21 lutego 2019 r. Imieniny obchodzą: Eleonora, Feliks, Kiejstus

Pogoda: Siedlce

Numer 8
21-27 lutego 2019r.

menu

NEWS

W numerze materiały formacyjne dla Kół Żywego Różańca. Polecamy!

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Diecezja

 
 

Jubileusz 25 lat kapłaństwa

20 czerwca 2018 r.

Bądźcie wierni


fot. podlasie24

Pragnę księżom podziękować za wszelkie dobro dokonane w ciągu 25 lat - na wikariatach, probostwach i w innych miejscach, na których Pan Bóg was postawił. Przed wami jeszcze długa droga - mówił do kapłanów przeżywających srebrny jubileusz kapłaństwa bp Kazimierz Gurda.

Dziękczynna Msza św. z tej okazji odprawiona została w katedrze 12 czerwca, o 12.00 pod przewodnictwem księdza biskupa, który obchodził 40-lecie święceń kapłańskich. Duszpasterz diecezji przypomniał, że jubilaci świecenia kapłańskie przyjęli 12 czerwca 1993 r. z rąk bp. Jana Mazura - w grupie liczącej 32 osoby. Jeden z prezbiterów święcony był dla diecezji drohiczyńskiej. Swoją ziemską drogę ukończył już ks. Robert Wegiera. We Włoszech posługuje natomiast ks. Piotr Domański.

Ksiądz biskup rozpoczął i zakończył homilię nawiązaniem do duchowej spuścizny diecezji siedleckiej. Zachęcał jubilatów do szukania w jej tradycji budujących przykładów świadectwa wierności Kościołowi i powołaniu. Przywołaną w pierwszym czytaniu postać św. Barnaby - człowieka dobrego i pełnego Ducha Świętego - uczynił zwornikiem swych rozważań w kontekście obowiązków uczniów Chrystusa.

- Autor Dziejów Apostolskich dał o Barnabie następujące świadectwo: był człowiekiem dobrym, pełnym Ducha Świętego i wiary. Te słowa to nie tylko piękne świadectwo, ale też wskazanie cech, jakimi wykazać się winien kandydat do służby Bogu. Winien być człowiekiem dobrym. Barnaba był ponadto pełen Ducha Świętego - Jego mądrości, mocy, dynamizmu i łaski uświęcania. To Duch Święty kierował go ku Chrystusowi i do Niego upodabniał. Trzecia cecha to wiara; w niej wyrażało się zaufanie Barnaby do Boga i świadomość, że dzieło, jakiego się podejmował, nie zależy tylko od niego - mówił bp K. Gurda, przypominając, że 25 lat temu jako kandydaci do kapłaństwa obecni jubilaci stanęli przed biskupem diecezji, by przyjąć święcenia, przepełnieni światłem Ducha Świętego.

 

Jesteśmy Jego narzędziami

- Wspólnota Kościoła, do której należymy, nie jest instytucją tylko ludzką - niektórzy wierni tak traktują księży i ich posługę. Kościół jest wspólnotą Bosko-ludzką, w której przez posługę kapłana Jezus dokonuje zbawienia człowieka. We wspólnocie Kościoła dokonuje się dzieło zbawienia człowieka - największe i najwspanialsze - w którym od 25 bez żadnych zasług uczestniczycie - podkreślił duszpasterz, przypominając, na czym polega posługa. - Mamy głosić Dobrą Nowinę o zbawieniu. Mamy dać szansę Jezusowi, aby w sakramentach świętych dokonywał dzieł, których sami nie jesteśmy w stanie spełnić. Jesteśmy Jego narzędziami - to wielka łaska. Jezus chce, by ci, przez których działa, byli Mu wierni, wypełniając Jego zadanie - przypomniał. - Jesteście na trudnej i odpowiedzialnej służbie. Odpowiadacie za zbawienie tych, którzy są blisko Boga i zbawienie tych, którzy przez swoje postępowanie od Niego odeszli - dodał ksiądz biskup, wskazując na Barnabę, który budując Kościół, doświadczał różnych sytuacji, ale do końca pozostał wierny misji, do której wyznaczył go Duch Święty.

- Pragnę księżom podziękować za wszelkie dobro dokonane w ciągu 25 lat - na wikariatach, probostwach i w innych miejscach, na których Pan Bóg was postawił. Przed wami jeszcze długa droga - dodał.

 

We wspólnocie

Na zakończenie Eucharystii w imieniu świętujących wdzięczność biskupowi za to, co Bóg mocą Ducha Świętego uczynił w ich sercach, wyraził ks. Marek Chomiuk. - Wobec ciebie księże biskupie chcemy podziękować za charyzmat włożenia rąk, za to zaufanie, za posłanie, a przede wszystkim za to, że możemy wiernie trwać w tym, co wyznacza nam Chrystus - powiedział. Dziękował również bp. Piotrowi Sawczukowi, moderatorom i wspólnocie ludu Bożego. - Nikt nie zbawia się sam, zbawiamy się we wspólnocie. Niech Dobry Bóg, przewodnik i pasterz, prowadzi nas i wyznacza nam zadania na niwie Pańskiej - dodał.

O modlitwie za kapłanów w ramach Apostolstwa Margaretka powiedziała natomiast jedna z uczestniczek Mszy św., tłumacząc, że w gronie jubilatów są jej czterej duchowi synowie. - Takich będziemy mieli kapłanów, jak będziemy się za nich modlić - zaznaczyła . - Niczego innego wam nie życzę, tylko byście byli jak Jezus, który ukochał aż po krzyż. Życzę wam miłości. Bo miłość pokona wszystko - powiedziała.


25 lat temu święcenia kapłańskie przyjęli: ks. kan. Sławomir Brodawka, ks. Krzysztof Buczyński, ks. Grzegorz Cholewa, ks. Marek Chomiuk, ks. Jerzy Cudny (diec. drohiczyńska), ks. Piotr Domański, ks. Robert Grzelak, ks. Adam Haraszczuk, ks. kan. Jerzy Kalinka, ks. Wojciech Kamiński, ks. Dariusz Karbowiak, ks. Jarosław Kisieliński, ks. Tadeusz Kowalski, ks. Jacek Lusztyk, ks. Artur Majorek, ks. Bogusław Mich, ks. dr Robert Mirończuk, ks. Jacek Mucha, ks. Piotr Pielak, ks. Jerzy Pietrzak, ks. Andrzej Popławski, ks. Paweł Rozbicki, ks. kan. Krzysztof Samsel, ks. kan. dr Mirosław Semeniuk, ks. Mirosław Sidoruk, ks. kan. Andrzej Sochal, ks. Sławomir Sulej, ks. Stanisław Szymuś, ks. Włodzimierz Wąsowski, śp. ks. Robert Wegiera, ks. Tomasz Zadrożny, ks. Andrzej Zozula.

LA

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Uroczystości w Pratulinie


23 stycznia w pratulińskim sanktuarium odbyły się doroczne uroczystości z racji wspomnienia bł. Męczenników Podlaskich. Wydarzeniu towarzyszyło poświęcenie Domu Pielgrzyma. Uroczystościom przewodniczyli kard. Kazimierz Nycz oraz bp Kazimierz Gurda i bp Piotr Sawczuk. [fot. AWAW]

FOTOGALERIA

Dzień Życia Konsekrowanego


Każdy dzięki Duchowi Świętemu odkrywa swój własny sposób ofiarowania się Ojcu Niebieskiemu. Własny, ale otrzymany i przyjęty od Boga; własny, ale jednocześnie potwierdzony przez Kościół, w którym jest obecny i działa Boży Duch; własny, ale w odniesieniu do Jezusa Chrystusa, bowiem żadne ofiarowanie siebie poza Chrystusem nie może być przyjęte przez Ojca. Tylko Jego ofiara została przyjęta - podkreślił bp Kazimierz Gurda w homilii podczas Eucharystii sprawowanej w święto Ofiarowania Pańskiego. [fot. M. Król]

PATRONAT "ECHO"


Tropem Wilczym
3 marca, po raz piąty we Włodawie, odbędzie się Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych. W programie są biegi na dystansie 5 km oraz na symbolizującym datę śmierci ostatniego z wyklętych odcinku 1963 m.
więcej »
Uczczą pamięć
Miejsko-Gminne Centrum Kultury w Rykach zaprasza na obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, które odbędą się 1 marca.
więcej »
O puchar biskupa
1 marca po raz siódmy odbędzie się Halowy Turniej Katolickich Szkół Ponadpodstawowych w Piłce Nożnej Dziewcząt i Chłopców o Puchar Biskupa Siedleckiego Kazimierza Gurdy.
więcej »
 

POLECAMY


O księżach z krwi i kości
Dlaczego jedni stawiają księży na świeczniku, a drudzy wdeptują ich w ziemię? Bo nie rozumieją, czym jest kapłaństwo i kim tak naprawdę jest kapłan.
więcej »
Unici przed kamerą
31 stycznia zakończyły się zimowe zdjęcia do filmu „Z ziemi podlaskiej”. Produkcja przybliża wstrząsające losy naszych unitów.
więcej »
Unici ziemi łosickiej
Książka Tomasza Dobrowolskiego „Unici ziemi łosickiej i ich walka o jedność Kościoła i polską wieś na Podlasiu” doskonale wpisuje się w cykl obchodów jubileuszowych, tj. 200-lecie powołania diecezji siedleckiej i 100-lecie odzyskania niepodległości.
więcej »
O cudach i niezaglądaniu Bogu w rękaw
Od momentu urodzenia aż do dzisiaj moje życie to pasmo cudów. I wciąż nie mogę się nadziwić, że Bóg tak mnie kocha.
więcej »
 

SONDA

 

Wyrzucanie żywności uważam za...

grzech

marnotrawstwo

problem współczesnego świata

nieodpowiedzialność

nie uważam tego za coś złegoLITURGIA SŁOWA


Czwartek
Czytania:
;
Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR