18 lutego 2019 r. Imieniny obchodzą: Konstancja, Maksym, Bernadeta

Pogoda: Siedlce

Numer 7
14-20 lutego 2019r.

menu

NEWS

W jaki sposób osoby niepełnosprawne mogą wnioskować o wsparcie z PFRON? Szczegóły w bieżącym numerze ECHA!

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Region

 
 

Imieniny miasta

3 października 2018 r.

Michałowe atrakcje


fot. UM Biała Podlaska

W ostatnim tygodniu września odbyły się w Białej Podlaskiej Dni Patrona Miasta św. Michała Archanioła. Obchody połączono z pierwszą edycją Festiwalu Dziedzictwa Narodowego im. Bogusława Kaczyńskiego.

Festiwal rozpoczął się galą operetkową. Przed bialską publicznością zaprezentowali się m.in. Olga Bończyk, Kacper Kuszewski i Łukasz Lech. Towarzyszyła im orkiestra i dyrektor przedsięwzięcia Witold Matulka. Podczas gali wręczono Nagrodę Kultury im. Anny z Sanguszków Radziwiłłowej. Otrzymał ją bialski rysownik Mieczysław Skalimowski. Częścią festiwalu był także konkurs wokalny dla uczniów szkół muzycznych. 26 września bialczanie wzięli udział w Wieczorze Polonijnym. Tego dnia mogli podziwiać występy Zespołu Pieśni i Tańca Podlasiacy, Zespołu Pieśni i Tańca Podlasie z AWF, Zespołu Tańca Ludowego Biawena oraz zespołu polonijnego z Białorusi. Z kolei 28 września w kościele Chrystusa Miłosiernego świętowano Dzień Kultury Chrześcijańskiej. Na wieczór poświęcony św. Stanisławowi Kostce zaprosił chór Schola Cantorum Misericordis Christi.

Ukoronowaniem występów był niedzielny (30 września) koncert Zespołu Pieśni i Tańca „Mazowsze”. Wstęp na wszystkie trzy wielkie wydarzenia muzyczne był wolny. Hala AWF, mieszcząca 3,5 tys. widzów, w której zorganizowano prezentacje, została wypełniona po brzegi.

 

Wyższa kultura

Jak co roku Dniom Patrona Miasta towarzyszył dwudniowy Jarmark Michałowy na pl. Wolności. Swoje wyroby rzemieślnicze, kulinarne i artystyczne zaprezentowało ponad 80 wystawców z całej Polski. Chętnych do oglądania i nabywania również nie brakowało. 28 września w kościele św. Michała Archanioła odprawiono Mszę św. w intencji miasta i jego mieszkańców. Po Eucharystii odbyła się nadzwyczajna sesja rady miasta, podczas której wręczono tytuł Zasłużony dla Miasta Biała Podlaska. Wyróżnienie powędrowało do bialskiego przedsiębiorcy Stanisława Romaniuka, który hojnie wspiera działania oświatowe, religijne, patriotyczne i sportowe.

- Dni Patrona Miasta skłaniają nas do myślenia o rozwoju duchowym Białej Podlaskiej. O ile dni miasta służą zabawie, dni patrona urzekają podniosłością i odniesieniem do tego, co wyższe. Tworząc Festiwal Dziedzictwa Narodowego, chcieliśmy zapisać się na mapie kulturalnej Polski i jednocześnie uczcić osobę Bogusława Kaczyńskiego, który tu się urodził, mieszkał i był honorowym obywatelem naszego miasta - zaznacza prezydent Dariusz Stefaniuk.

 

Zwycięskie projekty

Podczas koncertu Mazowsza rozstrzygnięto trzecią edycję budżetu obywatelskiego. Tym razem do dyspozycji bialczan było 1,5 mln zł. Mieszkańcy oddali ponad 12 tys. głosów. Największe poparcie otrzymał projekt dotyczący ścieżka zdrowia „Od juniora do seniora”, zakładający budowę siłowni zewnętrznej i boiska do plażówki przy ul. Akademickiej 8 (2,2 tys. głosów, autorka: Renata Konasiuk). Na drugim miejscu znalazła się „Wyspa Piotrusia Pana”, czyli plac zabaw przy Przedszkolu Samorządowym nr 17 przy ul. Zygmunta Starego (900 głosów, autor: Michał Masalski). Jako trzeci projekt wybrano plac rekreacyjny „Jedyneczka” przy Szkole Podstawowoej nr 1 przy ul. Narutowicza (1 tys. głosów, autor: Piotr Kroszczyński). Pozytywna opinię zyskał pomysł utworzenia terenu rekreacyjnego przy ul. Zagrodowej (927 głosów, autor: Dariusz Litwiniuk). Zwycięską propozycją okazała się też budowa chodnika przy cmentarzu jeńców włoskich oraz kontynuacja chodnika wzdłuż ul. Łukaszyńskiej (926 głosów, autor: Marcin Izdebski). Udało się również zdobyć środki na utwardzenie ciągu pieszo-jezdnego przy ul. Jagodowej (261 głosów, autorka: Magdalena Szczygielska) i na powstanie rowerowego placu zabaw „Pumptrack” będącego kontynuacją budowy skateparku (990 głosów, autorka: Małgorzata Zubkowicz-Demczuk). W tegorocznej edycji budżetu zgłoszono 21 projektów. Do głosowania dopuszczono 19 z nich. Zwycięskie propozycje będą realizowane w przyszłym roku.

AWAW

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Uroczystości w Pratulinie


23 stycznia w pratulińskim sanktuarium odbyły się doroczne uroczystości z racji wspomnienia bł. Męczenników Podlaskich. Wydarzeniu towarzyszyło poświęcenie Domu Pielgrzyma. Uroczystościom przewodniczyli kard. Kazimierz Nycz oraz bp Kazimierz Gurda i bp Piotr Sawczuk. [fot. AWAW]

FOTOGALERIA

Dzień Życia Konsekrowanego


Każdy dzięki Duchowi Świętemu odkrywa swój własny sposób ofiarowania się Ojcu Niebieskiemu. Własny, ale otrzymany i przyjęty od Boga; własny, ale jednocześnie potwierdzony przez Kościół, w którym jest obecny i działa Boży Duch; własny, ale w odniesieniu do Jezusa Chrystusa, bowiem żadne ofiarowanie siebie poza Chrystusem nie może być przyjęte przez Ojca. Tylko Jego ofiara została przyjęta - podkreślił bp Kazimierz Gurda w homilii podczas Eucharystii sprawowanej w święto Ofiarowania Pańskiego. [fot. M. Król]

PATRONAT "ECHO"


Bal karnawałowy 2019
Caritas Diecezji Siedleckiej Środowiskowy Dom Samopomocy w Białej Podlaskiej organizuje już po raz 17 bal karnawałowy skierowany do osób z niepełnosprawnością.
więcej »
Warsztaty biblijne
Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana” w Warszawie zaprasza młodzież szkół ponadgimnazjalnych wraz z katechetami do udziału w pierwszej edycji warsztatów biblijnych pt. „Poznaj list św. Pawła do Rzymian”.
więcej »
Tropem Wilczym
3 marca, po raz piąty we Włodawie, odbędzie się Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych. W programie są biegi na dystansie 5 km oraz na symbolizującym datę śmierci ostatniego z wyklętych odcinku 1963 m.
więcej »
 

POLECAMY


O oczekiwaniu i obecności
Jedyną właściwą odpowiedzią na tę dojmującą tęsknotę jest Bóg. Papież Benedykt XVI przypomina, że chrześcijanie oczekują powtórnego przyjścia Pana, jednocześnie już żyjąc tym, czego się spodziewają.
więcej »
O księżach z krwi i kości
Dlaczego jedni stawiają księży na świeczniku, a drudzy wdeptują ich w ziemię? Bo nie rozumieją, czym jest kapłaństwo i kim tak naprawdę jest kapłan.
więcej »
Unici przed kamerą
31 stycznia zakończyły się zimowe zdjęcia do filmu „Z ziemi podlaskiej”. Produkcja przybliża wstrząsające losy naszych unitów.
więcej »
 

SONDA

 

Wyrzucanie żywności uważam za...

grzech

marnotrawstwo

problem współczesnego świata

nieodpowiedzialność

nie uważam tego za coś złegoLITURGIA SŁOWA


Poniedziałek
Czytania:
;
Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR