21 lutego 2019 r. Imieniny obchodzą: Eleonora, Feliks, Kiejstus

Pogoda: Siedlce

Numer 8
21-27 lutego 2019r.

menu

NEWS

W numerze materiały formacyjne dla Kół Żywego Różańca. Polecamy!

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Region

 
 

Rozwiane wątpliwości

18 lipca 2018 r.

Prezydent wyprzedził rząd


fot. UM Biała Podlaska

12 lipca z lokatorami bloków wybudowanych w ramach programu Mieszkanie Plus spotkali się przedstawiciele spółki BGK Nieruchomości, która prowadziła przedsięwzięcie. Zebranie dotyczyło m.in. wysokości czynszów i opcji dojścia do własności.

Mieszkania w blokach przy ul. Jana II Kazimierza oddano lokatorom w stanie deweloperskim w czerwcu br. Obecnie trwa wykańczanie lokali. Podpisano też umowy z mieszkańcami. Wbrew wcześniejszym obietnicom nie było w nich słowa o opcji dojścia do własności, na którą liczyła większość lokatorów. Na władze miasta i cały rząd posypały się skargi ze strony opozycji. Mówiono o niespełnionych obietnicach. Okazało się jednak, że bialskie bloki powstały szybciej niż ustawy związane z programem Mieszkanie Plus. - Samorząd Białej Podlaskiej wyprzedził ustawodawcę. Oddaliście mieszkania w momencie, gdy opcja dojścia do własności nie była jeszcze skodyfikowana w prawie.

Ustawa dotycząca najnowszego programu mieszkaniowego została już przyjęta przez rząd. Lada dzień to samo zrobi senat. Aby weszła w życie, potrzebny będzie tylko podpis Prezydenta RP - wyjaśnił Grzegorz Muszyński, wiceprezes BGKN.

 

Nowe umowy w sierpniu

W sierpniu wszyscy lokatorzy otrzymają nowe umowy. Będą musieli zadeklarować, czy decydują się tylko na wynajem, czy także na dojście do własności. Nastąpi ono po 26 latach. Owa opcja wiąże się jednak z większymi kosztami. W takim przypadku czynsz będzie droższy o 36%. - Ustawa przewiduje także dopłaty do czynszu. Znamy możliwości finansowe tych, którzy otrzymali mieszkania w ramach programu. Większość będzie kwalifikować się do takiej pomocy - zaznaczył G. Muszyński.

Wysokość dopłaty ma zależeć m.in. od liczby osób zamieszkujących lokal i od pozyskiwanych przez nich dochodów. Dwuosobowa rodzina otrzyma wsparcie w wysokości 183 zł. Pięcioosobowa rodzina dostanie 270 zł. Stawka czynszu ma wynosić 13,7 zł za m². Ustawa o dopłatach wejdzie w życie 1 stycznia 2019 r.

 

W interesie młodych ludzi

- Prezydent Białej Podlaskiej wyprzedził rząd, ale ten bardzo intensywnie pracował i nadrobił zaległości. Jesteśmy na finiszu z potrzebnymi ustawami. Program Mieszkanie Plus jest dedykowany osobom, które do tej pory były pomijane w programach mieszkaniowych. Adresowano je bowiem do tych, którzy prędzej czy później mogliby otrzymać kredyt. Z analizy, jaka poprzedzała narodowy program mieszkaniowy, wynika, że 40% naszego społeczeństwa miedzy 35 a 40 rokiem ma zbyt wysokie dochody, by korzystać z mieszkań komunalnych i jednocześnie za niskie, aby otrzymać kredyt. Zainteresowanie programem Mieszkanie Plus wzrasta więc coraz bardziej - zauważyła Magdalena Malinowska-Wójcicka z departamentu mieszkalnictwa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Spotkanie z mieszkańcami, jak podkreśla prezydent miasta, przebiegło w spokojnej atmosferze. Towarzyszyły mu merytoryczna dyskusja i rzeczowe argumenty. Biała Podlaska jestpierwszym polskim miastem, które „załapało” się na rządowy program Mieszanie Plus.

AWAW

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Uroczystości w Pratulinie


23 stycznia w pratulińskim sanktuarium odbyły się doroczne uroczystości z racji wspomnienia bł. Męczenników Podlaskich. Wydarzeniu towarzyszyło poświęcenie Domu Pielgrzyma. Uroczystościom przewodniczyli kard. Kazimierz Nycz oraz bp Kazimierz Gurda i bp Piotr Sawczuk. [fot. AWAW]

FOTOGALERIA

Dzień Życia Konsekrowanego


Każdy dzięki Duchowi Świętemu odkrywa swój własny sposób ofiarowania się Ojcu Niebieskiemu. Własny, ale otrzymany i przyjęty od Boga; własny, ale jednocześnie potwierdzony przez Kościół, w którym jest obecny i działa Boży Duch; własny, ale w odniesieniu do Jezusa Chrystusa, bowiem żadne ofiarowanie siebie poza Chrystusem nie może być przyjęte przez Ojca. Tylko Jego ofiara została przyjęta - podkreślił bp Kazimierz Gurda w homilii podczas Eucharystii sprawowanej w święto Ofiarowania Pańskiego. [fot. M. Król]

PATRONAT "ECHO"


Tropem Wilczym
3 marca, po raz piąty we Włodawie, odbędzie się Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych. W programie są biegi na dystansie 5 km oraz na symbolizującym datę śmierci ostatniego z wyklętych odcinku 1963 m.
więcej »
Uczczą pamięć
Miejsko-Gminne Centrum Kultury w Rykach zaprasza na obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, które odbędą się 1 marca.
więcej »
O puchar biskupa
1 marca po raz siódmy odbędzie się Halowy Turniej Katolickich Szkół Ponadpodstawowych w Piłce Nożnej Dziewcząt i Chłopców o Puchar Biskupa Siedleckiego Kazimierza Gurdy.
więcej »
 

POLECAMY


O księżach z krwi i kości
Dlaczego jedni stawiają księży na świeczniku, a drudzy wdeptują ich w ziemię? Bo nie rozumieją, czym jest kapłaństwo i kim tak naprawdę jest kapłan.
więcej »
Unici przed kamerą
31 stycznia zakończyły się zimowe zdjęcia do filmu „Z ziemi podlaskiej”. Produkcja przybliża wstrząsające losy naszych unitów.
więcej »
Unici ziemi łosickiej
Książka Tomasza Dobrowolskiego „Unici ziemi łosickiej i ich walka o jedność Kościoła i polską wieś na Podlasiu” doskonale wpisuje się w cykl obchodów jubileuszowych, tj. 200-lecie powołania diecezji siedleckiej i 100-lecie odzyskania niepodległości.
więcej »
O cudach i niezaglądaniu Bogu w rękaw
Od momentu urodzenia aż do dzisiaj moje życie to pasmo cudów. I wciąż nie mogę się nadziwić, że Bóg tak mnie kocha.
więcej »
 

SONDA

 

Wyrzucanie żywności uważam za...

grzech

marnotrawstwo

problem współczesnego świata

nieodpowiedzialność

nie uważam tego za coś złegoLITURGIA SŁOWA


Czwartek
Czytania:
;
Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR