17 grudnia 2018 r. Imieniny obchodzą: Olimpia, Łukasz, Jolanta

Pogoda: Siedlce

Numer 50
13-19 grudnia 2018r.

menu

NEWS

Już za tydzień - z kolejnym wydaniem ECHA - kalendarz na 2019 r.!

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Region

 
 

BIAŁA PODLASKA

25 lipca 2018 r.

To jest kpina


fot. AWAW

23 lipca przedstawiciele lokalnych struktur Prawa i Sprawiedliwości przedstawili najnowszy rządowy program „Plan dla wsi”. Rolnicy okrzyknęli go bublem.

W konferencji uczestniczyli Dariusz Stefaniuk, prezydent Białej Podlaskiej, który jednocześnie jest szefem okręgowym PiS, Janusz Skólimowski, wicestarosta bialski, oraz Jerzy Szmaj, radny sejmiku wojewódzkiego. - Plan jest oparty na trzech filarach. Są nimi: ochrona przed klęskami żywiołowymi, wsparcie rynku i rozwój technologii - zaznaczył wicestarosta, dodając, że Plan dla wsi zakłada m.in. większą dopłatę do paliwa (zwrot akcyzy za 100, a nie 86 litrów), utworzenie holdingu spożywczego ze spółek Skarbu Państwa, który ma pomóc w stabilizacji cen, zwiększenie sprzedaży bezpośredniej i wsparcie zdrowej polskiej żywności (pomoc w eksporcie wołowiny i jagnięciny, rezygnacja z zakazu uboju rytualnego).

- PiS dotrzymuje obietnic. Ten plan został napisany z rozwagą i odpowiedzialnością. Znaczna część zakładów przetwórczych w Polsce znajduje się w rękach obcego kapitału, dlatego ceny kształtują się tak niekorzystnie. Jeśli powstanie polski holding z polskim kapitałem, wtedy ceny będą stabilne - przekonywał J. Szwaj.

 

Puste obietnice

Spotkanie było zaadresowane do dziennikarzy, ale pojawili się na nim także radni z powiatu bialskiego. Obietnicom wygłaszanym przez przedstawicieli PiS przysłuchiwali się Marek Sulima, Arkadiusz Maksymiuk i Mateusz Majewski. Zakończenie konferencji było bardzo ostre i burzliwe. - To są przedwyborcze kpiny! Wasz program można wyrzucić do kosza! To moje zdanie jako radnego i rolnika, któremu wybito stado trzody chlewnej. Rząd przez trzy lata nie rozbił nic, aby pomóc polskiemu rolnikowi. Skąd weźmiecie na to pieniądze? Wcześniej budżet na rolnictwo oscylował w granicach 12-13 mld zł, teraz przeznaczono na ten cel tylko 9 mld zł. Stańcie wreszcie za ludźmi! Przestańcie uprawiać politykę. Nie składajcie tych komedianckich obietnic. Dlaczego dzielicie rolników? Dlaczego dajecie paliwo hodowcom bydła, a tym, którzy mają drób już nie? 15 litrów ropy nie rozwiąże problemów! Dziś za maliny płaci się producentowi po kilkadziesiąt groszy za kilogram, a powinno po 5 zł! Czy wasz holding da taka cenę? - pytał retorycznie M. Sulima.

 

Gdzie ta etyka?

J. Szwaj zapowiedział, że polski rząd zapłaci rekompensaty wszystkim hodowcom, którym wybito świnie. Program zakłada też dofinasowanie… do amunicji dla myśliwych. - Oni nie mogą dokładać do tej działalności. Z drugiej strony - jeśli chodzi o strzelanie, obowiązuje ich etyka. Myślimy też o zabezpieczeniach dla rolników. Proszę wszystkich dziennikarzy o niepodgrzewanie emocji - apelował J. Szwaj. Te słowa oburzyły radnych powiatu. - Gdzie była etyka, gdy wybijano nam prośne maciory i małe prosiaki? - chciał dowiedzieć się A. Maksymiuk.

Zdenerwowani rolnicy nie ukrywali, że słowa, jakie padły na konferencji, są „puste, bzdurne i bez pokrycia”. Uspokajał ich prezydent D. Stefaniuk. - Mogę z wami usiąść i rozmawiać, ale nie wymagajcie ode mnie decyzji, które może podjąć tylko premier lub minister. Nie zajmuję się rolnictwem. Chciałem jedynie przekazać informacje o rządowym projekcie. Na terenie miasta budujemy halę, gdzie rolnicy będą mogli sprzedać swoje produkty. Tyle mogę - zaznaczył D. Stefaniuk.

 

Coraz gorzej

- W ciągu trzech lat zniszczono najlepszą stadninę w Janowie Podlaskim. W powiecie bialskim poprzez wybijanie świń zlikwidowano 1,3 tys. gospodarstw. Taka ruina czeka całą Polskę. Polska wieś jest na skraju upadku. Zajmuję się m.in. hodowlą drobiu. Od dwóch lat sprzedaję swoje produkty poniżej kosztów. W 2014 r. za kurę płacono mi 4,2 zł, dziś 3,4 - 3,5; za indyka oferowano 6 zł, a obecnie tylko 4,5 zł. My, rolnicy, nie jesteśmy patologią. Nam nie trzeba dawać. Nie chcemy dodatkowego paliwa czy dotacji. Apelujemy, by rząd rozmawiał zarówno z rolnikami, jak i zakładami przetwórczymi. Dlaczego osoba, która wyjeżdża do Niemiec do zbioru truskawek, zarobi więcej niż ja? Mam 2 ha tego owocu - nie krył emocji M. Sulima.

 

Wsparcie potrzebne od zaraz

- Obecnie pomocy potrzebują producenci owoców miękkich. Wiśnie wiszą w sadach całymi tonami. Mój kolega, który ma 4 ha porzeczki, zapowiedział, że nie będzie jej nawet zrywał. Podobnie powiedział inny znajomy mający 7 ha wiśni. To jest dramat. Rząd ma narzędzia, by pomóc w dystrybucji, ale od dawna nic nie robi w tym temacie. Niestety, wciąż mamy do czynienia z umywaniem rąk i tworzeniem kolejnych programów, które mają być wdrożone za jakiś czas. Pomoc jest potrzebna teraz! - podsumowywał A. Maksymiuk.

Minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski zapowiedział, że „Plan dla wsi” będzie wdrażany po wakacjach. Najpierw musi być on jednak obwarowany odpowiednimi ustawami i przepisami, a to na pewno potrwa dosyć długo.

AWAW

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Zakończenie jubileuszu


W uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP nastąpiło oficjalne zakończenie obchodów jubileuszowych 200-lecia diecezji siedleckiej. Punktem kulminacyjnym była Eucharystia sprawowana pod przewodnictwem bp. Kazimierza Gurdy. Po Mszy św. obaj biskupi wręczali delegacjom poszczególnych parafii statuty II Synodu Diecezji Siedleckiej. Prawo zawarte w tych dokumentach wejdzie w życie 1 stycznia 2019 r. W czasie liturgii odczytano także dekret papieża Franciszka, który w roku jubileuszowym odznaczył godnością kapelana Jego Świętobliwości kilku księży naszej diecezji. Tego samego dnia wieczorem w katedrze odbył się uroczysty koncert zamykający jubileusz. [fot. K. Skorupski/Podlasie24.pl]

FOTOGALERIA

Znamy laureatów


Mirosław Roguski, Mieczysław Zawadzki, Mieczysław Gaja, Małgorzata i Waldemar Gujscy - to tegoroczni laureaci nagrody im. Ludomira Benedyktowicza. Nagrody przyznawane są za szczególne osiągnięcia w trzech dziedzinach: szeroko pojęta działalność artystyczna; twórczość i dorobek literacki, naukowy i publicystyczny; działalność patriotyczno-społeczno-humanitarna. [fot. W. Bobryk]

PATRONAT "ECHO"


Rok o. Pio
Dwa okrągłe jubileusze: 100 lat od otrzymania stygmatów i 50 lat od przejścia do domu Ojca - ten rok z pewnością będzie należał do św. o. Pio.
więcej »
Rekolekcje w sieci
„Kościół jest dobry” - czyli nic co Boskie nie jest im obce” to tytuł tegorocznych rekolekcji adwentowych przygotowanych przez www.profeto.pl.
więcej »
Chatka z piernika
Do 14 grudnia Gminny Ośrodek Kultury w Suchożebrach przyjmuje zgłoszenia do konkursu pt. Chatka z piernika w bożonarodzeniowej szacie.
więcej »
Grają i pomagają
W grudniu rusza trasa koncertowa Betlejem w Polsce 2018/2019. Więcej szczegółów na stronie www.betlejemwpolsce.pl.
więcej »
 

POLECAMY


To ty, szare Podlasie, rodzona ma kraino
Świętując jubileusz odzyskania przez Polskę niepodległości, warto skupić uwagę na tym, co działo się sto lat temu w miejscu, gdzie dzisiaj żyjemy. Książka „Tak rodziła się Niepodległość. Południowe Podlasie 1918” odsłania przed czytelnikiem panoramę wydarzeń sprzed wieku.
więcej »
Myśl właściwie
Abp Fulton J. Sheen - to jeden z najbardziej charyzmatycznych duchownych w historii amerykańskiego Kościoła. Płomienny mówca, wybitny kaznodzieja i wielka osobowość telewizyjna.
więcej »
Cuda wciąż się zdarzają
Cuda miały miejsce nie tylko w pierwszych wiekach Kościoła. Mają miejsce także dzisiaj i są potwierdzeniem prawdy Ewangelii - przekonywał o. Dolindo, któremu sam Jezus podyktował słowa jednej z najskuteczniejszych modlitw.
więcej »
Spragnieni Boga i niepodległości
Muzyczna uczta z okazji jubileuszu 200-lecia diecezji siedleckiej i 100 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę.
więcej »
 

SONDA

 

Czy czas Adwentu jest nam potrzebny?

tak, to czas na refleksję w zabieganym świecie

nie, Adwent nic nie zmienia

najważniejsza jest chęć odmienienia życia w oczekiwaniu na Boże Narodzenie

to okazja do stanięcia w prawdzie wobec Boga i samego siebie, a przez to do nawróceniaLITURGIA SŁOWA


Poniedziałek
Czytania:
;
Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR