18 lutego 2019 r. Imieniny obchodzą: Konstancja, Maksym, Bernadeta

Pogoda: Siedlce

Numer 7
14-20 lutego 2019r.

menu

NEWS

W jaki sposób osoby niepełnosprawne mogą wnioskować o wsparcie z PFRON? Szczegóły w bieżącym numerze ECHA!

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Diecezja

 
 

Jubileusz KLO

3 października 2018 r.

Stawać się coraz bardziej człowiekiem


fot. W. Miszczak

29 września w budynku Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego im. Świętej Rodziny w Siedlcach świętowano wyjątkowy jubileusz.

95 rocznica założenia Gimnazjum i Liceum Biskupiego oraz 20-lecie reaktywowania szkoły jako I KLO im. Świętej Rodziny w Siedlcach zgromadziły wielu absolwentów i sympatyków szkoły. Na uroczystość przybyło również wielu kapłanów, samorządowców i dyrektorów siedleckich szkół. Gości przywitał ks. Jacek Świątek, dyrektor szkoły. - Każdy jubileusz pozwala dostrzec całość tego, co w codzienności jawi się tylko jako przepływ minut i godzin. Jubileusz pozwala z jednej strony powrócić do źródła, z którego można zaczerpnąć ponownie ożywczej wody, z drugiej zaś strony z nadzieją pozwala spojrzeć w nieznaną przyszłość - powiedział. W swoim wystąpieniu podkreślił również, że szkoła to przede wszystkim ludzie: - Skarbem szkoły nie są takie czy inne oprzyrządowania bądź możliwości, ale skarbem są uczniowie - podkreślił. - Istotą szkolnictwa katolickiego jest nie tylko dawanie solidnego wykształcenia i wychowanie rzetelnych i prawych obywateli, ale przede wszystkim tworzenie wspólnoty, w której każdy człowiek może stawać się coraz bardziej człowiekiem - dodał.

W uroczystości wzięli udział zarówno absolwenci współczesnego I KLO, jak i dawnego Gimnazjum Biskupiego tzw. Biskupiaka. Wśród nich byli m.in.: ks. Aleksander Kucharczuk, Bolesław Sakowicz, ks. prał. Henryk Rzeszotek, ks. prał. Józef Koszeluk, ks. infułat Kazimierz Korszniewicz, ks. prał. Henryk Wierzejski, Jan Ługowski, ks. prał. Tadeusz Osiński, Ludwik Przesmycki, ks. kan. Stanisław Karwowski, Tadeusz Małecki, Czesław Pietrasik, ks. Zbigniew Szczepańczuk, Leon Głuchowski, ks. Jan Toczyski.

 

Jubileuszowa publikacja

W trakcie spotkania dyrektor I KLO odczytał listy gratulacyjne od prezydenta Andrzeja Dudy, który objął patronat honorowy nad wydarzeniem, oraz list od premiera Mateusza Morawieckiego. Uczniowie zaprezentowali koncert słowno-muzyczny nawiązujący do setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Prezentowane pieśni i wiersze dostarczyły wielu wzruszeń i były dopełnieniem całej uroczystości. Następnie uczestnicy spotkania obejrzeli prezentację przygotowaną przez dr. Rafała Dmowskiego, historyka z Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach, dotyczącą historii szkoły. Naukowiec omówił swoją najnowszą publikację „Pod opieką Świętej Rodziny. Od Podlaskiego Liceum Biskupiego do I Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego 1923-2018”, która ukazała się specjalnie na rocznicę szkoły. Współautorką publikacji jest Dorota Cabaj, absolwentka I KLO.

 

Wspomnienia uczniów

Istotną częścią sobotniego spotkania była możliwość wysłuchania wspomnień z lat szkolnych. Podzielili się nimi ks. inf. K. Korszniewicz, absolwent ostatniego rocznika Biskupiaka, oraz Dominika Tchórzewska, absolwentka jednego z pierwszych roczników I KLO. Po części oficjalnej odbyło się spotkanie klasowe z wychowawcami. Jubileusz rozpoczęła Msza św. w siedleckiej katedrze, a zakończył bal absolwentów.

Monika Król

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Uroczystości w Pratulinie


23 stycznia w pratulińskim sanktuarium odbyły się doroczne uroczystości z racji wspomnienia bł. Męczenników Podlaskich. Wydarzeniu towarzyszyło poświęcenie Domu Pielgrzyma. Uroczystościom przewodniczyli kard. Kazimierz Nycz oraz bp Kazimierz Gurda i bp Piotr Sawczuk. [fot. AWAW]

FOTOGALERIA

Dzień Życia Konsekrowanego


Każdy dzięki Duchowi Świętemu odkrywa swój własny sposób ofiarowania się Ojcu Niebieskiemu. Własny, ale otrzymany i przyjęty od Boga; własny, ale jednocześnie potwierdzony przez Kościół, w którym jest obecny i działa Boży Duch; własny, ale w odniesieniu do Jezusa Chrystusa, bowiem żadne ofiarowanie siebie poza Chrystusem nie może być przyjęte przez Ojca. Tylko Jego ofiara została przyjęta - podkreślił bp Kazimierz Gurda w homilii podczas Eucharystii sprawowanej w święto Ofiarowania Pańskiego. [fot. M. Król]

PATRONAT "ECHO"


Bal karnawałowy 2019
Caritas Diecezji Siedleckiej Środowiskowy Dom Samopomocy w Białej Podlaskiej organizuje już po raz 17 bal karnawałowy skierowany do osób z niepełnosprawnością.
więcej »
Warsztaty biblijne
Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana” w Warszawie zaprasza młodzież szkół ponadgimnazjalnych wraz z katechetami do udziału w pierwszej edycji warsztatów biblijnych pt. „Poznaj list św. Pawła do Rzymian”.
więcej »
Tropem Wilczym
3 marca, po raz piąty we Włodawie, odbędzie się Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych. W programie są biegi na dystansie 5 km oraz na symbolizującym datę śmierci ostatniego z wyklętych odcinku 1963 m.
więcej »
 

POLECAMY


O oczekiwaniu i obecności
Jedyną właściwą odpowiedzią na tę dojmującą tęsknotę jest Bóg. Papież Benedykt XVI przypomina, że chrześcijanie oczekują powtórnego przyjścia Pana, jednocześnie już żyjąc tym, czego się spodziewają.
więcej »
O księżach z krwi i kości
Dlaczego jedni stawiają księży na świeczniku, a drudzy wdeptują ich w ziemię? Bo nie rozumieją, czym jest kapłaństwo i kim tak naprawdę jest kapłan.
więcej »
Unici przed kamerą
31 stycznia zakończyły się zimowe zdjęcia do filmu „Z ziemi podlaskiej”. Produkcja przybliża wstrząsające losy naszych unitów.
więcej »
 

SONDA

 

Wyrzucanie żywności uważam za...

grzech

marnotrawstwo

problem współczesnego świata

nieodpowiedzialność

nie uważam tego za coś złegoLITURGIA SŁOWA


Poniedziałek
Czytania:
;
Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR