17 grudnia 2018 r. Imieniny obchodzą: Olimpia, Łukasz, Jolanta

Pogoda: Siedlce

Numer 50
13-19 grudnia 2018r.

menu

NEWS

Już za tydzień - z kolejnym numerem ECHA - kalendarz na 2019 r.!

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Aktualności

 
 

Biała Podlaska

2 sierpnia 2018 r.

Gwarancja rozwoju

27 lipca w magistracie podpisano umowę dotyczącą sporządzenia koncepcji programowej autostrady A2 na odcinku Siedlce - Biała Podlaska.

Warszawski oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad zlecił to zadanie firmie Multiconsult Polska. Umowa opiewa na kwotę 10,5 mln zł. Koncepcja ma powstać w ciągu najbliższych 14 miesięcy. Jest związana m.in. z przeprowadzeniem badań geologicznych. Po sporządzeniu tego dokumentu GDDKiA będzie mogła ogłosić przetarg na wykonawcę autostrady. Odcinek łączący Siedlce z Białą Podlaską ma liczyć 63 km. W spotkaniu, na którym podpisano umowę, uczestniczyli m.in. minister infrastruktury Andrzej Adamczyk, minister energii Krzysztof Tchórzewski, senator Grzegorz Bierecki, poseł Janusz Szewczak i prezydent Białej Podlaskiej Dariusz Stefaniuk.
- Projekt autostrady wreszcie przybiera materialny obraz. Dziękuję ministrom i parlamentarzystom, którzy wspierali nasze działania w tym kierunku. Nasi poprzednicy powtarzali, że budowanie autostrady w Polsce wschodniej nie ma sensu. Rząd PiS postanowił inaczej. Jesteśmy przecież takimi samymi Polakami, jak ci z zachodniej części naszego kraju. Nie jesteśmy Polską „kategorii B” - mówił włodarz Białej Podlaskiej.
Aż do przejścia
Senator G. Bierecki podkreślał, że budowa autostrady między Siedlcami a Białą Podlaską zagwarantuje rozwój gospodarczy całego regionu. - Trasa szybkiego ruchu biegnąca od Warszawy w kierunku Białej Podlaskiej to ważny element rusztu komunikacyjnego, który jest Polsce bardzo potrzebny. Ten odcinek obudzi i wzmocni tutejszy potencjał gospodarczy. Zakładamy, że zostanie wybudowany do 2024 r. Rok później w pobliżu Białej Podlaskiej powstanie ważny węzeł komunikacyjny. Autostrada będzie krzyżowała się z drogą Via Carpatia łączącą Europę z południa na północ. Te szlaki są ważne także dla naszych sąsiadów - Ukrainy i Białorusi - zaznaczył minister A. Adamczyk, przekonując, iż rząd PiS „nie myśli od wyborów do wyborów”. - Przygotowujemy się do ogłoszenia przetargu na koncepcję programową ostatniego odcinka A2 od Białej Podlaskiej do granicy państwa, czyli do przejścia w Kukurykach. Ten fragment nie ma jeszcze zabezpieczenia finansowego w programie budowy dróg krajowych. Znajduje się on na liście rezerwowej. Przygotowujemy już niezbędną dokumentację. Liczymy też na środki unijne na ten cel - informował minister infrastruktury.
Miliardowa inwestycja
- Dzisiejszy dzień jest szczególny. Podpisanie umowy jest sukcesem wszystkich parlamentarzystów, pochodzących z terenów na wschód od Wisły a także prezydentów miast: Siedlec - Wojciecha Kudelskiego i Białej - D. Stefaniuka, którzy dynamicznie zabiegali o to, by ten odcinek wreszcie powstał. Bezsilność polskiego rządu została przełamana. Ta autostrada to wielka szansa dla całej wschodniej Polski - komentował K. Tchórzewski.
Na nowym odcinku autostrady mają znaleźć się 43 obiekty mostowe. Będzie ona przebiegać przez Siedlce, Wiśniew, Zbuczyn, Mordy, Huszlew, Międzyrzec Podlaski i Białą Podlaską. Fizyczne prace, według harmonogramu, mają rozpocząć się w lipcu 2022 r. Szacuje się, że inwestycja będzie kosztowała około 3 mld zł.
 

AWAW

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Zakończenie jubileuszu


W uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP nastąpiło oficjalne zakończenie obchodów jubileuszowych 200-lecia diecezji siedleckiej. Punktem kulminacyjnym była Eucharystia sprawowana pod przewodnictwem bp. Kazimierza Gurdy. Po Mszy św. obaj biskupi wręczali delegacjom poszczególnych parafii statuty II Synodu Diecezji Siedleckiej. Prawo zawarte w tych dokumentach wejdzie w życie 1 stycznia 2019 r. W czasie liturgii odczytano także dekret papieża Franciszka, który w roku jubileuszowym odznaczył godnością kapelana Jego Świętobliwości kilku księży naszej diecezji. Tego samego dnia wieczorem w katedrze odbył się uroczysty koncert zamykający jubileusz. [fot. K. Skorupski/Podlasie24.pl]

FOTOGALERIA

Znamy laureatów


Mirosław Roguski, Mieczysław Zawadzki, Mieczysław Gaja, Małgorzata i Waldemar Gujscy - to tegoroczni laureaci nagrody im. Ludomira Benedyktowicza. Nagrody przyznawane są za szczególne osiągnięcia w trzech dziedzinach: szeroko pojęta działalność artystyczna; twórczość i dorobek literacki, naukowy i publicystyczny; działalność patriotyczno-społeczno-humanitarna. [fot. W. Bobryk]

PATRONAT "ECHO"


Rok o. Pio
Dwa okrągłe jubileusze: 100 lat od otrzymania stygmatów i 50 lat od przejścia do domu Ojca - ten rok z pewnością będzie należał do św. o. Pio.
więcej »
Rekolekcje w sieci
„Kościół jest dobry” - czyli nic co Boskie nie jest im obce” to tytuł tegorocznych rekolekcji adwentowych przygotowanych przez www.profeto.pl.
więcej »
Chatka z piernika
Do 14 grudnia Gminny Ośrodek Kultury w Suchożebrach przyjmuje zgłoszenia do konkursu pt. Chatka z piernika w bożonarodzeniowej szacie.
więcej »
Grają i pomagają
W grudniu rusza trasa koncertowa Betlejem w Polsce 2018/2019. Więcej szczegółów na stronie www.betlejemwpolsce.pl.
więcej »
 

POLECAMY


To ty, szare Podlasie, rodzona ma kraino
Świętując jubileusz odzyskania przez Polskę niepodległości, warto skupić uwagę na tym, co działo się sto lat temu w miejscu, gdzie dzisiaj żyjemy. Książka „Tak rodziła się Niepodległość. Południowe Podlasie 1918” odsłania przed czytelnikiem panoramę wydarzeń sprzed wieku.
więcej »
Myśl właściwie
Abp Fulton J. Sheen - to jeden z najbardziej charyzmatycznych duchownych w historii amerykańskiego Kościoła. Płomienny mówca, wybitny kaznodzieja i wielka osobowość telewizyjna.
więcej »
Cuda wciąż się zdarzają
Cuda miały miejsce nie tylko w pierwszych wiekach Kościoła. Mają miejsce także dzisiaj i są potwierdzeniem prawdy Ewangelii - przekonywał o. Dolindo, któremu sam Jezus podyktował słowa jednej z najskuteczniejszych modlitw.
więcej »
Spragnieni Boga i niepodległości
Muzyczna uczta z okazji jubileuszu 200-lecia diecezji siedleckiej i 100 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę.
więcej »
 

SONDA

 

Czy czas Adwentu jest nam potrzebny?

tak, to czas na refleksję w zabieganym świecie

nie, Adwent nic nie zmienia

najważniejsza jest chęć odmienienia życia w oczekiwaniu na Boże Narodzenie

to okazja do stanięcia w prawdzie wobec Boga i samego siebie, a przez to do nawróceniaLITURGIA SŁOWA


Poniedziałek
Czytania:
;
Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR