17 lutego 2019 r. Imieniny obchodzą: Zbigniew, Julian, Łukasz

Pogoda: Siedlce

Numer 7
14-20 lutego 2019r.

menu

NEWS

W jaki sposób osoby niepełnosprawne mogą wnioskować o wsparcie z PFRON? Szczegóły w bieżącym numerze ECHA!

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Aktualności

 
 

Uhonorowany za zasługi

9 lipca 2018 r.

Pierwszy obywatel miasta

Podczas nadzwyczajnej sesji rady miasta uhonorowano Mieczysława Tokarskiego. Włodawianin otrzymał godność Primus civis urbis Vlodaviae.

M. Tokarski jest osobą od wielu lat powszechnie znaną w środowisku regionalistów, krajoznawców czy samorządowców. Był założycielem i pierwszym prezesem utworzonego w 1973 r. miejscowego oddziału Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajobrazowego. Od 1987 r. jest przewodnikiem turystycznym, często oprowadzając ich społecznie. W 2008 r. przyznano mu tytuł Zasłużony Przewodnik PTTK. Ma uprawnienia krajoznawstwa Polski. Jest zdobywcą m.in. złotej Odznaki Krajoznawczej Polski. Ponadto - inicjator upamiętniania miejsc bitew i potyczek powstania styczniowego, współorganizator rajdu „Śladami walk partyzanckich”. Dzięki zabiegom M. Tokarskiego udało się odnowić wiele pomników, tablic pamiątkowych czy uratować niszczejący na cmentarzu przy ul. Lipowej w Lublinie grób ułana i legionisty ppor. Jana Wojtkiewicza, włodawianina.

Za swoją działalność został odznaczony srebrnym Krzyżem Zasługi (1984), odznaką „Za Zasługi dla turystyki” (1998), Medalem Pamiątkowym Województwa Lubelskiego, złotą Honorową Odznaką Polskiego Związku Filatelistów (2007), złotą odznaką Zasłużony Działacz LOK (1986), złotym Krzyżem Zasługi (2013).

Jako działacz wielu organizacji - m.in. Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów, Uniwersytetu Trzeciego Wieku, Włodawskiej Rady Seniorów, Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Włodawskiej - z pasją podejmuje różne inicjatywy na rzecz lokalnej społeczności i promocji ziemi włodawskiej. Współpracuje z Miejską Biblioteką Publiczną, przygotowuje wystawy, sesje historyczne, prowadzi lekcje biblioteczne.

Godność „Primus civis urbis Vlodaviae” otrzymują na wniosek rady miasta mieszkańcy, którzy swą wieloletnią pracą i działalnością publiczną przyczynili się do rozwoju miasta, a także cieszą się wśród mieszkańców powszechnym autorytetem. W latach ubiegłych wyróżnienie to otrzymali: Tadeusz Garbaciak, Janusz Kalinowski, ks. kan. Józef Brzozowski, Zenon Nizioł i Edmund Brożek.

 

 

JS

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Uroczystości w Pratulinie


23 stycznia w pratulińskim sanktuarium odbyły się doroczne uroczystości z racji wspomnienia bł. Męczenników Podlaskich. Wydarzeniu towarzyszyło poświęcenie Domu Pielgrzyma. Uroczystościom przewodniczyli kard. Kazimierz Nycz oraz bp Kazimierz Gurda i bp Piotr Sawczuk. [fot. AWAW]

FOTOGALERIA

Dzień Życia Konsekrowanego


Każdy dzięki Duchowi Świętemu odkrywa swój własny sposób ofiarowania się Ojcu Niebieskiemu. Własny, ale otrzymany i przyjęty od Boga; własny, ale jednocześnie potwierdzony przez Kościół, w którym jest obecny i działa Boży Duch; własny, ale w odniesieniu do Jezusa Chrystusa, bowiem żadne ofiarowanie siebie poza Chrystusem nie może być przyjęte przez Ojca. Tylko Jego ofiara została przyjęta - podkreślił bp Kazimierz Gurda w homilii podczas Eucharystii sprawowanej w święto Ofiarowania Pańskiego. [fot. M. Król]

PATRONAT "ECHO"


Bal karnawałowy 2019
Caritas Diecezji Siedleckiej Środowiskowy Dom Samopomocy w Białej Podlaskiej organizuje już po raz 17 bal karnawałowy skierowany do osób z niepełnosprawnością.
więcej »
Warsztaty biblijne
Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana” w Warszawie zaprasza młodzież szkół ponadgimnazjalnych wraz z katechetami do udziału w pierwszej edycji warsztatów biblijnych pt. „Poznaj list św. Pawła do Rzymian”.
więcej »
Tropem Wilczym
3 marca, po raz piąty we Włodawie, odbędzie się Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych. W programie są biegi na dystansie 5 km oraz na symbolizującym datę śmierci ostatniego z wyklętych odcinku 1963 m.
więcej »
 

POLECAMY


O oczekiwaniu i obecności
Jedyną właściwą odpowiedzią na tę dojmującą tęsknotę jest Bóg. Papież Benedykt XVI przypomina, że chrześcijanie oczekują powtórnego przyjścia Pana, jednocześnie już żyjąc tym, czego się spodziewają.
więcej »
O księżach z krwi i kości
Dlaczego jedni stawiają księży na świeczniku, a drudzy wdeptują ich w ziemię? Bo nie rozumieją, czym jest kapłaństwo i kim tak naprawdę jest kapłan.
więcej »
Unici przed kamerą
31 stycznia zakończyły się zimowe zdjęcia do filmu „Z ziemi podlaskiej”. Produkcja przybliża wstrząsające losy naszych unitów.
więcej »
 

SONDA

 

Wyrzucanie żywności uważam za...

grzech

marnotrawstwo

problem współczesnego świata

nieodpowiedzialność

nie uważam tego za coś złegoLITURGIA SŁOWACzytania:
; ;

Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR