21 lutego 2019 r. Imieniny obchodzą: Eleonora, Feliks, Kiejstus

Pogoda: Siedlce

Numer 8
21-27 lutego 2019r.

menu

NEWS

W numerze materiały formacyjne dla Kół Żywego Różańca. Polecamy!

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Region

 
 

Inwestycja na finiszu

14 sierpnia 2018 r.

Centrum przesiadkowe od września


fot. W. Bobryk

Dobiegają końca prace przy budowie centrum przesiadkowego. Oddanie inwestycji do użytku zaplanowano na 2 września, w czasie trwania Dni Siedlec.

Centrum przesiadkowe zlokalizowano na terenach miejskich, które w przeszłości należały do kolei, w obrębie ulic: Składowej, Orlicz- Dreszera i Partyzantów. Centrum przesiadkowe to przede wszystkim dwupoziomowy parking na 300 miejsc postojowych (po 150 na parterze i górnym poziomie), z którego będą mogły skorzystać osoby codziennie dojeżdżające do pracy w Warszawie. Tuż obok parkingu, w obszarze centrum, znajdzie się 18 zadaszonych wiat przystankowych do obsługi komunikacji miejskiej i regionalnej. Poza tymi dwoma obiektami powstaje także budynek obsługi technicznej, w którym znajdą się sanitariaty i pomieszczenia gospodarcze. Na terenie centrum zostanie zainstalowana dynamiczna informacja przystankowa komunikacji miejskiej: pięć sporych rozmiarów tablic zamontowanych na słupach plus dziewięć tablic mobilnych w centrum miasta, które będą wyświetlać czas pozostały do odjazdu danej linii autobusowej.

Powstanie też miejsce postojowe dla autobusów czekających na godzinę odjazdu, drogi wewnętrzne, place manewrowe, chodniki, ścieżki rowerowe oraz zagospodarowana zostanie zieleń. Nawierzchnia całego terenu centrum przesiadkowego oraz parteru parkingu wyłożona zostanie kostką brukową. Zaplanowano miejsca dla taksówek i autobusów MPK. Pamiętano też o niepełnosprawnych użytkownikach - inwestycja będzie posiadała specjalne udogodnienia dla niewidomych i niedowidzących.

Z centrum przesiadkowego będzie można pojechać bezpośrednio na ul. Partyzantów czy ul. Pileckiego.

 

Usprawnić transport

Budowa centrum przesiadkowego to jedna z inwestycji, które mają usprawnić transport w tej części miasta. Pod koniec czerwca do użytku oddano trzeci odcinek wewnętrznej obwodnicy miasta wyprowadzający część ruchu kołowego z centrum, a także tunel pod torami kolejowymi łączący północną i południową część Siedlec.

Projekt budowy centrum przesiadkowego został wpisany w Regionalny Instrument Terytorialny Mazowsza, co umożliwiło miastu starania o pozyskanie pieniędzy unijnych na przedsięwzięcie. Wartość całej inwestycji to ponad 15 mln zł, z czego unijne dofinansowanie wyniosło blisko 11,5 mln zł. Budowa trwała pół roku.


3 PYTANIA

Piotr Niewiadomski - wiceprezydent Siedlec

 

Dlaczego centrum przesiadkowe to tak ważna dla miasta inwestycja?

 

Przede wszystkim centrum przesiadkowe to takie miejsce w mieście, gdzie połączą się: komunikacja miejska i dalekobieżna z transportem kolejowym. Stanowić będzie węzeł komunikacyjny. Myślę, że inwestycja rozwiąże problem parkowania w rejonie dworca kolejowego, gdzie odwiecznie brakowało miejsc postojowych. Parking, na którym zaparkuje 300 aut, rozwiąże tę kwestię. Nie trzeba będzie jechać do Siedlec Zachodnich, gdzie do tej pory część kierowców zostawiała samochody, bo tam było więcej miejsca. Właściciele aut swobodnie zaparkują na parkingu, wsiądą w pociąg i pojadą do Warszawy lub w innym kierunku. Mogą także zostawić samochód, wsiąść do autobusu miejskiego, załatwić sprawy w centrum i powrócić do centrum przesiadkowego.

 

Jakie prace zostały do wykonania?

 

Do zamontowania zostały bariery ochronne na górnym poziomie parkingu, a także wymalowanie pasów parkingowych. Kończone są prace przy ścieżkach rowerowych i chodnikach. Wykonywana jest elewacja budynku obsługi technicznej.

 

Czy busy i autobusy, które odjeżdżają z centrum Siedlec, czyli obecnego dworca autobusowego i jego okolic, przeniosą się do centrum przesiadkowego?

 

Jako miasto wystosowaliśmy pisma do wszystkich przewoźników, jacy obsługują nasze miasto. Czekamy na ich odpowiedź. Centrum przesiadkowe będzie dla nich jak najbardziej otwarte. Przez pięć lat - w związku, że inwestycja jest dofinansowana ze środków europejskich - nie będzie pobierana żadna opłata. Z kolei jeśli chodzi o MPK, planujemy, aby wszystkie autobusy jadące ul. Składową, czyli linie: 9, 22, 24, 25, 31, 35, wjeżdżały na centrum przesiadkowe. W przyszłości chcielibyśmy, aby przejazd linii 3 odbywał się tunelem pod torami, a potem przez centrum przesiadkowe.

HAH

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Uroczystości w Pratulinie


23 stycznia w pratulińskim sanktuarium odbyły się doroczne uroczystości z racji wspomnienia bł. Męczenników Podlaskich. Wydarzeniu towarzyszyło poświęcenie Domu Pielgrzyma. Uroczystościom przewodniczyli kard. Kazimierz Nycz oraz bp Kazimierz Gurda i bp Piotr Sawczuk. [fot. AWAW]

FOTOGALERIA

Dzień Życia Konsekrowanego


Każdy dzięki Duchowi Świętemu odkrywa swój własny sposób ofiarowania się Ojcu Niebieskiemu. Własny, ale otrzymany i przyjęty od Boga; własny, ale jednocześnie potwierdzony przez Kościół, w którym jest obecny i działa Boży Duch; własny, ale w odniesieniu do Jezusa Chrystusa, bowiem żadne ofiarowanie siebie poza Chrystusem nie może być przyjęte przez Ojca. Tylko Jego ofiara została przyjęta - podkreślił bp Kazimierz Gurda w homilii podczas Eucharystii sprawowanej w święto Ofiarowania Pańskiego. [fot. M. Król]

PATRONAT "ECHO"


Tropem Wilczym
3 marca, po raz piąty we Włodawie, odbędzie się Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych. W programie są biegi na dystansie 5 km oraz na symbolizującym datę śmierci ostatniego z wyklętych odcinku 1963 m.
więcej »
Uczczą pamięć
Miejsko-Gminne Centrum Kultury w Rykach zaprasza na obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, które odbędą się 1 marca.
więcej »
O puchar biskupa
1 marca po raz siódmy odbędzie się Halowy Turniej Katolickich Szkół Ponadpodstawowych w Piłce Nożnej Dziewcząt i Chłopców o Puchar Biskupa Siedleckiego Kazimierza Gurdy.
więcej »
 

POLECAMY


O księżach z krwi i kości
Dlaczego jedni stawiają księży na świeczniku, a drudzy wdeptują ich w ziemię? Bo nie rozumieją, czym jest kapłaństwo i kim tak naprawdę jest kapłan.
więcej »
Unici przed kamerą
31 stycznia zakończyły się zimowe zdjęcia do filmu „Z ziemi podlaskiej”. Produkcja przybliża wstrząsające losy naszych unitów.
więcej »
Unici ziemi łosickiej
Książka Tomasza Dobrowolskiego „Unici ziemi łosickiej i ich walka o jedność Kościoła i polską wieś na Podlasiu” doskonale wpisuje się w cykl obchodów jubileuszowych, tj. 200-lecie powołania diecezji siedleckiej i 100-lecie odzyskania niepodległości.
więcej »
O cudach i niezaglądaniu Bogu w rękaw
Od momentu urodzenia aż do dzisiaj moje życie to pasmo cudów. I wciąż nie mogę się nadziwić, że Bóg tak mnie kocha.
więcej »
 

SONDA

 

Wyrzucanie żywności uważam za...

grzech

marnotrawstwo

problem współczesnego świata

nieodpowiedzialność

nie uważam tego za coś złegoLITURGIA SŁOWA


Czwartek
Czytania:
;
Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR