21 lutego 2019 r. Imieniny obchodzą: Eleonora, Feliks, Kiejstus

Pogoda: Siedlce

Numer 8
21-27 lutego 2019r.

menu

NEWS

W numerze materiały formacyjne dla Kół Żywego Różańca. Polecamy!

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Rozmaitości

 
 

Modernizacja gospodarstw rolnych

27 czerwca 2018 r.

Czas na składanie wniosków


fot. PIXABAY.COM

Ruszył kolejny nabór wniosków w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2014-2020. Rolnicy mogą ubiegać się o dotacje na inwestycje w modernizację gospodarstw rolnych.

Polscy rolnicy coraz częściej stawiają na automatyzację i nowoczesny sprzęt. Dofinansowania unijne to duża pomoc finansowa dla tych, którzy chcą utrzymać i rozwijać swoje gospodarstwa. Do 27 lipca można ubiegać się o pomoc na inwestycje w modernizację gospodarstw rolnych. Pomoc rolnicy mogą przeznaczyć na przedsięwzięcia związane z produkcją prosiąt, mleka krowiego oraz bydła mięsnego. Przy przydzielaniu dopłat brana pod uwagę będzie wielkość ekonomiczna gospodarstwa. I tak, w przypadku inwestycji w produkcję prosiąt musi być ona nie mniejsza niż 10 tys. euro i nie większa niż 250 tys. euro.

Jeżeli rolnik planuje inwestycje związane z produkcją mleka krowiego lub bydła mięsnego, wielkość ekonomiczna gospodarstwa nie może być mniejsza niż 10 tys. euro i nie większa niż 200 tys. euro. Wyjątek stanowią gospodarstwa osób wspólnie wnioskujących. W takim przypadku wielkość ekonomiczna pojedynczego gospodarstwa może być mniejsza od 10 tys. euro.

Wysokość wsparcia zależy od rodzaju inwestycji i wynosi maksymalnie 900 tys. zł w przedsięwzięciach związanych z rozwojem produkcji prosiąt oraz 500 tys. zł dla operacji w rozwój produkcji mleka krowiego lub bydła mięsnego.

Wnioski należy składać w oddziałach ARiMR. Pomoc w ich wypełnieniu zapewniają izby rolnicze oraz ośrodki doradztwa rolniczego. - Oprócz pomocy wnioskodawcom w uzupełnianiu dokumentacji, proponujemy także wszelką pomoc doradczą - mówi Norbert Hoefler, kierownik Ośrodka Doradztwa Rolniczego we Włodawie.

 

Wspólne wnioski

Wspólne wnioski mogą składać sąsiedzi czy znajomi prowadzący odrębne gospodarstwa. Także - jak to jest w przypadku Józefa Staszewskiego z Wyryk - ojciec i synowie. Dla wspólnych wniosków przysługuje wsparcie kosztów kwalifikowanych w wysokości 60%. - Ponadto dużo taniej jest we wspólnocie, jeśli chodzi o obsługę sprzętu rolniczego. Rolnik indywidualny więcej straci wskutek amortyzacji maszyn niż gdyby użytkował sprzęt z innym rolnikiem - stwierdza N. Hoefler.

Przy dużych powierzchniowo gospodarstwach są większe możliwości finansowe, a dzięki kolejnym dofinansowaniom zwiększa się ich potencjał. - To czwarty wniosek, który składam na modernizację gospodarstwa rolnego - przyznaje J. Staszewski. - Pierwszy kwestionariusz, uzupełniony w ośrodku doradztwa rolniczego, złożyłem w 2005 r. Dzięki pozyskanemu dofinansowaniu mogłem zakupić m.in. pługi. Pięć lat później dokupiłem m.in. siewnik do nawozu i inny sprzęt rolniczy. Zaczynając jako rolnik, gospodarujący na niewielkim areale ziemi, z czasem znacznie powiększyłem gospodarstwo rolne. Stało się to dzięki dotacjom i korzystaniu z programów rolno-środowiskowych - wspomina pan Józef. Kilka lat temu oprócz produkcji roślinnej, hodował także bydło. Potem skupił się tylko na roślinach: zbożach, dyniach i ziołach - mięcie i rumianku. - Choć ziemia wyrykowska nie jest zbyt żyzna, nadal ją uprawiam. Dziś nastawiam się przede wszystkim na produkcję zbóż, pszenżyta, a także łubinu, kukurydzy oraz rumianku - wylicza J. Staszewski.

 

Pieniądze na sprzęt

Rolnik chwali też współpracę sąsiedzką polegającą na użyczaniu sobie sprzętu. Jedyne, z czym ma problem, to brak dobrych dróg dojazdowych. - Te, z których korzystam, są piaszczyste i nieodpowiednie do przemieszczania się. Nierozwiązana jest jeszcze sprawa scaleń gruntów, które mają po kilka hektarów i są porozrzucane - podkreśla pan Józef.

W 2015 r. synowie J. Staszewskiego złożyli wnioski, zyskując po kilkadziesiąt tysięcy złotych bezzwrotnej premii dla młodych rolników. Zakupili grunty, aby móc uprawiać ziemię. We wniosku na modernizację gospodarstwa na ten rok zaznaczyli, że za przyznane im dofinansowanie planują zakupić nowoczesny ciągnik, ponieważ dotychczas używany ma kilkanaście lat. Chcą również zmienić na większy opryskiwacz i dokupić inne mniejsze sprzęty. Przyznają, że dzięki wsparciu możliwy jest rozwój gospodarstw rolnych.

Joanna Szubstarska

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Uroczystości w Pratulinie


23 stycznia w pratulińskim sanktuarium odbyły się doroczne uroczystości z racji wspomnienia bł. Męczenników Podlaskich. Wydarzeniu towarzyszyło poświęcenie Domu Pielgrzyma. Uroczystościom przewodniczyli kard. Kazimierz Nycz oraz bp Kazimierz Gurda i bp Piotr Sawczuk. [fot. AWAW]

FOTOGALERIA

Dzień Życia Konsekrowanego


Każdy dzięki Duchowi Świętemu odkrywa swój własny sposób ofiarowania się Ojcu Niebieskiemu. Własny, ale otrzymany i przyjęty od Boga; własny, ale jednocześnie potwierdzony przez Kościół, w którym jest obecny i działa Boży Duch; własny, ale w odniesieniu do Jezusa Chrystusa, bowiem żadne ofiarowanie siebie poza Chrystusem nie może być przyjęte przez Ojca. Tylko Jego ofiara została przyjęta - podkreślił bp Kazimierz Gurda w homilii podczas Eucharystii sprawowanej w święto Ofiarowania Pańskiego. [fot. M. Król]

PATRONAT "ECHO"


Tropem Wilczym
3 marca, po raz piąty we Włodawie, odbędzie się Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych. W programie są biegi na dystansie 5 km oraz na symbolizującym datę śmierci ostatniego z wyklętych odcinku 1963 m.
więcej »
Uczczą pamięć
Miejsko-Gminne Centrum Kultury w Rykach zaprasza na obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, które odbędą się 1 marca.
więcej »
O puchar biskupa
1 marca po raz siódmy odbędzie się Halowy Turniej Katolickich Szkół Ponadpodstawowych w Piłce Nożnej Dziewcząt i Chłopców o Puchar Biskupa Siedleckiego Kazimierza Gurdy.
więcej »
 

POLECAMY


O księżach z krwi i kości
Dlaczego jedni stawiają księży na świeczniku, a drudzy wdeptują ich w ziemię? Bo nie rozumieją, czym jest kapłaństwo i kim tak naprawdę jest kapłan.
więcej »
Unici przed kamerą
31 stycznia zakończyły się zimowe zdjęcia do filmu „Z ziemi podlaskiej”. Produkcja przybliża wstrząsające losy naszych unitów.
więcej »
Unici ziemi łosickiej
Książka Tomasza Dobrowolskiego „Unici ziemi łosickiej i ich walka o jedność Kościoła i polską wieś na Podlasiu” doskonale wpisuje się w cykl obchodów jubileuszowych, tj. 200-lecie powołania diecezji siedleckiej i 100-lecie odzyskania niepodległości.
więcej »
O cudach i niezaglądaniu Bogu w rękaw
Od momentu urodzenia aż do dzisiaj moje życie to pasmo cudów. I wciąż nie mogę się nadziwić, że Bóg tak mnie kocha.
więcej »
 

SONDA

 

Wyrzucanie żywności uważam za...

grzech

marnotrawstwo

problem współczesnego świata

nieodpowiedzialność

nie uważam tego za coś złegoLITURGIA SŁOWA


Czwartek
Czytania:
;
Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR