17 grudnia 2018 r. Imieniny obchodzą: Olimpia, Łukasz, Jolanta

Pogoda: Siedlce

Numer 50
13-19 grudnia 2018r.

menu

NEWS

Już za tydzień - z kolejnym wydaniem ECHA - kalendarz na 2019 r.!

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Region

 
 

Sesja rady miasta

11 lipca 2018 r.

Uhonorowano wolontariuszy

Rondo u zbiegu ulic Starowiejskiej i Terespolskiej w Siedlcach będzie nosiło nazwę Wolontariuszy Akcji Charytatywnych. Początkowo radni opozycji wyszli z inicjatywą, by jedną z nowych ulic - odchodzącą w bok od Piaskowej - nazwać Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

- Idea WOŚP jest unikatowa na świecie. Od 26 lat gromadzi w Polsce i poza jej granicami wolontariuszy oraz osoby, które chcą dawać datki. Pieniądze pożytkowane są na to, żeby ochrona zdrowia w Polsce była wyposażona na światowym poziomie - przekonywała Magdalena Daniel, pomysłodawczyni projektu. - Do tej pory zebraliśmy w Siedlcach ponad 1,5 mln zł. Natomiast wartość sprzętu, jaki otrzymaliśmy, to ponad 1,9 mln zł. Na jesieni wzbogacimy się o kolejne urządzenia o wartości 450 tys. zł. Wydaje mi się, że uczczenie tych wszystkich wolontariuszy to dobry kierunek - dodała radna.

W trakcie prac w komisjach inicjatorka i popierający ją radni wprowadzili autopoprawkę, zmieniając lokalizację z ulicy na rondo u zbiegu Terespolskiej i Starowiejskiej.

 

Wypaczenie idei?

Podczas ostatniej sesji doszło do dalszych zmian. Grupa kilkunastu radnych koalicji zaproponowała, aby nie ograniczać się do WOŚP, ale uhonorować wszystkich działających na rzecz innych. - W Polsce mamy ponad 4 mln wolontariuszy biorących udział w różnych akcjach i należących do organizacji charytatywnych. Mamy prężnie działające: Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom, Szlachetną Paczkę, Bank Żywności, Caritas Polska - podkreśliła Jadwiga Skup. - Każda organizacja jest szczególna, liczy się poświęcenie ludzi, którzy bezinteresownie działają na rzecz drugiego człowieka. Nie zawężamy, tylko rozszerzamy nazwę. Nie chcemy dzielić, tylko uhonorować wszystkich - argumentowała radna, a następnie złożyła wniosek o poprawkę projektu uchwały dotyczącą zmiany nazwy z WOŚP na Wolontariuszy Akcji Charytatywnych.

Taka propozycja nie spodobała się inicjatorom pierwotnej propozycji, którzy wprowadzoną zmianę nazwali wypaczeniem idei uchwały. - Naszą intencją było uhonorowanie konkretnych działań organizowanych przez jedną z wielu, ale bardzo znaną i rozpowszechnioną w Polsce i zagranicą fundację, która zbiera środki finansowe na działalność związaną z opieką medyczną - tłumaczył Mariusz Dobijański. - Jestem za tym, abyśmy w mieście znaleźli ulicę, rondo czy plac, który uczci wolontariuszy akcji charytatywnych: Caritasu lub Szlachetnej Paczki. Dobrą praktyką samorządu byłoby docenienie wkładu i zapału ludzi angażujących się w pomoc drugiemu człowiekowi. Nam chodziło o to, aby akurat WOŚP i wolontariusze tej organizacji mogli być dumni, że przez swoją działalność zasłużyli się na tyle, by uhonorować ich nazwaniem ronda - wyjaśnił radny i jednocześnie zaapelował o pozostawienie projektu bez zmian bądź jego odrzucenie.

 

Docenić wszystkich

Zwolennicy zmiany odrzucali argumenty opozycji. - Ograniczenie się tylko do jednej grupy spowoduje to, że osoby, które angażują się w inne akcje, będą czuć się niedowartościowane - przekonywał Stefan Somla. - Warto pochylić się nad innymi instytucjami. A rond czy ulic pewnie byłoby za mało, żeby wszystkich uczcić oddzielnie - dodał wiceprzewodniczący rady miasta. Poparł go Adam Tomczuk. - Obawiam się, że byłby to precedens skutkujący zgłaszaniem się coraz większej liczby osób czy organizacji i instytucji, które chciałyby nazywać ronda czy ulice - stwierdził radny. Z kolei Robert Chojecki podkreślił, że właśnie nazwa Wolontariuszy Akcji Charytatywnych uhonoruje wszystkie organizacje i zaangażowanych w nie ludzi.

Ze strony opozycji nie obyło się bez próby upolitycznienia sprawy, na co zdecydowanie zareagował prezydent Wojciech Kudelski, podkreślając, że miasto nie utrudnia organizacji zbiórek i finałów WOŚP. - Od 12 lat, od kiedy jestem prezydentem, nigdy z moich ust nie padło stwierdzenie, aby nie udostępniać sal Miejskiego Ośrodka Kultury, nagłośnienia czy nie pomóc w organizacji finału - zaznaczył prezydent.

Ostatecznie zmieniony projekt uchwały podjęto jednogłośnie.

HAH

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Zakończenie jubileuszu


W uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP nastąpiło oficjalne zakończenie obchodów jubileuszowych 200-lecia diecezji siedleckiej. Punktem kulminacyjnym była Eucharystia sprawowana pod przewodnictwem bp. Kazimierza Gurdy. Po Mszy św. obaj biskupi wręczali delegacjom poszczególnych parafii statuty II Synodu Diecezji Siedleckiej. Prawo zawarte w tych dokumentach wejdzie w życie 1 stycznia 2019 r. W czasie liturgii odczytano także dekret papieża Franciszka, który w roku jubileuszowym odznaczył godnością kapelana Jego Świętobliwości kilku księży naszej diecezji. Tego samego dnia wieczorem w katedrze odbył się uroczysty koncert zamykający jubileusz. [fot. K. Skorupski/Podlasie24.pl]

FOTOGALERIA

Znamy laureatów


Mirosław Roguski, Mieczysław Zawadzki, Mieczysław Gaja, Małgorzata i Waldemar Gujscy - to tegoroczni laureaci nagrody im. Ludomira Benedyktowicza. Nagrody przyznawane są za szczególne osiągnięcia w trzech dziedzinach: szeroko pojęta działalność artystyczna; twórczość i dorobek literacki, naukowy i publicystyczny; działalność patriotyczno-społeczno-humanitarna. [fot. W. Bobryk]

PATRONAT "ECHO"


Rok o. Pio
Dwa okrągłe jubileusze: 100 lat od otrzymania stygmatów i 50 lat od przejścia do domu Ojca - ten rok z pewnością będzie należał do św. o. Pio.
więcej »
Rekolekcje w sieci
„Kościół jest dobry” - czyli nic co Boskie nie jest im obce” to tytuł tegorocznych rekolekcji adwentowych przygotowanych przez www.profeto.pl.
więcej »
Chatka z piernika
Do 14 grudnia Gminny Ośrodek Kultury w Suchożebrach przyjmuje zgłoszenia do konkursu pt. Chatka z piernika w bożonarodzeniowej szacie.
więcej »
Grają i pomagają
W grudniu rusza trasa koncertowa Betlejem w Polsce 2018/2019. Więcej szczegółów na stronie www.betlejemwpolsce.pl.
więcej »
 

POLECAMY


To ty, szare Podlasie, rodzona ma kraino
Świętując jubileusz odzyskania przez Polskę niepodległości, warto skupić uwagę na tym, co działo się sto lat temu w miejscu, gdzie dzisiaj żyjemy. Książka „Tak rodziła się Niepodległość. Południowe Podlasie 1918” odsłania przed czytelnikiem panoramę wydarzeń sprzed wieku.
więcej »
Myśl właściwie
Abp Fulton J. Sheen - to jeden z najbardziej charyzmatycznych duchownych w historii amerykańskiego Kościoła. Płomienny mówca, wybitny kaznodzieja i wielka osobowość telewizyjna.
więcej »
Cuda wciąż się zdarzają
Cuda miały miejsce nie tylko w pierwszych wiekach Kościoła. Mają miejsce także dzisiaj i są potwierdzeniem prawdy Ewangelii - przekonywał o. Dolindo, któremu sam Jezus podyktował słowa jednej z najskuteczniejszych modlitw.
więcej »
Spragnieni Boga i niepodległości
Muzyczna uczta z okazji jubileuszu 200-lecia diecezji siedleckiej i 100 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę.
więcej »
 

SONDA

 

Czy czas Adwentu jest nam potrzebny?

tak, to czas na refleksję w zabieganym świecie

nie, Adwent nic nie zmienia

najważniejsza jest chęć odmienienia życia w oczekiwaniu na Boże Narodzenie

to okazja do stanięcia w prawdzie wobec Boga i samego siebie, a przez to do nawróceniaLITURGIA SŁOWA


Poniedziałek
Czytania:
;
Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR