23 stycznia 2019 r. Imieniny obchodzą: Maria, Ildefons, Rajmund

Pogoda: Siedlce

Numer 3
17-23 stycznia 2019r.

menu

NEWS

Najnowsze badania przeprowadzone przez włoskich naukowców potwierdzają, że „człowiek, który został okryty Całunem Turyńskim, został wcześniej ukrzyżowany”. Określają też dokładne miejsce ciosu, zadanego włócznią, która przebiła bok Jezusa i potwierdzają autentyczność śladów krwi znajdujących się na Całunie. Więcej w bieżącym wydaniu ECHA...

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Rozmaitości

 
 

O hospicjum

31 października 2018 r.

Otoczeni opieką


fot. JS

Pochylmy się nad człowiekiem... - pod takim hasłem 24 października w Miejskiej Bibliotece Publicznej we Włodawie w odbyło się spotkanie poświęcone działalności hospicjum.

Otwierając spotkanie, dyrektor MBP Jacek Żurawski określił hospicjum jako miejsce, w którym otaczamy opieką tych, którzy od nas odchodzą. Podziękował za współpracę w organizacji wieczoru Włodawskiemu Towarzystwu Przyjaciół Chorych „Hospicjum” oraz Społecznemu Zakładowi Opieki Hospicyjnej „Hospicjum” we Włodawie. Duży wkład organizacyjny wniósł Dyskusyjny Klub Książki „Pasja”, działający przy książnicy. Prowadząca spotkanie Zofia Zaorska z DKK wyjaśniła licznie zgromadzonym uczestnikom wieczoru znaczenie hasła: „Pochylmy się nad człowiekiem”. - Tę myśl możemy rozpatrywać w wielu aspektach - mówiła. - Pochylamy się nad swoimi dziećmi, nad rodzinami, nad chorymi ludźmi. My pochylimy się nad tymi, którzy umierają, i tymi, którzy ich pielęgnują oraz ludźmi wspomagającymi hospicjum finansowo - dodała Z. Zaorska. Złożyła także podziękowania pracownikom, rodzinom oraz wolontariuszom.

- Prawdziwą wartość ma to, ile jesteś w stanie dać z siebie drugiemu człowiekowi - przyznała. Tym, którzy niosą dobro i działają bezinteresownie, dedykowany był minikoncert w wykonaniu Marcina Obuchowskiego.

 

Hospicjum stacjonarne i domowe

Historię placówki przedstawiła psycholog Społecznego Zakładu Opieki Hospicyjnej „Hospicjum” Krystyna Samoszuk. Zwróciła uwagę, że prowadzona jest nie tylko działalność lecznicza. Co roku hospicjum bierze udział w akcjach, które przypominają o funkcjonowaniu placówki. - Uczestniczymy w kampanii „Pola nadziei”, która informuje społeczeństwo, że są ludzie cierpiący, oczekujący naszej pomocy i opieki - mówiła K. Samoszuk. - Oczywiście wszystkie akcje, m.in. z okazji Światowego Dnia Chorego, a także spotkania opłatkowe i kolędowe, nie mogłyby się odbyć bez zaangażowania wolontariuszy: młodzieży i osób dorosłych. Hospicjum otwarte jest nie tylko dla chorych i ich rodzin, można przyjść i towarzyszyć chorym. Naszą placówkę odwiedził prof. Jacek Łuczak - prekursor opieki paliatywnej w Polsce, bp Zbigniew Kiernikowski, a także lekarze z Ukrainy, którzy zdobyli wiedzę od pracowników hospicjum włodawskiego, aby przenieść ją na swój teren. Gościliśmy także gości z fundacji hospicyjnej z Wielkiej Brytanii - podkreśliła psycholog.

Z kolei dr Wiesława Puchala, specjalista medycyny paliatywnej, opowiedziała, czym jest opieka paliatywna. Mówiła, że głównym celem troski o chorych w hospicjum jest uzyskanie jak najlepszej jakości życia pacjentów i ich rodzin. Dodała, że w Polsce opieka paliatywna stoi na wysokim poziomie. We Włodawie w hospicjum stacjonarnym przebywa ok. 130 pacjentów, a ich okres pobytu wynosi od kilku dni do kilku miesięcy. - Drugą formą opieki jest hospicjum domowe, zapewniające opiekę w środowisku rodzinnym. W ciągu roku obejmujemy opieką ok. 100 pacjentów - dodała W. Puchala.

 

Ukojenie bólu

Na to, w jaki sposób książka może pomóc w przeżywaniu choroby i momentach odchodzenia drogiej osoby, zwróciła uwagę Zofia Woźniak z DKK. Kobieta, która osiem miesięcy temu pożegnała syna, przedstawiła listę publikacji książkowych, które towarzyszyły jej w trudnych chwilach, m.in. książki śp. ks. Jana Kaczkowskiego. W trakcie spotkania przypomniano także wypowiedzi kard. Stefana Wyszyńskiego na temat godności ludzkiej. Uczestniczący w wieczorze mieli okazję do podzielenia się refleksją na temat choroby i złożenia podziękowań pracownikom hospicjum. Spotkanie zakończył występ zespołu dziewczęcego z Publicznego Gimnazjum nr 2 we Włodawie.


Zespół Opieki Paliatywnej w strukturach ZOZ Włodawa rozpoczął działalność w 1995 r. W skład placówki wchodziły: Oddział Opieki Paliatywnej, Zespół Opieki Domowej oraz Poradnia Leczenia Bólu. 12 października 1995 r. przyjęto pierwszego pacjenta do Oddziału Opieki Paliatywnej. W 2003 r. powołano Włodawskie Towarzystwo Przyjaciół Chorych „Hospicjum”. Rok później towarzystwo uzyskało status organizacji pożytku publicznego. WTPC „Hospicjum” utworzyło Społeczny Zakład Opieki Hospicyjnej „Hospicjum”, w skład którego weszły: hospicjum stacjonarne, hospicjum domowe oraz Poradnia Medycyny Paliatywnej. W 2007 r. na sesji rady miejskiej we Włodawie zapadła decyzja o sprzedaży w drodze bezprzetargowej działki pod budowę domu hospicyjnego. W 2009 r. wykonano pierwszy etap budowy. Hospicjum obejmuje swoją opieką powiaty: włodawski, parczewski, bialski, przyjmuje także pacjentów z Chełma, Łęcznej i Lublina.

Joanna Szubstarska

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

New Year’s Party


W sali „Podlasie” Miejskiego Ośrodka Kultury w Siedlcach odbył się koncert noworoczno-charytatywny pod nazwą „New Year’s Party 2019”. Wydarzeniu towarzyszył szereg atrakcji. Na scenie wystąpili słuchacze Europejskiego Centrum Szkolenia Językowego „Eurolingua” oraz podopieczni domów dziecka, na rzecz których organizowana jest akcja charytatywna „New Year’s Party 2019”. [fot. Monika Król]

FOTOGALERIA

Pamięć o unitach


Doroczne uroczystości upamiętniające męczeństwo Unitów Podlaskich zainaugurowała Msza św. w kościele parafialnym w Drelowie pod przewodnictwem bp. Kazimierza Gurdy. Następnie w Gminnym Centrum Kultury w Drelowie został wystawiony spektakl pt. „Matka Boska od Unitów” w wykonaniu młodzieży z Zespołu Szkół im. Unitów Drelowskich.

PATRONAT "ECHO"


 

POLECAMY


O oczekiwaniu i obecności
Jedyną właściwą odpowiedzią na tę dojmującą tęsknotę jest Bóg. Papież Benedykt XVI przypomina, że chrześcijanie oczekują powtórnego przyjścia Pana, jednocześnie już żyjąc tym, czego się spodziewają.
więcej »
Cuda wciąż się zdarzają
Cuda miały miejsce nie tylko w pierwszych wiekach Kościoła. Mają miejsce także dzisiaj i są potwierdzeniem prawdy Ewangelii - przekonywał o. Dolindo, któremu sam Jezus podyktował słowa jednej z najskuteczniejszych modlitw.
więcej »
O księżach z krwi i kości
Dlaczego jedni stawiają księży na świeczniku, a drudzy wdeptują ich w ziemię? Bo nie rozumieją, czym jest kapłaństwo i kim tak naprawdę jest kapłan.
więcej »
X Pielgrzymka Amazonek do Matki Bożej Kodeńskiej
Jubileuszowa pielgrzymka odbędzie się w niedzielę 3 lutego. Centralnym punktem uroczystości będzie Msza św. pod przewodnictwem biskupa siedleckiego.
więcej »
 

SONDA

 

Czego uczą nas bł. Męczennicy Podlascy?

że są wartości, których za wszelką cenę trzeba bronić, nawet za cenę życia

że wierność Bogu bardzo dużo kosztuje

zaufania mimo wszystko - z wiarą, że wyda ono błogosławione owoce

są wzorem odwagi - także, a może zwłaszcza, dla młodych ludzi

trudno powiedzieć - unici żyli w innych czasach, borykali się z innymi problemamiLITURGIA SŁOWA


Środa
Czytania:
;
Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR