17 grudnia 2018 r. Imieniny obchodzą: Olimpia, Łukasz, Jolanta

Pogoda: Siedlce

Numer 50
13-19 grudnia 2018r.

menu

NEWS

Już za tydzień - z kolejnym wydaniem ECHA - kalendarz na 2019 r.!

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Region

 
 

Powrót do dobrego

29 sierpnia 2018 r.

Będzie jak dawniej


fot. ARCHIWUM

Po pięciu latach funkcjonowania filii Poczty Polskiej przywrócono w Leśnej Podlaskiej urząd z prawdziwego zdarzenia.

Likwidacja poczty i przekształcenie jej w agendę była ciosem dla mieszkańców gminy. Leśniański oddział włączono w struktury urzędu w oddalonym o ponad 10 km Konstantynowie. Decyzja o zamknięciu była niekorzystna zarówno ze względów praktycznych, jak i wizerunkowych. - To było niczym policzek. W Leśnej mamy siedzibę urzędu gminy, sanktuarium i klasztor oraz szkołę średnią rolniczą. W miejscowości pielęgnowane są patriotyczne tradycje. Nie zapominamy, że właśnie u nas nowych sił do walki nabierał oddział „Zenona”. Gmina liczy 4,5 tys. mieszkańców, więc likwidacja poczty była tym bardziej niezrozumiała - mówi Marian Tomkowicz, wiceprzewodniczący rady powiatu i dawny wójt Leśnej Podlaskiej.

Utworzenie filii Poczty Polskiej w Leśnej tłumaczono względami finansowymi. Podobny los miał czekać inne miejscowości. - W powiecie bialskim zamknięto dwa urzędy pocztowe, a potem… odstąpiono od kolejnych likwidacji. Niestety, zamkniętych urzędów nie przywrócono. Byłem wtedy wójtem, ale nic nie mogłem poradzić na takie działania - dodaje M. Tomkowicz.

 

Z pomocą życzliwych

O przewrócenie urzędu Poczty Polskiej starał się także Paweł Kazimierski, obecny wójt Leśnej Podlaskiej. Zabiegi włodarza i rady gminy nie przyniosły skutku. - Zacząłem korespondować z kierownictwem Poczty Polskiej. Pisałem maile do siedziby spółki w Warszawie, apelując o przywrócenie urzędu. Nie otrzymywałem jednak konkretnych odpowiedzi. Postanowiłem więc poprosić o pomoc senatora Grzegorza Biereckiego. Po jego interwencji spółka zaczęła robić analizy ekonomiczne. W staraniach wsparli mnie także wicestarosta bialski Janusz Skólimowski i prezydent Białej Podlaskiej Dariusz Stefaniuk. Ostatecznie otrzymaliśmy decyzję o przewróceniu Poczty Polskiej w Leśnej Podlaskiej - opowiada M. Tomkowicz. Uroczyste otwarcie nastąpiło 13 sierpnia.

 

Zmiana na plus

M. Tomkowicz zaznacza, że różnica między urzędem a jego filią jest dosyć znacząca. - Udowadniałem to, pisząc maile do Warszawy. Przez pięć lat trzech naszych listonoszy musiało jeździć po pocztę do Konstantynowa. Wracając, zaczynali rozwozić przesyłki. W ten sposób korespondencja dochodziła do Leśnej dopiero około 13.00 - 14.00. Funkcjonujące tu szkoły, urząd gminy i firmy potrzebowały tych przesyłek dużo wcześniej. Wszystko zmieni się od 1 września. Od tego dnia korespondencja będzie dowożona bezpośrednio do Leśnej już po 7.00, a listonosze dostarczą ją do placówek i firm w godzinach porannych - tłumaczy wiceprzewodniczący rady.

W przywróconym urzędzie będzie większa obsada. Obok listonoszy pojawi się naczelnik poczty i jego asystentka. - Obecność urzędu pocztowego, posterunku policji i kościoła dobrze świadczą o gminie. To są atrybuty państwa. Usługi pocztowe powinny być dostępne dla wszystkich obywateli. Jesteśmy szczęśliwi, że znów mamy u siebie w pełni działającą placówkę Poczty Polskiej. Kiedy upadły nadzieje na jej powrót, z pomocą przyszli życzliwi ludzie - podsumowuje M. Tomkowicz.

Poczta w Leśnej Podlaskiej jest czynna od poniedziałku do czwartku, od 7.30 do 14.30, a w piątki od 13.00 do 20.00.

Fot: pulsmiasta.tv

 

AWAW

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Zakończenie jubileuszu


W uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP nastąpiło oficjalne zakończenie obchodów jubileuszowych 200-lecia diecezji siedleckiej. Punktem kulminacyjnym była Eucharystia sprawowana pod przewodnictwem bp. Kazimierza Gurdy. Po Mszy św. obaj biskupi wręczali delegacjom poszczególnych parafii statuty II Synodu Diecezji Siedleckiej. Prawo zawarte w tych dokumentach wejdzie w życie 1 stycznia 2019 r. W czasie liturgii odczytano także dekret papieża Franciszka, który w roku jubileuszowym odznaczył godnością kapelana Jego Świętobliwości kilku księży naszej diecezji. Tego samego dnia wieczorem w katedrze odbył się uroczysty koncert zamykający jubileusz. [fot. K. Skorupski/Podlasie24.pl]

FOTOGALERIA

Znamy laureatów


Mirosław Roguski, Mieczysław Zawadzki, Mieczysław Gaja, Małgorzata i Waldemar Gujscy - to tegoroczni laureaci nagrody im. Ludomira Benedyktowicza. Nagrody przyznawane są za szczególne osiągnięcia w trzech dziedzinach: szeroko pojęta działalność artystyczna; twórczość i dorobek literacki, naukowy i publicystyczny; działalność patriotyczno-społeczno-humanitarna. [fot. W. Bobryk]

PATRONAT "ECHO"


Rok o. Pio
Dwa okrągłe jubileusze: 100 lat od otrzymania stygmatów i 50 lat od przejścia do domu Ojca - ten rok z pewnością będzie należał do św. o. Pio.
więcej »
Rekolekcje w sieci
„Kościół jest dobry” - czyli nic co Boskie nie jest im obce” to tytuł tegorocznych rekolekcji adwentowych przygotowanych przez www.profeto.pl.
więcej »
Chatka z piernika
Do 14 grudnia Gminny Ośrodek Kultury w Suchożebrach przyjmuje zgłoszenia do konkursu pt. Chatka z piernika w bożonarodzeniowej szacie.
więcej »
Grają i pomagają
W grudniu rusza trasa koncertowa Betlejem w Polsce 2018/2019. Więcej szczegółów na stronie www.betlejemwpolsce.pl.
więcej »
 

POLECAMY


To ty, szare Podlasie, rodzona ma kraino
Świętując jubileusz odzyskania przez Polskę niepodległości, warto skupić uwagę na tym, co działo się sto lat temu w miejscu, gdzie dzisiaj żyjemy. Książka „Tak rodziła się Niepodległość. Południowe Podlasie 1918” odsłania przed czytelnikiem panoramę wydarzeń sprzed wieku.
więcej »
Myśl właściwie
Abp Fulton J. Sheen - to jeden z najbardziej charyzmatycznych duchownych w historii amerykańskiego Kościoła. Płomienny mówca, wybitny kaznodzieja i wielka osobowość telewizyjna.
więcej »
Cuda wciąż się zdarzają
Cuda miały miejsce nie tylko w pierwszych wiekach Kościoła. Mają miejsce także dzisiaj i są potwierdzeniem prawdy Ewangelii - przekonywał o. Dolindo, któremu sam Jezus podyktował słowa jednej z najskuteczniejszych modlitw.
więcej »
Spragnieni Boga i niepodległości
Muzyczna uczta z okazji jubileuszu 200-lecia diecezji siedleckiej i 100 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę.
więcej »
 

SONDA

 

Czy czas Adwentu jest nam potrzebny?

tak, to czas na refleksję w zabieganym świecie

nie, Adwent nic nie zmienia

najważniejsza jest chęć odmienienia życia w oczekiwaniu na Boże Narodzenie

to okazja do stanięcia w prawdzie wobec Boga i samego siebie, a przez to do nawróceniaLITURGIA SŁOWA


Poniedziałek
Czytania:
;
Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR