19 stycznia 2019 r. Imieniny obchodzą: Marta, Henryk, Mariusz

Pogoda: Siedlce

Numer 3
17-23 stycznia 2019r.

menu

NEWS

Najnowsze badania przeprowadzone przez włoskich naukowców potwierdzają, że „człowiek, który został okryty Całunem Turyńskim, został wcześniej ukrzyżowany”. Określają też dokładne miejsce ciosu, zadanego włócznią, która przebiła bok Jezusa i potwierdzają autentyczność śladów krwi znajdujących się na Całunie. Więcej w bieżącym wydaniu ECHA...

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Rozmaitości

 
 

Dzień Polesia Zachodniego

5 września 2018 r.

Muzyka i smaki


fot. JS

Stowarzyszenie Inicjatyw Lokalnych „Dubeczno - Polesie Zachodnie” zorganizowało małe święto, przypominając pieśni i miejscową kuchnię sprzed lat.

Dzień Polesia Zachodniego z udziałem Koła Gospodyń Miejskich „Zosie Samosie” z Włodawy był m.in. okazją do prezentacji smaków Polesia. Panie serwowały dania żydowskie, a ze sceny płynęła muzyka Zespołu Męskiego z Dubeczna oraz śpiew Seniorek i Kulczynianek. Wystąpił także zespół Hańszczanie oraz teatr „Animalo” z Dubeczna. Wydarzenie tradycyjnie odbyło się w Domu Kultury w Dubecznie. Panie z Koła Gospodyń Miejskich „Zosie Samosie”, przygotowując się do pokazów kulinarnych, sięgnęły do historii Dubeczna i do przepisów z czasów przedwojennych, kiedy gminę zamieszkiwali w znacznej większości Żydzi. - W okolicy był młyn, olejarnia, piwiarnia, wiatrak, a ich właścicielami byli Żydzi - opowiada Renata Holaczuk z KGM „Zosie Samosie”.

- Dlatego postanowiłyśmy przygotować potrawy kuchni żydowskiej. Tak się złożyło, że Dzień Polesia Zachodniego odbywa się w sobotę, a był to czas, gdy kobiety żydowskie wyjmowały czulent z szabaśnika; więc serwujemy właśnie tę potrawę, zapraszając na pokaz jej gotowania. Proponujemy także spróbowanie kugielu, z użyciem ręcznie robionego makaronu, twarogu, owoców, skórki pomarańczowej, cynamonu, kardamonu i anyżu - dodaje gospodyni.

„Zosie Samosie” zapraszały również do degustacji jarskiego smalcu na bazie fasoli, macy oraz kompotu z cynamonem.

 

U początków święta

Stowarzyszenie Inicjatyw Lokalnych „Dubeczno - Polesie Zachodnie” dziesięć lat temu, zanim jeszcze rozpoczęło działalność, zorganizowało majówkę dla mieszkańców. - Imprezę rozpoczęliśmy w funkcjonującym 50 lat domu kultury - opowiada Piotr Kazanecki, prezes stowarzyszenia. - Pierwszym naszym założeniem było uaktywnienie placówki, w której działał tylko zespół śpiewaczy i stał stół do ping-ponga. Stowarzyszenie zawiązaliśmy, czując się odpowiedzialni za rozwój miejscowości. Zaczęło się od zaproszenia zespołu „Saratowska Polonia”. Tak powstał pomysł organizacji Dnia Polesia Zachodniego - wspomina P. Kazanecki. W programie, obok prezentacji twórczości zespołu polonijnego, był pokaz miejscowych śpiewaków oraz opowieść o historii Dubeczna.

Stowarzyszenie znane jest w okolicy również z organizacji imprez kulturalnych, zabaw andrzejkowych i sylwestrowych czy wieczorków wspomnień. Wspólnie z Hutnikiem Dubeczno kilka razy zorganizowało Turniej Dzikich Drużyn Piłkarskich.

 

Gra terenowa po okolicy

Dubeczno - największa miejscowość w gminie Hańsk, na obszarze Polesia Zachodniego, znane jest z rozległego kompleksu torfowisk, bagien, lasów i jeziora. Znawcy odnajdą tu zespoły tundry i lasotundry, przyrodnicy rzadkie gatunki roślin i zwierząt, a turyści - wspaniałe tereny do wypoczynku. - Krainę promujemy zarówno poprzez organizowanie Dnia Polesia Zachodniego, ale także proponując udział w grze terenowej - mówi P. Kazanecki. - Początkowo korzystały z niej osoby zamieszkujące gminę, ale z czasem zaczęli przyjeżdżać do nas rowerzyści z okolicy i turyści. Teren objęty grą można przejechać rowerem w ciągu kilkudziesięciu minut, a idąc pieszo - trzeba poświęcić kilka godzin. Uczestnik zaopatrzony w mapę zapoznaje się z okolicą, wykonując określone zadania - wyjaśnia prezes stowarzyszenia. Gra terenowa tematycznie dotyczy historii Dubeczna, jego bogactwa kulturowego i naturalnego.

- W okresie międzywojennym mieszkańcami w znacznej większości byli Żydzi, dużo było Niemców wyznania ewangelickiego, byli też Polacy i kilka rodzin ukraińskich. Po kolonistach niemieckich pozostał cmentarz ewangelicki z ok. 1900 r., który porządkują mieszkańcy gminy. Aktywnie w te prace włączają się także członkowie stowarzyszenia - opowiada P. Kazanecki. - Staramy się przypominać o dawnych czasach. Posiadamy duży zbiór zdjęć historycznych, dokumentujemy i spisujemy historię. Poznaliśmy np. człowieka z rodziny żydowskiej, który urodził się w naszej miejscowości, a potem zamieszkał w Izraelu - dodaje prezes stowarzyszenia.

W Dubecznie znajduje się huta szkła założona w 1872 r. Do II wojny światowej jej właścicielem była żydowska rodzina Szuldbergów. Podobnie, jak 100 lat temu, tak i dziś wszystko robi się tu ręcznie. - W ubiegłym roku, w ramach obchodów Dnia Polesia Zachodniego można było zapoznać się z tradycyjnym, ręcznym wyrobem szkła stołowego - podkreśla P. Kazanecki. Sukcesem okazała się wystawa „Huta szkła w Dubecznie w XX w.”, którą można było obejrzeć w muzeach i bibliotekach na terenie całego kraju.

JS

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Misyjni kolędnicy


W Diecezjalnym Spotkaniu Kolędników i Kół Misyjnych uczestniczyło ponad 250 dzieci wraz z opiekunami - przedstawiciele kół i ognisk misyjnych. Zaprezentowało się 11 grup z terenu diecezji siedleckiej: Leopoldowa, Ostrówek, Domanic, Huszlewa, Pruszyna, Woli Poduchownej, Maciejowic, Grębkowa, Radzynia Podlaskiego, Sobolewa i Wierzbna. Środki, które zebrali młodzi kolędnicy, zostaną przeznaczone na pomoc ich rówieśnikom z Rwandy i Burundi. [fot. Monika Król]

FOTOGALERIA

Uliczne jasełka


Barwne korowody wyruszyły najpierw na ulice dużych metropolii, dziś zaś stały się chlebem powszednim w tysiącach miast, miasteczek i wiosek. Miliony ludzi wychodzą tego dnia na ulice, by cieszyć się sobą, wspólnie śpiewać kolędy, by móc się policzyć. Orszaki pokazują, że - pomimo ostrych podziałów - istnieje coś, co nas łączy. I nie jest to taka czy inna inicjatywa polityczna, ale chrześcijaństwo, przesłanie Ewangelii, tysiącletnia tradycja.

PATRONAT "ECHO"


Grają i pomagają
W grudniu rusza trasa koncertowa Betlejem w Polsce 2018/2019. Więcej szczegółów na stronie www.betlejemwpolsce.pl.
więcej »
Zaśpiewają o Bożym Narodzeniu
19 stycznia po raz 18 będzie okazja do posłuchania kolęd i pastorałek wschodnich regionów Polski, a także z Ukrainy oraz Białorusi.
więcej »
New Year’s Party 2019
Już 19 stycznia w sali „Podlasie” Miejskiego Ośrodka Kultury w Siedlcach odbędzie się koncert noworoczno-charytatywny pod nazwą „New Year’s Party 2019”.
więcej »
 

POLECAMY


O oczekiwaniu i obecności
Jedyną właściwą odpowiedzią na tę dojmującą tęsknotę jest Bóg. Papież Benedykt XVI przypomina, że chrześcijanie oczekują powtórnego przyjścia Pana, jednocześnie już żyjąc tym, czego się spodziewają.
więcej »
Cuda wciąż się zdarzają
Cuda miały miejsce nie tylko w pierwszych wiekach Kościoła. Mają miejsce także dzisiaj i są potwierdzeniem prawdy Ewangelii - przekonywał o. Dolindo, któremu sam Jezus podyktował słowa jednej z najskuteczniejszych modlitw.
więcej »
O księżach z krwi i kości
Dlaczego jedni stawiają księży na świeczniku, a drudzy wdeptują ich w ziemię? Bo nie rozumieją, czym jest kapłaństwo i kim tak naprawdę jest kapłan.
więcej »
X Pielgrzymka Amazonek do Matki Bożej Kodeńskiej
Jubileuszowa pielgrzymka odbędzie się w niedzielę 3 lutego. Centralnym punktem uroczystości będzie Msza św. pod przewodnictwem biskupa siedleckiego.
więcej »
 

SONDA

 

Czego uczą nas bł. Męczennicy Podlascy?

że są wartości, których za wszelką cenę trzeba bronić, nawet za cenę życia

że wierność Bogu bardzo dużo kosztuje

zaufania mimo wszystko - z wiarą, że wyda ono błogosławione owoce

są wzorem odwagi - także, a może zwłaszcza, dla młodych ludzi

trudno powiedzieć - unici żyli w innych czasach, borykali się z innymi problemamiLITURGIA SŁOWA


Sobota
Czytania:
;
Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR