21 lutego 2019 r. Imieniny obchodzą: Eleonora, Feliks, Kiejstus

Pogoda: Siedlce

Numer 8
21-27 lutego 2019r.

menu

NEWS

W numerze materiały formacyjne dla Kół Żywego Różańca. Polecamy!

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Region

 
 

Ruszył rządowy program wsparcia dla uczniów

18 lipca 2018 r.

Chętnych na 300 zł całkiem sporo


fot. ARCHIWUM

Nowy rok szkolny dla większości rodziców oznacza spore wydatki. Dlatego dużym zainteresowaniem cieszy się nowy program rządowy pn. Dobry Start, potocznie nazywany Wyprawka 300+, który umożliwia otrzymanie jednorazowego świadczenia w wysokości 300 zł.

Świadczenie przysługuje niezależnie od posiadanego dochodu. Podobnie jak wsparcie z programu Rodzina 500+ 300 zł nie jest opodatkowane i nie podlega egzekucji komorniczej. Od lipca wnioski o 300 zł wyprawki dla uczniów można wypełniać za pośrednictwem portalu emp@tia, platformy e-puap czy systemów teleinformatycznych banków. Wnioski tradycyjne, w formie papierowej, będą przyjmowane od 1 sierpnia.

Rodziny z jednym dzieckiem w wieku szkolnym wydały w zeszłym roku średnio 686 zł na wyprawkę, mające dwoje dzieci - ponad 1,2 tys zł, a troje nawet 1,7 tys. zł - podaje ministerstwo pracy, rodziny i polityki społecznej. Program Dobry Start, nazywany powszechnie 300+, ma odciążyć domowe budżety. Adresowany jest do rodzin, w których dzieci chodzą do szkoły i nie ukończyły jeszcze 20 roku życia. Uczniowie niepełnosprawni będę dostawać pieniądze o cztery lata dłużej. Pomoc nie przysługuje studentom, słuchaczom szkół policealnych i szkół dla dorosłych, a także przedszkolakom i uczniom zerówek. Na wsparcie nie mogą liczyć również rodzice, których dzieci zostały umieszczone w poprawczaku, szkole wojskowej czy schronisku dla nieletnich, o ile te ośrodki zapewniają pełne nieodpłatne utrzymanie.

Ministerstwo zapewnia, że pieniądze na ten cel są zabezpieczone w budżecie. Problemem mogą się okazać ewentualne kolejki w urzędach, zwłaszcza w sierpniu, oraz możliwa podwyżka cen - sprzedawcy z pewnością nie przepuszczą okazji, że ich klienci mają w kieszeni więcej gotówki.

 

Prosty formularz

Wniosek o świadczenie jest dość prosty. Trzeba w nim podać podstawowe dane dzieci oraz rodzica składającego dokumenty (nazwisko, PESEL, adres), a także dane szkoły. Dokumenty składamy w tych samych instytucjach, które przyjmują wnioski o 500+, czyli w urzędach miast lub gmin, ośrodkach pomocy społecznej.

 

Duże zainteresowanie

Zainteresowanie 300+ jest spore. - Do 13 lipca otrzymaliśmy ok. 1,7 tys. wniosków. Jak na dwa tygodnie to sporo. Szacujemy, że będzie ich ok. 6 tys., z czego połowa pewnie wpłynie w sierpniu wersji papierowej - mówi Przemysław Grzegrzółka, zastępca dyrektora Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Siedlcach. - Składając wnioski drogą elektroniczną, mamy pewność, iż są one wypełnione poprawnie, gdyż system nie przepuści błędów. Myślę, że problemy pojawią się przy wypełnianiu formularzy papierowych. Tam bowiem nie mamy wskazówek. W takich sytuacjach osoby mające kłopot z wypełnieniem przychodzą praktycznie z czystymi wnioskami, licząc na pomoc pracownika MOPR. Ten, oczywiście, pomaga, a to z kolei sprawia, iż tworzą się kolejki. W sierpniu spodziewamy się większego ruchu, gdyż mieszkańcy wrócą z urlopów. Poza tym w tym miesiącu coraz intensywniej myśli się o szkole - dodaje.

Od 16 lipca druki wniosków są wydawane w główniej siedzibie MOPR, a także w placówce przy ul. Osińskiej.

Również w Białej Podlaskiej zainteresowanie programem Dobry Start jest duże. - Do połowy lipca mieliśmy ok. 1 tys. elektronicznie wypełnionych formularzy. Przybędzie ich z pewnością sierpniu. Prognozy wskazują, że wniosków może być nawet 7 tys., w tym 85 na dzieci będące w pieczy zastępczej - wyjaśnia Ewa Borkowska, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Białej Podlaskiej.

Kiedy można spodziewać się wypłat? - Zgodnie z rozporządzeniem musi to nastąpić do końca września. Część świadczeń wypłacimy w lipcu, część w sierpniu i wrześniu. Zależy to od tego, jaka pula wpłynie z rządu - odpowiada P. Grzegrzółka.


Uwaga na oszustów

Ministerstwo rodziny, pracy i polityki społecznej ostrzega przed cyberprzestępcami, którzy mogą wykorzystać duże zainteresowanie rządowym programem Dobry Start. Na co zwrócić uwagę, składając elektronicznie formularz? Resort przypomina, że żadna instytucja, która zaangażowana jest w przyjmowanie wniosków, nie pobiera opłaty. Należy też zachować szczególną ostrożność w przypadku maila lub SMS z prośbą o kliknięcie linka lub odesłanie SMS. „Nie należy na nie reagować - może to być próba oszustwa, wyłudzenia danych lub zainfekowania komputera” - czytamy na stronie resortu. Należy zapamiętać, że „Instytucja gminna lub powiatowa realizująca świadczenie Dobry Start nie prosi o numer konta, a wysyłana przez nią wiadomość e-mail ma charakter czysto informacyjny. W wiadomości od instytucji gminnej lub powiatowej nie znajdzie się prośba ani o odpowiedź, ani o kliknięcie w jakikolwiek link” – ostrzegają urzędnicy.

MD

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Uroczystości w Pratulinie


23 stycznia w pratulińskim sanktuarium odbyły się doroczne uroczystości z racji wspomnienia bł. Męczenników Podlaskich. Wydarzeniu towarzyszyło poświęcenie Domu Pielgrzyma. Uroczystościom przewodniczyli kard. Kazimierz Nycz oraz bp Kazimierz Gurda i bp Piotr Sawczuk. [fot. AWAW]

FOTOGALERIA

Dzień Życia Konsekrowanego


Każdy dzięki Duchowi Świętemu odkrywa swój własny sposób ofiarowania się Ojcu Niebieskiemu. Własny, ale otrzymany i przyjęty od Boga; własny, ale jednocześnie potwierdzony przez Kościół, w którym jest obecny i działa Boży Duch; własny, ale w odniesieniu do Jezusa Chrystusa, bowiem żadne ofiarowanie siebie poza Chrystusem nie może być przyjęte przez Ojca. Tylko Jego ofiara została przyjęta - podkreślił bp Kazimierz Gurda w homilii podczas Eucharystii sprawowanej w święto Ofiarowania Pańskiego. [fot. M. Król]

PATRONAT "ECHO"


Tropem Wilczym
3 marca, po raz piąty we Włodawie, odbędzie się Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych. W programie są biegi na dystansie 5 km oraz na symbolizującym datę śmierci ostatniego z wyklętych odcinku 1963 m.
więcej »
Uczczą pamięć
Miejsko-Gminne Centrum Kultury w Rykach zaprasza na obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, które odbędą się 1 marca.
więcej »
O puchar biskupa
1 marca po raz siódmy odbędzie się Halowy Turniej Katolickich Szkół Ponadpodstawowych w Piłce Nożnej Dziewcząt i Chłopców o Puchar Biskupa Siedleckiego Kazimierza Gurdy.
więcej »
 

POLECAMY


O księżach z krwi i kości
Dlaczego jedni stawiają księży na świeczniku, a drudzy wdeptują ich w ziemię? Bo nie rozumieją, czym jest kapłaństwo i kim tak naprawdę jest kapłan.
więcej »
Unici przed kamerą
31 stycznia zakończyły się zimowe zdjęcia do filmu „Z ziemi podlaskiej”. Produkcja przybliża wstrząsające losy naszych unitów.
więcej »
Unici ziemi łosickiej
Książka Tomasza Dobrowolskiego „Unici ziemi łosickiej i ich walka o jedność Kościoła i polską wieś na Podlasiu” doskonale wpisuje się w cykl obchodów jubileuszowych, tj. 200-lecie powołania diecezji siedleckiej i 100-lecie odzyskania niepodległości.
więcej »
O cudach i niezaglądaniu Bogu w rękaw
Od momentu urodzenia aż do dzisiaj moje życie to pasmo cudów. I wciąż nie mogę się nadziwić, że Bóg tak mnie kocha.
więcej »
 

SONDA

 

Wyrzucanie żywności uważam za...

grzech

marnotrawstwo

problem współczesnego świata

nieodpowiedzialność

nie uważam tego za coś złegoLITURGIA SŁOWA


Czwartek
Czytania:
;
Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR