13 grudnia 2018 r. Imieniny obchodzą: Łucja, Otylia, Eugeniusz

Pogoda: Siedlce

Numer 50
13-19 grudnia 2018r.

menu

NEWS

Zachęcamy do lektury!

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Region

 
 

Wybryk opozycji

8 sierpnia 2018 r.

W obronie konstytucji


fot. AWAW

2 sierpnia na pomniku pary prezydenckiej umiejscowionym w Białej Podlaskiej członkowie KOD zawiesili baner z napisem „konstytucja”. Policja postawiła im zarzut znieważenia pomnika.

Do zdarzenia doszło o 5.00 rano. Kamery monitoringu zarejestrowały, jak dwóch mężczyzn podchodzi do pomnika i na postać prezydenta Lecha Kaczyńskiego zarzuca papierową koszulkę. Straż miejska, która obsługuje monitoring, poinformowała o wszystkim policję. Funkcjonariusze zdjęli baner z pomnika i zabezpieczyli go. Potem zajęli się ustaleniem tożsamości sprawców. Zrobili to błyskawicznie. Okazało się, że jeden z nich pochodzi z Piszczaca, drugi z gminy Biała Podlaska. Nie są młodzi. Wiek obu panów można określić słowem „dojrzały”. Na komendzie policji odmówili składania wyjaśnień. „Przyozdabianie” pomników koszulkami z napisem „konstytucja” jest kolejną propagandową akcją członków KOD. Opozycja zaznaczyła w ten sposób swój ślad także m.in. na pomniku smoka wawelskiego w Krakowie i warszawskiej syrenki.

- Obaj panowie chyba nie spodziewali się, że cały plac Wojska Polskiego, na którym stoi pomnik, jest objęty monitoringiem. Myślę, że z ich strony była to manifestacja polityczna; w mojej ocenie całkiem niewłaściwa. To początek eskalacji konfliktu politycznego, którego do tej pory nigdy u nas nie było. Żadna siła polityczna nigdy do tego nie dążyła. Współpraca między PiS i PO trwa tutaj od czterech lat. Dla wielu jest to pewnie kość niezgody i dlatego dążą do poróżnienia bialczan. Apeluję o rozwagę i uciszenie emocji - komentował prezydent Dariusz Stefaniuk.

Przypominał, że baner na pomniku to już druga akcja przeciwników obecnej władzy. Wcześniej ktoś zniszczył tablice na rondzie prezydenta Lecha Kaczyńskiego. - To już prawdziwy absurd i akt wandalizmu, a nie manifestacja polityczna. To niszczenie mienia publicznego, za które płacimy z naszych podatków - podsumowywał włodarz.

 

„Akt bohaterstwa”

D. Stefaniuk zaznaczył, że akcje podobne to tej z zawieszaniem banerów na pomnikach powinny być piętnowane przez wszystkie środowiska polityczne.

- Bardzo dziwi mnie zachowanie niektórych parlamentarzystów, którzy w mediach społecznościach przyklaskują podobnym inicjatywom, twierdząc, że są one fantastycznym aktem bohaterstwa. Debata polityczna powinna odbywać się w inny sposób. Takie wpisy są tylko podjudzaniem i podkładaniem ognia. Każdy z nas ma jakieś poglądy i wyobrażenia na temat Polski. Wyraźmy je podczas wyborów w sposób kulturalny i transparentny - apelował do mieszkańców prezydent Białej Podlaskiej.

Panowie, którzy zawiesili baner, kilka dni po swoim „wyczynie” zwołali konferencję prasową pod pomnikiem pary prezydenckiej. Oznajmili, że zeznania będą składać tylko przed niezawisłym sądem. Podkreślali, że swojego czynu nie rozpatrują w kategorii znieważenia. Kilkukrotnie powtarzali, że w zmarłym prezydencie L. Kaczyńskim widzą wybitnego konstytucjonalistę. Podczas konferencji złożyli pod pomnikiem dwa egzemplarze konstytucji. Przyznali też, że otrzymali pomoc prawną od władz KOD.

AWAW

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Jubileusz KSM diecezji siedleckiej


W dniach 24-25 listopada odbyły się uroczystości jubileuszowe 25-lecia istnienia Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży Diecezji Siedleckiej. [fot. Monika Król]

FOTOGALERIA

Znamy laureatów


Mirosław Roguski, Mieczysław Zawadzki, Mieczysław Gaja, Małgorzata i Waldemar Gujscy - to tegoroczni laureaci nagrody im. Ludomira Benedyktowicza. Nagrody przyznawane są za szczególne osiągnięcia w trzech dziedzinach: szeroko pojęta działalność artystyczna; twórczość i dorobek literacki, naukowy i publicystyczny; działalność patriotyczno-społeczno-humanitarna. [fot. W. Bobryk]

PATRONAT "ECHO"


Rok o. Pio
Dwa okrągłe jubileusze: 100 lat od otrzymania stygmatów i 50 lat od przejścia do domu Ojca - ten rok z pewnością będzie należał do św. o. Pio.
więcej »
Rekolekcje w sieci
„Kościół jest dobry” - czyli nic co Boskie nie jest im obce” to tytuł tegorocznych rekolekcji adwentowych przygotowanych przez www.profeto.pl.
więcej »
Chatka z piernika
Do 14 grudnia Gminny Ośrodek Kultury w Suchożebrach przyjmuje zgłoszenia do konkursu pt. Chatka z piernika w bożonarodzeniowej szacie.
więcej »
Grają i pomagają
W grudniu rusza trasa koncertowa Betlejem w Polsce 2018/2019. Więcej szczegółów na stronie www.betlejemwpolsce.pl.
więcej »
 

POLECAMY


To ty, szare Podlasie, rodzona ma kraino
Świętując jubileusz odzyskania przez Polskę niepodległości, warto skupić uwagę na tym, co działo się sto lat temu w miejscu, gdzie dzisiaj żyjemy. Książka „Tak rodziła się Niepodległość. Południowe Podlasie 1918” odsłania przed czytelnikiem panoramę wydarzeń sprzed wieku.
więcej »
Myśl właściwie
Abp Fulton J. Sheen - to jeden z najbardziej charyzmatycznych duchownych w historii amerykańskiego Kościoła. Płomienny mówca, wybitny kaznodzieja i wielka osobowość telewizyjna.
więcej »
 

SONDA

 

Czy czas Adwentu jest nam potrzebny?

tak, to czas na refleksję w zabieganym świecie

nie, Adwent nic nie zmienia

najważniejsza jest chęć odmienienia życia w oczekiwaniu na Boże Narodzenie

to okazja do stanięcia w prawdzie wobec Boga i samego siebie, a przez to do nawróceniaLITURGIA SŁOWA


Czwartek
Czytania:
;
Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR