23 stycznia 2019 r. Imieniny obchodzą: Maria, Ildefons, Rajmund

Pogoda: Siedlce

Numer 3
17-23 stycznia 2019r.

menu

NEWS

Najnowsze badania przeprowadzone przez włoskich naukowców potwierdzają, że „człowiek, który został okryty Całunem Turyńskim, został wcześniej ukrzyżowany”. Określają też dokładne miejsce ciosu, zadanego włócznią, która przebiła bok Jezusa i potwierdzają autentyczność śladów krwi znajdujących się na Całunie. Więcej w bieżącym wydaniu ECHA...

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Region

 
 

Ogólnopolski Zjazd Szkół im. Jana Pawła II

20 czerwca 2018 r.

Dziedzictwo Jana Pawła II


fot. KN

15 czerwca do miejscowego zespołu szkół ponadgimnazjalnych zjechały delegacje szkół noszących imię św. Jana Pawła II. Wszystko za sprawą organizowanego już po raz 31 Ogólnopolskiego Zjazdu Rodzin Szkół noszących imię naszego świętego rodaka.

Spotkanie rozpoczęło się uroczystą Mszą św., w której wzięli udział licznie przybyli księża oraz zaproszeni goście. Współorganizator zjazdu, kustosz sanktuarium Matki Boskiej Nieustającej Pomocy ks. Roman Wiszniewski, powitał sprawujących eucharystię biskupów w osobach: bp. radomskiego Henryka Tomasika, bp. siedleckiego Kazimierza Gurdę oraz gościa specjalnego - kardynała Stanisława Dziwisza, osobistego sekretarza św. Jana Pawła II. - Wyrażam ogromną radość ze wszystkich zgromadzonych w tej świątyni. Tobie patronko naszej parafii, Matko Najświętsza powierzam to wydarzenie i wszystkich, którzy w przyszłość pragną iść z nadzieją - mówił na wstępie ks. Wiszniewski.

Głos zabrał także ordynariusz Kazimierz Gurda. - Radzyń Podlaski przeżywa dzisiaj radość z tak wspaniałych i licznie przybyłych gości. Dzisiejsze wydarzenie bardzo dobrze wpisuje się w jubileusze, jakie w tym roku obchodzimy: 550-lecie Radzynia Podlaskiego oraz 200-lecie diecezji siedleckiej - zauważył. - Obecność księdza kardynała na tym wydarzeniu jest przez nas szczególnie ceniona. Osoba księdza jest stale łączona z sylwetką naszego świętego rodaka. Jest ksiądz świadkiem świętości życia Jana Pawła II i świadkiem jego oddania, troski i miłości dla dzieci oraz młodzieży - dodał.

 

Długotrwałe owoce

W homilii, którą wygłosił kardynał Dziwisz, nie zabrakło wspomnień. Kapłan przybliżył zebranym postać Jana Pawła II i przytaczał mało znane motywy z jego życia. - Istnieją różne formy upamiętniania osoby Jana Pawła II, którego nazywamy „wielkim”, ale nadanie jego imienia placówce edukacyjnej może się okazać szczególnie inspirujące i przynoszące długotrwały owoc - zauważył. - W dziele wychowania młodego pokolenia Polek i Polaków potrzebujemy wzorców przybliżających nam wartości, na których chcemy budować nasze życie osobiste, rodzinne, społeczne i szkolne. Jan Paweł II w wybitnym stopniu spełnia te warunki. Był i jest fascynującą postacią nie tylko w kręgu wiary i życia kościoła, ale także reprezentuje wartości ogólnoświatowe - dodał, podkreślając, że był też niesamowitym i nieprzeciętnym człowiekiem. - Zostawił nam nie tylko przykład świętego życia oddanego Bogu, ale także ogromne dziedzictwo w postaci nauczania, refleksji nad życiem i jego sensem. Jest ważną postacią dla zrozumienia polskiej historii i kultury, którą rozsławiał podczas swoich pielgrzymek po świecie - mówił kard. Dziwisz. Podkreślił też, że choć od śmierci Jana Pawła II minęło już 13 lat, mijający czas pozwala nam jeszcze bardziej ogarnąć dokonania Ojca Świętego i odczytywać jego przesłanie, które mimo upływu czasu są ciągle aktualne.

 

Podziękowania i nagrody

Po Eucharystii zebrani przemaszerowali do zespołu szkół ponadgimnazjalnych, gdzie odbyła się dalsza część uroczystości. Tuż przy wejściu do szkoły nastąpiło poświęcenie oraz odsłonięcie płaskorzeźby przedstawiającej postać Jana Pawła II, zaś dyrektor ZSP Grażyna Dzida otrzymała od kard. Dziwisza obraz Papieża Polaka. - Odsłonięta płaskorzeźba niech wita i błogosławi przybyłych do szkoły uczniów, a ten obraz będzie przypominać nauczycielom i uczniom to wszystko, co nasz wielki rodak nam pozostawił - powiedział Dziwisz.

Na hali sportowej, gdzie miały miejsce dalsze obchody, wręczono podziękowania osobom, które objęły honorowym patronatem zjazd. Wśród nich znalazł się: bp Kazimierz Gurda, wojewoda lubelski Przemysław Czarnek, starosta radzyński Lucjan Kotwica, burmistrz Radzynia Podlaskiego Jerzy Rębek, marszałek województwa lubelskiego Sławomir Sosnowski, ks. dziekan Roman Wiszniewski oraz wójt gminy Radzyń Podlaski Wiesław Mazurek. Następnie dokonano uhonorowania uczniów, którzy osiągnęli najlepsze wyniki w konkursach wiedzy na temat osoby i życia Jana Pawła II.

Kolejnym punktem była konferencja ks. dr. Grzegorza Stolarskiego, a następnie świadectwo Jacka Wrony. Głos zabierali także zaproszeni goście. Część artystyczna w wykonaniu uczniów oraz orkiestry akordeonowej Arti Sentemo pod batutą Zbigniewa Czuryły zakończyła 31 Ogólnopolski Zjazd Rodzin Szkół im. św. Jana Pawła II.

Karol Niewęgłowski

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

New Year’s Party


W sali „Podlasie” Miejskiego Ośrodka Kultury w Siedlcach odbył się koncert noworoczno-charytatywny pod nazwą „New Year’s Party 2019”. Wydarzeniu towarzyszył szereg atrakcji. Na scenie wystąpili słuchacze Europejskiego Centrum Szkolenia Językowego „Eurolingua” oraz podopieczni domów dziecka, na rzecz których organizowana jest akcja charytatywna „New Year’s Party 2019”. [fot. Monika Król]

FOTOGALERIA

Pamięć o unitach


Doroczne uroczystości upamiętniające męczeństwo Unitów Podlaskich zainaugurowała Msza św. w kościele parafialnym w Drelowie pod przewodnictwem bp. Kazimierza Gurdy. Następnie w Gminnym Centrum Kultury w Drelowie został wystawiony spektakl pt. „Matka Boska od Unitów” w wykonaniu młodzieży z Zespołu Szkół im. Unitów Drelowskich.

PATRONAT "ECHO"


 

POLECAMY


O oczekiwaniu i obecności
Jedyną właściwą odpowiedzią na tę dojmującą tęsknotę jest Bóg. Papież Benedykt XVI przypomina, że chrześcijanie oczekują powtórnego przyjścia Pana, jednocześnie już żyjąc tym, czego się spodziewają.
więcej »
Cuda wciąż się zdarzają
Cuda miały miejsce nie tylko w pierwszych wiekach Kościoła. Mają miejsce także dzisiaj i są potwierdzeniem prawdy Ewangelii - przekonywał o. Dolindo, któremu sam Jezus podyktował słowa jednej z najskuteczniejszych modlitw.
więcej »
O księżach z krwi i kości
Dlaczego jedni stawiają księży na świeczniku, a drudzy wdeptują ich w ziemię? Bo nie rozumieją, czym jest kapłaństwo i kim tak naprawdę jest kapłan.
więcej »
X Pielgrzymka Amazonek do Matki Bożej Kodeńskiej
Jubileuszowa pielgrzymka odbędzie się w niedzielę 3 lutego. Centralnym punktem uroczystości będzie Msza św. pod przewodnictwem biskupa siedleckiego.
więcej »
 

SONDA

 

Czego uczą nas bł. Męczennicy Podlascy?

że są wartości, których za wszelką cenę trzeba bronić, nawet za cenę życia

że wierność Bogu bardzo dużo kosztuje

zaufania mimo wszystko - z wiarą, że wyda ono błogosławione owoce

są wzorem odwagi - także, a może zwłaszcza, dla młodych ludzi

trudno powiedzieć - unici żyli w innych czasach, borykali się z innymi problemamiLITURGIA SŁOWA


Środa
Czytania:
;
Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR