21 lutego 2019 r. Imieniny obchodzą: Eleonora, Feliks, Kiejstus

Pogoda: Siedlce

Numer 8
21-27 lutego 2019r.

menu

NEWS

W numerze materiały formacyjne dla Kół Żywego Różańca. Polecamy!

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Aktualności

 
 

Zagrożenie dla zdrowia i środowiska

4 października 2018 r.

Toksyczne podkłady trafiają do pieców

Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Białej Podlaskiej przestrzega mieszkańców przed spalaniem bądź innym użytkowaniem drewnianych podkładów kolejowych. Są one nasączone niebezpiecznymi dla zdrowia substancjami.

- Otrzymujemy wiele sygnałów w tej sprawie, jednak w ostatnim czasie jest ich naprawdę sporo. Myślę, że problem nasilił się wraz z modernizacją linii kolejowej. Podczas remontu drewniane podkłady zastępowane są betonowymi - mówi Edward Dec, kierownik delegatury WIOŚ w Białej Podlaskiej, dodając, iż najwięcej telefonów w tej sprawie pochodzi z okolic Terespola, Białej Podlaskiej czy Łukowa. - Ludzie informują, że podkłady wykorzystywane są jako materiał budowlany, np. niektórzy robią z nich wiaty, stopnie w ogrodzie czy ogrodzenia, lub opałowy. Tymczasem podkłady są nasączane olejem kreozotowym, nazywanym przez ekologów koktajlem śmierci, ponieważ zawiera węglowodory, które są substancjami rakotwórczymi, jak również benzopiren. To naprawdę niebezpieczne dla zdrowia - ostrzega E. Dec.

Zgodnie z procedurami podkłady powinny trafić do utylizacji. - PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. przestrzegają zasad postępowania zgodnie z obowiązującą w Polsce ustawą o odpadach. Podkłady są wykorzystywane tylko jako element toru. Jeśli stają się odpadem, PLK przekazują je wyłącznie do uprawnionych podmiotów posiadających specjalne zezwolenia na zbieranie lub przetwarzanie odpadów - informuje rzecznik prasowy PKP PLK, które odpowiadają za modernizację linii kolejowej Siedlce-Terespol.

Żaden podkład od wykonawców nie powinien zatem trafić do obrotu. - Jest jednak jakaś luka w prawie, gdyż osoby fizyczne gdzieś nabywają te podkłady - zauważa kierownik bialskiej delegatury WIOŚ.

Dlatego m.in. aktywiście z Polskiego Alarmu Smogowego postanowili złożyć wniosek do Głównego Inspektora Ochrony Środowiska o kontrolę procedur i praktyk gospodarowania odpadem niebezpiecznym, jakim są podkłady kolejowe. - Nie możemy pozwolić, aby powietrze w Polsce nadal było wysypiskiem toksycznych odpadów - mówi Jakub Jędrak z Warszawy Bez Smogu. Naszym zdaniem na PKP PLK jako spółce Skarbu Państwa ciąży szczególna odpowiedzialność za ochronę środowiska naturalnego. Spółka winna tak zorganizować proces remontu torowisk, aby uniemożliwić obrót toksycznymi odpadami, ponieważ narażają one zdrowie i życie obywateli - podkreśla.

MD

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Uroczystości w Pratulinie


23 stycznia w pratulińskim sanktuarium odbyły się doroczne uroczystości z racji wspomnienia bł. Męczenników Podlaskich. Wydarzeniu towarzyszyło poświęcenie Domu Pielgrzyma. Uroczystościom przewodniczyli kard. Kazimierz Nycz oraz bp Kazimierz Gurda i bp Piotr Sawczuk. [fot. AWAW]

FOTOGALERIA

Dzień Życia Konsekrowanego


Każdy dzięki Duchowi Świętemu odkrywa swój własny sposób ofiarowania się Ojcu Niebieskiemu. Własny, ale otrzymany i przyjęty od Boga; własny, ale jednocześnie potwierdzony przez Kościół, w którym jest obecny i działa Boży Duch; własny, ale w odniesieniu do Jezusa Chrystusa, bowiem żadne ofiarowanie siebie poza Chrystusem nie może być przyjęte przez Ojca. Tylko Jego ofiara została przyjęta - podkreślił bp Kazimierz Gurda w homilii podczas Eucharystii sprawowanej w święto Ofiarowania Pańskiego. [fot. M. Król]

PATRONAT "ECHO"


Tropem Wilczym
3 marca, po raz piąty we Włodawie, odbędzie się Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych. W programie są biegi na dystansie 5 km oraz na symbolizującym datę śmierci ostatniego z wyklętych odcinku 1963 m.
więcej »
Uczczą pamięć
Miejsko-Gminne Centrum Kultury w Rykach zaprasza na obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, które odbędą się 1 marca.
więcej »
O puchar biskupa
1 marca po raz siódmy odbędzie się Halowy Turniej Katolickich Szkół Ponadpodstawowych w Piłce Nożnej Dziewcząt i Chłopców o Puchar Biskupa Siedleckiego Kazimierza Gurdy.
więcej »
 

POLECAMY


O księżach z krwi i kości
Dlaczego jedni stawiają księży na świeczniku, a drudzy wdeptują ich w ziemię? Bo nie rozumieją, czym jest kapłaństwo i kim tak naprawdę jest kapłan.
więcej »
Unici przed kamerą
31 stycznia zakończyły się zimowe zdjęcia do filmu „Z ziemi podlaskiej”. Produkcja przybliża wstrząsające losy naszych unitów.
więcej »
Unici ziemi łosickiej
Książka Tomasza Dobrowolskiego „Unici ziemi łosickiej i ich walka o jedność Kościoła i polską wieś na Podlasiu” doskonale wpisuje się w cykl obchodów jubileuszowych, tj. 200-lecie powołania diecezji siedleckiej i 100-lecie odzyskania niepodległości.
więcej »
O cudach i niezaglądaniu Bogu w rękaw
Od momentu urodzenia aż do dzisiaj moje życie to pasmo cudów. I wciąż nie mogę się nadziwić, że Bóg tak mnie kocha.
więcej »
 

SONDA

 

Wyrzucanie żywności uważam za...

grzech

marnotrawstwo

problem współczesnego świata

nieodpowiedzialność

nie uważam tego za coś złegoLITURGIA SŁOWA


Czwartek
Czytania:
;
Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR