17 grudnia 2018 r. Imieniny obchodzą: Olimpia, Łukasz, Jolanta

Pogoda: Siedlce

Numer 50
13-19 grudnia 2018r.

menu

NEWS

Już za tydzień - z kolejnym wydaniem ECHA - kalendarz na 2019 r.!

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Region

 
 

Obchody Święta Wojsk Lądowych

12 września 2018 r.

Wojsko wraca do miasta


fot. LS

Podjąłem decyzję o utworzeniu nowej dywizji Wojska Polskiego, której dowództwo będzie mieściło się w Siedlcach - powiedział Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej, podczas inauguracji obchodów Święta Wojsk Lądowych, która odbyła się 9 września na pl. gen. Sikorskiego.

Uroczystości rozpoczęła odprawiona w katedrze Msza św. w intencji żołnierzy, pracowników wojska oraz ich rodzin. Eucharystii przewodniczył delegat biskupa polowego Wojska Polskiego ks. płk Bogdan Radziszewski. W wygłoszonej homilii kapłan nawiązał do przypadającej 12 września 335 rocznicy wiktorii wiedeńskiej króla Jana III Sobieskiego i przypomniał jego słowa: „Przybyliśmy, zobaczyliśmy i Bóg zwyciężył”. Wiernym i żołnierzom ks. B. Radziszewski życzył, by „otwieranie się na Boga w życiu codziennym i codziennej służbie było zstępowaniem do swego wnętrza, do korzeni swoich wartości, takich jak Bóg, honor, ojczyzna, prawda, miłość, dobroć i sprawiedliwość”.

W nabożeństwie uczestniczyli: minister obrony narodowej M. Błaszczak, sekretarz stanu w resorcie obrony omasz Zdzikot, szef Sztabu Generalnego gen. broni Rajmund Andrzejczak, dowódca generalny Rodzajów Sił Zbrojnych gen. broni Jarosław Mika, inspektor Wojsk Lądowych gen. bryg. Wojciech Grabowski, przedstawiciele władz samorządowych na czele z prezydentem Siedlec Wojciechem Kudelskim, poczty sztandarowe oraz kompanie reprezentacyjne jednostek wojsk lądowych.

 

Liczniejsze i nowocześniejsze wojsko

Dalsze uroczystości odbyły się na pl. gen. Sikorskiego. - To ważny dzień i ważny rok, bo obchodzimy 100-lecie odzyskania niepodległości. Ale to także rok, który zapisze się w historii miasta Siedlce i w historii Wojska Polskiego. Podjąłem decyzję, by utworzyć nową dywizję - poinformował minister M. Błaszczak. - Dowództwo 18 Dywizji Zmechanizowanej, którą z założenia zlokalizowaliśmy na wschód od Wisły, mieściło się będzie w Siedlcach - dodał szef resortu obrony. Nowa dywizja ma spełniać wszystkie standardy NATO i być gotowa do wykorzystania w ramach wzmocnienia sojuszniczego. Podstawowym jej zadaniem będzie jednak obrona terytorium RP.

Minister, mówiąc o sytuacji bezpieczeństwa i zadaniach, które stoją przed Wojskiem Polskim, zaznaczył, że powołanie czwartej dywizji jest działaniem wzmacniającym wschodnią flankę i wynika z potrzeby operacyjnej. - W tym roku koncentrujemy nasze wysiłki na tym, aby Wojsko Polskie było liczniejsze, wyposażone w nowocześniejszy sprzęt i bardziej osadzane w strukturach NATO. Stąd proces modernizacji i kolejne kontrakty, podpisanie umowy na kupienie baterii Patriot i negocjacje na bardzo duży kontrakt dla wojska - podkreślił M. Błaszczak.

 

Nawiązanie do historii

Numer nowo powołanej dywizji ma nawiązywać do jednostki z czasów II Rzeczypospolitej. - W ten sposób chcemy odwołać się do 1918 r., kiedy Polska odzyskała niepodległość, a także do wydarzeń sprzed 98 lat, czyli zwycięskiej Bitwy Warszawskiej, która przesądziła o losach Europy i świata - wyjaśnił minister. - Wówczas wyróżniała się 18 Dywizja Piechoty, nazywana żelazną dywizją. Nadanie tego numeru nowej jednostce stanowi nawiązanie do heroicznego czynu polskich żołnierzy - podkreślił szef obrony narodowej. - Pokazujemy tym samym, że wzmacniamy zdolności obronne Rzeczpospolitej. Nowy związek taktyczny ma dowodzić, iż bezpieczeństwo Polski i Polaków leży nam na sercu - deklarował minister.

Poinformował także, że aby proces wcielenia żołnierzy przebiegał sprawnie, stworzono ogólnopolski bank danych, w którym można znaleźć informacje o wolnych stanowiskach w polskiej armii, a w zatwierdzonym przez rząd budżecie na 2019 r. ujęto środki na podwyżki wynagrodzeń i uposażeń dla wojska.

 

Ściana wschodnia już niebezbronna

Zadowolenia z utworzenia w Siedlcach dywizji nie krył prezydent W. Kudelski. - Z przerażeniem patrzyliśmy, jak w ostatnich latach wojska w naszym regionie ubywa. Z przerażeniem słuchaliśmy wypowiedzi, że Polskę po prawej stronie Wisły należy zachwaścić, bo szkoda nawet pieniędzy na sadzonki. Cieszymy się, że ściana wschodnia nie będzie już taka bezbronna - stwierdził. Prezydent chwalił też przedstawicieli rządu za mające pokrycie w działaniach obietnice dla Polski wschodniej, do których zaliczył m.in. budowę autostrady A2 do Siedlec i dalej - do granicy państwa. Z kolei minister podziękował prezydentowi Kudelskiemu „za podejście do spraw związanych z bezpieczeństwem i za zaangażowanie”, podkreślając tym samym rangę współpracy między wojskiem a społecznościami lokalnymi. Samorząd siedlecki został wymieniony jako ten, gdzie dzieje się to wyjątkowo dobrze.

 

Nabór do armii

W strukturze 18 Dywizji Zmechanizowanej znajdą się trzy brygady. Dwie, które już funkcjonują - 1 Brygada Pancerna i 21 Brygada Strzelców Podhalańskich, oraz trzecia, która zostanie dopiero utworzona. Jej szeregi mają zasilić żołnierze dopiero rozpoczynający służbę wojskową. - To dla mnie ważne, aby proces naboru do armii był dynamiczny, dlatego zostanie uruchomiona kampania „Zostań żołnierzem Rzeczypospolitej” - tłumaczył szef resortu obrony narodowej. - Dziś fenomenem cieszą się klasy mundurowe, bardzo dobrze rozwijają się także wojska obrony terytorialnej. Chcę wykorzystać tę energię, ten zapał, aby stworzyć nową brygadę wojsk operacyjnych - podkreślił M. Błaszczak.

Za sformowanie nowego związku taktycznego będzie odpowiedzialny gen. bryg. Jarosław Gromadziński. Ma 47 lat, jest absolwentem wrocławskiej Wyższej Oficerskiej Szkoły Wojsk Zmechanizowanych (obecnie Akademia Wojsk Lądowych) oraz uczelni NATO. Dotychczas był zastępcą dowódcy 12 Dywizji Zmechanizowanej. Wcześniej dowodził 15 Giżycką Brygadą Zmechanizowaną, która współpracuje z Batalionową Grupą Bojową NATO, służył także w 14 Brygadzie Zmechanizowanej, 9 Brygadzie Kawalerii Pancernej, 16 Dywizji Zmechanizowanej oraz w Sztabie Generalnym Wojska Polskiego. - To doświadczony oficer, przeszedł wszystkie szczeble dowodzenia i ma świetne relacje z żołnierzami armii sojuszniczych - zaznaczył minister. - Jestem przekonany, że gen. J. Gromadziński sprosta temu zadaniu i będziemy mogli obserwować, jak przebiega proces tworzenia związku taktycznego - dodał.

 

Medale i wojskowy piknik

Nowo mianowany dowódca, dziękując za zaufanie i szansę dowodzenia 18 Dywizją Zmechanizowaną, przyznał, że zdaje sobie sprawę, iż „nie będzie to łatwe zadanie, ale zostanie ono wykonane. - Siłę 18 dywizji pokładam w tradycji tej chlubnej 18 Dywizji Piechoty, która zasłynęła w walkach roku 1920. Dywizja stanęła godnie też do walki o ojczyznę w 1939 r., wchodząc w skład Samodzielnej Grupy Operacyjnej „Narew”. Zapewniam, że nowa jednostka będzie żelaznym gwarantem bezpieczeństwa Polski południowo-wschodniej - podkreślił gen. Gromadziński. Służbę na stanowisku dowódcy rozpocznie 17 września. - To też nie jest przypadek. Wszyscy mamy świadomość tego, co wydarzyło się 17 września 1939 r. - przypomniał minister.

Spotkanie z żołnierzami było także okazją do podziękowania za profesjonalizm i nienaganną służbę. Podczas uroczystości minister wręczył medale „Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny”. Uroczysty apel zakończyła defilada pododdziałów.

Inauguracji Święta Wojsk Lądowych towarzyszył także piknik wojskowy. Goście mogli zobaczyć sprzęt z 1 Brygady Pancernej, 15 Brygady Zmechanizowanej i 11 Pułku Artylerii, w tym m.in. czołg Leopard 2A5, kołowy transporter opancerzony Rosomak oraz samobieżną haubicę Krab.

HAH

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Zakończenie jubileuszu


W uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP nastąpiło oficjalne zakończenie obchodów jubileuszowych 200-lecia diecezji siedleckiej. Punktem kulminacyjnym była Eucharystia sprawowana pod przewodnictwem bp. Kazimierza Gurdy. Po Mszy św. obaj biskupi wręczali delegacjom poszczególnych parafii statuty II Synodu Diecezji Siedleckiej. Prawo zawarte w tych dokumentach wejdzie w życie 1 stycznia 2019 r. W czasie liturgii odczytano także dekret papieża Franciszka, który w roku jubileuszowym odznaczył godnością kapelana Jego Świętobliwości kilku księży naszej diecezji. Tego samego dnia wieczorem w katedrze odbył się uroczysty koncert zamykający jubileusz. [fot. K. Skorupski/Podlasie24.pl]

FOTOGALERIA

Znamy laureatów


Mirosław Roguski, Mieczysław Zawadzki, Mieczysław Gaja, Małgorzata i Waldemar Gujscy - to tegoroczni laureaci nagrody im. Ludomira Benedyktowicza. Nagrody przyznawane są za szczególne osiągnięcia w trzech dziedzinach: szeroko pojęta działalność artystyczna; twórczość i dorobek literacki, naukowy i publicystyczny; działalność patriotyczno-społeczno-humanitarna. [fot. W. Bobryk]

PATRONAT "ECHO"


Rok o. Pio
Dwa okrągłe jubileusze: 100 lat od otrzymania stygmatów i 50 lat od przejścia do domu Ojca - ten rok z pewnością będzie należał do św. o. Pio.
więcej »
Rekolekcje w sieci
„Kościół jest dobry” - czyli nic co Boskie nie jest im obce” to tytuł tegorocznych rekolekcji adwentowych przygotowanych przez www.profeto.pl.
więcej »
Chatka z piernika
Do 14 grudnia Gminny Ośrodek Kultury w Suchożebrach przyjmuje zgłoszenia do konkursu pt. Chatka z piernika w bożonarodzeniowej szacie.
więcej »
Grają i pomagają
W grudniu rusza trasa koncertowa Betlejem w Polsce 2018/2019. Więcej szczegółów na stronie www.betlejemwpolsce.pl.
więcej »
 

POLECAMY


To ty, szare Podlasie, rodzona ma kraino
Świętując jubileusz odzyskania przez Polskę niepodległości, warto skupić uwagę na tym, co działo się sto lat temu w miejscu, gdzie dzisiaj żyjemy. Książka „Tak rodziła się Niepodległość. Południowe Podlasie 1918” odsłania przed czytelnikiem panoramę wydarzeń sprzed wieku.
więcej »
Myśl właściwie
Abp Fulton J. Sheen - to jeden z najbardziej charyzmatycznych duchownych w historii amerykańskiego Kościoła. Płomienny mówca, wybitny kaznodzieja i wielka osobowość telewizyjna.
więcej »
Cuda wciąż się zdarzają
Cuda miały miejsce nie tylko w pierwszych wiekach Kościoła. Mają miejsce także dzisiaj i są potwierdzeniem prawdy Ewangelii - przekonywał o. Dolindo, któremu sam Jezus podyktował słowa jednej z najskuteczniejszych modlitw.
więcej »
Spragnieni Boga i niepodległości
Muzyczna uczta z okazji jubileuszu 200-lecia diecezji siedleckiej i 100 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę.
więcej »
 

SONDA

 

Czy czas Adwentu jest nam potrzebny?

tak, to czas na refleksję w zabieganym świecie

nie, Adwent nic nie zmienia

najważniejsza jest chęć odmienienia życia w oczekiwaniu na Boże Narodzenie

to okazja do stanięcia w prawdzie wobec Boga i samego siebie, a przez to do nawróceniaLITURGIA SŁOWA


Poniedziałek
Czytania:
;
Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR