17 grudnia 2018 r. Imieniny obchodzą: Olimpia, Łukasz, Jolanta

Pogoda: Siedlce

Numer 50
13-19 grudnia 2018r.

menu

NEWS

Już za tydzień - z kolejnym wydaniem ECHA - kalendarz na 2019 r.!

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Region

 
 

Most wzajemnych kontaktów

14 sierpnia 2018 r.

Jak dobrzy sąsiedzi


fot. JS

Po raz dziewiąty pontonowy most połączył polską miejscowość Zbereże i ukraińską wieś Adamczuki. Od 9 do 12 sierpnia - dzięki staraniom władz samorządowych - Polacy i Ukraińcy mogli się spotkać po obu stronach rzeki Bug.

Od 2010 r., kiedy pojawiła się idea Europejskich Dni Dobrosąsiedztwa, z przeprawy przez tymczasowe przejście graniczne skorzystało 226 tys. osób. - Już dziewiąty rok samorząd Woli Uhruskiej i powiatu włodawskiego przeznacza środki finansowe na budowę mostu pontonowego - przypomniał starosta włodawski Andrzej Romańczuk podczas uroczystego otwarcia mostu, zaznaczając brak woli władz państwowych do budowy stałego przejścia przez rzekę Bug. Na tymczasowej przeprawie samorządy zyskują głównie w kontekście turystycznym. Kwestia ta została podjęta podczas konferencji z udziałem przedstawicieli władz samorządowych strony polskiej i ukraińskiej. Spotkanie tradycyjnie zorganizowano w starostwie powiatowym we Włodawie.

Ze strony ukraińskiej obecni byli m.in.: Andriej Tkaczuk - p. o. naczelnik Departamentu Rozwoju, Inwestycji i Integracji Europejskiej Wołyńskiej Obwodowej Administracji Państwowej, Roman Karpiuk - zastępca przewodniczącego Rady Obwodu Wołyńskiego, Roman Romaniuk - dyrektor Centrum Zatrudnienia Obwodu Wołyńskiego, Siergiej Karpuk - przewodniczący Szackiej Rady Rejonowej, Wasyl Goliadynec - przewodniczący Szackiej Rejonowej Państwowej Administracji. Goście z Ukrainy zachęcali do współpracy i odwiedzania swojego kraju.

 

Brak woli państwa

A. Romańczuk, otwierając konferencję, zaznaczył, że spotkanie na celu pokazanie możliwości współpracy między Polską a Ukrainą. - Sąsiedzkie relacje dobrze oddaje logo EDD - połączone ze sobą dwie wiśnie - podkreślił, tłumacząc, iż brak mostu na Bugu wynika z decyzji władz państwowych. - Ta przeszkoda powoduje to, że nie możemy się spotykać częściej, a jedynie kilka dni w roku - stwierdził.

Polską stronę reprezentowali m.in.: Grzegorz Kapusta - wicemarszałek województwa lubelskiego, Ewa Jaszczuk - radna sejmiku wojewódzkiego, Leszek Burakowski - dyrektor departamentu organizacyjno - prawnego urzędu marszałkowskiego, Wiesław Muszyński - burmistrz Włodawy, Jerzy Maśluch - starosta parczewski, Jan Łukasik - wójt gminy Wola Uhruska, Tadeusz Sawicki - wójt gminy Włodawa, a także radni powiatowi.

 

Coraz trwalsze więzy

O moście wzajemnych kontaktów mówił wicemarszałek województwa lubelskiego. - Nic tak nie łączy, jak wzajemne kontakty - zauważył G. Kapusta, zwracając uwagę, że wzmocnione aspektem finansowym więzy stają się coraz trwalsze i bardziej konstruktywne. W imieniu marszałka Sławomira Sosnowskiego podziękował za dobrą współpracę na przestrzeni lat, zwłaszcza w realizacji programu transgranicznego Polska - Białoruś - Ukraina. - Bardzo dobrze, że istnieje strategia współpracy między naszymi państwami, m.in. wykorzystania potencjału turystycznego Bugu - podsumował.

 

Rzeka, która łączy

O Bugu, rzece łączącej kraje, mówiła Dorota Lachowska, wiceprezes Lubelskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej, przedstawiając realizowany od dwóch lat ph. „Wielokulturowy nurt Bugu” projekt. To prezentacja krainy styku kultur i granic, gdzie przenikają się tradycje prawosławia, katolicyzmu i judaizmu, a mizar tatarski jest pozostałością po islamskich mieszkańcach regionu. Film pokazuje przyrodę Polesia nad Bugiem, dziedzictwo kulturowe, atrakcje i wydarzenia turystyczne. - Aby tworzyć dobre produkty turystyczne, potrzebna jest współpraca - mówiła Lachowska, odnosząc się do kontaktów z sąsiadami po drugiej stronie granicznej rzeki. - Miejsce, w którym żyjemy, warte jest tego, by zobaczyli je ludzie z zewnątrz i zachwycili się naszymi terenami - stwierdziła, zauważając, iż rozwój turystyki to szansa dla całej Lubelszczyzny. - Aby przyjmować turystów, potrzebni są ludzie do pracy w gastronomii, sklepach, kwaterach, punktach odzieżowych - dodała prelegentka.

Kwestię pozyskiwaniu funduszy w ramach współpracy transgranicznej przybliżyła Galina Grabarczuk, dyrektor Sekretariatu Stowarzyszenia Samorządów Euroregion Bug. - Istnieje możliwość finansowania mikroprojektów na lata 2014-2020 - poinformowała, zachęcając do sięgania po środki unijne.

 

Czas na Ukrainę

Na zakończenie konferencji głos zabrał wójt Woli Uhruskiej, współorganizator EDD. J. Łukasik nakreślił dwa cele wydarzenia: promocję turystyki, środowiska naturalnego po obu stronach Bugu oraz ideę przejścia granicznego Zbereże-Adamczuki. - Cel pierwszy został w pełni osiągnięty, czego dowodem jest liczna grupa turystów odwiedzających Ukrainę i Polskę - mówił Łukasik. - Staramy się promować także ideę budowy przejścia. Chodzi o to, by te tereny ożywić, aby handel i turystyka rozwijały się przez cały rok, a nie tylko kilka dni. Niestety w tej kwestii nie udało nam się nic sensownego zdziałać. Mimo licznych apeli i interpelacji kierowanych do władz polskich i ukraińskich, idea nie znalazła uznania - powiedział. Wójt poinformował, że wraz ze starostą włodawskim postanowili, iż nie będą już w tej sprawie wysyłać listów do władz. - Mam inną propozycję: aby kolejną edycję EDD zechciała zorganizować strona ukraińska, tzn. wystąpić o stosowne pozwolenia, zbudować tymczasowy most i zaprezentować program obchodów. Chodzi o to, by zachęcić władze Ukrainy do podjęcia rozmów o budowie mostu granicznego. Jeśli strona ukraińska nie jest zainteresowana realizacją tego przedsięwzięcia ze względu na sytuację polityczną i społeczną, to może rozważyć możliwość zmiany lokalizacji takiego przejścia - podsumował Łukasik.

 

Po obu brzegach

Tymczasowe przejście graniczne było otwarte od 6 do 12 sierpnia. Do 18.00 w niedzielę Nadbużański Oddział Straży Granicznej odprawił ok. 38 tys. podróżnych. Blisko 70% z nich stanowili obywatele Ukrainy. Pozostali to Polacy, ale też Anglicy, Niemcy, Kanadyjczycy czy Włosi.

EDD obfitowały w różne wydarzenia, m.in. w Bytyniu, na starorzeczu Bugu, odbyły się Otwarte Spławikowe Zawody Wędkarskie, w których udział wzięło 15 wędkarzy. Dużym zainteresowaniem cieszyły się zarówno spływy kajakowe, 60-kilometrowy rajd rowerowy wokół Jeziora Świtaź ph. „Ukraina na rowerze”, jak i polsko-ukraiński bieg transgraniczny „Bieg Polesie”. Oprócz wycieczek nad Jezioro Świtaź i do Szackiego Parku Narodowego turyści tłumnie odwiedzali Jarmark Nadbużański, który odbywał się po ukraińskiej stronie - w Adamczukach. Była okazja do spotkań i rozmów. Wiktoria Popowa, która od lat przyjeżdża do Polski, twierdzi, że czuje się tu jak u siebie w domu. - Kiedy przejeżdżam rowerem po okolicy i spotykam się z Polakami, nie muszę się wstydzić tego, iż jestem Ukrainką. Chociaż mówię po polsku, wyczuwa się wschodni akcent, lecz ludzie są życzliwi i nigdy nie słyszałam złego słowa pod swoim adresem. Polacy to przyjaźni i otwarci ludzie - mówi Wiktoria. Na zakończenie EDD w Woli Uhruskiej odbył się Festyn Nadbużański. Wystąpili artyści z Polski i Ukrainy, m.in. Kresowiak i Mołodyczek.

Głównymi organizatorami EDD byli: włodawskie starostwo, Urząd Rejonowy w Szacku i urząd gminy w Woli Uhruskiej.

Joanna Szubstarska

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Zakończenie jubileuszu


W uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP nastąpiło oficjalne zakończenie obchodów jubileuszowych 200-lecia diecezji siedleckiej. Punktem kulminacyjnym była Eucharystia sprawowana pod przewodnictwem bp. Kazimierza Gurdy. Po Mszy św. obaj biskupi wręczali delegacjom poszczególnych parafii statuty II Synodu Diecezji Siedleckiej. Prawo zawarte w tych dokumentach wejdzie w życie 1 stycznia 2019 r. W czasie liturgii odczytano także dekret papieża Franciszka, który w roku jubileuszowym odznaczył godnością kapelana Jego Świętobliwości kilku księży naszej diecezji. Tego samego dnia wieczorem w katedrze odbył się uroczysty koncert zamykający jubileusz. [fot. K. Skorupski/Podlasie24.pl]

FOTOGALERIA

Znamy laureatów


Mirosław Roguski, Mieczysław Zawadzki, Mieczysław Gaja, Małgorzata i Waldemar Gujscy - to tegoroczni laureaci nagrody im. Ludomira Benedyktowicza. Nagrody przyznawane są za szczególne osiągnięcia w trzech dziedzinach: szeroko pojęta działalność artystyczna; twórczość i dorobek literacki, naukowy i publicystyczny; działalność patriotyczno-społeczno-humanitarna. [fot. W. Bobryk]

PATRONAT "ECHO"


Rok o. Pio
Dwa okrągłe jubileusze: 100 lat od otrzymania stygmatów i 50 lat od przejścia do domu Ojca - ten rok z pewnością będzie należał do św. o. Pio.
więcej »
Rekolekcje w sieci
„Kościół jest dobry” - czyli nic co Boskie nie jest im obce” to tytuł tegorocznych rekolekcji adwentowych przygotowanych przez www.profeto.pl.
więcej »
Chatka z piernika
Do 14 grudnia Gminny Ośrodek Kultury w Suchożebrach przyjmuje zgłoszenia do konkursu pt. Chatka z piernika w bożonarodzeniowej szacie.
więcej »
Grają i pomagają
W grudniu rusza trasa koncertowa Betlejem w Polsce 2018/2019. Więcej szczegółów na stronie www.betlejemwpolsce.pl.
więcej »
 

POLECAMY


To ty, szare Podlasie, rodzona ma kraino
Świętując jubileusz odzyskania przez Polskę niepodległości, warto skupić uwagę na tym, co działo się sto lat temu w miejscu, gdzie dzisiaj żyjemy. Książka „Tak rodziła się Niepodległość. Południowe Podlasie 1918” odsłania przed czytelnikiem panoramę wydarzeń sprzed wieku.
więcej »
Myśl właściwie
Abp Fulton J. Sheen - to jeden z najbardziej charyzmatycznych duchownych w historii amerykańskiego Kościoła. Płomienny mówca, wybitny kaznodzieja i wielka osobowość telewizyjna.
więcej »
Cuda wciąż się zdarzają
Cuda miały miejsce nie tylko w pierwszych wiekach Kościoła. Mają miejsce także dzisiaj i są potwierdzeniem prawdy Ewangelii - przekonywał o. Dolindo, któremu sam Jezus podyktował słowa jednej z najskuteczniejszych modlitw.
więcej »
Spragnieni Boga i niepodległości
Muzyczna uczta z okazji jubileuszu 200-lecia diecezji siedleckiej i 100 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę.
więcej »
 

SONDA

 

Czy czas Adwentu jest nam potrzebny?

tak, to czas na refleksję w zabieganym świecie

nie, Adwent nic nie zmienia

najważniejsza jest chęć odmienienia życia w oczekiwaniu na Boże Narodzenie

to okazja do stanięcia w prawdzie wobec Boga i samego siebie, a przez to do nawróceniaLITURGIA SŁOWA


Poniedziałek
Czytania:
;
Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR