17 grudnia 2018 r. Imieniny obchodzą: Olimpia, Łukasz, Jolanta

Pogoda: Siedlce

Numer 50
13-19 grudnia 2018r.

menu

NEWS

Już za tydzień - z kolejnym wydaniem ECHA - kalendarz na 2019 r.!

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Region

 
 

Mniejsza pensja

11 lipca 2018 r.

Spór nad formalnością


fot. ARCHIWUM

Bialscy radni zadecydowali o obniżeniu wynagrodzenia dla prezydenta Dariusza Stefaniuka. Od lipca pobory włodarza zmniejszą się o 1,8 tys. zł.

Zmiany w wysokości uposażenia wynikają z wprowadzonego w maju rozporządzenia rady ministrów. Dotyczy ono wynagrodzenia wójtów, burmistrzów, starostów i prezydentów miast oraz ich zastępców, zakładając obniżenie pensji samorządowców o 20%. - O moich zarobkach orzeka rada miasta. Decydując się na sprawowanie funkcji prezydenta, wiedziałem, że ani ja, ani mieszkańcy nie będą mieli wpływu na wysokość mojej pensji. W tym temacie wszystko zależy od radnych. Mamy ustawę i musimy się do niej dostosować. Kiedy zostałem prezydentem powiedziałem, że wystarczy mi 10 tys. zł brutto. Po jakimś czasie rada podwyższyła moją pensję. Teraz, po obniżce, wracam do punktu wyjścia. Nie smucę się z tego powodu - zaznacza prezydent D. Stefaniuk.

Po podwyżce włodarz zarabiał 12.2 tys. zł. Zmiany wynikające z ustawy weszły w życie 1 lipca. Od tego dnia pensja prezydenta będzie wynosiła 10,4 tys. zł.

 

Polityczna gra

Kwestia obniżki wynagrodzenia prezydenta miasta podzieliła radnych. Podczas sesji wywiązała się dyskusja. Wydawało się, że radni zapomnieli o tym (albo nie chcieli pamiętać), że nawet gdyby zagłosowali przeciw obniżce, uchwałę wprowadziłby w życie wojewoda. Decyzja rady była tylko formalnością. Debata nad obniżeniem poborów szybko przekształciła się w ocenianie pracy włodarza i działań obecnego rządu. - Klub Platformy Obywatelskiej wstrzyma się od głosu. Według nas kwestia wypłacania wynagrodzeń w Kancelarii Prezesa Ministrów i przyznawanie sobie nagród przez panią premier Szydło w śmieszny sposób przekłada się w tej chwili na działania samorządu. Ta ustawa ma pomóc PiS w poprawie wizerunku - tłumaczył wiceprzewodniczący rady Sławomir Sosnowski (PO).

- To dyrektywa polityczna - wtórował radny Kazimierz Stanisław Nowak (SLD).

 

Bezsensowna dyskusja

Radny Adam Wilczewski przekonywał wszystkich, że prezydenci zasługują na pobory w obecnej wysokości. Podkreślał, że nie widzi powodów, by obniżać im pensje. - Ta uchwała nie ma większego znaczenia. Jeśli jej nie przyjmiemy, zrobi to za nas wojewoda. Ten spór nie ma sensu. Ja zagłosuję przeciw obniżce. Nie zawsze zgadzam się z panem prezydentem, ale doceniam i szanuję jego pracę. To ciężki kawałek chleba. Wynagrodzenia na obecnym poziomie są w pełni zasłużone. Obniżka nie wynika z powodów merytorycznych. To czysty populizm, na jaki mogę się nie zgodzić, bo nie należę do partii - mówił Mariusz Gromadzki (AS - Nasze Miasto Wspólne Dobro).

Za zmianą wynagrodzenia głosował m.in. radna Alicja Łagowska. - Kiedy w 2016 r. podwyższaliśmy prezydentowi pobory, miałam duży dylemat, czy zagłosować za taką uchwałą. Ostatecznie ją poparłam, a potem tego żałowałam. Nasz pan prezydent nie jest najwybitniejszy, nie wprowadził nic wyjątkowego w Białej Podlaskiej, by tak mocno go wynagradzać. Ma tylko dziesięć lat pracy. Nie skrzywdzimy go, jeśli zagłosujemy za obniżką - tłumaczyła radna.

Za zmniejszeniem prezydenckiej pensji opowiedziało się ośmioro radnych, sprzeciw wyraziło czworo z nich. Od głosu wstrzymało się aż dziesięcioro. Zmiana wynagrodzenia obejmie także wiceprezydentów, nie dotknie jednak innych pracowników instytucji miejskich.

AWAW

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Zakończenie jubileuszu


W uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP nastąpiło oficjalne zakończenie obchodów jubileuszowych 200-lecia diecezji siedleckiej. Punktem kulminacyjnym była Eucharystia sprawowana pod przewodnictwem bp. Kazimierza Gurdy. Po Mszy św. obaj biskupi wręczali delegacjom poszczególnych parafii statuty II Synodu Diecezji Siedleckiej. Prawo zawarte w tych dokumentach wejdzie w życie 1 stycznia 2019 r. W czasie liturgii odczytano także dekret papieża Franciszka, który w roku jubileuszowym odznaczył godnością kapelana Jego Świętobliwości kilku księży naszej diecezji. Tego samego dnia wieczorem w katedrze odbył się uroczysty koncert zamykający jubileusz. [fot. K. Skorupski/Podlasie24.pl]

FOTOGALERIA

Znamy laureatów


Mirosław Roguski, Mieczysław Zawadzki, Mieczysław Gaja, Małgorzata i Waldemar Gujscy - to tegoroczni laureaci nagrody im. Ludomira Benedyktowicza. Nagrody przyznawane są za szczególne osiągnięcia w trzech dziedzinach: szeroko pojęta działalność artystyczna; twórczość i dorobek literacki, naukowy i publicystyczny; działalność patriotyczno-społeczno-humanitarna. [fot. W. Bobryk]

PATRONAT "ECHO"


Rok o. Pio
Dwa okrągłe jubileusze: 100 lat od otrzymania stygmatów i 50 lat od przejścia do domu Ojca - ten rok z pewnością będzie należał do św. o. Pio.
więcej »
Rekolekcje w sieci
„Kościół jest dobry” - czyli nic co Boskie nie jest im obce” to tytuł tegorocznych rekolekcji adwentowych przygotowanych przez www.profeto.pl.
więcej »
Chatka z piernika
Do 14 grudnia Gminny Ośrodek Kultury w Suchożebrach przyjmuje zgłoszenia do konkursu pt. Chatka z piernika w bożonarodzeniowej szacie.
więcej »
Grają i pomagają
W grudniu rusza trasa koncertowa Betlejem w Polsce 2018/2019. Więcej szczegółów na stronie www.betlejemwpolsce.pl.
więcej »
 

POLECAMY


To ty, szare Podlasie, rodzona ma kraino
Świętując jubileusz odzyskania przez Polskę niepodległości, warto skupić uwagę na tym, co działo się sto lat temu w miejscu, gdzie dzisiaj żyjemy. Książka „Tak rodziła się Niepodległość. Południowe Podlasie 1918” odsłania przed czytelnikiem panoramę wydarzeń sprzed wieku.
więcej »
Myśl właściwie
Abp Fulton J. Sheen - to jeden z najbardziej charyzmatycznych duchownych w historii amerykańskiego Kościoła. Płomienny mówca, wybitny kaznodzieja i wielka osobowość telewizyjna.
więcej »
Cuda wciąż się zdarzają
Cuda miały miejsce nie tylko w pierwszych wiekach Kościoła. Mają miejsce także dzisiaj i są potwierdzeniem prawdy Ewangelii - przekonywał o. Dolindo, któremu sam Jezus podyktował słowa jednej z najskuteczniejszych modlitw.
więcej »
Spragnieni Boga i niepodległości
Muzyczna uczta z okazji jubileuszu 200-lecia diecezji siedleckiej i 100 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę.
więcej »
 

SONDA

 

Czy czas Adwentu jest nam potrzebny?

tak, to czas na refleksję w zabieganym świecie

nie, Adwent nic nie zmienia

najważniejsza jest chęć odmienienia życia w oczekiwaniu na Boże Narodzenie

to okazja do stanięcia w prawdzie wobec Boga i samego siebie, a przez to do nawróceniaLITURGIA SŁOWA


Poniedziałek
Czytania:
;
Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR