23 stycznia 2019 r. Imieniny obchodzą: Maria, Ildefons, Rajmund

Pogoda: Siedlce

Numer 3
17-23 stycznia 2019r.

menu

NEWS

Najnowsze badania przeprowadzone przez włoskich naukowców potwierdzają, że „człowiek, który został okryty Całunem Turyńskim, został wcześniej ukrzyżowany”. Określają też dokładne miejsce ciosu, zadanego włócznią, która przebiła bok Jezusa i potwierdzają autentyczność śladów krwi znajdujących się na Całunie. Więcej w bieżącym wydaniu ECHA...

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Diecezja

 
 

Prosząc o beatyfikację sługi Bożego

31 października 2018 r.

Był dobrym pasterzem


fot. PODLASIE24

22 lata posługi pasterskiej bp. Ignacego w naszej diecezji z jego mocnym, konkretnym, ale jednocześnie i łagodnym nauczaniem było swoistym wstrząsem, obudzeniem do pójścia za Chrystusem, wołaniem o służbę prawdzie Ewangelii - mówił postulator procesu beatyfikacyjnego ks. Mariusz Świder.

W czwartek 25 października pod jego przewodnictwem odprawiona została kolejna Msza św., w której powierzano Panu Bogu sprawę beatyfikacji bp. Ignacego, jak też wszystkie zanoszone za jego wstawiennictwem prośby. Ks. M. Świder rozpoczął homilię, nawiązując do pasterskiej troski św. Pawła o wspólnotę chrześcijańską w Efezie, potwierdzoną w liście z czytania liturgicznego. W opinii postulatora ta sama troska o lud sobie powierzony charakteryzowała sługę Bożego bp. Ignacego Świrskiego, czego wyrazem są jego listy pasterskie i homilie. - On był dobrym pasterzem, który kochał swoje owce i chciał je zrozumieć. Życzył im dobrze. Życzył tego, co najlepsze: spotkania z Jezusem, trwania w Jezusie, życia z Jezusem - podkreślił. Zauważył, że kiedy po wojnie w 1946 r. sługa Boży obejmował posługę biskupią w naszej diecezji, był świadom, w jak trudnej społecznej, politycznej i moralnej sytuacji przychodzi mu prowadzić lud Boży do Jezusa.

Zacytował też fragment pierwszego listu bp. Świrskiego do diecezjan: „Świat rzucił się do odbudowywania zburzonych miast i wsi. Nam, pasterzom, nakazuje Chrystus odbudować zniszczoną godność człowieka, aby w tych miastach i wsiach nadal byli wyznawcy Chrystusa, nadal byli Polacy, nadal byli ludzie. Obiecuję Tobie, mój wierny ludu podlaski, że wytężę wszystkie siły, aby sprostać tak pojętemu zadaniu Arcypasterza”.

 

Obudzić z wewnętrznego letargu

- Bp Ignacy pojmował posługę kierowania diecezją jako służbę dla ludu Bożego i był świadom jej doniosłości. Rządzenie duszami rozumiał jako najwyższą odpowiedzialność przed Bogiem w trosce o drugiego człowieka po to, żeby dać mu to, co najlepsze, czyli dać mu Boga, otworzyć drogę do Niego - mówił ks. M. Świder. Podkreślił też, że w swoim nauczaniu był z jednej strony troskliwy, łagodny i wyrozumiały, z drugiej - w głoszeniu prawdy Ewangelii - bardzo konsekwentny i bezkompromisowy. Porównał też nauczanie bp. Ignacego do nauczania Jezusa z czytanej tego dnia Ewangelii. - Jezus mówił, że przyszedł rzucić na ziemię ogień i pragnie, aby już zapłonął, że nie przynosi pokoju, tylko rozłam. Bo  Jezus jest pełnią prawdy, jest samą prawdą, a prawda często przynosi ból, ale też wyzwolenie i odrodzenie. Kiedy począwszy od 6 sierpnia 1958 r., przez kolejnych dziewięć miesięcy odbywała się w naszej diecezji peregrynacja kopii obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej, bp Ignacy wyraźnie powiedział, że nawiedzenie to ma stać się potężnym wezwaniem do wewnętrznego odrodzenia w duchu sprawiedliwości i świętości prawdy: „Przez swoje nawiedzenie pragnie Niepokalana Królowa wywołać w naszych duszach moralny wstrząs i obudzić nas z wewnętrznego letargu, w jakim od dłuższego czasu pogrążeni jesteśmy” - przypomniał ksiądz postulator.

 

Świadectwa nadzwyczajnych łask

- Można powiedzieć, że 22 lata posługi pasterskiej bp. I. Świrskiego w naszej diecezji z jego mocnym, konkretnym, ale jednocześnie łagodnym nauczaniem było swoistym wstrząsem, obudzeniem do pójścia za Chrystusem, wołaniem o służbie prawdzie Ewangelii. To był niezwykły pasterz, dlatego dzisiaj przywołujemy jego postać, nauczanie, słuchamy słów, które nam zostawił. Chcemy też prosić Pana Boga o to, żeby - jeżeli taka jest Jego wola - dał nam bp. Ignacego jako błogosławionego - mówił ks. M. Świder. Zaznaczył, że na ołtarzu w darach zostaną złożone intencje osób modlących się za wstawiennictwem bp. I. Świrskiego. Jak mówił, przybywa świadectw o otrzymanych łaskach. Ksiądz postulator podzielił się jednym z nich. Wieczorem 24 marca br., w dniu wszczęcia procesu beatyfikacyjnego, otrzymał list. Jego autorka pisała, że od lat wraz z mężem stara się o dziecko - bezskutecznie, chociaż dwukrotnie była w ciąży. Lekarze nie dawali żadnych szans na potomstwo. W przeddzień usłyszała w radiu o rozpoczynającym się procesie i zachęcie do modlitwy. Postanowiła powierzyć bp. I. Świrskiemu życie poczętego dziecka, swoje i przebieg ciąży. Zaznaczyła w liście, że jedyną nadzieję widzi w ucieczce do Pana Boga za wstawiennictwem świętych albo tych, którzy są przedstawiani jako kandydaci do świętości. Przez całą ciążę modliła się o beatyfikację sługi Bożego, prosiła też o modlitwę księdza postulatora. - 10 października na świat przyszedł chłopczyk. Lekarze mówili, że nie ma żadnych szans, a dzisiaj rodzice cieszą się zdrowym synem. Nazywają go cudownym dzieckiem, bo są przekonani, że to owoc wstawiennictwa bp. I. Świrskiego - mówił ks. M. Świder.

Na zakończenie oznajmił, że wraz z proboszczem parafii katedralnej podjął decyzję o zorganizowaniu w katedrze miejsca modlitwy za wstawiennictwem sługi Bożego. Znajdą się tutaj: portret bp. I. Świrskiego, jego biografia, obrazki z modlitwą o beatyfikację w kilku językach. Będzie również czekała księga intencji. - Chcemy pokazać, że wśród nas był ktoś, kto - jesteśmy o tym przekonani - był święty. I prosimy pokornie o uznanie bp. I. Świrskiego za błogosławionego - zaznaczył ks. M. Świder, zachęcając do przyłączenia się do modlitwy o jego rychłą beatyfikację i do modlitwy za jego wstawiennictwem.

LA

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

New Year’s Party


W sali „Podlasie” Miejskiego Ośrodka Kultury w Siedlcach odbył się koncert noworoczno-charytatywny pod nazwą „New Year’s Party 2019”. Wydarzeniu towarzyszył szereg atrakcji. Na scenie wystąpili słuchacze Europejskiego Centrum Szkolenia Językowego „Eurolingua” oraz podopieczni domów dziecka, na rzecz których organizowana jest akcja charytatywna „New Year’s Party 2019”. [fot. Monika Król]

FOTOGALERIA

Pamięć o unitach


Doroczne uroczystości upamiętniające męczeństwo Unitów Podlaskich zainaugurowała Msza św. w kościele parafialnym w Drelowie pod przewodnictwem bp. Kazimierza Gurdy. Następnie w Gminnym Centrum Kultury w Drelowie został wystawiony spektakl pt. „Matka Boska od Unitów” w wykonaniu młodzieży z Zespołu Szkół im. Unitów Drelowskich.

PATRONAT "ECHO"


 

POLECAMY


O oczekiwaniu i obecności
Jedyną właściwą odpowiedzią na tę dojmującą tęsknotę jest Bóg. Papież Benedykt XVI przypomina, że chrześcijanie oczekują powtórnego przyjścia Pana, jednocześnie już żyjąc tym, czego się spodziewają.
więcej »
Cuda wciąż się zdarzają
Cuda miały miejsce nie tylko w pierwszych wiekach Kościoła. Mają miejsce także dzisiaj i są potwierdzeniem prawdy Ewangelii - przekonywał o. Dolindo, któremu sam Jezus podyktował słowa jednej z najskuteczniejszych modlitw.
więcej »
O księżach z krwi i kości
Dlaczego jedni stawiają księży na świeczniku, a drudzy wdeptują ich w ziemię? Bo nie rozumieją, czym jest kapłaństwo i kim tak naprawdę jest kapłan.
więcej »
X Pielgrzymka Amazonek do Matki Bożej Kodeńskiej
Jubileuszowa pielgrzymka odbędzie się w niedzielę 3 lutego. Centralnym punktem uroczystości będzie Msza św. pod przewodnictwem biskupa siedleckiego.
więcej »
 

SONDA

 

Czego uczą nas bł. Męczennicy Podlascy?

że są wartości, których za wszelką cenę trzeba bronić, nawet za cenę życia

że wierność Bogu bardzo dużo kosztuje

zaufania mimo wszystko - z wiarą, że wyda ono błogosławione owoce

są wzorem odwagi - także, a może zwłaszcza, dla młodych ludzi

trudno powiedzieć - unici żyli w innych czasach, borykali się z innymi problemamiLITURGIA SŁOWA


Środa
Czytania:
;
Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR