17 grudnia 2018 r. Imieniny obchodzą: Olimpia, Łukasz, Jolanta

Pogoda: Siedlce

Numer 50
13-19 grudnia 2018r.

menu

NEWS

Już za tydzień - z kolejnym numerem ECHA - kalendarz na 2019 r.!

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Diecezja

 
 

Grabów Szlachecki

1 sierpnia 2018 r.

Przybył do nas wyjątkowy kapłan


fot. Arch. parafii w Grabowie

W niedzielę 29 lipca parafia Przemienienia Pańskiego przeżywała potrójną uroczystość: odpust parafialny, wprowadzenie relikwii bł. ks. Jerzego Popiełuszki i 40 rocznicę odprawienia pierwszej Mszy św. w miejscowości.

Uroczystości rozpoczęły się o 11.30 przekazaniem relikwii na granicy parafii, od strony Woli Gułowskiej, i procesją, która przeszła trasą udekorowaną pięknie przez mieszkańców. O 12.00. rozpoczęła się uroczysta Msza św. Wraz z proboszczem ks. Januszem Mazurkiem Eucharystię celebrował ks. kan. Edmund Szarek. 40 lat temu jako wikariusz parafii Okrzeja przybył do Grabowa Szlacheckiego z bp. Janem Mazurem, by sprawować pierwszą Mszę św. na tutejszym terenie, organizował tez życie religijne i miejsce, w którym obecnie stoi parafialna świątynia.

Od pątniczego krzyża po relikwie

- Łączymy dziś naszą parafialną uroczystość odpustową ku czci Przemienienia Pańskiego z 40 rocznicą odprawienia pierwszej Mszy św. na terenie Grabowa Szlacheckiego, z modlitwą za naszą ojczyznę i wprowadzeniem relikwii bł. ks. J. Popiełuszki. W ten sposób chcemy włączyć się w nurt modlitwy dziękczynnej za 200 lat istnienia naszej siedleckiej diecezji, jak również w 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości - zaznaczył proboszcz parafii ks. Janusz Mazurek we wstępie do Mszy. Przypomniał, że kiedy w 2017 r. parafia w Grabowie przyjmowała pątniczy krzyż bł. ks. Jerzego, wyraził pragnienie sprowadzenia do parafii relikwii błogosławionego - męczennika, niezłomnego obrońcy ludzkiej godności, zamordowanego z nienawiści do wiary i Kościoła, człowieka, który odegrał doniosłą rolę w historii narodu polskiego i Kościoła. - Dziś jesteśmy świadkami realizacji tego pragnienia. Tak jak 40 lat temu przybył tu kapłan, by sprawować pierwszą Mszę św., tak dziś przybywa następny, wyjątkowy kapłan, bł. ks. J. Popiełuszko, by pozostać tu z nami w znaku relikwii z krwi - dodał ksiądz proboszcz.

 

Kościół i ojczyzna

Homilię wygłosił ks. kan. E. Szarek, dla którego uroczystość stała się okazją do wspomnień. Jako młody kapłan, posługując w parafii św. Apostołów Piotra i Pawła w Okrzei, do którego należał wówczas Grabów Szlachecki, inicjował tutaj życie religijne. Jako kaplica służył budynek starej szkoły, odremontowany z pomocą mieszkańców wsi. Nie obyło się bez przeszkód ze strony władz. Mimo to - dzięki interwencji bp. Jana Mazura - w 1978 r. odprawiono tu pierwszą Mszę św. Budowa nowej kaplicy rozpoczęła się w 1988 r. Od momentu ustanowienia w Grabowie samodzielnej parafii w 2014 r. służy ona jako kościół.

Odnosząc się do ważnych wydarzeń w historii Polski, ks. E. Szarek zwrócił m.in. uwagę na przywiązanie mieszkańców Grabowa do takich wartości, jak Kościół i ojczyzna.

 

Ks. Jerzy będzie orędownikiem

Na zakończenie Eucharystii ks. J. Mazurek zwrócił uwagę na zawsze aktualną wymowę dewizy bł. ks. J. Popiełuszki „Zło dobrem zwyciężaj”. - Wprowadzając relikwie, chcemy te słowa wcielać w swoje codzienne i parafialne życie - podkreślił. - Ufamy, że bł. ks. J. Popiełuszko, w symboliczny sposób obecny wśród nas, będzie szczególnym orędownikiem naszych modlitw. Niech godne przyjęcie relikwii kapłana - męczennika na grabowskiej ziemi, ufna modlitwa, Eucharystia, modlitwa w intencji ojczyzny będą dla nas wszystkich radością serca, ożywieniem wiary i polskiego patriotyzmu - podkreślił ksiądz proboszcz.

Głos zabrał również przedstawiciel społeczności parafialnej. - Błogosławiony księże Jerzy, dziękujemy Ci za wzór ukochania Boga, ludzi i ojczyzny, za upominanie się o prawdę i sprawiedliwość dla polskiego narodu oraz za zachętę, ażeby zło dobrem zwyciężać. Prosimy o męstwo w przeciwnościach i silną wiarę, a także o miłość, która potrafi wszystko znieść i wszystko przetrzymać. Uproś nam te łaski u Jezusa Chrystusa i Jego Matki Maryi - naszej Wspomożycielki - powiedział.

Uroczystości zakończyły się wspólną agapą przy stole z wojskową grochówką i przy śpiewie miejscowej scholi.

 

Owoce uroczystości

- Wspólnotę parafialną tworzy zaledwie jedna wioska, ale - jak pokazuje historia - jej mieszkańcy potrafią wyznaczyć sobie cel, połączyć siły i doprowadzić konkretne zadanie do końca - ocenia ks. J. Mazurek, podsumowując niedzielne uroczystości. Nie szczędzi pochwał pod adresem parafian, którzy w przygotowania włożyli całe swoje serce i licznie stawili się w kościele 29 lipca. Pytany o motywację do starań o sprowadzenie doczesnych szczątków błogosławionego, zwraca uwagę na liczne związki parafii z ks. Jerzym. Patronuje on kołu różańcowemu mężczyzn, jak też grupie 9D Pieszej Pielgrzymki Podlaskiej, z którą tutejsi parafianie rokrocznie wędrują do tronu Jasnogórskiej Pani. Impulsem do konkretnych działań w celu pozyskania relikwii stało się sprowadzenie pątniczego krzyża ks. Jerzego w październiku ubiegłego roku.

- To wielka radość i zaszczyt być w posiadaniu relikwii kapłana - męczennika - dodaje proboszcz. - Od parafian i gości dostaję mnóstwo sygnałów, że sama uroczystość ich instalacji stała się okazją do wielkiego duchowego poruszenia. Z całą pewnością uda nam się podtrzymać ten modlitewny zapał - obiecuje, zapewniając o stałym nabożeństwie ku czci bł. ks. J. Popiełuszki.

LA

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Zakończenie jubileuszu


W uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP nastąpiło oficjalne zakończenie obchodów jubileuszowych 200-lecia diecezji siedleckiej. Punktem kulminacyjnym była Eucharystia sprawowana pod przewodnictwem bp. Kazimierza Gurdy. Po Mszy św. obaj biskupi wręczali delegacjom poszczególnych parafii statuty II Synodu Diecezji Siedleckiej. Prawo zawarte w tych dokumentach wejdzie w życie 1 stycznia 2019 r. W czasie liturgii odczytano także dekret papieża Franciszka, który w roku jubileuszowym odznaczył godnością kapelana Jego Świętobliwości kilku księży naszej diecezji. Tego samego dnia wieczorem w katedrze odbył się uroczysty koncert zamykający jubileusz. [fot. K. Skorupski/Podlasie24.pl]

FOTOGALERIA

Znamy laureatów


Mirosław Roguski, Mieczysław Zawadzki, Mieczysław Gaja, Małgorzata i Waldemar Gujscy - to tegoroczni laureaci nagrody im. Ludomira Benedyktowicza. Nagrody przyznawane są za szczególne osiągnięcia w trzech dziedzinach: szeroko pojęta działalność artystyczna; twórczość i dorobek literacki, naukowy i publicystyczny; działalność patriotyczno-społeczno-humanitarna. [fot. W. Bobryk]

PATRONAT "ECHO"


Rok o. Pio
Dwa okrągłe jubileusze: 100 lat od otrzymania stygmatów i 50 lat od przejścia do domu Ojca - ten rok z pewnością będzie należał do św. o. Pio.
więcej »
Rekolekcje w sieci
„Kościół jest dobry” - czyli nic co Boskie nie jest im obce” to tytuł tegorocznych rekolekcji adwentowych przygotowanych przez www.profeto.pl.
więcej »
Chatka z piernika
Do 14 grudnia Gminny Ośrodek Kultury w Suchożebrach przyjmuje zgłoszenia do konkursu pt. Chatka z piernika w bożonarodzeniowej szacie.
więcej »
Grają i pomagają
W grudniu rusza trasa koncertowa Betlejem w Polsce 2018/2019. Więcej szczegółów na stronie www.betlejemwpolsce.pl.
więcej »
 

POLECAMY


To ty, szare Podlasie, rodzona ma kraino
Świętując jubileusz odzyskania przez Polskę niepodległości, warto skupić uwagę na tym, co działo się sto lat temu w miejscu, gdzie dzisiaj żyjemy. Książka „Tak rodziła się Niepodległość. Południowe Podlasie 1918” odsłania przed czytelnikiem panoramę wydarzeń sprzed wieku.
więcej »
Myśl właściwie
Abp Fulton J. Sheen - to jeden z najbardziej charyzmatycznych duchownych w historii amerykańskiego Kościoła. Płomienny mówca, wybitny kaznodzieja i wielka osobowość telewizyjna.
więcej »
Cuda wciąż się zdarzają
Cuda miały miejsce nie tylko w pierwszych wiekach Kościoła. Mają miejsce także dzisiaj i są potwierdzeniem prawdy Ewangelii - przekonywał o. Dolindo, któremu sam Jezus podyktował słowa jednej z najskuteczniejszych modlitw.
więcej »
Spragnieni Boga i niepodległości
Muzyczna uczta z okazji jubileuszu 200-lecia diecezji siedleckiej i 100 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę.
więcej »
 

SONDA

 

Czy czas Adwentu jest nam potrzebny?

tak, to czas na refleksję w zabieganym świecie

nie, Adwent nic nie zmienia

najważniejsza jest chęć odmienienia życia w oczekiwaniu na Boże Narodzenie

to okazja do stanięcia w prawdzie wobec Boga i samego siebie, a przez to do nawróceniaLITURGIA SŁOWA


Poniedziałek
Czytania:
;
Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR