21 lutego 2019 r. Imieniny obchodzą: Eleonora, Feliks, Kiejstus

Pogoda: Siedlce

Numer 8
21-27 lutego 2019r.

menu

NEWS

W numerze materiały formacyjne dla Kół Żywego Różańca. Polecamy!

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Region

 
 

Sesja rady miasta

4 lipca 2018 r.

Ostatnie absolutorium

Rada miasta udzieliła prezydentowi Wojciechowi Kudelskiemu absolutorium za wykonanie zeszłorocznego budżetu. Głosowanie poprzedziła dyskusja, w której tradycyjnie głos zabrali przedstawiciele wszystkich klubów.

- Komisja rewizyjna w ocenie wykonania budżetu za poprzedni rok kierowała się celowością, rzetelnością, gospodarnością i terminowością jego wykonania - stwierdził Jerzy Myszkowski, przewodniczący komisji, apelując o udzielenie absolutorium. Radny, przemawiając w imieniu klubu PiS, nazwał prezydenta wielkim budowniczym Siedlec. Przypomniał o zrealizowanych w ciągu 12 lat prezydentury inwestycjach, wyliczając wybudowane lub wyremontowane za rządów W. Kudelskiego placówki oświaty, sportu i kultury. Przewodniczący wspomniał też o nowych rozwiązaniach komunikacyjnych oraz dobrych warunkach stworzonym inwestorom. - Przez te 12 lat powstały inwestycje za prawie 1,2 mld zł - podkreślił radny.

- Dzięki odpowiedniemu wykorzystaniu tych zasobów możliwe jest realizowanie priorytetu rozwojowego miasta, czyli wzmocnienie subregionalnej roli Siedlec jako ośrodka przyciągającego mieszkańców - dodał J. Myszkowski. Zdaniem radnego napawające optymizmem jest to, iż - mimo napiętego budżetu - zrealizowano wydatki majątkowe i inwestycyjne na kwotę 46,5 mln zł. - To dowód przemyślanej i spójnej polityki oraz wykorzystania szans na pozyskiwanie funduszy zewnętrznych - podkreślił J. Myszkowski.

 

Niezgodnie z planem?

Wypowiadająca się w imieniu opozycyjnego klubu Lepsze Siedlce Magdalena Daniel zwróciła uwagę, że RIO mimo ogólnie pozytywnej oceny wytknęła miastu poważne naruszenie przepisów o finansach publicznych. Chodziło o wykorzystanie środków z subwencji oświatowej na styczeń tego roku w celu domknięcia zeszłorocznego budżetu. - Potraktujcie mieszkańców, swoich wyborców, poważnie. Przerwijcie spiralę długów pokrywanych kolejnymi pożyczkami. Zagłosujcie przeciwko absolutorium, dajcie sygnał, że nie ma waszej zgody na bałagan w tak ważnych kwestiach jak budżet miasta - zaapelowała M. Daniel do radnych opozycji. Natomiast Andrzej Sitnik z Bezpartyjnych Siedlec wytknął realizowanie kolejnych budżetów niezgodnie z planem oraz zadłużenie miasta, które będą spłacały następne pokolenia.

 

Coraz większy majątek

Do argumentów opozycji odniosła się Stanisława Wardak z koalicyjnego Siedleckiego Towarzystwa Samorządowego. - Często było słychać na tej sali, by ograniczyć wydatki na sport, kulturę, co zmniejszyłoby deficyt budżetowy. Obniżyć uposażenia urzędnikom, prezesom, dyrektorom jednostek. Paradoks polega na tym, że czynią to osoby, które jeszcze niedawno były beneficjentami tych środków - stwierdziła, apelując, by nie sprowadzać dyskusji na tory zbliżającej się kampanii wyborczej. Radna przypomniała, że kiedy PO była jeszcze w koalicji, godziła się na zaciąganie zobowiązań, aby miasto mogło skorzystać ze środków unijnych i inwestować. - Był czas, kiedy deficyt miasta był znacznie większy, a jednak prezydent dostawał absolutorium jednogłośnie - podkreśliła S. Wardak. - Mieliśmy wybór: albo odkładamy pieniądze do kieszeni z myślą, że w przyszłości zrealizujemy inwestycje, ale nie dostaniemy dofinansowania, albo korzystamy ze środków zewnętrznych, co zaakceptowała ówczesna rada, tyle że zadłużymy miasto. Dzięki tamtym decyzjom dziś mamy nowoczesne obiekty, z których korzystamy - zaznaczyła radna.

Do zarzutów RIO odniósł się zastępca skarbnika Grzegorz Kołodziejak. Nie zaprzeczył, że było to naruszenie przepisów, jednocześnie wytłumaczył, że chodziło o rozliczenie inwestycji w Liceum Ogólnokształcącym im. Żółkiewskiego. - Do kasy miasta nie wpłynęła zewnętrzna dotacja, a chcieliśmy wypłacić część pieniędzy wykonawcy, aby nie doprowadzić do zatorów płatniczych - wyjaśniał. Zwrócił też uwagę, że podawana przez opozycję kwota 500 mln zł długu jest nieprawdziwa, bo wynosi on o 100 mln zł mniej. Podkreślił również, że dzięki zrealizowanym inwestycjom majątek miasta między 2010 a 2017 r. zwiększył się o 207 mln zł.

 

Miasto w dobrej kondycji

Prezydent, zabierając głos na koniec debaty, podkreślił, iż pieniądze z kredytów i pożyczek nie zostały przejedzone, ale zainwestowane. - Zrobiliśmy to, by dać szansę młodym i zatrzymać ich w naszym mieście. I to się udało. Siedlce nie tracą ludności, ale ją zyskują. To nasz kapitał, który będzie procentował - zaznaczył W. Kudelski. - Trzeba wiedzieć, kiedy odejść. Zostawiam miasto w dobrej kondycji - stwierdził prezydent przed głosowaniem nad ostatnim absolutorium, jednocześnie podziękował urzędnikom za przygotowanie i realizowanie inwestycji.

Za udzieleniem prezydentowi absolutorium zagłosowało 15 radnych, siedmiu było przeciw, jeden wstrzymał się od głosu.

HAH

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Uroczystości w Pratulinie


23 stycznia w pratulińskim sanktuarium odbyły się doroczne uroczystości z racji wspomnienia bł. Męczenników Podlaskich. Wydarzeniu towarzyszyło poświęcenie Domu Pielgrzyma. Uroczystościom przewodniczyli kard. Kazimierz Nycz oraz bp Kazimierz Gurda i bp Piotr Sawczuk. [fot. AWAW]

FOTOGALERIA

Dzień Życia Konsekrowanego


Każdy dzięki Duchowi Świętemu odkrywa swój własny sposób ofiarowania się Ojcu Niebieskiemu. Własny, ale otrzymany i przyjęty od Boga; własny, ale jednocześnie potwierdzony przez Kościół, w którym jest obecny i działa Boży Duch; własny, ale w odniesieniu do Jezusa Chrystusa, bowiem żadne ofiarowanie siebie poza Chrystusem nie może być przyjęte przez Ojca. Tylko Jego ofiara została przyjęta - podkreślił bp Kazimierz Gurda w homilii podczas Eucharystii sprawowanej w święto Ofiarowania Pańskiego. [fot. M. Król]

PATRONAT "ECHO"


Tropem Wilczym
3 marca, po raz piąty we Włodawie, odbędzie się Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych. W programie są biegi na dystansie 5 km oraz na symbolizującym datę śmierci ostatniego z wyklętych odcinku 1963 m.
więcej »
Uczczą pamięć
Miejsko-Gminne Centrum Kultury w Rykach zaprasza na obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, które odbędą się 1 marca.
więcej »
O puchar biskupa
1 marca po raz siódmy odbędzie się Halowy Turniej Katolickich Szkół Ponadpodstawowych w Piłce Nożnej Dziewcząt i Chłopców o Puchar Biskupa Siedleckiego Kazimierza Gurdy.
więcej »
 

POLECAMY


O księżach z krwi i kości
Dlaczego jedni stawiają księży na świeczniku, a drudzy wdeptują ich w ziemię? Bo nie rozumieją, czym jest kapłaństwo i kim tak naprawdę jest kapłan.
więcej »
Unici przed kamerą
31 stycznia zakończyły się zimowe zdjęcia do filmu „Z ziemi podlaskiej”. Produkcja przybliża wstrząsające losy naszych unitów.
więcej »
Unici ziemi łosickiej
Książka Tomasza Dobrowolskiego „Unici ziemi łosickiej i ich walka o jedność Kościoła i polską wieś na Podlasiu” doskonale wpisuje się w cykl obchodów jubileuszowych, tj. 200-lecie powołania diecezji siedleckiej i 100-lecie odzyskania niepodległości.
więcej »
O cudach i niezaglądaniu Bogu w rękaw
Od momentu urodzenia aż do dzisiaj moje życie to pasmo cudów. I wciąż nie mogę się nadziwić, że Bóg tak mnie kocha.
więcej »
 

SONDA

 

Wyrzucanie żywności uważam za...

grzech

marnotrawstwo

problem współczesnego świata

nieodpowiedzialność

nie uważam tego za coś złegoLITURGIA SŁOWA


Czwartek
Czytania:
;
Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR