21 lutego 2019 r. Imieniny obchodzą: Eleonora, Feliks, Kiejstus

Pogoda: Siedlce

Numer 8
21-27 lutego 2019r.

menu

NEWS

W numerze materiały formacyjne dla Kół Żywego Różańca. Polecamy!

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Rozmaitości

 
 

Z pasji do pszczelarstwa

4 lipca 2018 r.

Cenne dla zdrowia


fot. JS

Przyjęło się, że pszczoły produkują przede wszystkim miód. Zawdzięczamy im także cenne dla zdrowia: pierzgę, pyłek, propolis czy wosk. Dobrodziejstwa, jakie człowiek ma od tych pracowitych owadów, poznaje kapłan posługujący we włodawskiej parafii Najświętszego Serca Jezusowego ks. Krzysztof Zawadzki.

- Najczęściej wykorzystuję miód, ale zebrałem już pierwszą pierzgę i wosk - opowiada kapłan, a od trzech lat także pszczelarz. Pasieka ks. Krzysztofa, składająca się z ośmiu uli, znajduje się w bliskim sąsiedztwie miasta - na terenach czystych, sprzyjających owadom, a jednocześnie rozwojowi pasji. Pierwszy miód to efekt pszczelej pracy na polach rzepaku. Potem wytwarzany jest miód wielokwiatowy. Sporo jest też drzew lipowych, natomiast bardzo niewiele gryki.

- Kiedy byłem dzieckiem, mieszkałem na terenie parafii Paprotnia. Tam swoją pasiekę prowadził mój wujek - wspomina pierwsze kontakty z pszczołami ks. K. Zawadzki. - Był posiadaczem kilku uli, a ja przyglądałem się jego pracy. W 2011 r., kiedy zostałem diakonem, ks. biskup przydzielił mnie do odbycia praktyki we włodawskiej parafii. Tu spotkałem śp. ks. Stanisława Dadasa i zapoznałem się z jego pasieką. Pszczoły były jego pasją. Nic dziwnego - pochodził z rodziny pszczelarskiej. Kiedy wspólnie z proboszczem przewoziliśmy jego ule z Żukowa do Włodawy, zadawałem dużo pytań i zaczerpnąłem sporo wiedzy na temat pszczół. Ks. S. Dadas nazywał je „Bożymi skrzatami” - opowiada kapłan.

Ks. Krzysztof został wikariuszem we Włodawie w lipcu 2015 r., a wiosną następnego roku był już posiadaczem dwóch uli, z najlepszą matką, od ks. Stanisława. - Tak się zaczęła przygoda z pszczołami - przyznaje. - Na początku słyszałem żarty, że mając dwa ule, nie jest się jeszcze pszczelarzem. Dokupiłem kolejne trzy i zaczęło się poważne myślenie o prowadzeniu pasieki - stwierdza ks. Zawadzki.

 

Spotkania pszczelarzy

Aktualnie kapłan jest posiadaczem rodziny pszczelej zajmującej osiem uli. Prowadzenie pasieki godzi z obowiązkami w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym oraz duszpasterstwem. - To bardzo ciekawe zajęcie, móc doglądać pszczoły, obserwować, jak się rozwija rodzina czy zachowuje matka w ulu. Przyjemnie jest widzieć, jak powiększa się pasieka - mówi ks. Krzysztof.

Kapłan przyznaje, że bardzo dużo zawdzięcza ks. S. Dadasowi, który przekazał mu wiele technik prowadzenia pasieki. Dzięki proboszczowi nabrał umiejętności dotyczących np. zapraszania pszczół do pustego ula czy zabezpieczania pasieki, aby potem nie musieć stawiać drabiny i wchodzić na drzewo. Z ks. Stanisławem udawali się do kaplicy w niedalekiej Suchawie, która stała się miejscem spotkań ludzi kochających przyrodę. W kościółku obok figury św. Ambrożego, patrona pszczelarzy, znajduje się jedyny w dekanacie obraz Matki Bożej Miodnej. Tu odbywają się spotkania leśników, myśliwych, a także pszczelarzy, które rozpoczyna Eucharystia i modlitwa. Spotkaniom, organizowanym przez Polsko-Nadbużańskie Koło Pszczelarzy we Włodawie, towarzyszy prelekcja na specjalistyczne tematy dotyczące pszczół. - Wiedza teoretyczna jest ważna, ale dużo wiadomości można zaczerpnąć także od ludzi, którzy zajmują się pszczelarstwem - stwierdza ks. Zawadzki. - Spotkania w Suchawie są bardzo interesujące, można posłuchać o doświadczeniach innych pszczelarzy. Polsko-Nadbużańskie Koło Pszczelarzy, które w tamtym roku obchodziło 60-lecie działalności, zrzesza 12 pszczelarzy z czterech powiatów: włodawskiego, parczewskiego, bialskiego i chełmskiego. Posiadają oni ponad 3,4 tys. rodzin pszczelich. W trakcie spotkań tematów nie brakuje. W czasie swojej praktyki dowiedziałem się, że wiele zależy np. od samych mieszkańców ula, tzn. są spokojne pszczoły oraz takie, które odznaczają się agresją. Ważne jest, aby dobrze poznać swoją rodzinę, a potem tę znajomość przenieść na właściwe prowadzenie pasieki - uzupełnia kapłan.

- Pszczoły można pokochać - mówi ks. Krzysztof. I podsumowuje: - To stworzenia niezwykle wdzięczne. Jeśli np. pasieka znajduje się blisko sadu czy pola z rzepakiem, plony są większe. Produkty pszczele służą zdrowiu i dzięki nim nasze stoły są pełne .

Joanna Szubstarska

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Uroczystości w Pratulinie


23 stycznia w pratulińskim sanktuarium odbyły się doroczne uroczystości z racji wspomnienia bł. Męczenników Podlaskich. Wydarzeniu towarzyszyło poświęcenie Domu Pielgrzyma. Uroczystościom przewodniczyli kard. Kazimierz Nycz oraz bp Kazimierz Gurda i bp Piotr Sawczuk. [fot. AWAW]

FOTOGALERIA

Dzień Życia Konsekrowanego


Każdy dzięki Duchowi Świętemu odkrywa swój własny sposób ofiarowania się Ojcu Niebieskiemu. Własny, ale otrzymany i przyjęty od Boga; własny, ale jednocześnie potwierdzony przez Kościół, w którym jest obecny i działa Boży Duch; własny, ale w odniesieniu do Jezusa Chrystusa, bowiem żadne ofiarowanie siebie poza Chrystusem nie może być przyjęte przez Ojca. Tylko Jego ofiara została przyjęta - podkreślił bp Kazimierz Gurda w homilii podczas Eucharystii sprawowanej w święto Ofiarowania Pańskiego. [fot. M. Król]

PATRONAT "ECHO"


Tropem Wilczym
3 marca, po raz piąty we Włodawie, odbędzie się Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych. W programie są biegi na dystansie 5 km oraz na symbolizującym datę śmierci ostatniego z wyklętych odcinku 1963 m.
więcej »
Uczczą pamięć
Miejsko-Gminne Centrum Kultury w Rykach zaprasza na obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, które odbędą się 1 marca.
więcej »
O puchar biskupa
1 marca po raz siódmy odbędzie się Halowy Turniej Katolickich Szkół Ponadpodstawowych w Piłce Nożnej Dziewcząt i Chłopców o Puchar Biskupa Siedleckiego Kazimierza Gurdy.
więcej »
 

POLECAMY


O księżach z krwi i kości
Dlaczego jedni stawiają księży na świeczniku, a drudzy wdeptują ich w ziemię? Bo nie rozumieją, czym jest kapłaństwo i kim tak naprawdę jest kapłan.
więcej »
Unici przed kamerą
31 stycznia zakończyły się zimowe zdjęcia do filmu „Z ziemi podlaskiej”. Produkcja przybliża wstrząsające losy naszych unitów.
więcej »
Unici ziemi łosickiej
Książka Tomasza Dobrowolskiego „Unici ziemi łosickiej i ich walka o jedność Kościoła i polską wieś na Podlasiu” doskonale wpisuje się w cykl obchodów jubileuszowych, tj. 200-lecie powołania diecezji siedleckiej i 100-lecie odzyskania niepodległości.
więcej »
O cudach i niezaglądaniu Bogu w rękaw
Od momentu urodzenia aż do dzisiaj moje życie to pasmo cudów. I wciąż nie mogę się nadziwić, że Bóg tak mnie kocha.
więcej »
 

SONDA

 

Wyrzucanie żywności uważam za...

grzech

marnotrawstwo

problem współczesnego świata

nieodpowiedzialność

nie uważam tego za coś złegoLITURGIA SŁOWA


Czwartek
Czytania:
;
Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR