21 lutego 2019 r. Imieniny obchodzą: Eleonora, Feliks, Kiejstus

Pogoda: Siedlce

Numer 8
21-27 lutego 2019r.

menu

NEWS

W numerze materiały formacyjne dla Kół Żywego Różańca. Polecamy!

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Region

 
 

Sesja rady miasta

3 października 2018 r.

Rondo o. Pio


fot. ARCHIWUM

Rondo usytuowane u zbiegu ulic Monte Cassino i Okrężnej będzie nosiło nazwę św. Ojca Pio. Z takim wnioskiem do rady miasta wystąpił proboszcz parafii pw. Bożego Ciała.

Parafia od października ubiegłego roku jest w posiadaniu relikwii św. Ojca Pio. W tym roku przypada 50 rocznica śmierci świętego i 100 rocznica otrzymania stygmatów. Przeciwko tej nazwie podczas wrześniowej sesji rady miasta zaprotestował Andrzej Koc. - Nie jestem antyklerykałem, ale w samym Kościele postać o. Pio jest kontrowersyjna - stwierdził radny. W obronie nazwy ronda stanęli radni koalicji, którzy przekonywali, że to odpowiedź na potrzeby i oczekiwania lokalnej społeczności. - O. Pio to postać bardzo godna. Uczenie tego świętego, nadając jego imię rondu, przynosi nam tylko zaszczyt i chlubę - podkreślił Bogdan Kozioł. - Sam doświadczyłem wielu łask dzięki temu świętemu i będę głosował za przyjęciem tej uchwały - dodał radny.

Jadwiga Skup przypomniała, że rok 2018 jest Rokiem św. Ojca Pio, dlatego zaproponowana inicjatywa będzie „znakomitym uczczenie tak znaczącej postaci”. Z kolei Jerzy Myszkowski zwrócił uwagę zasługi zakonu franciszkanów, do którego należał o. Pio, w tym wybudowanie we włoskim mieście San Giovanni Rotondo szpitala dla najuboższych, który zakonnik nazwał Domem Ulgi w Cierpieniu.

Natomiast prezydent Wojciech Kudelski przypomniał wątek siedlecki związany z o. Pio. - Wanda Półtawska, honorowa obywatelka naszego miasta, była ciężko chora i lekarze nie dawali jej szans na wyzdrowienie. Wtedy Jan Paweł II, którego była serdeczną przyjaciółką, zwrócił się do o. Pio, aby ten modlił się do Boga i do Najświętszej Marii Panny o miłosierdzie dla niej i jej rodziny. Dzięki tej modlitwie została cudownie uzdrowiona - zwrócił uwagę prezydent.

Za uchwałą głosowało 17 radnych, dwóch było przeciw, tylu samo wstrzymało się od głosu.

 

Gruntowny remont

Nowe rondo powstało w ramach remontu blisko 300-metrowego odcinka ul. Monte Cassino - od ronda Marii Curie-Skłodowskiej do wylotu ul. Okrężnej. Ul. Monte Cassino zyskała nową nawierzchnię, a po obu jej stronach powstały ścieżki rowerowe i chodniki. Inwestycja została dofinansowana ze środków rządowych w kwocie 500 tys. zł, z kolei 750 tys. dołożyło miasto ze środków własnych. Ulicę otwarto dla ruchu 13 września.

HAH

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Uroczystości w Pratulinie


23 stycznia w pratulińskim sanktuarium odbyły się doroczne uroczystości z racji wspomnienia bł. Męczenników Podlaskich. Wydarzeniu towarzyszyło poświęcenie Domu Pielgrzyma. Uroczystościom przewodniczyli kard. Kazimierz Nycz oraz bp Kazimierz Gurda i bp Piotr Sawczuk. [fot. AWAW]

FOTOGALERIA

Dzień Życia Konsekrowanego


Każdy dzięki Duchowi Świętemu odkrywa swój własny sposób ofiarowania się Ojcu Niebieskiemu. Własny, ale otrzymany i przyjęty od Boga; własny, ale jednocześnie potwierdzony przez Kościół, w którym jest obecny i działa Boży Duch; własny, ale w odniesieniu do Jezusa Chrystusa, bowiem żadne ofiarowanie siebie poza Chrystusem nie może być przyjęte przez Ojca. Tylko Jego ofiara została przyjęta - podkreślił bp Kazimierz Gurda w homilii podczas Eucharystii sprawowanej w święto Ofiarowania Pańskiego. [fot. M. Król]

PATRONAT "ECHO"


Tropem Wilczym
3 marca, po raz piąty we Włodawie, odbędzie się Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych. W programie są biegi na dystansie 5 km oraz na symbolizującym datę śmierci ostatniego z wyklętych odcinku 1963 m.
więcej »
Uczczą pamięć
Miejsko-Gminne Centrum Kultury w Rykach zaprasza na obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, które odbędą się 1 marca.
więcej »
O puchar biskupa
1 marca po raz siódmy odbędzie się Halowy Turniej Katolickich Szkół Ponadpodstawowych w Piłce Nożnej Dziewcząt i Chłopców o Puchar Biskupa Siedleckiego Kazimierza Gurdy.
więcej »
 

POLECAMY


O księżach z krwi i kości
Dlaczego jedni stawiają księży na świeczniku, a drudzy wdeptują ich w ziemię? Bo nie rozumieją, czym jest kapłaństwo i kim tak naprawdę jest kapłan.
więcej »
Unici przed kamerą
31 stycznia zakończyły się zimowe zdjęcia do filmu „Z ziemi podlaskiej”. Produkcja przybliża wstrząsające losy naszych unitów.
więcej »
Unici ziemi łosickiej
Książka Tomasza Dobrowolskiego „Unici ziemi łosickiej i ich walka o jedność Kościoła i polską wieś na Podlasiu” doskonale wpisuje się w cykl obchodów jubileuszowych, tj. 200-lecie powołania diecezji siedleckiej i 100-lecie odzyskania niepodległości.
więcej »
O cudach i niezaglądaniu Bogu w rękaw
Od momentu urodzenia aż do dzisiaj moje życie to pasmo cudów. I wciąż nie mogę się nadziwić, że Bóg tak mnie kocha.
więcej »
 

SONDA

 

Wyrzucanie żywności uważam za...

grzech

marnotrawstwo

problem współczesnego świata

nieodpowiedzialność

nie uważam tego za coś złegoLITURGIA SŁOWA


Czwartek
Czytania:
;
Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR