19 stycznia 2019 r. Imieniny obchodzą: Marta, Henryk, Mariusz

Pogoda: Siedlce

Numer 3
17-23 stycznia 2019r.

menu

NEWS

Najnowsze badania przeprowadzone przez włoskich naukowców potwierdzają, że „człowiek, który został okryty Całunem Turyńskim, został wcześniej ukrzyżowany”. Określają też dokładne miejsce ciosu, zadanego włócznią, która przebiła bok Jezusa i potwierdzają autentyczność śladów krwi znajdujących się na Całunie. Więcej w bieżącym wydaniu ECHA...

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Kultura

 
 

Spotkania z piosenką

5 września 2018 r.

Lirycznie i klimatycznie


fot. BF

Już po raz 23 w Radzyniu Podlaskim zabrzmiała piosenka autorska. Każdy wieczór był inny, w innym klimacie, z innymi gośćmi.

Ogólnopolskie Spotkania z Piosenką Autorską „Oranżeria 2018” rozpoczęły się w piątek 31 sierpnia. Tego wieczoru odbyły się dwa koncerty - najpierw Ewa Szlachcic i Piotr Bogutyn zaprezentowali twórczość Jonasza Kofty, a zaraz po nich ze swoimi największymi przebojami wystąpiła Izabela Trojanowska. Dyrektor Radzyńskiego Ośrodka Kultury Robert Mazurek, który po raz pierwszy był organizatorem Oranżerii, doskonale wiedział, czego oczekuje radzyńska publiczność. - Tak naprawdę z tym niezwykłym wydarzeniem muzycznym jestem związany od samego początku, czyli od 1997 r. a zatem od drugiej edycji. Byłem jej widzem i słuchaczem, dzięki czemu poznałem klimat imprezy - opowiada R. Mazurek.

- Pierwszy dzień jest zawsze poświęcony jakiejś osobie. W tym roku przypada 30 rocznica śmierci J. Kofty, wybitnego poety, i było dla mnie jasne, że to właśnie wokół niego powinien koncentrować się pierwszy koncert. Bardzo dobrze się złożyło, że pochodzący z Radzynia P. Bogutyn w ubiegłym roku powiedział mi, że z E. Szlachcic posiadają w swoim repertuarze utwory z wierszami J. Kofty. Dlatego kiedy zostałem dyrektorem ośrodka kultury, przyszła mi myśl, że to właśnie oni rozpoczną tegoroczną Oranżerię. Piotr gra z różnymi wykonawcami i stał się wspólnym mianownikiem tych koncertów, ponieważ akompaniował również I. Trojanowskiej - dodaje.

 

Wyjątkowo wyedukowana publiczność

Drugiego dnia po przesłuchaniach konkursowych w koncercie promującym płytę „Błędne koło” zaprezentował się zespół Czerwony tulipan, który zebrał na widowni duże grono swoich wielbicieli. Wystąpił on już kiedyś na Oranżerii, a dokładnie w 1997 r. Podczas sobotniego koncertu muzycy obiecali, że na pewno jeszcze wrócą na radzyńską scenę, bo mają dla kogo grać, podkreślając, iż radzyńska publiczność jest wyedukowana muzycznie i wie, czego chce. Podczas koncertu widownia bardzo dobrze się bawiła ale też wzruszała, a po nim każdy miał okazję dostać autograf, kupić płytę albo chwilę porozmawiać z zespołem.

 

Szczęśliwy debiut

Niedziela to dzień podsumowań. Podczas sobotnich przesłuchań jury w składzie Jan Kondrak - przewodniczący, P. Bogutyn oraz Marian Kwasowiec zakwalifikowało do koncertu laureatów pięciu artystów: Weronikę Adamską, której akompaniowała Marta Obroślak, Idę Dzik, Michała Konstrata, Justynę Sieniuć oraz Andrzeja Dębowskiego z Warszawy, który na Oranżerii wystąpił pierwszy raz. Okazało się, że był to szczęśliwy debiut. Wykonawca bowiem zdobył pierwszą nagrodę. - Znalazłem się na tej scenie dzięki dziwnemu, a jednocześnie wspaniałemu zbiegowi okoliczności, ponieważ został przedłużony termin składania zgłoszeń. Dowiedziałem się o Oranżerii pocztą pantoflową od znajomych - uczestników różnych festiwali. Śpiewam swoje teksty od ośmiu lat - powiedział.

Andrzej jest bardzo skromnym człowiekiem, ale trzeba zaznaczyć, że ma już na swoim koncie płytę „Skruchy i erotyki dla Ewy”. Nagrał ją wspólnie z Mateuszem Nagórskim. Na album składają się nieumuzycznione przez autora piosenki do wierszy Jacka Kaczmarskiego. Andrzej jest laureatem grand prix Ogólnopolskiego Przeglądu Piosenki Autorskiej w 2012 r., zajął również drugie miejsce oraz otrzymał nagrodę Polonii na Festiwalu Piosenki Poetyckiej im. Jacka Kaczmarskiego. Wygrał też konkurs Piosenki Kabaretowej im. Jeremiego Przybory. Podczas Oranżerii zajął pierwsze miejsce i wygrał 2 tys. zł, został także zakwalifikowany przez jury do udziału w przeglądzie 54 Studenckiego Festiwalu Piosenki w Krakowie.

Drugą nagrodę w wysokości 1 tys. zł otrzymała J. Sieniuć, a trzecią w wysokości 500 zł otrzymali: I. Dzik oraz M. Konstrat, który jest - można powiedzieć - weteranem Oranżerii. - Przyjeżdżam tu od dawna. W tym roku chyba jestem dziesiąty raz. Piszę teksty, muzyka mi w duszy gra i będę tu wracał - zapewnił.

Jury przyznało również wyróżnienie za walory wokalne oraz nagrodę specjalną - Aniołka im. Agaty Budzyńskiej za jasny i przejrzysty przekaz - które powędrowały do W. Adamskiej.

 

Na deser „Perłowa łódź”

23 edycję Oranżerii zakończył występ Antoniny Krzysztoń. Jej piosenki oczarowały radzyńską publiczność. Z sali słychać było wspólnie śpiewany refren „Perłowej łodzi”, ale nie tylko. Słuchacze dali się porwać i ponieść tej pięknej muzyce, która wybrzmiała jak modlitwa.

To były trzy wspaniałe wieczory, dla tych którzy kochają muzykę i poezję. Była to prawdziwa uczta i już czekamy na kolejną Oranżerię.

Beata Fijałek

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Misyjni kolędnicy


W Diecezjalnym Spotkaniu Kolędników i Kół Misyjnych uczestniczyło ponad 250 dzieci wraz z opiekunami - przedstawiciele kół i ognisk misyjnych. Zaprezentowało się 11 grup z terenu diecezji siedleckiej: Leopoldowa, Ostrówek, Domanic, Huszlewa, Pruszyna, Woli Poduchownej, Maciejowic, Grębkowa, Radzynia Podlaskiego, Sobolewa i Wierzbna. Środki, które zebrali młodzi kolędnicy, zostaną przeznaczone na pomoc ich rówieśnikom z Rwandy i Burundi. [fot. Monika Król]

FOTOGALERIA

Uliczne jasełka


Barwne korowody wyruszyły najpierw na ulice dużych metropolii, dziś zaś stały się chlebem powszednim w tysiącach miast, miasteczek i wiosek. Miliony ludzi wychodzą tego dnia na ulice, by cieszyć się sobą, wspólnie śpiewać kolędy, by móc się policzyć. Orszaki pokazują, że - pomimo ostrych podziałów - istnieje coś, co nas łączy. I nie jest to taka czy inna inicjatywa polityczna, ale chrześcijaństwo, przesłanie Ewangelii, tysiącletnia tradycja.

PATRONAT "ECHO"


Grają i pomagają
W grudniu rusza trasa koncertowa Betlejem w Polsce 2018/2019. Więcej szczegółów na stronie www.betlejemwpolsce.pl.
więcej »
Zaśpiewają o Bożym Narodzeniu
19 stycznia po raz 18 będzie okazja do posłuchania kolęd i pastorałek wschodnich regionów Polski, a także z Ukrainy oraz Białorusi.
więcej »
New Year’s Party 2019
Już 19 stycznia w sali „Podlasie” Miejskiego Ośrodka Kultury w Siedlcach odbędzie się koncert noworoczno-charytatywny pod nazwą „New Year’s Party 2019”.
więcej »
 

POLECAMY


O oczekiwaniu i obecności
Jedyną właściwą odpowiedzią na tę dojmującą tęsknotę jest Bóg. Papież Benedykt XVI przypomina, że chrześcijanie oczekują powtórnego przyjścia Pana, jednocześnie już żyjąc tym, czego się spodziewają.
więcej »
Cuda wciąż się zdarzają
Cuda miały miejsce nie tylko w pierwszych wiekach Kościoła. Mają miejsce także dzisiaj i są potwierdzeniem prawdy Ewangelii - przekonywał o. Dolindo, któremu sam Jezus podyktował słowa jednej z najskuteczniejszych modlitw.
więcej »
O księżach z krwi i kości
Dlaczego jedni stawiają księży na świeczniku, a drudzy wdeptują ich w ziemię? Bo nie rozumieją, czym jest kapłaństwo i kim tak naprawdę jest kapłan.
więcej »
X Pielgrzymka Amazonek do Matki Bożej Kodeńskiej
Jubileuszowa pielgrzymka odbędzie się w niedzielę 3 lutego. Centralnym punktem uroczystości będzie Msza św. pod przewodnictwem biskupa siedleckiego.
więcej »
 

SONDA

 

Czego uczą nas bł. Męczennicy Podlascy?

że są wartości, których za wszelką cenę trzeba bronić, nawet za cenę życia

że wierność Bogu bardzo dużo kosztuje

zaufania mimo wszystko - z wiarą, że wyda ono błogosławione owoce

są wzorem odwagi - także, a może zwłaszcza, dla młodych ludzi

trudno powiedzieć - unici żyli w innych czasach, borykali się z innymi problemamiLITURGIA SŁOWA


Sobota
Czytania:
;
Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR