23 stycznia 2019 r. Imieniny obchodzą: Maria, Ildefons, Rajmund

Pogoda: Siedlce

Numer 3
17-23 stycznia 2019r.

menu

NEWS

Najnowsze badania przeprowadzone przez włoskich naukowców potwierdzają, że „człowiek, który został okryty Całunem Turyńskim, został wcześniej ukrzyżowany”. Określają też dokładne miejsce ciosu, zadanego włócznią, która przebiła bok Jezusa i potwierdzają autentyczność śladów krwi znajdujących się na Całunie. Więcej w bieżącym wydaniu ECHA...

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Region

 
 

Jubileuszowe uroczystości

20 czerwca 2018 r.

Radzyń świętował 550 lat!


fot. KN

Kulminacyjne obchody jubileuszu 550-lecia Radzynia Podlaskiego rozpoczęły się w niedzielę, 17 czerwca, od uroczystej Mszy św. sprawowanej pod przewodnictwem bp. Kazimierza Gurdy w historycznym kościele pw. Świętej Trójcy.

W koncelebrze uczestniczyli również: gospodarz miejsca - proboszcz parafii Świętej Trójcy ks. kan. Andrzej Kieliszek, proboszcz parafii św. Anny ks. kan. Henryk Och, księża pochodzący z Radzynia: ks. Mirosław Niewęgłowski, ks. Janusz Sałaj, a także pracujący na terenie parafii radzyńskich: ks. prał. Henryk Hołoweńko oraz ks. prał. Henryk Prządka. - W tej Eucharystii pragniemy ogarnąć modlitwą wdzięczności tych wszystkich, którzy swe losy związali z tą ziemią, tworzyli jej dzieje, wznosili budowle, które do dziś są naszą dumą i budzą zachwyt przybywających do nas gości - mówił burmistrz Radzynia Jerzy Rębek.

- Będziemy się też modlić za pokolenia mieszkańców, którzy budowali dzieje Radzynia swą codzienną, ciężką pracą, wiernością tej ziemi i poświęceniem - mówił włodarz miasta i przypomniał, że w grudniu 2014 r. w tym kościele miasto zostało zawierzone  Panu Jezusowi przez ręce Maryi.

 

List od honorowego obywatela

Dziekan dekanatu radzyńskiego ks. prał. Roman Wiszniewski odczytał list, jaki z okazji jubileuszu  skierował na ręce burmistrza honorowy obywatel miasta abp Andrzej Dzięga. Ordynariusz diecezji szczecińsko-kamieńskiej w swym liście zawarł pozdrowienia oraz błogosławieństwo skierowane do wszystkich mieszkańców i przewodniczącego zgromadzeniu liturgicznemu bp. Kazimierza Gurdy.  Wspominał także lata spędzone w Radzyniu. „Miasto to wpisuje się na zawsze w moje serce i w moje życie. Było miejscem mojego urodzenia i wzrastania, zdobywania wiedzy i rozpoznawania życiowego powołania. I choć obecnie jako pasterz Kościoła szczecińsko-kamieńskiego posługuję na północno-zachodnich krańcach Polski, nad Odrą i Bałtykiem, powracam zawsze chętnie i z radością na moje Podlasie i do mojego Radzynia” - napisał abp Dzięga, dodając, że ze szczególnym wzruszeniem i wdzięcznością   wspomina uroczystość nadania mu tytułu Honorowego Obywatela Radzynia Podlaskiego.

 

Bóg obecny w historii

Nawiązując do czytań Liturgii Słowa, ordynariusz siedlecki w homilii podkreślił, że dzieje świata, narodów, miast, człowieka zależą od Boga i współpracy człowieka z Bogiem. - Dzisiaj, wyrażając wdzięczność Bogu za 550 lat istnienia Radzynia Podlaskiego, dziękujemy, że Boże Królestwo było obecne w historii tego miasta i że w dalszym ciągu jest; że są w nim ludzie, którzy je nieśli i niosą, pozwalając mu się rozwijać; że oddziaływali na środowisko, w którym żyli, a dzięki nim to, co niewidoczne, mogło się w historii miasta zaznaczać. Obyśmy potrafili budować Boże Królestwo w taki sposób, jak chce tego Bóg, a nie według naszych własnych pragnień i marzeń - zaznaczył pasterz diecezji siedleckiej.

 

Dostojni goście

Na zakończenie Mszy św. głos zabrał przewodniczący rady miasta Adam Adamski, który dziękował księżom za modlitwę, odprawioną Eucharystię i codzienną służbę kapłanów pracujących w naszym mieście. Słowa wdzięczności skierował też do gości, wśród których byli: senator Grzegorz Bierecki, poseł Janusz Szewczak, marszałek województwa lubelskiego Sławomir Sosnowski, wicewojewoda lubelski Robert Gmitruczuk, lubelska kurator oświaty Teresa Misiuk, przedstawiciele władz samorządowych różnych szczebli i służb mundurowych.

 

Nowe publikacje

Kolejnym punktem niedzielnych obchodów było odsłonięcie i poświęcenie pamiątkowej tablicy umieszczonej na frontonie korpusu głównego pałacu Potockich. Dyrektor Radzyńskiego Ośrodka Kultury Robert Mazurek przypomniał przy tej okazji historyczne okoliczności uzyskania przez Radzyń praw miejskich, a także opowiedział o nazwie miasta i jego herbie.

Zwieńczeniem części oficjalnej było spotkanie w sali widowiskowej ROK, gdzie wiceburmistrz Radzynia Tomasz Stephan nakreślił rys historyczny miasta. Głos zabrali także zaproszeni goście, a finałem był piękny koncert młodej, ale już utytułowanej i podbijającej kolejne sceny i serca słuchaczy Młodzieżowej Orkiestry Akordeonowej Arti Sentemo.

Goście - na pamiątkę udziału w uroczystościach - otrzymali nowe publikacje poświęcone Radzyniowi: album zawierający artystyczne fotografie Tomasza Młynarczyka i grafiki Antoniny Bożym-Rotari, książkę Anny Wasak „Radzyń Podlaski. Wielka historia małego miasta”, a także zestaw widokówek przedstawiających dawny Radzyń na podstawie akwareli autorstwa radzyńskiego artysty Marka Leszczyńskiego.

 

Artystyczne zwieńczenie

Wieczór tego dnia należał do muzyków. W radzyńskim parku, na scenie rozstawionej przed północną elewacją pałacu odbyły się dwa koncerty. Pierwszy - „Zakochani w Radzyniu” - został przygotowany przez muzyka pochodzącego z Radzynia Piotra Bogutyna, a poprowadzony przez lubelskiego barda Jana Kondraka. Drugim był przepiękny recital w wykonaniu Roberta Janowskiego, który wspólnie z zaproszonymi przez siebie gośćmi podarował mieszkańcom dawkę wspaniałej muzyki.

Jak na urodziny przystało, nie zabrakło także tortu, który mierzył aż 550 cm, nawiązując tym samym do jubileuszu miasta.

 

Karol Niewęgłowski

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

New Year’s Party


W sali „Podlasie” Miejskiego Ośrodka Kultury w Siedlcach odbył się koncert noworoczno-charytatywny pod nazwą „New Year’s Party 2019”. Wydarzeniu towarzyszył szereg atrakcji. Na scenie wystąpili słuchacze Europejskiego Centrum Szkolenia Językowego „Eurolingua” oraz podopieczni domów dziecka, na rzecz których organizowana jest akcja charytatywna „New Year’s Party 2019”. [fot. Monika Król]

FOTOGALERIA

Pamięć o unitach


Doroczne uroczystości upamiętniające męczeństwo Unitów Podlaskich zainaugurowała Msza św. w kościele parafialnym w Drelowie pod przewodnictwem bp. Kazimierza Gurdy. Następnie w Gminnym Centrum Kultury w Drelowie został wystawiony spektakl pt. „Matka Boska od Unitów” w wykonaniu młodzieży z Zespołu Szkół im. Unitów Drelowskich.

PATRONAT "ECHO"


 

POLECAMY


O oczekiwaniu i obecności
Jedyną właściwą odpowiedzią na tę dojmującą tęsknotę jest Bóg. Papież Benedykt XVI przypomina, że chrześcijanie oczekują powtórnego przyjścia Pana, jednocześnie już żyjąc tym, czego się spodziewają.
więcej »
Cuda wciąż się zdarzają
Cuda miały miejsce nie tylko w pierwszych wiekach Kościoła. Mają miejsce także dzisiaj i są potwierdzeniem prawdy Ewangelii - przekonywał o. Dolindo, któremu sam Jezus podyktował słowa jednej z najskuteczniejszych modlitw.
więcej »
O księżach z krwi i kości
Dlaczego jedni stawiają księży na świeczniku, a drudzy wdeptują ich w ziemię? Bo nie rozumieją, czym jest kapłaństwo i kim tak naprawdę jest kapłan.
więcej »
X Pielgrzymka Amazonek do Matki Bożej Kodeńskiej
Jubileuszowa pielgrzymka odbędzie się w niedzielę 3 lutego. Centralnym punktem uroczystości będzie Msza św. pod przewodnictwem biskupa siedleckiego.
więcej »
 

SONDA

 

Czego uczą nas bł. Męczennicy Podlascy?

że są wartości, których za wszelką cenę trzeba bronić, nawet za cenę życia

że wierność Bogu bardzo dużo kosztuje

zaufania mimo wszystko - z wiarą, że wyda ono błogosławione owoce

są wzorem odwagi - także, a może zwłaszcza, dla młodych ludzi

trudno powiedzieć - unici żyli w innych czasach, borykali się z innymi problemamiLITURGIA SŁOWA


Środa
Czytania:
;
Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR