21 lutego 2019 r. Imieniny obchodzą: Eleonora, Feliks, Kiejstus

Pogoda: Siedlce

Numer 8
21-27 lutego 2019r.

menu

NEWS

W numerze materiały formacyjne dla Kół Żywego Różańca. Polecamy!

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Region

 
 

Zakończenie inwestycji

25 września 2018 r.

Centrum przesiadkowe otwarte


fot. HAH

W poniedziałek 24 września uroczyście otwarto w Siedlcach centrum przesiadkowe, na które składają się nowy dworzec autobusowy oraz dwupoziomowy parking.

Uroczystość oddania inwestycji do użytku rozpoczęła Msza św. w kościele pw. św. Jana Pawła II w intencji miasta, wykonawców, projektantów i użytkowników nowych obiektów. Nabożeństwu przewodniczył biskup diecezji siedleckiej Kazimierz Gurda, który pogratulował władzom miasta kolejnej inwestycji. - Siedlce pięknieją. Nowe, tak potrzebne obiekty i rozwiązania komunikacyjne ułatwiają życie mieszkańcom, a miasto jest im coraz bardziej przyjazne - powiedział biskup, który dokonał także poświęcenia obiektu. Centrum przesiadkowe zlokalizowano na terenach miejskich, które w przeszłości należały do kolei, w obrębie ulic: Składowej, Orlicz-Dreszera i Partyzantów. Budowa centrum to jedna z inwestycji, które mają usprawnić transport w tej części miasta.

Pod koniec czerwca do użytku oddano trzeci odcinek wewnętrznej obwodnicy miasta wyprowadzający część ruchu kołowego z centrum, a także tunel pod torami kolejowymi łączący północną i południową część Siedlec.

- Wyszliśmy z założenia, że nie wystarczy kupić samolot, trzeba wybudować lotnisko, na którym wyląduje. Zależy nam na tym, aby wszyscy przejeżdżający przez nasz miasto mieli dogodne warunki - stwierdził prezydent Wojciech Kudelski. - Dzięki kolejarzom udało nam się pozyskać teren po to, by wybudować obwodnicę, nie gdzieś poza miastem, ale przechodzącą przez jego środek. A centrum przesiadkowe to nasze lotnisko, na którym zatrzymają się turyści, pracownicy dojeżdżający do Warszawy, przyjeżdżający do Siedlec. Tu zostawią samochody, a komunikacją miejską dojadą do szkół, pracy, urzędów, sklepów, zostawią pieniądze. Obiekty centrum przesiadkowego, podobnie jak tunel i wybudowane obwodnice to inwestycje, które służą nie tylko Siedlcom, ale całemu regionowi - podsumował W. Kudelski. Prezydent podziękował wszystkim, którzy przyłożyli rękę i swoją pracę do tego, żeby znalazły się środki, a także radnym, którzy zagłosowali za często ryzykownymi decyzjami.

 

Patrzeć w przyszłość

Minister energii Krzysztof Tchórzewski gratulował władzom Siedlec olbrzymiego wysiłku inwestycyjnego. - Nasze miasto pięknieje, staje się centrum lokalnym, rozwojowym. Niezwykle ważne jest to, że wyciąga rękę też do naszych sąsiadów, pomaga organizować transport lokalny - przyznał minister. - Pamiętam, gdy pracowałem jeszcze na kolei, jak budowano tu hale na potrzeby lokomotywowni. To było jednak kilkadziesiąt lat temu. Obiekty zdekapitalizowały się, a miasto miało świetny pomysł na wybudowanie obiektów, które służą całemu regionowi. Przeniesienie pod dworzec kolejowy ruchu autobusowego oraz wybudowanie potężnego parkingu to świetny i nowoczesny pomysł. Bezpośrednia łączność ze stolicą jest dla nas wielką szansą, dlatego siedlczanie i cały nasz region mogą patrzeć pogodnie w przyszłość - dodał K. Tchórzewski.

O słuszności podjętej decyzji mówiła też poseł Anna Maria Siarkowska, która życzyła, aby „centrum przesiadkowe dla wielu było jednak przystankiem docelowym”. Na znaczenie inwestycji dla rozwoju miasta i regionu wskazały także wicemarszałek Ewa Janina Orzełowska oraz członek zarządu województwa mazowieckiego Elżbieta Lanc.

 

Parking i dworzec

Centrum przesiadkowe to przede wszystkim dwupoziomowy parking na 300 miejsc postojowych (po 150 na parterze i górnym poziomie), z którego będą mogły skorzystać osoby codziennie dojeżdżające do pracy w Warszawie. W skład centrum weszło także 18 zadaszonych wiat przystankowych do obsługi komunikacji miejskiej i regionalnej. Centrum przesiadkowe będzie otwarte dla wszystkich przewoźników obsługujących miasto. Przez pięć lat - w związku z tym, że inwestycja jest dofinansowana ze środków europejskich - nie będzie pobierana żadna opłata. Dotyczy to zarówno przewoźników autobusowych, jak i parkujących kierowców aut osobowych. Pierwszym użytkownikiem zostało siedleckie MPK, którego autobusy linii 9, 22, 24, 25, 31 i 35 od 24 września zatrzymują się na przystanku w centrum przesiadkowym. O zmianę przystanku na linii Sokołów-Lublin wystąpił już PKS Sokołów Podlaski. Do końca roku do centrum mają przenieść się pozostałe firmy przewozowe. Rozkład jazdy danego przewoźnika trafi do komputerów centrum i będzie podawany pasażerom na tablicach świetlnych. Z centrum przesiadkowego będzie można pojechać bezpośrednio na ul. Partyzantów czy ul. Pileckiego.

 

Z unijnym wsparciem

Na terenie centrum powstał także budynek obsługi technicznej, w którym znalazły się sanitariaty i pomieszczenia gospodarcze. Znalazło się również miejsce postojowe dla autobusów czekających na godzinę odjazdu, chodniki i ścieżki rowerowe. Z kolei plac między dworcem a siedzibą Zakładu Linii Kolejowych miasto wystawiło na sprzedaż i liczy na jego zagospodarowanie przez inwestorów prywatnych, którzy mają tam zbudować obiekt usługowo-handlowy.

Projekt budowy centrum przesiadkowego został wpisany w Regionalny Instrument Terytorialny Mazowsza, co umożliwiło miastu starania o pozyskanie pieniędzy unijnych na przedsięwzięcie. Wartość całej inwestycji to ponad 15 mln zł, z czego unijne dofinansowanie wyniosło blisko 11,5 mln zł. Budowa trwała pół roku.

HAH

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Uroczystości w Pratulinie


23 stycznia w pratulińskim sanktuarium odbyły się doroczne uroczystości z racji wspomnienia bł. Męczenników Podlaskich. Wydarzeniu towarzyszyło poświęcenie Domu Pielgrzyma. Uroczystościom przewodniczyli kard. Kazimierz Nycz oraz bp Kazimierz Gurda i bp Piotr Sawczuk. [fot. AWAW]

FOTOGALERIA

Dzień Życia Konsekrowanego


Każdy dzięki Duchowi Świętemu odkrywa swój własny sposób ofiarowania się Ojcu Niebieskiemu. Własny, ale otrzymany i przyjęty od Boga; własny, ale jednocześnie potwierdzony przez Kościół, w którym jest obecny i działa Boży Duch; własny, ale w odniesieniu do Jezusa Chrystusa, bowiem żadne ofiarowanie siebie poza Chrystusem nie może być przyjęte przez Ojca. Tylko Jego ofiara została przyjęta - podkreślił bp Kazimierz Gurda w homilii podczas Eucharystii sprawowanej w święto Ofiarowania Pańskiego. [fot. M. Król]

PATRONAT "ECHO"


Tropem Wilczym
3 marca, po raz piąty we Włodawie, odbędzie się Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych. W programie są biegi na dystansie 5 km oraz na symbolizującym datę śmierci ostatniego z wyklętych odcinku 1963 m.
więcej »
Uczczą pamięć
Miejsko-Gminne Centrum Kultury w Rykach zaprasza na obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, które odbędą się 1 marca.
więcej »
O puchar biskupa
1 marca po raz siódmy odbędzie się Halowy Turniej Katolickich Szkół Ponadpodstawowych w Piłce Nożnej Dziewcząt i Chłopców o Puchar Biskupa Siedleckiego Kazimierza Gurdy.
więcej »
 

POLECAMY


O księżach z krwi i kości
Dlaczego jedni stawiają księży na świeczniku, a drudzy wdeptują ich w ziemię? Bo nie rozumieją, czym jest kapłaństwo i kim tak naprawdę jest kapłan.
więcej »
Unici przed kamerą
31 stycznia zakończyły się zimowe zdjęcia do filmu „Z ziemi podlaskiej”. Produkcja przybliża wstrząsające losy naszych unitów.
więcej »
Unici ziemi łosickiej
Książka Tomasza Dobrowolskiego „Unici ziemi łosickiej i ich walka o jedność Kościoła i polską wieś na Podlasiu” doskonale wpisuje się w cykl obchodów jubileuszowych, tj. 200-lecie powołania diecezji siedleckiej i 100-lecie odzyskania niepodległości.
więcej »
O cudach i niezaglądaniu Bogu w rękaw
Od momentu urodzenia aż do dzisiaj moje życie to pasmo cudów. I wciąż nie mogę się nadziwić, że Bóg tak mnie kocha.
więcej »
 

SONDA

 

Wyrzucanie żywności uważam za...

grzech

marnotrawstwo

problem współczesnego świata

nieodpowiedzialność

nie uważam tego za coś złegoLITURGIA SŁOWA


Czwartek
Czytania:
;
Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR