21 lutego 2019 r. Imieniny obchodzą: Eleonora, Feliks, Kiejstus

Pogoda: Siedlce

Numer 8
21-27 lutego 2019r.

menu

NEWS

W numerze materiały formacyjne dla Kół Żywego Różańca. Polecamy!

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Aktualności

 
 

Warsztaty dla dzieci i rodziców

4 października 2018 r.

Nauczą się programować

W Samorządowym Centrum Doradztwa i Doskonalenia Nauczycieli w Siedlcach w obecności ministra cyfryzacji Marka Zagórskiego otwarto Klub Młodego Programisty.

To pierwsze z 16 takich miejsc, które docelowo powstaną w całej Polsce.

W punkcie warsztatowym przy ul. Krystyny Osińskiej 6 będą się odbywały cykliczne zajęcia z programowania dedykowane dwóm grupom wiekowym: dzieciom z klas I-III i IV-VI szkoły podstawowej oraz ich rodzicom.

- To dla nas bardzo ważny projekt - przyznał M. Zagórski. - Zlokalizowanie Klubów Młodego Programisty w 16 miastach średniej wielkości nie tylko wyrównuje szanse edukacyjne mieszkających w nich dzieci, ale również daje ich rodzicom możliwość dowiedzenia się, czym jest programowanie i dlaczego warto na nie postawić - podkreślił M. Zagórski, zachęcając do zapisywania się na zajęcia. - Przez najbliższe dwa lata zorganizujemy w sumie ponad cztery tysiące godzin warsztatów dla ponad 41 tys. dzieci - poinformował minister.

Siedlecki KMP został otwarty jako pierwszy. Kolejne powstaną w średniej wielkości miastach (od 30 do 100 tys. mieszkańców) - po jednym w każdym województwie, m.in. w Lublinie, Zamościu, Suwałkach i Gnieźnie. W sumie na terenie całej Polski będzie ich 16. Kluby, w zależności od miasta, będą mieścić się w takich instytucjach, jak domy kultury, centra nauki, ośrodki edukacyjne, biblioteki czy świetlice. - To nie przypadek. Wszystkie te miejsca zwykle skupiają lokalne inicjatywy. I na tym nam właśnie zależy - stwierdził minister.

Placówki będą funkcjonowały przez dwa lata - do października 2020 r. W specjalnie zaaranżowanych salach wyposażonych w pomoce dydaktyczne, m.in. tablety, zestawy robotów edukacyjnych czy maty edukacyjne do nauki programowania, zostaną zorganizowane bezpłatne zajęcia prowadzone przez wykwalifikowaną kadrę. „Tym, co odróżnia nasze warsztaty od innych, to fakt, że będą mogli brać w nich udział także… rodzice! Stawiamy nie tylko na naukę, ale i na wspólne spędzanie czasu. Dla każdej grupy wiekowej, w każdym z klubów zorganizujemy kilkanaście cykli warsztatów, przy czym jedna seria to dziesięć jednogodzinnych warsztatów prowadzonych na czterech poziomach trudności” - informuje ministerstwo cyfryzacji.

Otwarcie klubów to element realizowanego przez ministerstwo cyfryzacji oraz Państwowy Instytut Badawczy NASK projektu kampanie edukacyjno-informacyjne na rzecz upowszechniania korzyści płynących ze stosowania technologii cyfrowych. Głównym założeniem inicjatywy jest stworzenie przestrzeni do przybliżenia dzieciom i rodzicom nauki programowania. „Chcemy, by dowiedzieli się, że nie jest to zajęcie dla wybranych, a świetny sposób na wspólne spędzanie czasu. Programowanie poprzez zabawę uczy logicznego myślenia. Rozwija wiele kompetencji - kreatywność, umiejętność pracy w zespole, szukanie kompromisów i optymalnych rozwiązań. Dzięki niemu dziecko nauczy się, jak zadaniowo podejść do stawianych problemów” - czytamy na stronie resortu cyfryzacji.

Więcej w papierowym wydaniu "EK".

HAH

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Uroczystości w Pratulinie


23 stycznia w pratulińskim sanktuarium odbyły się doroczne uroczystości z racji wspomnienia bł. Męczenników Podlaskich. Wydarzeniu towarzyszyło poświęcenie Domu Pielgrzyma. Uroczystościom przewodniczyli kard. Kazimierz Nycz oraz bp Kazimierz Gurda i bp Piotr Sawczuk. [fot. AWAW]

FOTOGALERIA

Dzień Życia Konsekrowanego


Każdy dzięki Duchowi Świętemu odkrywa swój własny sposób ofiarowania się Ojcu Niebieskiemu. Własny, ale otrzymany i przyjęty od Boga; własny, ale jednocześnie potwierdzony przez Kościół, w którym jest obecny i działa Boży Duch; własny, ale w odniesieniu do Jezusa Chrystusa, bowiem żadne ofiarowanie siebie poza Chrystusem nie może być przyjęte przez Ojca. Tylko Jego ofiara została przyjęta - podkreślił bp Kazimierz Gurda w homilii podczas Eucharystii sprawowanej w święto Ofiarowania Pańskiego. [fot. M. Król]

PATRONAT "ECHO"


Tropem Wilczym
3 marca, po raz piąty we Włodawie, odbędzie się Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych. W programie są biegi na dystansie 5 km oraz na symbolizującym datę śmierci ostatniego z wyklętych odcinku 1963 m.
więcej »
Uczczą pamięć
Miejsko-Gminne Centrum Kultury w Rykach zaprasza na obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, które odbędą się 1 marca.
więcej »
O puchar biskupa
1 marca po raz siódmy odbędzie się Halowy Turniej Katolickich Szkół Ponadpodstawowych w Piłce Nożnej Dziewcząt i Chłopców o Puchar Biskupa Siedleckiego Kazimierza Gurdy.
więcej »
 

POLECAMY


O księżach z krwi i kości
Dlaczego jedni stawiają księży na świeczniku, a drudzy wdeptują ich w ziemię? Bo nie rozumieją, czym jest kapłaństwo i kim tak naprawdę jest kapłan.
więcej »
Unici przed kamerą
31 stycznia zakończyły się zimowe zdjęcia do filmu „Z ziemi podlaskiej”. Produkcja przybliża wstrząsające losy naszych unitów.
więcej »
Unici ziemi łosickiej
Książka Tomasza Dobrowolskiego „Unici ziemi łosickiej i ich walka o jedność Kościoła i polską wieś na Podlasiu” doskonale wpisuje się w cykl obchodów jubileuszowych, tj. 200-lecie powołania diecezji siedleckiej i 100-lecie odzyskania niepodległości.
więcej »
O cudach i niezaglądaniu Bogu w rękaw
Od momentu urodzenia aż do dzisiaj moje życie to pasmo cudów. I wciąż nie mogę się nadziwić, że Bóg tak mnie kocha.
więcej »
 

SONDA

 

Wyrzucanie żywności uważam za...

grzech

marnotrawstwo

problem współczesnego świata

nieodpowiedzialność

nie uważam tego za coś złegoLITURGIA SŁOWA


Czwartek
Czytania:
;
Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR