dziś przebierać - wybierać. Kinowe premiery są niemal jednocześnie na całym świecie. Podobne są programy i niezliczona ilość telewizyjnych kanałów. Cały świat ma tych samych serialowych znajomych, u których regularnie bywa i których losy podobnie przeżywa. Zdecydowanie rzadziej za to nawiedza sąsiadów.

Wygląda na to, że globalna wioska przeskoczyła chyba nawet wyobrażenia McLuhana. Kto zmierzy się z przewidywaniem, co dalej?

Anna Wolańska

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Uroczystości w Pratulinie


23 stycznia w pratulińskim sanktuarium odbyły się doroczne uroczystości z racji wspomnienia bł. Męczenników Podlaskich. Wydarzeniu towarzyszyło poświęcenie Domu Pielgrzyma. Uroczystościom przewodniczyli kard. Kazimierz Nycz oraz bp Kazimierz Gurda i bp Piotr Sawczuk. [fot. AWAW]

FOTOGALERIA

Dzień Życia Konsekrowanego


Każdy dzięki Duchowi Świętemu odkrywa swój własny sposób ofiarowania się Ojcu Niebieskiemu. Własny, ale otrzymany i przyjęty od Boga; własny, ale jednocześnie potwierdzony przez Kościół, w którym jest obecny i działa Boży Duch; własny, ale w odniesieniu do Jezusa Chrystusa, bowiem żadne ofiarowanie siebie poza Chrystusem nie może być przyjęte przez Ojca. Tylko Jego ofiara została przyjęta - podkreślił bp Kazimierz Gurda w homilii podczas Eucharystii sprawowanej w święto Ofiarowania Pańskiego. [fot. M. Król]

PATRONAT "ECHO"


Tropem Wilczym
3 marca, po raz piąty we Włodawie, odbędzie się Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych. W programie są biegi na dystansie 5 km oraz na symbolizującym datę śmierci ostatniego z wyklętych odcinku 1963 m.
więcej »
Uczczą pamięć
Miejsko-Gminne Centrum Kultury w Rykach zaprasza na obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, które odbędą się 1 marca.
więcej »
O puchar biskupa
1 marca po raz siódmy odbędzie się Halowy Turniej Katolickich Szkół Ponadpodstawowych w Piłce Nożnej Dziewcząt i Chłopców o Puchar Biskupa Siedleckiego Kazimierza Gurdy.
więcej »
 

POLECAMY


O księżach z krwi i kości
Dlaczego jedni stawiają księży na świeczniku, a drudzy wdeptują ich w ziemię? Bo nie rozumieją, czym jest kapłaństwo i kim tak naprawdę jest kapłan.
więcej »
Unici przed kamerą
31 stycznia zakończyły się zimowe zdjęcia do filmu „Z ziemi podlaskiej”. Produkcja przybliża wstrząsające losy naszych unitów.
więcej »
Unici ziemi łosickiej
Książka Tomasza Dobrowolskiego „Unici ziemi łosickiej i ich walka o jedność Kościoła i polską wieś na Podlasiu” doskonale wpisuje się w cykl obchodów jubileuszowych, tj. 200-lecie powołania diecezji siedleckiej i 100-lecie odzyskania niepodległości.
więcej »
O cudach i niezaglądaniu Bogu w rękaw
Od momentu urodzenia aż do dzisiaj moje życie to pasmo cudów. I wciąż nie mogę się nadziwić, że Bóg tak mnie kocha.
więcej »
 

SONDA

 

Wyrzucanie żywności uważam za...

grzech

marnotrawstwo

problem współczesnego świata

nieodpowiedzialność

nie uważam tego za coś złegoLITURGIA SŁOWA


Czwartek
Czytania:
;
Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR