23 stycznia 2019 r. Imieniny obchodzą: Maria, Ildefons, Rajmund

Pogoda: Siedlce

Numer 3
17-23 stycznia 2019r.

menu

NEWS

Najnowsze badania przeprowadzone przez włoskich naukowców potwierdzają, że „człowiek, który został okryty Całunem Turyńskim, został wcześniej ukrzyżowany”. Określają też dokładne miejsce ciosu, zadanego włócznią, która przebiła bok Jezusa i potwierdzają autentyczność śladów krwi znajdujących się na Całunie. Więcej w bieżącym wydaniu ECHA...

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Region

 
 

Kłopoty ze zdrowiem

31 października 2018 r.

Szpital upada. Czy powiat go przejmie?


fot. TK

Z początkiem miesiąca dwa oddziały ryckiego szpitala przestaną przyjmować pacjentów. Wszystko z braku należytej obsady medycznej. 17 października Narodowy Fundusz Zdrowia zerwał z dzierżawcą kontrakt w zakresie chirurgii i pediatrii.

Takie stanowisko funduszu to efekt nawarstwiających się od dawna problemów. Dobrze wiedzą o nich pracownicy szpitala, którzy już niejednokrotnie słali w tej sprawie listy do władz powiatu. Lekarze i pielęgniarki skarżą się na brak pieniędzy i ostre cięcia w wydatkach, jakie zaproponował dzierżawca, czyli firma Centrum Dializa z Sosnowca. Problemy finansowe spowodowały, że personel mimo starań nie był w stanie wykonać kontraktu. A to skutkowało obniżaniem przekazywanych przez NFZ kwot na leczenie i funkcjonowanie placówki. Gdy dołożymy do tego zaleganie z wynagrodzeniami, zepsuty sprzęt diagnostyczny i szwankujący transport - otrzymamy pełny obraz ryckiego szpitala. Jak na taki stan rzeczy reaguje powiat? Pracownicy piszą, że starosta Stanisław Jagiełło „nic sobie nie robi z tych problemów i zasłania się mętnymi tłumaczeniami”.

Bierność władz i pogarszająca się pozycja szpitala zmusiły personel do działania. 15 października zorganizowali protest przed siedzibą starostwa. „Nie chcemy kolejnej prywatyzacji”, „Róbmy coś, bo władza okrada szpital” - to tylko niektóre z głoszonych haseł. Razem ze środowiskiem lekarskim do protestu przyłączyli się mieszkańcy. S. Jagiełło wyszedł z propozycją zaproszenia komitetu strajkowego na rozmowy. - Też jestem za tym, żeby uratować szpital - przekonywał. Takiej argumentacji nie chciał słuchać tłum. - Gdzie pan był do tej pory? Kto podpisał umowę z dzierżawcą? - pytali zdenerwowani mieszkańcy. Włodarz - na dowód tego, że mówi prawdę - zaczął rozdawać ulotki z informacjami o etapach prywatyzacji szpitala. Znalazła się tam m.in. lista radnych, którzy w 2005 r. zagłosowali za przekazaniem publicznej jeszcze wtedy lecznicy spółce Klinika z Nałęczowa, która dzierżawiła szpital do 2013 r. Z treści wynikało, że starosta, a wówczas radny, był przeciw prywatyzacji. - Po co do tego wracać. Nas interesuje tu i teraz - krzyczeli demonstranci.

 

Tłumaczenia spółki i powiatu

Przez kolejne dni w mediach i sieci krążyły oświadczenia opisujące sytuację szpitala. Samorząd odciął się w nich od sposobu finansowania i prowadzenia lecznicy. Zauważył, że pieniądze wykłada na nią NFZ, organem prowadzącym jest spółka AMG Centrum Medyczne, a faktycznym dzierżawcą większościowy udziałowca spółki AMG - Centrum Dializa.

W rozsyłanych pismach samorząd zapewniał, że stan placówki jest stabilny. Takie głosy płynęły od AMG. Problem pojawił się dopiero w październiku, gdy wojewoda powiadomił starostwo o zaprzestaniu przez spółkę świadczenia usług medycznych. Na pytanie o powody takiej decyzji, AMG winą obarczyła system opieki zdrowotnej, czyli sieć szpitali. Jej zdaniem ta reforma się nie sprawdza, czego potwierdzeniem są planowane akcje protestacyjne w całej Polsce.

Jakby tego było mało, w kłopoty popadł też dzierżawca szpitala - Centrum Dializa. W ostatnich dniach spółka ogłosiła upadłość. Powodem były problemy finansowe. Teraz powiatowi nie pozostaje nic innego, jak znaleźć nowego dzierżawcę lub przejąć szpital.

 

Nie chcemy nowego dzierżawcy

Pierwsze rozwiązanie zdecydowanie odrzucają pracownicy placówki. Ich zdaniem każdy kolejny „prywaciarz” prowadził szpital ku coraz większej zapaści. A obecny dzierżawca zawiódł całkowicie, nie wywiązując się nawet z płatności wynagrodzeń.

Tracąc nadzieję na pomoc starosty, personel poprosił o wsparcie ministra zdrowia. Takie posunięcie zadziwiło samorząd. Zdaniem powiatu Łukasz Szumowski nie jest właściwym adresatem, bo to jego resort doprowadził do nieudanej reformy finansowania służby zdrowia.

Natomiast jedynym lekarstwem może być wydzierżawienie szpitala kolejnemu podmiotowi. Tym razem mogłaby go przejąć rycka spółka San-Med. - Chęci są, ale oczekują od nas zestawień kosztów funkcjonowania szpitala. Takie dokumenty są przygotowywane - poinformował S. Jagiełło. Jednocześnie starosta jest sceptyczny odnośnie przejmowania szpitala przez powiat. - Od utworzenia do zarejestrowania samorządowej spółki minie dużo czasu. Przykładem jest Biłgoraj, gdzie trwa to już dziewięć miesięcy. Tak długi okres jest niebezpieczny dla szpitala - przekonuje. Ostateczną decyzję w tej sprawie podejmie nowa rada powiatu.

Tomasz Kępka

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

New Year’s Party


W sali „Podlasie” Miejskiego Ośrodka Kultury w Siedlcach odbył się koncert noworoczno-charytatywny pod nazwą „New Year’s Party 2019”. Wydarzeniu towarzyszył szereg atrakcji. Na scenie wystąpili słuchacze Europejskiego Centrum Szkolenia Językowego „Eurolingua” oraz podopieczni domów dziecka, na rzecz których organizowana jest akcja charytatywna „New Year’s Party 2019”. [fot. Monika Król]

FOTOGALERIA

Pamięć o unitach


Doroczne uroczystości upamiętniające męczeństwo Unitów Podlaskich zainaugurowała Msza św. w kościele parafialnym w Drelowie pod przewodnictwem bp. Kazimierza Gurdy. Następnie w Gminnym Centrum Kultury w Drelowie został wystawiony spektakl pt. „Matka Boska od Unitów” w wykonaniu młodzieży z Zespołu Szkół im. Unitów Drelowskich.

PATRONAT "ECHO"


 

POLECAMY


O oczekiwaniu i obecności
Jedyną właściwą odpowiedzią na tę dojmującą tęsknotę jest Bóg. Papież Benedykt XVI przypomina, że chrześcijanie oczekują powtórnego przyjścia Pana, jednocześnie już żyjąc tym, czego się spodziewają.
więcej »
Cuda wciąż się zdarzają
Cuda miały miejsce nie tylko w pierwszych wiekach Kościoła. Mają miejsce także dzisiaj i są potwierdzeniem prawdy Ewangelii - przekonywał o. Dolindo, któremu sam Jezus podyktował słowa jednej z najskuteczniejszych modlitw.
więcej »
O księżach z krwi i kości
Dlaczego jedni stawiają księży na świeczniku, a drudzy wdeptują ich w ziemię? Bo nie rozumieją, czym jest kapłaństwo i kim tak naprawdę jest kapłan.
więcej »
X Pielgrzymka Amazonek do Matki Bożej Kodeńskiej
Jubileuszowa pielgrzymka odbędzie się w niedzielę 3 lutego. Centralnym punktem uroczystości będzie Msza św. pod przewodnictwem biskupa siedleckiego.
więcej »
 

SONDA

 

Czego uczą nas bł. Męczennicy Podlascy?

że są wartości, których za wszelką cenę trzeba bronić, nawet za cenę życia

że wierność Bogu bardzo dużo kosztuje

zaufania mimo wszystko - z wiarą, że wyda ono błogosławione owoce

są wzorem odwagi - także, a może zwłaszcza, dla młodych ludzi

trudno powiedzieć - unici żyli w innych czasach, borykali się z innymi problemamiLITURGIA SŁOWA


Środa
Czytania:
;
Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR