23 stycznia 2019 r. Imieniny obchodzą: Maria, Ildefons, Rajmund

Pogoda: Siedlce

Numer 3
17-23 stycznia 2019r.

menu

NEWS

Najnowsze badania przeprowadzone przez włoskich naukowców potwierdzają, że „człowiek, który został okryty Całunem Turyńskim, został wcześniej ukrzyżowany”. Określają też dokładne miejsce ciosu, zadanego włócznią, która przebiła bok Jezusa i potwierdzają autentyczność śladów krwi znajdujących się na Całunie. Więcej w bieżącym wydaniu ECHA...

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Region

 
 

Sesja rady miasta

27 czerwca 2018 r.

Prezydent z niższą pensją


fot. HAH

Rada miasta Siedlce zmniejszyła wynagrodzenie prezydenta Wojciecha Kudelskiego. Od 1 lipca będzie zarabiał mniej o 1420 zł brutto. Z inicjatywą obniżenia swojego uposażenia wystąpił sam włodarz.

Wynagrodzenie miesięczne prezydenta miasta składać się będzie z następujących składników: wynagrodzenia zasadniczego w kwocie - 5 tys. zł, dodatku funkcyjnego - 2,1 tys. zł, dodatku specjalnego - 2,84 tys. zł oraz dodatku za wieloletnią pracę w wysokości 20% miesięcznego wynagrodzenia zasadniczego - 1 tys. zł. Ponadto, zgodnie z właściwymi przepisami, przysługują mu nagrody jubileuszowe i dodatkowe wynagrodzenie roczne. Zmianę uposażenia prezydenta wymusza rozporządzenie Rady Ministrów wprowadzające zmiany w sposobie wynagradzania m.in. pracowników samorządowych zatrudnionych na podstawie wyboru.

Podczas czerwcowej sesji rady miasta radni opozycji apelowali o nieobniżanie wynagrodzenia. Ich zdaniem rozporządzenie o wynagrodzeniu pracowników samorządowych, obniżające uposażenia prezydentów miasta i ich zastępców, to skrajny populizm, zbytnia ingerencja sejmu w kompetencje samorządu lokalnego oraz psucie prawa.

- Projekt uchwały budzi we mnie sprzeczne emocje. Ktoś wchodzi w moje kompetencje i odbiera prawo, które przysługiwało radnemu miasta - stwierdził Mariusz Dobijański, tłumacząc, że kompetencją rady miasta jest ustalanie wysokości wynagrodzeń prezydentów, z czego wielokrotnie korzystano. - Nigdy nie zdarzyło się, że obniżyliśmy uposażenie. Z reguły, uwzględniając różne czynniki, było ono zwiększane. Nie zgadzam się z tym, że poseł największego ugrupowania pewnego dnia stwierdza, iż obniży wynagrodzenia wszystkim samorządowcom w Polsce, bez względu na to, czy dobrze, czy źle wykonują swoją pracę. Uważam, że jest to daleko idąca ingerencja w wykonywanie mandatu. To skrajny populizm wywołany bezczelnością władz. Rada miasta nie powinna przychylić się do wniosku pana prezydenta - podkreślił radny, zwracając uwagę, że za kilka miesięcy rada miasta będzie ustalać wynagrodzenie nowego włodarza. Z kolei Andrzej Sitnik przypomniał, że już dużo wcześniej postulował obniżkę pensji prezydenta, ale wtedy nikt nie poparł wniosku.

 

Apel prezydenta

Robert Chojecki, broniąc projektu uchwały, odwołał się do przeprowadzonego w kraju sondażu. - Wynika z niego, że 61% społeczeństwa popiera obniżenie uposażenia prezydentom miast. Są przypadki, kiedy włodarze pobierają większe wynagrodzenie niż prezydent kraju. Jeśli sam zainteresowany wyszedł z inicjatywą obniżenia uposażenia, to my, jak rada miasta, powinniśmy się do tego pozytywnie ustosunkować - stwierdził radny.

Głos w sprawie zabrał również sam prezydent. - W ostatnim czasie wokół moich poborów pojawiły się manipulacje, które rozeszły na cały kraj, że prezydent Siedlec zarabia najwięcej, bo 17 tys. zł. To kłamstwo, które mnie zniesławia - zaznaczył W. Kudelski. - Nigdy nie upominałem się o pieniądze, nie wywierałem presji, żebyście dali mi większą pensję. Kiedy zostawałem prezydentem, miałem już wybudowany dom, samochód, działkę, kształciłem dzieci za pieniądze, które mi daliście - zwrócił się do radnych prezydent.

Odniósł się także do pojawiającego się w dyskusji wątku politycznego. - Może to i populizm. Szef partii PiS ocenia sytuację w kraju. Działa zapewne tak, żeby wygrać następne wybory i doszedł do wniosku, że takie działanie zaskutkuje tym, iż wyborcy to docenią. Kto chce zostać burmistrzem, wójtem będzie pracował za mniejsze pieniądze, a jeśli nie - przecież może zrezygnować - zauważył prezydent. Jednocześnie zastrzegł, iż nie pozwoli na podnoszenie sobie dodatkowych składowych wynagrodzenia, co - omijając intencje ustawodawcy - czynią niektóre samorządy. - Zmniejszają pobory zasadnicze, ale zwiększają dodatki. Ja na coś takiego w moim przypadku nie pozwolę. Dlatego bardzo proszę radę za zagłosowanie zgodnie z tym projektem za obniżeniem mi poborów, bo uważam, że dla dobra państwa taka inicjatywa powinna być przegłosowana - zaapelował W. Kudelski.

Ostatecznie za obniżeniem pensji prezydentowi zagłosowało 14 radnych, siedmiu było przeciw, a dwóch wstrzymało się od głosu.

HAH

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

New Year’s Party


W sali „Podlasie” Miejskiego Ośrodka Kultury w Siedlcach odbył się koncert noworoczno-charytatywny pod nazwą „New Year’s Party 2019”. Wydarzeniu towarzyszył szereg atrakcji. Na scenie wystąpili słuchacze Europejskiego Centrum Szkolenia Językowego „Eurolingua” oraz podopieczni domów dziecka, na rzecz których organizowana jest akcja charytatywna „New Year’s Party 2019”. [fot. Monika Król]

FOTOGALERIA

Pamięć o unitach


Doroczne uroczystości upamiętniające męczeństwo Unitów Podlaskich zainaugurowała Msza św. w kościele parafialnym w Drelowie pod przewodnictwem bp. Kazimierza Gurdy. Następnie w Gminnym Centrum Kultury w Drelowie został wystawiony spektakl pt. „Matka Boska od Unitów” w wykonaniu młodzieży z Zespołu Szkół im. Unitów Drelowskich.

PATRONAT "ECHO"


 

POLECAMY


O oczekiwaniu i obecności
Jedyną właściwą odpowiedzią na tę dojmującą tęsknotę jest Bóg. Papież Benedykt XVI przypomina, że chrześcijanie oczekują powtórnego przyjścia Pana, jednocześnie już żyjąc tym, czego się spodziewają.
więcej »
Cuda wciąż się zdarzają
Cuda miały miejsce nie tylko w pierwszych wiekach Kościoła. Mają miejsce także dzisiaj i są potwierdzeniem prawdy Ewangelii - przekonywał o. Dolindo, któremu sam Jezus podyktował słowa jednej z najskuteczniejszych modlitw.
więcej »
O księżach z krwi i kości
Dlaczego jedni stawiają księży na świeczniku, a drudzy wdeptują ich w ziemię? Bo nie rozumieją, czym jest kapłaństwo i kim tak naprawdę jest kapłan.
więcej »
X Pielgrzymka Amazonek do Matki Bożej Kodeńskiej
Jubileuszowa pielgrzymka odbędzie się w niedzielę 3 lutego. Centralnym punktem uroczystości będzie Msza św. pod przewodnictwem biskupa siedleckiego.
więcej »
 

SONDA

 

Czego uczą nas bł. Męczennicy Podlascy?

że są wartości, których za wszelką cenę trzeba bronić, nawet za cenę życia

że wierność Bogu bardzo dużo kosztuje

zaufania mimo wszystko - z wiarą, że wyda ono błogosławione owoce

są wzorem odwagi - także, a może zwłaszcza, dla młodych ludzi

trudno powiedzieć - unici żyli w innych czasach, borykali się z innymi problemamiLITURGIA SŁOWA


Środa
Czytania:
;
Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR