21 lutego 2019 r. Imieniny obchodzą: Eleonora, Feliks, Kiejstus

Pogoda: Siedlce

Numer 8
21-27 lutego 2019r.

menu

NEWS

W numerze materiały formacyjne dla Kół Żywego Różańca. Polecamy!

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Kultura

 
 

Festiwal Trzech Kultur

3 października 2018 r.

Języki pogranicza


fot. JS

Promowana w czasie festiwalu wielokulturowość Włodawy przyciąga setki gości. Nie inaczej było i tym razem.

Tegoroczna edycja oczekiwanego przez włodawian wydarzenia odbyła się m.in. w wyremontowanym Muzeum-Zespole Synagogalnym. Dominował temat języków, jakimi posługiwali się mieszkańcy miasta i okolic. Podczas uroczystego otwarcia muzeum, które miało miejsce 27 w września, na zewnętrznej prawej framudze drzwi do dużej synagogi został umieszczony pojemnik na mezuzę - zwitek pergaminu z naniesionymi dwoma fragmentami Tory. Zgodnie z żydowską tradycją każdy wchodzący powinien dotknąć mezuzy dłonią. A gości tego wieczoru nie zabrakło - to za sprawą koncertu muzyki synagogalnej w wykonaniu Chóru Synagogi Pod Białym Bocianem z udziałem kantora Israela Randa i pianisty Piotra Rojka. W piątek 28 września, który poświęcono kulturze żydowskiej, można było obejrzeć film „Triumf ducha”, a następnie wziąć udział w warsztatach prowadzonych przez scenarzystę Andrzeja Krakowskiego.

W budynkach synagogalnych odbywały się zajęcia z języka hebrajskiego, tańca izraelskiego. Otwarto też wystawy, w tym jedna nawiązująca do 100-lecia odzyskania niepodległości na ziemi włodawskiej.

 

Śladami przodków

Zainteresowaniem cieszyło się również spotkanie z potomkami włodawian, którzy przyjechali z Izraela. Rodzeństwo Zvika Rozensheim i Avishai Fishman ponownie odwiedzili miasto swojego ojca. - Kiedy dowiedzieliśmy się o otwarciu synagogi po remoncie, postanowiliśmy, że przyjedziemy do Włodawy ze swoimi dziećmi i wnukami - mówiła Z. Rezensheim. - Czułam, jakbym wracała do miejsca, które znałam. Wiem, że tata bardzo kochał to miasto. Opowiadał nam, co się tu działo przed i w czasie wojny. Z budynku szkoły, do której uczęszczał, jego rodzina została wysłana na zagładę do Sobiboru. Jesteśmy trzecim pokoleniem po Holokauście i dbamy o naszą pamięć. W Izraelu co roku organizujemy zjazd osób, które pochodzą z Włodawy i przetrwały zagładę - dodała.

Gwiazdą wieczoru był Marian Opania, który wystąpił w recitalu „Moje fascynacje”. Odbył się również koncert muzyki neoklezmerskiej. Można jej było posłuchać również w sobotni wieczór z okazji 20-lecia zespołu Max Klezmer Band.

 

W cerkwi i kościele

W sobotę 29 września przywołano kulturę naszych wschodnich sąsiadów. Organizator - dyrekcja Muzeum-Zespołu Synagogalnego - zadbała o to, aby nie zabrakło koncertów pieśni i ballad rosyjskich, filmów i wystaw. Odbyły się m.in. warsztaty pisania ikon na szkle w wykonaniu ukraińskich malarek czy obrazu sakralnego pod dyrekcją Tatiany Miałkowskiej.

W tegorocznej edycji festiwalu akcent położono na języki pogranicza. Powodzeniem cieszyły się zajęcia z języka starocerkiewnego i gwary chachłackiej.

Podjęto też tematykę przesiedlenia ludności prawosławnej z zachodnich guberni Imperium Rosyjskiego w głąb Rosji. O bieżeńcach opowiadały film Jerzego Kaliny oraz wystawa „Wielki exodus - Bieżeńcy 1915”.

Festiwalowi goście - oprócz uczestniczenia w wydarzeniach kulturalnych - mieli okazję obejrzenia zabytkowych budowli miasta: synagog, cerkwi pw. Narodzenia NMP oraz kościoła św. Ludwika. W dniu poświęconym prawosławiu odbył się m.in. koncert w wykonaniu Kameralnego Chóru Sacrum z Lublina, który zaprezentował utwory muzyki cerkiewnej.

W niedzielę, którą poświęconą katolicyzmowi, obok sztuki teatralnej - monodramu Jerzego Łazewskiego pt. „Siedem nieb patriarchy Henocha” - odbyły się trzy koncerty. Jeden z nich był katechezą muzyczną w wykonaniu Arki Noego, drugi -  przypomnieniem tekstów Karola Wojtyły. Z kolei występ pod dyrekcją Marcina Obuchowskiego pt. „Miłość mi wszystko wyjaśniła” okazał się wyśmienitą muzyczną ucztą, którą zaproponował Kwartet Smyczkowy Kwartemia oraz Chór Ziemi Włodawskiej „Vlodaviensis”. Na zakończenie festiwalu wystąpił Mietek Szcześniak.

 

Wystawy i jarmark

W tym roku na potrzeby wydarzeń zaadaptowano park kasztanowy, gdzie pokazano m.in. zdjęcia Mateusza Baja z Grand Press Photo 2018 i instalacje artystyczne Jarosława Koziary. Odbyły się też warsztaty papiernicze. Tradycyjnie na Szlaku Trzech Kultur zorganizowano jarmark i akcję oddawania krwi, na którą odpowiedziało ponad 20 osób.

Joanna Szubstarska

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Uroczystości w Pratulinie


23 stycznia w pratulińskim sanktuarium odbyły się doroczne uroczystości z racji wspomnienia bł. Męczenników Podlaskich. Wydarzeniu towarzyszyło poświęcenie Domu Pielgrzyma. Uroczystościom przewodniczyli kard. Kazimierz Nycz oraz bp Kazimierz Gurda i bp Piotr Sawczuk. [fot. AWAW]

FOTOGALERIA

Dzień Życia Konsekrowanego


Każdy dzięki Duchowi Świętemu odkrywa swój własny sposób ofiarowania się Ojcu Niebieskiemu. Własny, ale otrzymany i przyjęty od Boga; własny, ale jednocześnie potwierdzony przez Kościół, w którym jest obecny i działa Boży Duch; własny, ale w odniesieniu do Jezusa Chrystusa, bowiem żadne ofiarowanie siebie poza Chrystusem nie może być przyjęte przez Ojca. Tylko Jego ofiara została przyjęta - podkreślił bp Kazimierz Gurda w homilii podczas Eucharystii sprawowanej w święto Ofiarowania Pańskiego. [fot. M. Król]

PATRONAT "ECHO"


Tropem Wilczym
3 marca, po raz piąty we Włodawie, odbędzie się Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych. W programie są biegi na dystansie 5 km oraz na symbolizującym datę śmierci ostatniego z wyklętych odcinku 1963 m.
więcej »
Uczczą pamięć
Miejsko-Gminne Centrum Kultury w Rykach zaprasza na obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, które odbędą się 1 marca.
więcej »
O puchar biskupa
1 marca po raz siódmy odbędzie się Halowy Turniej Katolickich Szkół Ponadpodstawowych w Piłce Nożnej Dziewcząt i Chłopców o Puchar Biskupa Siedleckiego Kazimierza Gurdy.
więcej »
 

POLECAMY


O księżach z krwi i kości
Dlaczego jedni stawiają księży na świeczniku, a drudzy wdeptują ich w ziemię? Bo nie rozumieją, czym jest kapłaństwo i kim tak naprawdę jest kapłan.
więcej »
Unici przed kamerą
31 stycznia zakończyły się zimowe zdjęcia do filmu „Z ziemi podlaskiej”. Produkcja przybliża wstrząsające losy naszych unitów.
więcej »
Unici ziemi łosickiej
Książka Tomasza Dobrowolskiego „Unici ziemi łosickiej i ich walka o jedność Kościoła i polską wieś na Podlasiu” doskonale wpisuje się w cykl obchodów jubileuszowych, tj. 200-lecie powołania diecezji siedleckiej i 100-lecie odzyskania niepodległości.
więcej »
O cudach i niezaglądaniu Bogu w rękaw
Od momentu urodzenia aż do dzisiaj moje życie to pasmo cudów. I wciąż nie mogę się nadziwić, że Bóg tak mnie kocha.
więcej »
 

SONDA

 

Wyrzucanie żywności uważam za...

grzech

marnotrawstwo

problem współczesnego świata

nieodpowiedzialność

nie uważam tego za coś złegoLITURGIA SŁOWA


Czwartek
Czytania:
;
Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR