17 grudnia 2018 r. Imieniny obchodzą: Olimpia, Łukasz, Jolanta

Pogoda: Siedlce

Numer 50
13-19 grudnia 2018r.

menu

NEWS

Już za tydzień - z kolejnym numerem ECHA - kalendarz na 2019 r.!

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Aktualności

 
 

Region

2 sierpnia 2018 r.

Z wdzięczności za wolność

Leśnicy z Nadleśnictwa Biała Podlaska upamiętnili setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Wskrzeszenie państwa uczcili specjalną tablicą.

Uroczystości odbyły się na terenie miejscowości Kijowiec (na trasie Biała Podlaska - Rokitno). Pamiątkową, wmurowaną w ogromny głaz tablicę umieszczono pod dwoma dębami szypułkowymi będącymi pomnikami przyrody. Widnieje na niej napis: „Z wdzięczności za odzyskaną wolność 1918-2018”. Poniżej zacytowano myśl Jana Pawła II: „Potrzeba nieustannej odnowy umysłów i serc, aby przepełniała je miłość i sprawiedliwość, uczciwość i ofiarność, szacunek dla innych i troska o dobro wspólne, szczególnie o to dobro, jakim jest wolna Ojczyzna”.
- Dęby, pod którymi umieściliśmy kamień z tablicą, mają około 300 lat. W spotkaniu biorą udział obecni i emerytowani leśnicy oraz okoliczni mieszkańcy. Chcieliśmy, by pozostał po nas jakiś ślad dla potomnych, dlatego ufundowaliśmy tablicę. Nadleśnictwo Kijowiec istniało jeszcze przed I wojną światową. Obejmowało ok. 3 tys. hektarów. Funkcjonowało do 1972 r. Potem zostało połączone z Nadleśnictwem Chotyłów i włączone do Nadleśnictwa Biała Podlaska. Pobliskie zabudowania, przy których dziś się zgromadziliśmy, dawniej pełniły funkcję stajni i wozowni. Jakiś czas temu zostały przekształcone w budynki mieszkalne - opowiadał Tomasz Bylina, nadleśniczy Nadleśnictwa Biała Podlaska.


Koszary i parlament
Spotkanie rozpoczęło się Mszą św., której przewodniczył bp senior diecezji drohiczyńskiej Antoni Pacyfik Dydycz. Wspólnie z nim koncelebrowali: ks. Sławomir Bylina, ks. Waldemar Tkaczuk i ks. Zbigniew Komoszka.
- Niepodległość bardzo nas cieszy, ale musimy pamiętać, że powinniśmy ją nieustannie umacniać i ubogacać. Trzeba też sięgać do naszej historii i szukać w niej mobilizacji do takiego działania. Mamy tu dziś wielu leśników. Ich praca była i jest bardzo potrzebna. Ci, którzy opiekują się lasami, kiedyś, np. podczas zaborów, byli bardzo kontrolowani, ale mimo wszystko pomagali powstańcom. W dawnych czasach polskie lasy były parlamentem, siedzibą różnego rodzaju władz i koszarami. To tu kryli się ci, którzy myśleli o Polsce. W lasach dyskutowano nad jej przyszłością i podejmowano liczne decyzje. Lasy były również miejscem schronienia i ucieczki. Tu szukano bezpieczeństwa i ochrony przed różnymi trudnościami - głosił bp A. Dydycz.


Potrzeba odpowiedzialności
Hierarcha tłumaczył, że niepodległości nie można ograniczać jedynie do posiadania granic, własnych struktur i języka. - Ona nie odnosi się tylko do tego, co na zewnątrz, do sfery politycznej. Niepodległość musi być obecna także w naszych sumieniach i sercach, abyśmy nie ulegli pokusom, fałszywym teoriom i temu wszystkiemu, co zmierza do osłabiania i zatracenia poczucia swojej odrębności. Ona musi odradzać się w naszym myśleniu o Polsce i w naszym życiu. Musimy mieć poczucie potrzeby bezpieczeństwa, sprawiedliwości i prawdy. Niech nam się nie wydaje, że ktoś zrobi coś za nas, że ktoś będzie się nami się opiekował. Trzeba liczyć na własne siły i umacniać swego ducha - apelował biskup.
Po Eucharystii bp A. Dydycz poświęcił kamień z tablicą. Potem delegacje nadleśnictwa złożyły pod nią kwiaty. Ostatnim punktem spotkania był poczęstunek.
 

AWAW

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Zakończenie jubileuszu


W uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP nastąpiło oficjalne zakończenie obchodów jubileuszowych 200-lecia diecezji siedleckiej. Punktem kulminacyjnym była Eucharystia sprawowana pod przewodnictwem bp. Kazimierza Gurdy. Po Mszy św. obaj biskupi wręczali delegacjom poszczególnych parafii statuty II Synodu Diecezji Siedleckiej. Prawo zawarte w tych dokumentach wejdzie w życie 1 stycznia 2019 r. W czasie liturgii odczytano także dekret papieża Franciszka, który w roku jubileuszowym odznaczył godnością kapelana Jego Świętobliwości kilku księży naszej diecezji. Tego samego dnia wieczorem w katedrze odbył się uroczysty koncert zamykający jubileusz. [fot. K. Skorupski/Podlasie24.pl]

FOTOGALERIA

Znamy laureatów


Mirosław Roguski, Mieczysław Zawadzki, Mieczysław Gaja, Małgorzata i Waldemar Gujscy - to tegoroczni laureaci nagrody im. Ludomira Benedyktowicza. Nagrody przyznawane są za szczególne osiągnięcia w trzech dziedzinach: szeroko pojęta działalność artystyczna; twórczość i dorobek literacki, naukowy i publicystyczny; działalność patriotyczno-społeczno-humanitarna. [fot. W. Bobryk]

PATRONAT "ECHO"


Rok o. Pio
Dwa okrągłe jubileusze: 100 lat od otrzymania stygmatów i 50 lat od przejścia do domu Ojca - ten rok z pewnością będzie należał do św. o. Pio.
więcej »
Rekolekcje w sieci
„Kościół jest dobry” - czyli nic co Boskie nie jest im obce” to tytuł tegorocznych rekolekcji adwentowych przygotowanych przez www.profeto.pl.
więcej »
Chatka z piernika
Do 14 grudnia Gminny Ośrodek Kultury w Suchożebrach przyjmuje zgłoszenia do konkursu pt. Chatka z piernika w bożonarodzeniowej szacie.
więcej »
Grają i pomagają
W grudniu rusza trasa koncertowa Betlejem w Polsce 2018/2019. Więcej szczegółów na stronie www.betlejemwpolsce.pl.
więcej »
 

POLECAMY


To ty, szare Podlasie, rodzona ma kraino
Świętując jubileusz odzyskania przez Polskę niepodległości, warto skupić uwagę na tym, co działo się sto lat temu w miejscu, gdzie dzisiaj żyjemy. Książka „Tak rodziła się Niepodległość. Południowe Podlasie 1918” odsłania przed czytelnikiem panoramę wydarzeń sprzed wieku.
więcej »
Myśl właściwie
Abp Fulton J. Sheen - to jeden z najbardziej charyzmatycznych duchownych w historii amerykańskiego Kościoła. Płomienny mówca, wybitny kaznodzieja i wielka osobowość telewizyjna.
więcej »
Cuda wciąż się zdarzają
Cuda miały miejsce nie tylko w pierwszych wiekach Kościoła. Mają miejsce także dzisiaj i są potwierdzeniem prawdy Ewangelii - przekonywał o. Dolindo, któremu sam Jezus podyktował słowa jednej z najskuteczniejszych modlitw.
więcej »
Spragnieni Boga i niepodległości
Muzyczna uczta z okazji jubileuszu 200-lecia diecezji siedleckiej i 100 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę.
więcej »
 

SONDA

 

Czy czas Adwentu jest nam potrzebny?

tak, to czas na refleksję w zabieganym świecie

nie, Adwent nic nie zmienia

najważniejsza jest chęć odmienienia życia w oczekiwaniu na Boże Narodzenie

to okazja do stanięcia w prawdzie wobec Boga i samego siebie, a przez to do nawróceniaLITURGIA SŁOWA


Poniedziałek
Czytania:
;
Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR