21 lutego 2019 r. Imieniny obchodzą: Eleonora, Feliks, Kiejstus

Pogoda: Siedlce

Numer 8
21-27 lutego 2019r.

menu

NEWS

W numerze materiały formacyjne dla Kół Żywego Różańca. Polecamy!

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Rozmaitości

 
 

Obchody Święta Lasu

20 czerwca 2018 r.

Naszym obowiązkiem jest pamięć


fot. MK

Święto Lasu od zawsze było nie tylko świętem leśników, lecz wszystkich Polaków kochających ojczystą przyrodę - podkreślał Andrzej Koniczny, dyrektor generalny Lasów Państwowych, podczas obchodów tak ważnego dla leśnej społeczności dnia. Tegoroczne uroczystości z udziałem leśników z całego kraju odbyły się 8 czerwca w Nadleśnictwie Janów Lubelski.

Obchody Święta Lasu w 100 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości przebiegały pod patronatem narodowym Prezydenta RP. W spotkaniu udział wzięli reprezentanci najwyższych władz kraju - prezydenta i premiera: Adam Kwiatkowski - sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP, Małgorzata Golińska - wiceminister środowiska, Przemysław Czarnek - wojewoda lubelski, liczni parlamentarzyści, samorządowcy oraz przedstawiciele służb mundurowych - wojska i policji.

„Z owoców codziennej pracy leśnika korzysta cały naród. Z serca dziękuję całej społeczności leśniczej za ważny i cenny wkład w dbałość o piękno naszego kraju i budowanie potencjału ekonomii narodowej” - napisał w specjalnym liście prezydent Andrzej Duda. Przesłanie do leśników skierował także prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki.

 

Odrodzenie dla lasów

Tegoroczne Święto Lasu rozpoczęła Msza św. polowa, której przewodniczył ks. Tomasz Duszkiewicz. W homilii ks. Witor Ojrzyński, dziekan kapelanów leśników, przypomniał słowa, w jakich o inauguracji obchodów tego dnia pisano w latach 30 XX w.: - W dniu tym oddajemy cześć Bogu w najwspanialszym jego dziele, w żywej przyrodzie, lesie i stwierdzamy naszą z nim łączność. Pragniemy wpoić w całe społeczeństwo miłość i poszanowanie wszystkiego, co żyje i rośnie; uświadomić wszystkim, że las to wielka skarbnica naszych bogactw narodowych, źródło zdrowotności kraju i nasza osłona przez wrogiem.

Kaznodzieja przywoływał zarówno czasy kształtowania się państwa polskiego po 1918 r., jak i toczącą się wówczas dyskusję nad kształtem polskich lasów.

Specjalne przesłanie do zebranych skierował także bp Tadeusz Lityński, krajowy duszpasterz leśników.

 

Pomnik i dąb - symbole pamięci

- Wkład pracy leśników, jak również wkład finansowy i rzeczowy Lasów Państwowych w odrodzenie naszego państwa w okresie międzywojennym są nie do przecenienia - przypomniał Andrzej Konieczny, dyrektor generalny LP. Prześledził zaangażowanie leśników w walce o Polskę na przestrzeni różnych zrywów niepodległościowych. - Nigdy nie powinniśmy zapominać o wielkiej ofierze naszych poprzedników; to istotna część naszej tradycji i tożsamości zawodowej. Naszym obowiązkiem jest nie tylko pamiętać o nich, lecz przekazywać tę wiedzę i upowszechniać ją - podkreślał.

Kulminacyjnym punktem uroczystości było odsłonięcie pomnika ku czci leśników poległych i pomordowanych w walce o wolność kraju. Stanął on naprzeciwko Ośrodka Edukacji Ekologicznej Leśnego Kompleksu Promocyjnego „Lasy Janowskie”. Ks. W. Ojrzyński, kapelan leśników, poświęcił pomnik, a poszczególne delegacje złożyły wieńce i kwiaty.

Na pamiątkę obchodów Święta Lasu posadzone zostało drzewko dębu. Była to druga spośród 100 sadzonek pobłogosławionych 23 maja przez papieża Franciszka. W tym dniu delegacja polskich leśników przywiozła do Watykanu 100 sadzonek dębu, które posadzone zostaną w całym kraju w 100-lecie odzyskania niepodległości. Pierwsza sadzonka znalazła miejsce w Ogrodach Watykańskich.

W drugiej części uroczystości odbyła się krajowa narada leśników, która stała się okazją do uhonorowania wyróżniających się leśników odznaczeniami państwowymi i resortowymi. Prof. Andrzej Grzywacz ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, prezes Polskiego Towarzystwa Leśnego, otrzymał tytuł Człowieka Roku Polskich Lasów.

Dyrektor lubelskiej dyrekcji LP przyznał też statuetki „Przyjaciel lubelskich lasów”. Otrzymali je m.in.: prezydent A. Duda i P. Czarnek - wojewoda lubelski.

Uroczystości uświetnił występ Zespołu Sygnalistów Myśliwskich „Polesia Czar” działający przy dyrekcji LP w Lublinie. Wśród licznych pocztów sztandarowych obecna była międzyrzecka Konna Straż Ochrony Przyrody i Tradycji.


Pomnik - symbol

Pomnik ma wymiar symboliczny - podkreślał inicjator jego budowy - Jerzy Sądel, dyrektor lubelskiej dyrekcji Lasów Państwowych. - Monument w kształcie orła z koroną na głowie wykonany został z białego i czerwonego piaskowca, co symbolizuje nasze barwy narodowe. Jedno skrzydło to symbol walki z Niemcami, drugie - nieco złamane - napaści Związku Radzieckiego we wrześniu 1939 r. Z prawego skrzydła wyłania się popiersie leśnika w mundurze z okresu II Rzeczypospolitej. Między skrzydłami znalazł się krzyż - symbol cierpienia, ale też zmartwychwstania naszej ojczyzny.

- Orzeł stanął na cokole; od dołu otoczony jest dębowymi liśćmi symbolizującymi siłę i życie, jak też nawiązującymi do dystynkcji leśnych - wyjaśnił zebranym, podkreślając wagę napisu znajdującego się na cokole: „Leśnikom pomordowanym i poległym za wolną Polskę w 100 rocznicę odzyskania niepodległości - lubelscy leśnicy. 8 czerwca 2018 RDLP w Lublinie”. Autorami ostatecznego kształtu pomnika, który powstał przy współudziale lubelskich leśników, są artyści rzeźbiarze „Pracowni artystycznej Jarosława Dąbrowskiego” z Janikowa. J. Sądel zwracał uwagę, iż nieprzypadkowo stanął on w Lasach Janowskich, które przez stulecia były miejscem walk i zrywów niepodległościowych. Przypomniał m.in. największą bitwę partyzancką II wojny światowej na Porytowym Wzgórzu, w której walecznością i skutecznością odznaczył się oddział Bolesława Usowa „Konara”, nadleśniczego Nadleśnictwa Huta Krzeszowska.

Małgorzata Kołodziejczyk

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Uroczystości w Pratulinie


23 stycznia w pratulińskim sanktuarium odbyły się doroczne uroczystości z racji wspomnienia bł. Męczenników Podlaskich. Wydarzeniu towarzyszyło poświęcenie Domu Pielgrzyma. Uroczystościom przewodniczyli kard. Kazimierz Nycz oraz bp Kazimierz Gurda i bp Piotr Sawczuk. [fot. AWAW]

FOTOGALERIA

Dzień Życia Konsekrowanego


Każdy dzięki Duchowi Świętemu odkrywa swój własny sposób ofiarowania się Ojcu Niebieskiemu. Własny, ale otrzymany i przyjęty od Boga; własny, ale jednocześnie potwierdzony przez Kościół, w którym jest obecny i działa Boży Duch; własny, ale w odniesieniu do Jezusa Chrystusa, bowiem żadne ofiarowanie siebie poza Chrystusem nie może być przyjęte przez Ojca. Tylko Jego ofiara została przyjęta - podkreślił bp Kazimierz Gurda w homilii podczas Eucharystii sprawowanej w święto Ofiarowania Pańskiego. [fot. M. Król]

PATRONAT "ECHO"


Tropem Wilczym
3 marca, po raz piąty we Włodawie, odbędzie się Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych. W programie są biegi na dystansie 5 km oraz na symbolizującym datę śmierci ostatniego z wyklętych odcinku 1963 m.
więcej »
Uczczą pamięć
Miejsko-Gminne Centrum Kultury w Rykach zaprasza na obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, które odbędą się 1 marca.
więcej »
O puchar biskupa
1 marca po raz siódmy odbędzie się Halowy Turniej Katolickich Szkół Ponadpodstawowych w Piłce Nożnej Dziewcząt i Chłopców o Puchar Biskupa Siedleckiego Kazimierza Gurdy.
więcej »
 

POLECAMY


O księżach z krwi i kości
Dlaczego jedni stawiają księży na świeczniku, a drudzy wdeptują ich w ziemię? Bo nie rozumieją, czym jest kapłaństwo i kim tak naprawdę jest kapłan.
więcej »
Unici przed kamerą
31 stycznia zakończyły się zimowe zdjęcia do filmu „Z ziemi podlaskiej”. Produkcja przybliża wstrząsające losy naszych unitów.
więcej »
Unici ziemi łosickiej
Książka Tomasza Dobrowolskiego „Unici ziemi łosickiej i ich walka o jedność Kościoła i polską wieś na Podlasiu” doskonale wpisuje się w cykl obchodów jubileuszowych, tj. 200-lecie powołania diecezji siedleckiej i 100-lecie odzyskania niepodległości.
więcej »
O cudach i niezaglądaniu Bogu w rękaw
Od momentu urodzenia aż do dzisiaj moje życie to pasmo cudów. I wciąż nie mogę się nadziwić, że Bóg tak mnie kocha.
więcej »
 

SONDA

 

Wyrzucanie żywności uważam za...

grzech

marnotrawstwo

problem współczesnego świata

nieodpowiedzialność

nie uważam tego za coś złegoLITURGIA SŁOWA


Czwartek
Czytania:
;
Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR