17 grudnia 2018 r. Imieniny obchodzą: Olimpia, Łukasz, Jolanta

Pogoda: Siedlce

Numer 50
13-19 grudnia 2018r.

menu

NEWS

Już za tydzień - z kolejnym numerem ECHA - kalendarz na 2019 r.!

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Region

 
 

SIEDLCE

1 sierpnia 2018 r.

Kolejna ofiara fałszywych policjantów


fot. PIXABAY.COM

Prawie 90 tys. zł straciła 66-letnia mieszkanka miasta. Kobieta nie zorientowała się, że rozmawia z oszustami i przelała pieniądze na konta wskazane przez rzekomych funkcjonariuszy Centralnego Biura Śledczego Policji walczących ze skorumpowanymi bankowcami.

Seniorzy już nie dają się tak łatwo nabrać na „wnuczka” czy  „siostrzeńca”, który nagle znalazł się w potrzebie i musi pilnie  pożyczyć pieniądze. Dlatego przestępcy udoskonalają swoje metody,  wyłudzając oszczędności życia, podając się za policjantów CBŚP.  Dzwonią do starszych osób i wmawiają im, że trwa obława na  przestępców, a że trzeba ich złapać na gorącym uczynku, niezbędne  jest przekazanie gotówki wskazanej osobie. Ten sposób został  zmodyfikowany. Oszuści wciąż podają się za policjantów, ale  przekonują swoje ofiary, że biorą udział w akcji przeciw  nieuczciwym bankowcom.

Przestępca się nie rozłącza

Jak to się dokładnie odbywa? Senior odbiera telefon stacjonarny. W słuchawce odzywa się policjant, informując, iż ściga skorumpowanych pracowników banku, a także, że prowadzona jest akcja mająca na celu rozpracowanie grupy przestępczej. Następnie prosi o pomoc w zatrzymaniu oszustów. Ma ona polegać na przekazaniu gotówki wyznaczonej osobie lub przelaniu jej na wskazane konto. Aby wzbudzić zaufanie, przestępca podaje jej fałszywy numer legitymacji służbowej. Wyjaśnia, iż to rozwieje wątpliwości. Prosi też o numer telefonu komórkowego, a następnie o rozłączenie i ponowne wybranie numeru alarmowego 997. Problem w tym, że oszuści nie rozłączają się. Zdarza się więc, iż ofiara wybiera w telefonie numer 997, nie wiedząc, że wciąż ma na linii złodziei. Tak się często dzieje szczególnie w starszych typach aparatów stacjonarnych. Wówczas oszust przekazuje tylko słuchawkę wspólnikowi, który, podszywając się pod funkcjonariusza, potwierdza prowadzoną akcję oraz instruuje, by wykonywać wszystkie polecenia policji. Taką właśnie historię usłyszała od swego telefonicznego rozmówcy 66-letnia siedlczanka, która straciła prawie 90 tys. zł.

 

Straciła oszczędności życia

- 25 lipca, w godzinach popołudniowych, do Komendy Miejskiej Policji w Siedlcach wpłynęło zgłoszenie od 66-letniej mieszkanki miasta o oszustwie dokonanym metodą „ na policjanta” - mówi kom. Agnieszka Świerczewska, rzecznik KMP. - Na numer stacjonarny poszkodowanej zadzwoniła kobieta podająca się za funkcjonariuszkę CBŚP, tłumacząc, iż zajmuje się przestępczością bankową. Powiadomiła seniorkę , że jej środki finansowe przechowywane na koncie są zagrożone. Następnie do rozmowy włączył się mężczyzna, który również przedstawił się jako policjant CBŚP. Oszuści podali fałszywe imiona i nazwiska, a nawet numery legitymacji służbowych. Siedlczanka starała się zweryfikować uzyskane informacje i zadzwoniła pod numer 112. Jednak poprzednia rozmowa, nie została rozłączona, więc kobieta dodzwoniła się do… oszustów przez cały czas blokujących linię. Oczywiście potwierdzili, że jednostka policji nadzoruje całą sprawę. Następnie fałszywi funkcjonariusze CBŚP w trakcie rozmowy kontynuowanej przez telefon komórkowy poszkodowanej skłonili ją do podejmowania kolejnych kwot pieniędzy w bankach i dokonywania przelewów na wskazane przez nich konta. Kobieta dokonała w sumie trzech operacji na łączną kwotę prawie 90 tys. zł. Co charakterystyczne, rzekomi policjanci poinstruowali siedlczankę, że gdyby pracownik banku z zainteresował się sprawą, powinna mówić, iż przelewa środki finansowe zięciowi na zakup samochodu - opowiada policjantka.

 

Nie daj się zmanipulować

Mundurowi apelują o ostrożność, przypominając, że nigdy nie załatwiają tego typu spraw telefonicznie. - W żadnym wypadku nie przekazujmy pieniędzy nieznajomym osobom i nie przelewajmy ich na wskazane przez nich konta bankowe - radzi A. Świerczewska, dodając, iż najlepszym środkiem zapobiegawczym jest uświadamianie seniorom, by nie wpuszczali do domu nikogo obcego, a gdy ktoś dzwoni i prosi o pieniądze, należy natychmiast odłożyć słuchawkę. Nie wdawajmy się w rozmowę, by nie dać się zmanipulować. Jeżeli nie wiemy, jak zareagować, powiedzmy o podejrzanym telefonie komuś z bliskich. Kolejne połączenia wykonujmy z innego aparatu. Jeśli ktoś prosi o pieniądze przez telefon, nie podejmujmy żadnych pochopnych działań. Nie informujmy nikogo o ilości pieniędzy, które mamy w domu lub na koncie. Nie wypłacajmy z banku wszystkich oszczędności. Zachowując spokój, zadzwońmy do kogoś z rodziny i zapytajmy o to, czy osoba, która prosiła nas o pomoc, rzeczywiście jej potrzebuje. - Pamiętajmy, że nikt nie będzie nam miał za złe tego, że zachowujemy się rozsądnie. Nie ulegajmy presji czasu wywieranej przez oszustów. W takich sytuacjach niezwykle ważna jest także czujność pracowników banków. Najlepszym zaś posunięciem będzie skontaktowanie się z komendą policji, dzwoniąc pod numery 112 i 997, i zgłoszenie zaistniałej sytuacji - podkreśla rzecznik prasowy siedleckiej policji.

MD

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Zakończenie jubileuszu


W uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP nastąpiło oficjalne zakończenie obchodów jubileuszowych 200-lecia diecezji siedleckiej. Punktem kulminacyjnym była Eucharystia sprawowana pod przewodnictwem bp. Kazimierza Gurdy. Po Mszy św. obaj biskupi wręczali delegacjom poszczególnych parafii statuty II Synodu Diecezji Siedleckiej. Prawo zawarte w tych dokumentach wejdzie w życie 1 stycznia 2019 r. W czasie liturgii odczytano także dekret papieża Franciszka, który w roku jubileuszowym odznaczył godnością kapelana Jego Świętobliwości kilku księży naszej diecezji. Tego samego dnia wieczorem w katedrze odbył się uroczysty koncert zamykający jubileusz. [fot. K. Skorupski/Podlasie24.pl]

FOTOGALERIA

Znamy laureatów


Mirosław Roguski, Mieczysław Zawadzki, Mieczysław Gaja, Małgorzata i Waldemar Gujscy - to tegoroczni laureaci nagrody im. Ludomira Benedyktowicza. Nagrody przyznawane są za szczególne osiągnięcia w trzech dziedzinach: szeroko pojęta działalność artystyczna; twórczość i dorobek literacki, naukowy i publicystyczny; działalność patriotyczno-społeczno-humanitarna. [fot. W. Bobryk]

PATRONAT "ECHO"


Rok o. Pio
Dwa okrągłe jubileusze: 100 lat od otrzymania stygmatów i 50 lat od przejścia do domu Ojca - ten rok z pewnością będzie należał do św. o. Pio.
więcej »
Rekolekcje w sieci
„Kościół jest dobry” - czyli nic co Boskie nie jest im obce” to tytuł tegorocznych rekolekcji adwentowych przygotowanych przez www.profeto.pl.
więcej »
Chatka z piernika
Do 14 grudnia Gminny Ośrodek Kultury w Suchożebrach przyjmuje zgłoszenia do konkursu pt. Chatka z piernika w bożonarodzeniowej szacie.
więcej »
Grają i pomagają
W grudniu rusza trasa koncertowa Betlejem w Polsce 2018/2019. Więcej szczegółów na stronie www.betlejemwpolsce.pl.
więcej »
 

POLECAMY


To ty, szare Podlasie, rodzona ma kraino
Świętując jubileusz odzyskania przez Polskę niepodległości, warto skupić uwagę na tym, co działo się sto lat temu w miejscu, gdzie dzisiaj żyjemy. Książka „Tak rodziła się Niepodległość. Południowe Podlasie 1918” odsłania przed czytelnikiem panoramę wydarzeń sprzed wieku.
więcej »
Myśl właściwie
Abp Fulton J. Sheen - to jeden z najbardziej charyzmatycznych duchownych w historii amerykańskiego Kościoła. Płomienny mówca, wybitny kaznodzieja i wielka osobowość telewizyjna.
więcej »
Cuda wciąż się zdarzają
Cuda miały miejsce nie tylko w pierwszych wiekach Kościoła. Mają miejsce także dzisiaj i są potwierdzeniem prawdy Ewangelii - przekonywał o. Dolindo, któremu sam Jezus podyktował słowa jednej z najskuteczniejszych modlitw.
więcej »
Spragnieni Boga i niepodległości
Muzyczna uczta z okazji jubileuszu 200-lecia diecezji siedleckiej i 100 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę.
więcej »
 

SONDA

 

Czy czas Adwentu jest nam potrzebny?

tak, to czas na refleksję w zabieganym świecie

nie, Adwent nic nie zmienia

najważniejsza jest chęć odmienienia życia w oczekiwaniu na Boże Narodzenie

to okazja do stanięcia w prawdzie wobec Boga i samego siebie, a przez to do nawróceniaLITURGIA SŁOWA


Poniedziałek
Czytania:
;
Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR