17 grudnia 2018 r. Imieniny obchodzą: Olimpia, Łukasz, Jolanta

Pogoda: Siedlce

Numer 50
13-19 grudnia 2018r.

menu

NEWS

Już za tydzień - z kolejnym numerem ECHA - kalendarz na 2019 r.!

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Diecezja

 
 

WOHYŃ

1 sierpnia 2018 r.

Świętość dzięki wierze rodziców


fot. ADAM TOKARSKI

W czwartek 26 lipca podczas uroczystości odpustowych w parafii św. Anny kard. Stanisław Dziwisz przekazał relikwie krwi św. Jana Pawła II. W homilii powiedział o możliwości rozpoczęcia procesu beatyfikacyjnego i kanonizacyjnego Emilii i Karola Wojtyłów.

Wprowadzenie relikwii do wohyńskiej świątyni poprzedziło Eucharystię. Po poświęceniu relikwiarza odmówiona została modlitwa do św. Jana Pawła II, po czym rozpoczęła się Msza św. pod przewodnictwem byłego papieskiego sekretarza. W koncelebrze uczestniczyli również archiprezbiter kościoła mariackiego w Krakowie ks. infułat Dariusz Raś i były proboszcz bazyliki mariackiej ks. inf. Bronisław Fidelus, jak też liczne grono kapłanów.

U boku świętego człowieka

W homilii ksiądz kardynał przypominał, że Jan Paweł II przelał krew za Chrystusa, gdy 13 maja 1981 r. kula zamachowca ugodziła go na placu św. Piotra. - Nigdy nie zapomnę tej chwili. Podtrzymywałem w ramionach upadającego papieża i widziałem pojawiające się na jego białej sutannie szkarłatne plamy. Ocaliła go Matka Boże Fatimska, bo był potrzebny Kościołowi i światu. Było potrzebne jego nauczanie. Było potrzebne jego głoszenie Ewangelii w najdalszych zakątkach naszej planety. Był potrzebny jego niepodważalny wkład i pomoc, by nasza ojczyzna i kraje Europy środkowo-wschodniej zrzuciły z siebie jarzmo totalitarnej i bezbożnej ideologii komunistycznej - mówił. Podzielił się również doświadczeniem blisko 40 lat służby Kościołowi u boku świętego człowieka - pasterza według Bożego Serca. - Byłem świadkiem jego codziennej modlitwy i pracy, jego spotkań z ludźmi, jego podróży pasterskich i apostolskich, a pod koniec jego życia także cierpienia i błogosławionej śmierci. Dziś, po latach, znamy scenariusz niezwykłego i długiego pontyfikatu Jana Pawła II. Znamy również wydarzenia po jego odejściu do domu Ojca. Przekonanie ludu Bożego o świętości zmarłego papieża było tak głębokie i powszechne, że w krótkim czasie doczekaliśmy się jego beatyfikacji, a następnie kanonizacji - zaznaczył kard. S. Dziwisz. Dodał, że dziś św. Jan Paweł II jest obecny w świadomości i modlitwie milionów chrześcijan na całym świecie, którzy inspirują się jego nauczaniem i jego służbą.

 

Przykład dla współczesnych rodzin

- Przy okazji dzisiejszej uroczystości wspomnę o jednej sprawie, która leży mi na sercu. Po raz pierwszy czynię to w waszej parafii. Otóż docierają do mnie zapytania o możliwość rozpoczęcia procesu beatyfikacyjnego i kanonizacyjnego rodziców św. Jana Pawła II - powiedział kard. Dziwisz. Przypomniał, że Emilia i Karol Wojtyłowie mieli troje dzieci. Najstarszy syn Edmund został lekarzem i zmarł w wieku zaledwie 26 lat, po zarażeniu się szkarlatyną w bielskim szpitalu. Drugie dziecko, córeczka Olga, zmarła wkrótce po przyjściu na świat. Młodszy syn Karol został papieżem i świętym Kościoła katolickiego. - Nie ulega najmniejszej wątpliwości, że duchowa postawa przyszłego papieża i świętego uformowała się w rodzinie dzięki wierze rodziców. Mogliby i oni stać się przykładem dla współczesnych rodzin i patronami naszych rodzin. Polecam tę sprawę waszej życzliwości - zwrócił się do przybyłych na uroczystość. Nawiązał również do przypadającego tego dnia liturgicznego wspomnienia świętych Joachima i Anny - rodziców Maryi, a dziadków Jezusa. Podkreślił, że żadna instytucja nie zastąpi rodziny i jej niepowtarzalnej roli w życiu człowieka, bo właśnie w rodzinie nawiązujemy pierwsze relacje ze światem, „doświadczamy, że jesteśmy kochani i uczymy się, jak kochać i służyć, jak przebaczać, jak się nawzajem wspierać”. Dodał, że podczas kanonizacji Jana Pawła II Ojciec Święty Franciszek obdarzył go tytułem Papieża rodzin. Emerytowany metropolita krakowski wyraził też szacunek wszystkim babciom. To one, jak mówił, często i najlepiej stoją na straży rodzinnych tradycji, zachowując i przekazując nowemu pokoleniu pamięć i świadomość korzeni, a swoją modlitwą i postawą podtrzymują ducha wiary w rodzinie, pomagając zwłaszcza wnukom i uwrażliwiając ich serca na sprawy Boże.

 

 

Św. Jan Paweł jest z nami

W parafii św. Anny w Wohyniu 26 dnia każdego miesiąca odprawiana będzie Nowenna do św. Jana Pawła II. Proboszcz ks. Roman Banasiewicz zaznacza jednak, że kultu świętego papieża nie trzeba zaszczepiać - jest on i tak bardzo żywy.

 

- Jestem przekonany, że nad ideą sprowadzenia relikwii czuwał sam Jan Paweł II - podkreśla ks. R. Banasiewicz. Jak wynika ze świadectw składanych przez jego parafian, to za sprawa świętego orędownika dwie osoby doznały uzdrowienia. - Były to bardzo ciężkie przypadki. O odzyskanie zdrowia zanoszono modlitwy do Pana Boga za wstawiennictwem św. Jana Pawła II. Ze skutkiem! - relacjonuje. Uzdrowionym i ich bliskim na sercu leżała sprawa sprowadzenie do parafii relikwii.

 

Zaproszenie na Podlasie

- Mając pozwolenie z kurii diecezjalnej, udaliśmy się delegacją do ks. kard. S. Dziwisza. Rozmowa tak się potoczyła, że parafianie zaprosili księdza kardynała nie tylko na uroczystości odpustowe, które postanowiliśmy połączyć z wprowadzeniem relikwii, ale i na odpoczynek do nas. „Jeżeli będę mógł, przyjadę” - zapewnił, jednak do ostatniej chwili nie byliśmy pewni, czy uda mu się to - ze względu na rozliczne obowiązki - opowiada ks. R. Banasiewicz. Niezależnie od tego parafia przygotowywała się na uroczystość zaplanowaną na 26 lipca. Tak się szczęśliwie ułożyło, że księdzu kardynałowi udało się wygospodarować czas i przyjechać na Podlasie na kilka dni. - Spacery, świeże powietrze, odpoczynek na równinach, dużo rozmów. Myślę, że ksiądz kardynał był zadowolony - krótko podsumowuje tę wizytę. Podkreśla zarazem, że odpust uświetniła zarówno obecność przyjaciela św. Jana Pawła II, jak też zapowiedź - sformułowana po raz pierwszy - beatyfikacji rodziców papieża.

 

Podbudowani i rozmodleni

Relikwiarz z doczesnymi szczątkami polskiego papieża umieszczony został w bocznym ołtarzu, poświęconym Matce Bożej Częstochowskiej. - Jan Paweł II czcił Matkę Bożą Jasnogórską, Jej powierzał wiele spraw - uzasadnia ksiądz proboszcz. Jak mówi, z punktu widzenia kapłana obecność relikwii niesie błogosławioną radość, pokój, zadowolenie - wypływające z wiary, a tym większe, ponieważ widać, że wierni skłaniają się ku modlitwie.

- Mam nadzieję, że bliskość świętego poprzez znak jego relikwii skłoni nas do wracania do jego myśli, nauczania i postawy - potwierdza słowa ks. R. Banasiewicza Katarzyna Gawałko, która wraz z mężem i dziećmi, Małgosią i Karolkiem, idąc na Mszę św., zawsze zajmuje miejsce w bocznej nawie, właśnie przy ołtarzu Matki Bożej Częstochowskiej. - Ufam, że ta obecność wśród nas św. Jana Pawła II pomoże nam jeszcze gorliwiej, przez jego wstawiennictwo, kierować do Boga nasze prośby i dziękczynienia - dodaje. Pani Katarzyna chętnie dzieli się też ostatnimi przeżyciami: - Wprowadzenie relikwii św. Jana Pawła II oraz obecność kard. Dziwisza w naszej parafii, jak też przygotowanie do tego wydarzenia bardzo ubogaciły mnie i męża duchowo. Czujemy się podbudowani, żeby nie powiedzieć - uskrzydleni!

LA

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Zakończenie jubileuszu


W uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP nastąpiło oficjalne zakończenie obchodów jubileuszowych 200-lecia diecezji siedleckiej. Punktem kulminacyjnym była Eucharystia sprawowana pod przewodnictwem bp. Kazimierza Gurdy. Po Mszy św. obaj biskupi wręczali delegacjom poszczególnych parafii statuty II Synodu Diecezji Siedleckiej. Prawo zawarte w tych dokumentach wejdzie w życie 1 stycznia 2019 r. W czasie liturgii odczytano także dekret papieża Franciszka, który w roku jubileuszowym odznaczył godnością kapelana Jego Świętobliwości kilku księży naszej diecezji. Tego samego dnia wieczorem w katedrze odbył się uroczysty koncert zamykający jubileusz. [fot. K. Skorupski/Podlasie24.pl]

FOTOGALERIA

Znamy laureatów


Mirosław Roguski, Mieczysław Zawadzki, Mieczysław Gaja, Małgorzata i Waldemar Gujscy - to tegoroczni laureaci nagrody im. Ludomira Benedyktowicza. Nagrody przyznawane są za szczególne osiągnięcia w trzech dziedzinach: szeroko pojęta działalność artystyczna; twórczość i dorobek literacki, naukowy i publicystyczny; działalność patriotyczno-społeczno-humanitarna. [fot. W. Bobryk]

PATRONAT "ECHO"


Rok o. Pio
Dwa okrągłe jubileusze: 100 lat od otrzymania stygmatów i 50 lat od przejścia do domu Ojca - ten rok z pewnością będzie należał do św. o. Pio.
więcej »
Rekolekcje w sieci
„Kościół jest dobry” - czyli nic co Boskie nie jest im obce” to tytuł tegorocznych rekolekcji adwentowych przygotowanych przez www.profeto.pl.
więcej »
Chatka z piernika
Do 14 grudnia Gminny Ośrodek Kultury w Suchożebrach przyjmuje zgłoszenia do konkursu pt. Chatka z piernika w bożonarodzeniowej szacie.
więcej »
Grają i pomagają
W grudniu rusza trasa koncertowa Betlejem w Polsce 2018/2019. Więcej szczegółów na stronie www.betlejemwpolsce.pl.
więcej »
 

POLECAMY


To ty, szare Podlasie, rodzona ma kraino
Świętując jubileusz odzyskania przez Polskę niepodległości, warto skupić uwagę na tym, co działo się sto lat temu w miejscu, gdzie dzisiaj żyjemy. Książka „Tak rodziła się Niepodległość. Południowe Podlasie 1918” odsłania przed czytelnikiem panoramę wydarzeń sprzed wieku.
więcej »
Myśl właściwie
Abp Fulton J. Sheen - to jeden z najbardziej charyzmatycznych duchownych w historii amerykańskiego Kościoła. Płomienny mówca, wybitny kaznodzieja i wielka osobowość telewizyjna.
więcej »
Cuda wciąż się zdarzają
Cuda miały miejsce nie tylko w pierwszych wiekach Kościoła. Mają miejsce także dzisiaj i są potwierdzeniem prawdy Ewangelii - przekonywał o. Dolindo, któremu sam Jezus podyktował słowa jednej z najskuteczniejszych modlitw.
więcej »
Spragnieni Boga i niepodległości
Muzyczna uczta z okazji jubileuszu 200-lecia diecezji siedleckiej i 100 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę.
więcej »
 

SONDA

 

Czy czas Adwentu jest nam potrzebny?

tak, to czas na refleksję w zabieganym świecie

nie, Adwent nic nie zmienia

najważniejsza jest chęć odmienienia życia w oczekiwaniu na Boże Narodzenie

to okazja do stanięcia w prawdzie wobec Boga i samego siebie, a przez to do nawróceniaLITURGIA SŁOWA


Poniedziałek
Czytania:
;
Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR