17 grudnia 2018 r. Imieniny obchodzą: Olimpia, Łukasz, Jolanta

Pogoda: Siedlce

Numer 50
13-19 grudnia 2018r.

menu

NEWS

Już za tydzień - z kolejnym wydaniem ECHA - kalendarz na 2019 r.!

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Region

 
 

Po remoncie

22 sierpnia 2018 r.

Odnowiony parking


fot. ARCHIWUM

20 sierpnia oddano do użytku nowy parking w centrum Białej Podlaskiej. Dobiegły końca prace przy przedłużeniu ul. Pocztowej i budowie placu postojowego.

Inwestycja ruszyła pod koniec stycznia. Najpierw wyburzono niedokończony budynek, który od lat szpecił tę część miasta. Potem usunięto wszystkie naziemne elementy i dokonano wymiany uzbrojenia podziemnego. Cały teren został utwardzony, powstały droga i parking. Pojawiły się także szlabany oraz oznaczony wjazd i wyjazd. Od początku mówiło się, że nowe miejsca będą dedykowane osobom, które chcą załatwić jakąś sprawę w pobliskim magistracie, na poczcie albo w centrum miasta. - Parking ma służyć mieszkańcom. Wreszcie jest to ucywilizowane miejsce, którego nie musimy się wstydzić. Batalia o przeprowadzenie tej inwestycji trwała ponad dwa lata - mówi prezydent Dariusz Stefaniuk. Przebudowa kosztowała 1,1 mln zł. Parking może pomieścić ponad 50 aut.

Z wykonaniem inwestycji wyrobiono się przed czasem. Obecnie parking jest darmowy, ale władze myślą o wprowadzeniu opłat. Na najbliższej sesji rady miasta, która odbędzie się w połowie września, zostanie podjęta decyzja co do regulaminu parkingu i pobierania opłat. Wszystko po to, by wymusić rotację pojazdów i skrócić czas postoju samochodów. Plan cennika wygląda następująco: pierwsze pół godziny miałoby być bezpłatne, za pierwszą godzinę trzeba będzie zapłacić 2 zł, za druga godzinę - 3 zł, za trzecią - 4 zł, za czwartą - 5 zł, za piątą i kolejne - 6 zł. Opłaty mają być pobierane od poniedziałku do piątku, od 7.00 do 17.00. Płatnego korzystania trzeba spodziewać się najwcześniej w październiku. - Jeszcze nie wiem, czy ten parking jest zaczątkiem płatnej strefy parkowania w Białej Podlaskiej. Na razie musimy przyjrzeć się temu, jak będzie funkcjonował nowy obiekt. Jeśli mieszkańcy zechcą strefy i rzeczywiście będzie ona konieczna, pomyślimy o tym. Przy parkingu w ciągu najbliższych dwóch miesięcy powstanie zielony skwerek. Będą tam m.in. ławki i stojaki na rowery. Inwestycja ma kosztować 150 tys. zł - zaznacza włodarz.

 

Płot i skwer

Parking jest ogrodzony nowym, murowanym parkanem. - Ten płot stał tu od lat, ale nie miał wartości zabytkowej. W czasie prac został wyburzony i wzniesiony na nowo. Taki był wymóg konserwatora zabytków. Pod tym warunkiem mogliśmy przeprowadzić inwestycję związaną z przedłużeniem ul. Pocztowej i utworzeniem parkingu. Płot był bardzo kosztowny. Słyszę na jego temat wiele negatywnych opinii. Mam nadzieję, że kiedy powstanie zielony skwerek, całość będzie prezentowała się zadowalająco. Czeka nas jeszcze remont kamienicy przy ul. Krótkiej. Dół przeznaczymy na cele komercyjne, a górę oddamy organizacjom pożytku publicznego. Wtedy całkowicie domkniemy kwestię rewitalizacji centrum miasta - zaznacza D. Stefaniuk.

Przebudowa w okolicach ul. Pocztowej wymusiła zmianę organizacji ruchu w tej części miasta. Od 20 sierpnia ul. Krótką nie jeździmy już, jak to było dotychczas, od pl. Wolności do ul. Budkiewicza, ale od ul. Budkiewicza do placu. Ulicą Piłsudskiego na odcinku od ul. Pocztowej do ul. Ks. Bieńkowskiego można teraz jeździć w dwóch kierunkach. Nowy odcinek ul. Pocztowej jest drogą jednokierunkową. Władze miasta dają kierowcom czas na przystosowanie się do zmian. - Bialczanie na pewno szybko do nich przywykną. Dziś wielu jeździ nieco na pamięć, ale uważam, że poradzimy sobie z nowymi zasadami ruchu. Wszystko jest dobrze oznaczone - podsumowuje prezydent.

AWAW

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Zakończenie jubileuszu


W uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP nastąpiło oficjalne zakończenie obchodów jubileuszowych 200-lecia diecezji siedleckiej. Punktem kulminacyjnym była Eucharystia sprawowana pod przewodnictwem bp. Kazimierza Gurdy. Po Mszy św. obaj biskupi wręczali delegacjom poszczególnych parafii statuty II Synodu Diecezji Siedleckiej. Prawo zawarte w tych dokumentach wejdzie w życie 1 stycznia 2019 r. W czasie liturgii odczytano także dekret papieża Franciszka, który w roku jubileuszowym odznaczył godnością kapelana Jego Świętobliwości kilku księży naszej diecezji. Tego samego dnia wieczorem w katedrze odbył się uroczysty koncert zamykający jubileusz. [fot. K. Skorupski/Podlasie24.pl]

FOTOGALERIA

Znamy laureatów


Mirosław Roguski, Mieczysław Zawadzki, Mieczysław Gaja, Małgorzata i Waldemar Gujscy - to tegoroczni laureaci nagrody im. Ludomira Benedyktowicza. Nagrody przyznawane są za szczególne osiągnięcia w trzech dziedzinach: szeroko pojęta działalność artystyczna; twórczość i dorobek literacki, naukowy i publicystyczny; działalność patriotyczno-społeczno-humanitarna. [fot. W. Bobryk]

PATRONAT "ECHO"


Rok o. Pio
Dwa okrągłe jubileusze: 100 lat od otrzymania stygmatów i 50 lat od przejścia do domu Ojca - ten rok z pewnością będzie należał do św. o. Pio.
więcej »
Rekolekcje w sieci
„Kościół jest dobry” - czyli nic co Boskie nie jest im obce” to tytuł tegorocznych rekolekcji adwentowych przygotowanych przez www.profeto.pl.
więcej »
Chatka z piernika
Do 14 grudnia Gminny Ośrodek Kultury w Suchożebrach przyjmuje zgłoszenia do konkursu pt. Chatka z piernika w bożonarodzeniowej szacie.
więcej »
Grają i pomagają
W grudniu rusza trasa koncertowa Betlejem w Polsce 2018/2019. Więcej szczegółów na stronie www.betlejemwpolsce.pl.
więcej »
 

POLECAMY


To ty, szare Podlasie, rodzona ma kraino
Świętując jubileusz odzyskania przez Polskę niepodległości, warto skupić uwagę na tym, co działo się sto lat temu w miejscu, gdzie dzisiaj żyjemy. Książka „Tak rodziła się Niepodległość. Południowe Podlasie 1918” odsłania przed czytelnikiem panoramę wydarzeń sprzed wieku.
więcej »
Myśl właściwie
Abp Fulton J. Sheen - to jeden z najbardziej charyzmatycznych duchownych w historii amerykańskiego Kościoła. Płomienny mówca, wybitny kaznodzieja i wielka osobowość telewizyjna.
więcej »
Cuda wciąż się zdarzają
Cuda miały miejsce nie tylko w pierwszych wiekach Kościoła. Mają miejsce także dzisiaj i są potwierdzeniem prawdy Ewangelii - przekonywał o. Dolindo, któremu sam Jezus podyktował słowa jednej z najskuteczniejszych modlitw.
więcej »
Spragnieni Boga i niepodległości
Muzyczna uczta z okazji jubileuszu 200-lecia diecezji siedleckiej i 100 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę.
więcej »
 

SONDA

 

Czy czas Adwentu jest nam potrzebny?

tak, to czas na refleksję w zabieganym świecie

nie, Adwent nic nie zmienia

najważniejsza jest chęć odmienienia życia w oczekiwaniu na Boże Narodzenie

to okazja do stanięcia w prawdzie wobec Boga i samego siebie, a przez to do nawróceniaLITURGIA SŁOWA


Poniedziałek
Czytania:
;
Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR