21 lutego 2019 r. Imieniny obchodzą: Eleonora, Feliks, Kiejstus

Pogoda: Siedlce

Numer 8
21-27 lutego 2019r.

menu

NEWS

W numerze materiały formacyjne dla Kół Żywego Różańca. Polecamy!

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Region

 
 

Zwolnienia lekarskie do kontroli

8 sierpnia 2018 r.

L4 pod lupą


fot. ARCHIWUM

Zwolnienie lekarskie ma nam pomóc wrócić do zdrowia, a nie być dodatkowym urlopem. Po kontrolach Zakładu Ubezpieczeń Społecznych pobierających świadczenia okazało się, że sporo z nich oszukuje.

W pierwszym półroczu 2018 r. ZUS w całej Polsce skontrolował dziesiątki tysięcy osób otrzymujących świadczenia z tytułu zwolnień lekarskich. Okazało się, że ponad 7,7 tys. osób pobierało zasiłek chorobowy niezgodnie z prawem, w związku z czym został im on odebrany. Ogółem zaoszczędzono 10 mln zł, a tylko z samego Mazowsza do funduszu chorobowego wróciło 1,2 mln zł. ZUS prowadzi dwa rodzaje kontroli. Pierwszy ustala, czy chory prawidłowo korzysta z czasu zwolnienia lekarskiego. Jeśli okaże się, że nie, bo np. w tym czasie pracuje, musi liczyć się z odebraniem zasiłku chorobowego i zwrotem wypłaconego świadczenia. Drugi rodzaj kontroli realizują lekarze orzecznicy, którzy sprawdzają, czy w dniu badania pacjent jest nadal niezdolny do pracy.

W przypadku, gdy może do niej wrócić, wypłata zasiłku zostaje wstrzymana. W pierwszej połowie 2018 r. siedlecki oddział na około 2 tys. kontrolowanych zwolnień wydał 171 takich decyzji na kwotę 69,5 tys. zł.

 

Cudownie” ozdrowieni

W siedleckim oddziale ZUS, który obejmuje teren wschodniej części województwa mazowieckiego, na niewłaściwym wykorzystaniu zwolnienia lekarskiego przyłapano 132 z 1018 kontrolowanych. Wszystkim cofnięto wypłaty tzw. chorobowego. Oszczędność z tego tytułu wyniosła blisko 134,5 tys. zł.

 

Dlaczego oszukują?

Jak tłumaczyli się nieuczciwi chorzy? Ci zastani przy swoim stanowisku pracy uzasadniali to np. brakiem zastępstwa, pilnym zleceniem lub tym, że przyszli tylko na chwilę. Pojawiał się także argument potrzeby zarobienia dodatkowej gotówki. Tymczasem - jak podkreśla ZUS - zasiłek chorobowy to nie dochód, a pewnego rodzaju rekompensata. Świadczenie otrzymujemy wyłącznie po to, aby zdrowieć w spokoju i w warunkach, które sprzyjają szybkiemu powrotowi do pełni sił.


Kogo ZUS kontroluje najczęściej?

 

PYTAMY Piotra Olewińskiego, regionalnego rzecznika prasowego ZUS województwa mazowieckiego

 

Na czym polegają kontrole ZUS?

Inspektorzy udają się w miejsce wskazane na zwolnieniu lekarskim lub miejsce zatrudnienia i sprawdzają, czy chory stosuje się do zaleceń lekarskich. Najważniejsze z nich to, oczywiście, powstrzymanie się od pracy. W zależności od danego schorzenia szczegółowe zalecenia mogą być jednak różne. Są osoby, które muszą leżeć w łóżku, z kolei inne powinny np. oszczędzać nadwyrężony kręgosłup.

 

Na jakiej zasadzie typowane są osoby przebywające na zwolnieniu?

Zazwyczaj typowane losowo, ale nie zawsze. Częściej sprawdzane są np. zwolnienia osób, które zostały już przyłapane na jego niewłaściwym wykorzystywaniu. Niektórzy postępują tak wręcz nagminnie. Dlatego ich zwolnienia są kontrolowane bardzo często. Inna grupa to osoby, które przedstawiają dużo zwolnień krótkoterminowych, zdarza się, że od wielu różnych lekarzy.

 

Jak docierają do Państwa sygnały o tym, że ktoś niewłaściwie wykorzystuje zwolnienie?

Bywa, że to pracodawcy proszą o kontrolę, ponieważ mają podejrzenie, iż pracownik symuluje lub nieprawidłowo wykorzystuje zwolnienie lekarskie. ZUS reaguje na takie zgłoszenia. Raz na jakiś czas wpływają również anonimowe informacje, które również są sprawdzane.

 

Czy w tym celu urzędnicy przeglądają też media społecznościowe?

Sporadycznie. Media społecznościowe nie służą jednak do wyszukiwania nieprawidłowości, bardziej do potwierdzania informacji pozyskanych z innych źródeł. Takie sytuacje są bardzo rzadkie.

 

Co jeśli ZUS nie zastanie pracownika podczas kontroli?

Jeżeli kontroler nie zastanie chorego pod wskazanym adresem, to otrzyma on pisemną informację o fakcie kontroli i prośbę o wyjaśnienie nieobecności

MD

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Uroczystości w Pratulinie


23 stycznia w pratulińskim sanktuarium odbyły się doroczne uroczystości z racji wspomnienia bł. Męczenników Podlaskich. Wydarzeniu towarzyszyło poświęcenie Domu Pielgrzyma. Uroczystościom przewodniczyli kard. Kazimierz Nycz oraz bp Kazimierz Gurda i bp Piotr Sawczuk. [fot. AWAW]

FOTOGALERIA

Dzień Życia Konsekrowanego


Każdy dzięki Duchowi Świętemu odkrywa swój własny sposób ofiarowania się Ojcu Niebieskiemu. Własny, ale otrzymany i przyjęty od Boga; własny, ale jednocześnie potwierdzony przez Kościół, w którym jest obecny i działa Boży Duch; własny, ale w odniesieniu do Jezusa Chrystusa, bowiem żadne ofiarowanie siebie poza Chrystusem nie może być przyjęte przez Ojca. Tylko Jego ofiara została przyjęta - podkreślił bp Kazimierz Gurda w homilii podczas Eucharystii sprawowanej w święto Ofiarowania Pańskiego. [fot. M. Król]

PATRONAT "ECHO"


Tropem Wilczym
3 marca, po raz piąty we Włodawie, odbędzie się Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych. W programie są biegi na dystansie 5 km oraz na symbolizującym datę śmierci ostatniego z wyklętych odcinku 1963 m.
więcej »
Uczczą pamięć
Miejsko-Gminne Centrum Kultury w Rykach zaprasza na obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, które odbędą się 1 marca.
więcej »
O puchar biskupa
1 marca po raz siódmy odbędzie się Halowy Turniej Katolickich Szkół Ponadpodstawowych w Piłce Nożnej Dziewcząt i Chłopców o Puchar Biskupa Siedleckiego Kazimierza Gurdy.
więcej »
 

POLECAMY


O księżach z krwi i kości
Dlaczego jedni stawiają księży na świeczniku, a drudzy wdeptują ich w ziemię? Bo nie rozumieją, czym jest kapłaństwo i kim tak naprawdę jest kapłan.
więcej »
Unici przed kamerą
31 stycznia zakończyły się zimowe zdjęcia do filmu „Z ziemi podlaskiej”. Produkcja przybliża wstrząsające losy naszych unitów.
więcej »
Unici ziemi łosickiej
Książka Tomasza Dobrowolskiego „Unici ziemi łosickiej i ich walka o jedność Kościoła i polską wieś na Podlasiu” doskonale wpisuje się w cykl obchodów jubileuszowych, tj. 200-lecie powołania diecezji siedleckiej i 100-lecie odzyskania niepodległości.
więcej »
O cudach i niezaglądaniu Bogu w rękaw
Od momentu urodzenia aż do dzisiaj moje życie to pasmo cudów. I wciąż nie mogę się nadziwić, że Bóg tak mnie kocha.
więcej »
 

SONDA

 

Wyrzucanie żywności uważam za...

grzech

marnotrawstwo

problem współczesnego świata

nieodpowiedzialność

nie uważam tego za coś złegoLITURGIA SŁOWA


Czwartek
Czytania:
;
Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR