21 lutego 2019 r. Imieniny obchodzą: Eleonora, Feliks, Kiejstus

Pogoda: Siedlce

Numer 8
21-27 lutego 2019r.

menu

NEWS

W numerze materiały formacyjne dla Kół Żywego Różańca. Polecamy!

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Komentarze

 
 

Felieton

27 czerwca 2018 r.

Bezbronny


fot. PIXABAY.COM

Odpadnięcie polskiej drużyny z rozgrywek mundialowych ma swoje dobre strony. Przynajmniej początek wakacji będzie mniej nerwowy, a oglądanie zmagań piłkarskich nie będzie niosło ze sobą wzmożonej ilości zawałów serca.

Pozwoli również zająć się sprawami ważniejszymi, aniżeli potyczki współczesnych gladiatorów, opłacanych i wykorzystywanych dla uciechy tłumów jak ich rzymscy poprzednicy. A ważniejszych spraw jest dzisiaj naprawdę wiele. I z żalem trzeba stwierdzić, że przebiegają one całkowicie poza zasięgiem współczesnego społeczeństwa. Dzisiejsze rewolucje mają to do siebie, że nie grają wystrzałami z Aurory czy też innymi zauważalnymi natychmiast sposobami zwrócenia na siebie uwagi. One, jak śpiewali Kaczmarski z Gintrowskim, są jak niedostrzegalnie szerząca się zaraza przy całkowitej czystości rąk wszystkich. Nie omija to nawet wspólnoty Kościoła.

Dokonująca się w nim rewolucja nie ogranicza się jedynie do sporów pomiędzy teologami i pokrewnymi im dziennikarzami różnych maści. Nie stanowi tylko walk frakcji administracyjnych czy też różnych rozumień tych samych prawd wiary. Wydaje się, że rzecz idzie o całkowitą bezbronności wspólnoty wierzących wobec naporu świata, a zwłaszcza tego, który mieni się „panem świata”.

 

Drogowskaz na szlaku

Stalinowskie pytania o ilość posiadanych przez papieża dywizji być może miały stanowić doskonały dowcip dyktatora, lecz w gruncie rzeczy były stwierdzeniem istoty działania Kościoła w świecie. Siłą wiary chrześcijańskiej, co zostało dokładnie wykazane w czasie prześladowań, nie była siła fizyczna czy militarne uzbrojenie, ale prawda, dla której najważniejszym elementem obronnym i przyciągającym zarazem była wierność nawet w obliczu utraty życia. Samo pojawienie się chrześcijaństwa otworzyło ówczesnemu światu nowe możliwości poznawcze, sięgające poza doczesność i ukazujące jedyną wieczną prawdę. Aby rozbroić chrześcijaństwo, wystarczy uderzyć właśnie w prawdę przezeń głoszoną. Lata podejmowanych w tym zakresie działań przez wrogów Chrystusa, naznaczone krwawymi prześladowaniami czy też ośmieszającymi i wyszydzającymi kampaniami, nie przyniosły jednak właściwego rezultatu. Dlaczego? Ponieważ prawda chrześcijańska opierała się na świadectwie wierności. A w tym świadectwie wierność nauczycielskiemu urzędowi papieskiemu odgrywała naczelną rolę. To właśnie pozycja papieża i jego rozstrzygający głos w wielu kwestiach dawał pewność wyznawcom Chrystusa i umacniał ich do przeciwstawiania się umiejscawianiu władcy lub władców tego świata na ołtarzach. Jeśli więc uderzenie w Kościół miało być teraz celne, musiało przede wszystkim uderzyć w nauczycielską misję następcy św. Piotra. Jednakże nie w formie dyskusji czy podważania jego autorytetu zewnętrznymi sposobami. Te przecież w toku dziejów zawiodły. Zasadniczym więc elementem, który w tej walce mógłby rozbroić Kościół, stało się podważenie nauczycielskiej misji papieża od wewnątrz, eufemistycznie nazywane decentralizacją Kościoła.

 

Bezgłowy tułów

Ciekawą rzeczą jest wspomnienie pewnych wydarzeń z czasów rewolucji francuskiej. Otóż zrewoltowany tłum, ruszywszy do katedry St. Denis, po wyrzuceniu z grobowców pozostałości ciał królów Francji, z lubością rozpoczął ścinanie głów posągom znajdującym się na frontonie katedry. Uznano bowiem, że pozbawieni głów przedstawiciele kasty królewskiej nie będą w stanie odbudować potęgi monarchii, a tym samym republika będzie bezpieczna. Owa dekapitacja jest symboliczna. Przy czym w przypadku Kościoła nie do końca musi oznaczać fizyczną przemoc wobec papieża. Wystarczy odciąć go od procesu rozpoznawania prawdy, a wówczas będzie wszystko możliwe. I to właśnie dzisiaj się dzieje. Niestety także przy wydatnej pomocy samego papieża. Warto w tym względzie zwrócić uwagę na dwa ciekawe przypadki. Pierwszym z nich jest powolna zmiana decyzji papieża w sprawie udzielania Komunii św. innowiercom, co zaproponowała część episkopatu Niemiec. Początkowa decyzja papieska zdawała się potwierdzać dotychczasowe rozeznanie Kościoła niezezwalające na interkomunię. Kilka miesięcy później papież poszedł jednak linią podobną do zawartej w „Amoris laetitia” interpretacji komunii dla żyjących w ponownych związkach małżeńskich, pozostawiając tę sprawę rozeznaniu poszczególnych episkopatów. I chociaż takie dowartościowanie lokalnych struktur kościelnych zdaje się być bardzo miłe dla purpuratów, to jednak niesie ze sobą niebezpieczeństwo zamiany prawdy na sytuacyjne opinie oraz jej trywializacją, ponieważ w którymś momencie może się okazać, że nie tylko racjonalne czynniki grają rolę w tym rozeznaniu. Przykładem może być sprawa kardynała McCarricka ze Stanów Zjednoczonych.

 

Kastracja prawdy

Ten emerytowany arcybiskup Waszyngtonu, swego czasu dość prominentna postać także w Watykanie, został oskarżony o molestowanie osób nieletnich. Przytoczone w oskarżeniu fakty zdają się niepodważalne. Jest to, oczywiście, niesamowite uderzenie w Kościół, i to pochodzące z samego jego wnętrza. Znamiennymi są jednak pewne działania podejmowane przez kardynała w czasie pełnienia przez niego urzędu. Otóż to właśnie on jest odpowiedzialny za fałszywe przekazaniem w 2004 r. episkopatowi USA listu kard. Ratzingera w sprawie udzielania Komunii św. politykom opowiadającym się oficjalnie za aborcją. Innymi słowy dokonał on sfałszowania wytycznych Kongregacji Doktryny Wiary. Co więcej, w czasie pogrzebu senatora Teda Kennedy’ego dodał do listu sekretarza stanu czułe wyrazy skierowane pod adresem polityka, który w swoim życiu wielokrotnie opowiadał się za cywilizacją z elementami śmierci. Pozostaje tylko postawić proste pytanie: czy działania kard. McCarricka wynikały z chęci podlizania się politykom i masom celebryckim USA, czy też wynikały z jego proweniencji homoseksualnej? A w tym kontekście decentralizacja prawdy w Kościele może go uczynić całkowicie bezbronnym wobec „pana tego świata”.

 

Nieuzasadniona krytyka?

Dzisiaj wiele łam prasowych, także po stronie katolickiej, zajmuje dywagowanie na temat krytykowania papieża Franciszka. Otóż jest to dylemat całkowicie płonny i bezsensowny. Wystarczy tylko przypomnieć sobie frazę św. Pawła o przeciwstawieniu się św. Piotrowi. Uczynił to nie w celu rozbicia Kościoła (wszak uznając Piotra, nie chciał zajmować naczelnego miejsca w Rzymie), ale w celu ratowania prawdy. Bez niej pozostanie nam tylko zabawiać gawiedź i żenić psy.

Ks. Jacek Świątek

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Uroczystości w Pratulinie


23 stycznia w pratulińskim sanktuarium odbyły się doroczne uroczystości z racji wspomnienia bł. Męczenników Podlaskich. Wydarzeniu towarzyszyło poświęcenie Domu Pielgrzyma. Uroczystościom przewodniczyli kard. Kazimierz Nycz oraz bp Kazimierz Gurda i bp Piotr Sawczuk. [fot. AWAW]

FOTOGALERIA

Dzień Życia Konsekrowanego


Każdy dzięki Duchowi Świętemu odkrywa swój własny sposób ofiarowania się Ojcu Niebieskiemu. Własny, ale otrzymany i przyjęty od Boga; własny, ale jednocześnie potwierdzony przez Kościół, w którym jest obecny i działa Boży Duch; własny, ale w odniesieniu do Jezusa Chrystusa, bowiem żadne ofiarowanie siebie poza Chrystusem nie może być przyjęte przez Ojca. Tylko Jego ofiara została przyjęta - podkreślił bp Kazimierz Gurda w homilii podczas Eucharystii sprawowanej w święto Ofiarowania Pańskiego. [fot. M. Król]

PATRONAT "ECHO"


Tropem Wilczym
3 marca, po raz piąty we Włodawie, odbędzie się Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych. W programie są biegi na dystansie 5 km oraz na symbolizującym datę śmierci ostatniego z wyklętych odcinku 1963 m.
więcej »
Uczczą pamięć
Miejsko-Gminne Centrum Kultury w Rykach zaprasza na obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, które odbędą się 1 marca.
więcej »
O puchar biskupa
1 marca po raz siódmy odbędzie się Halowy Turniej Katolickich Szkół Ponadpodstawowych w Piłce Nożnej Dziewcząt i Chłopców o Puchar Biskupa Siedleckiego Kazimierza Gurdy.
więcej »
 

POLECAMY


O księżach z krwi i kości
Dlaczego jedni stawiają księży na świeczniku, a drudzy wdeptują ich w ziemię? Bo nie rozumieją, czym jest kapłaństwo i kim tak naprawdę jest kapłan.
więcej »
Unici przed kamerą
31 stycznia zakończyły się zimowe zdjęcia do filmu „Z ziemi podlaskiej”. Produkcja przybliża wstrząsające losy naszych unitów.
więcej »
Unici ziemi łosickiej
Książka Tomasza Dobrowolskiego „Unici ziemi łosickiej i ich walka o jedność Kościoła i polską wieś na Podlasiu” doskonale wpisuje się w cykl obchodów jubileuszowych, tj. 200-lecie powołania diecezji siedleckiej i 100-lecie odzyskania niepodległości.
więcej »
O cudach i niezaglądaniu Bogu w rękaw
Od momentu urodzenia aż do dzisiaj moje życie to pasmo cudów. I wciąż nie mogę się nadziwić, że Bóg tak mnie kocha.
więcej »
 

SONDA

 

Wyrzucanie żywności uważam za...

grzech

marnotrawstwo

problem współczesnego świata

nieodpowiedzialność

nie uważam tego za coś złegoLITURGIA SŁOWA


Czwartek
Czytania:
;
Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR