21 lutego 2019 r. Imieniny obchodzą: Eleonora, Feliks, Kiejstus

Pogoda: Siedlce

Numer 8
21-27 lutego 2019r.

menu

NEWS

W numerze materiały formacyjne dla Kół Żywego Różańca. Polecamy!

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Komentarze

 
 

Zwierzenie kontrolowane

27 czerwca 2018 r.

Jakby strasznie dokładnie

Słucham radiowej audycji. Interesujący temat. Niegłupia dyskusja. Nawet zaczyna mi się podobać. I wtedy gość - całkiem zgrabnie, wydawało się, opowiadająca i utytułowana pani - mówi o bohaterach programu: „I oni jakby walczyli w tym powstaniu”.

Tu następuje o wspomnianej walce opowieść, po czym kolejna informacja: „I oni jakby z tego więzienia uciekli”. Dalej pani przywołuje książkę, która jest „jakby opowieścią o tamtych dniach”. No i tu mnie trzaska. Jakby, jakby, jakby… To walczyli czy nie walczyli? Uciekli czy nie uciekli? Jest opowieścią czy nią nie jest? Z kontekstu wynikałoby, że jednak walczyli, uciekli, że opowieścią jest. Ale to niezwykle modne ostatnimi czasy „jakby” zmienia sens wypowiedzi. Kiedy słyszę, że „jakby walczyli”, to mam niekoniecznie jasny obraz. Widzę ludzi (jakby? niby?) gotowych do walki, ale coś tu nie tak. Brak im motywacji, ochoty, odwagi? Nie wiem.

Za to opowiadającej „jakby” brak pewności, zdecydowania. Czy to znaczy, że powinniśmy słowo „jakby” na zbity pyszczek wyrzucić? Jasne, że nie. Tylko wypowiadać, kiedy pora. Tymczasem pełni ono miejsce przecinka; używane jest, żeby jakbyinteligencja mogła poukładać myśli. Bo nieinteligencja to ma na zebranie myśli jeszcze inne wyrazy.

Jest też w słowniku aspirujących mocno eksponowane „generalnie”. Ma się rozumieć, że jeśli ono istnieje, to pewnie po coś. I dolary przeciw kasztanom, że głównie po to, aby go używać zgodnie z  przeznaczeniem. Kiedy słyszę, jak ktoś wtrynia to słowo na początek niemal każdego zdania, to, niestety, ale „generalnie” robi mi się źle. Są tacy, którzy używają bardziej swojskiego „ogólnie”, tyle że też go nadużywają. Bo jak zrozumieć wypowiedź: „Ogólnie byłem tydzień temu w Siedlcach”. A szczególnie?

„Tak strasznie się cieszę, że cię widzę”, „Strasznie ładnie wyglądasz” - wyraża radość ze spotkania i komplementuje mnie dawno niewidziana znajoma. Komplementuje? Mam spore wątpliwości. W końcu „strasznie” podkreśla, że doznanie jest negatywne. Czyli cieszy się znajoma czy nie? Komplementuje czy krytykuje?

Do klasyki wpisało się także (a jakże!) ulubione przez wielu „bynajmniej”. I, niestety, mylnie zastępujące „przynajmniej”. „Ja bynajmniej pracuję” - skarży się żona na męża - „a on całymi dniami siedzi w domu”. Oczywiście współczujemy żonie - nie tylko męża…

No i wisienka na torcie: wszechobecne „dokładnie”, które oznacza ni mniej, ni więcej, tylko „uważnie”, „starannie”. Tymczasem nie wiedzieć czemu (przekalkowane angielskie exactly?) stosowane jest jako wyrażenie zgody ze stanowiskiem rozmówcy albo twierdząca odpowiedź na pytanie. Na przykład takie: „Czy to pan Piotr Jakiśtam?”. Odpowiedź: „Dokładnie”. Aż korci, żeby pochwalić: „Brawo! Wygrał pan kominek”.

Tytułem podsumowania dialog. Aktualny. A: - Przed tymi mistrzostwami to mieliśmy straszne nadzieje. B: - Dokładnie. A: - Tyle że nasi jakby zwalili te mecze. B: - Dokładnie. A: - Generalnie to bynajmniej jakbyśmy na nich byli. B: - Dokładnie.

A poza tym to jakby zdrowia strasznie wszystkim życzę.

Anna Wolańska

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Uroczystości w Pratulinie


23 stycznia w pratulińskim sanktuarium odbyły się doroczne uroczystości z racji wspomnienia bł. Męczenników Podlaskich. Wydarzeniu towarzyszyło poświęcenie Domu Pielgrzyma. Uroczystościom przewodniczyli kard. Kazimierz Nycz oraz bp Kazimierz Gurda i bp Piotr Sawczuk. [fot. AWAW]

FOTOGALERIA

Dzień Życia Konsekrowanego


Każdy dzięki Duchowi Świętemu odkrywa swój własny sposób ofiarowania się Ojcu Niebieskiemu. Własny, ale otrzymany i przyjęty od Boga; własny, ale jednocześnie potwierdzony przez Kościół, w którym jest obecny i działa Boży Duch; własny, ale w odniesieniu do Jezusa Chrystusa, bowiem żadne ofiarowanie siebie poza Chrystusem nie może być przyjęte przez Ojca. Tylko Jego ofiara została przyjęta - podkreślił bp Kazimierz Gurda w homilii podczas Eucharystii sprawowanej w święto Ofiarowania Pańskiego. [fot. M. Król]

PATRONAT "ECHO"


Tropem Wilczym
3 marca, po raz piąty we Włodawie, odbędzie się Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych. W programie są biegi na dystansie 5 km oraz na symbolizującym datę śmierci ostatniego z wyklętych odcinku 1963 m.
więcej »
Uczczą pamięć
Miejsko-Gminne Centrum Kultury w Rykach zaprasza na obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, które odbędą się 1 marca.
więcej »
O puchar biskupa
1 marca po raz siódmy odbędzie się Halowy Turniej Katolickich Szkół Ponadpodstawowych w Piłce Nożnej Dziewcząt i Chłopców o Puchar Biskupa Siedleckiego Kazimierza Gurdy.
więcej »
 

POLECAMY


O księżach z krwi i kości
Dlaczego jedni stawiają księży na świeczniku, a drudzy wdeptują ich w ziemię? Bo nie rozumieją, czym jest kapłaństwo i kim tak naprawdę jest kapłan.
więcej »
Unici przed kamerą
31 stycznia zakończyły się zimowe zdjęcia do filmu „Z ziemi podlaskiej”. Produkcja przybliża wstrząsające losy naszych unitów.
więcej »
Unici ziemi łosickiej
Książka Tomasza Dobrowolskiego „Unici ziemi łosickiej i ich walka o jedność Kościoła i polską wieś na Podlasiu” doskonale wpisuje się w cykl obchodów jubileuszowych, tj. 200-lecie powołania diecezji siedleckiej i 100-lecie odzyskania niepodległości.
więcej »
O cudach i niezaglądaniu Bogu w rękaw
Od momentu urodzenia aż do dzisiaj moje życie to pasmo cudów. I wciąż nie mogę się nadziwić, że Bóg tak mnie kocha.
więcej »
 

SONDA

 

Wyrzucanie żywności uważam za...

grzech

marnotrawstwo

problem współczesnego świata

nieodpowiedzialność

nie uważam tego za coś złegoLITURGIA SŁOWA


Czwartek
Czytania:
;
Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR